با ما همراه باشید

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس: مصاحبه آل پاچینو با ورایتی درباره‌ی کاراکتر در فیلم «مرد ایرلندی» و «سرپیکو» با کیفیت دل‌خواه ببینید.

در کنار تماشای مصاحبه آل پاچینو از تریلر فیلم مرد ایرلندی دیدن کنید

جیمی هافا: کاراکتری که برای باورش می‌جنگد

وقتی با صدا و شیوه‌ی خودم صحبت می‌کنم، معمولن یه خورده خشک صحبت می‌کنم. وقتی در نقش یک شخصیت بازی می‌کنی، محدودیت کم‌تری داری و بازخوردت نسبت به همه‌چیز آزادانه‌تره. این هم از درس امروزمون!

وقتی در مورد هافا تحقیق می‌کنین، هم کتاب‌های خوبی هست و هم فیلم‌نامه‌های خوب. می‌تونی فیلم‌نامه‌های خوب رو بخونی ولی کلی ویدیو از این آدم‌ها موجوده. می‌بینی‌شون و ازشون یاد می‌گیری. در موردش فکر می‌کنی و باهاش درگیر می‌شی و واقعن وقتت رو صرف این موضوع می‌کنی که این آدم کی‌یه و تلاش می‌کنی شخصیتش رو جذب خودت کنی. هافا به کم‌تحمل بودنش معروف بود و در کنارش، به کار خیلی اهمیت می‌داد و احساس می‌کرد فرد آینده‌نگری‌یه.

از زمان بچگی تو سمت‌های مختلف کار می‌کرد. تو شورش‌ها و پلیس‌هایی که مردم رو کتک می‌زدن بود و سر همین روی سرش سیزده تا بخیه خورد. برای چیزی که باور داشت می‌جنگید چون اون سمت قضیه رو دیده بود و یه زمانی کارگر بود. این برای من نکته‌ی کلیدی بود. از دید خودش آدم ساده‌ای بود. هافا آدم منصفی بود و با مردم با انصاف برخورد می‌کرد و از اون دید به چیزهای خاصی اهمیت می‌داد ولی در کنارش آدم بداخلاقی بود.

در کنار تماشای مصاحبه آل پاچینو بخوانید:

مروری بر «مرد ایرلندی» اسکورسیزی: منتقدان چه می‌گویند؟

من مسافری بین راهی بودم

وقتی این فیلم شش یا هفت سال پیش کلید خورد، باب (دنیرو) کتاب رو خریده بود. جفت‌شون کلی تحقیق کرده بودن. فکر کردم که می‌دونن چی کار باید بکنن. وقتی داشتم برای کار باهاشون آماده می‌شدم، سر کار دیگه‌ای بودم و باید اون رو تموم می‌کردم. زمانی که کار من تموم شد، اون‌ها پروژه رو شروع کرده بودن. حرکت قطار شروع شده بود.

من هم موقع حرکت‌شون رو قطار پریدم. به مارتین هم گفتم که قطار این پروژه راه افتاده و گفت: «آره، مشکلی نداره. نگران نباش.» در نتیجه به اندازه‌ی کافی راحت بودم. وقتی وارد فضایی می‌شی که هیچ کسی رو نمی‌شناسی، می‌تونه یه مقدار مشکل باشه. مارتین اجازه می‌ده بازیگران کارهای خودشون رو انجام بدن.

بازیگرها و بازیگری رو درک می‌کنه. بعضی اوقات باید دقیقن از روی فیلم‌نامه جلو بری چون فیلم‌نامه‌ی شگفت‌انگیزی‌یه. ولی در عین حال به چیزای جدیدی فکر می‌کنی و این موضوع رو تحسین می‌کنه. فکر می‌کنم اتفاقی که افتاده و این چیزی‌یه که در کل در فیلم‌ها خوشم می‌آد اینه که بازیگران فرصت این رو دارن که تنها کار کنن.

این برای من رویکرد جدیدی بود چون به روش کاری سیدنی لومت عادت داشتم: سه یا چهار هفته قبل از فیلم‌برداری تمرین می‌کردیم، روی زمین خط می‌کشیدیم و حرکت رو تعیین می‌کردیم و بازیگرا با هم جلو می‌رفتن. این‌جا دیگه همچین دنیایی وجود نداره، دنیای متفاوتی‌یه. بنابراین باید راهی پیدا کنین که شخصیت‌تون از متن به سمت‌تون جذب بشه.

در کنار تماشای مصاحبه آل پاچینو ببینید:

رابرت دنیرو در برنامه‌ی جیمی فلن از جوان شدنش در مرد ایرلندی می‌گوید

اگر بتهوون گوش می‌دادم، چه آدمی می‌بودم؟

به تصویر کشیدن شخصیت واقعی خیلی خوبه. از باری که رو شونه‌ته کم می‌کنه. کسی هست که بتونی در موردش تحقیق و بررسی کنی تا آماده بشی. وقتی نقش سرپیکو رو داشتم، یه آدم واقعی بود پس با اون شخص وقت می‌گذرونی و سؤال‌های بعضن شخصی هم می‌پرسی.

یه بار از فرانک سرپیکو پرسیدم وقتی به خونه‌ش تو مونتاک رفتم، اومده بودیم و داشتیم روی عرشه‌ی قایق رو به اقیانوسش، صحبت می‌کردیم. در مورد خودش و زندگی‌ش و ازش پرسیدم: «چرا برای همچین چیزی جنگیدی؟ چرا پول رو برنداشتی و بعد مثلن به خیریه بدی. به زندگی و کاری که دوست داری ادامه بده.» در حالی که برای چند دقیقه به من نگاه می‌کرد، گفت: «اگر همچین کاری انجام می‌دادم، وقتی به بتهوون گوش می‌کردم، چه آدمی می‌بودم؟»

در کنار این‌ها بعضی احساسات و غرایز تو ملاقات اولین بار با کسی ایجاد می‌شه. به محض این که دیدمش، می‌خواستم نقشش رو داشته باشم. این‌جور اتفاقات هر روز رخ نمی‌دن.

در کنار تماشای مصاحبه آل پاچینو بخوانید:

نتفلیکس با مرد ایرلندی معادلات را بر هم می‌زند | ما فیلم‌هایی می‌سازیم که هیچ کس دیگری نخواهد ساخت

چرا مردم فیلم‌های گانگستری دوست دارن؟

بیننده‌ها به فیلم‌های گانگستری با دید نسبتن آزادانه نگاه می‌کنن. می‌خوان در بند قانون نباشن. هیجان خاصی داره. تو دنیای واقعی سخته از این کارها انجام بدی. می‌تونن ریسک کنن. فکر می‌کنم بخشی‌ش مربوط به اینه.

آنونس

تریلر فیلم Star Wars: The Rise of Skywalker | وداع با خیزش اسکای‌واکر پس از ۴۰ سال

تریلر فیلم Star Wars: The Rise of Skywalker

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: تریلر فیلم Star Wars: The Rise of Skywalker را به کارگردانی جی‌جی آبرامز و بازی دیزی ریدلی و آدام درایور با کیفیت دل‌خواه ببینید.

از فیلم «جنگ ستارگان: خیزش اسکای‌واکر» بیش‌تر بدانید:

دیزنی برای بالا بردن هر چه بیش‌تر هایپ آخرین قسمت مجموعه‌ی جنگ ستارگان: خیزش اسکای‌واکر، تریلری عرضه کرده که ترکیبی از نوستالژی و رویکرد نوی این سری است.

در کنار تماشای تریلر فیلم Star Wars: The Rise of Skywalker ببینید:

پشت صحنه جدیدترین قسمت جنگ ستارگان

تریلر در کنار زنده کردن خاطرات اپیزودهای قبلی حاوی نکات جالبی است که مهم‌ترینش، احتمال پیوستن ری به جبهه‌ی تاریکی‌ست. همچنین سری به سیاره‌ی جدیدی می‌زنیم و نبردی میان ری و کایلو رن می‌بینیم.

خیزش اسکای‌واکر به کارگردانی جی‌جی آبرامز قرار است پایانی باشد بر جنگ ابدی میان جدای و سیث و به ماجراهای خاندان اسکای‌واکر پایان دهد.

عموم بازیگران آثار قبلی از جمله دیزی ریدلی، جان بویگا، اسکار آیزاک، آدام درایور و حتا بیلی دی ویلیامز (بازیگر نقش لندو کالریسین) در فیلم حاضر هستند تا خیزش اسکای‌واکر وداعی باشکوه پس از ۴۰ سال باشد.

در کنار تماشای تریلر Star Wars: The Rise of Skywalker ببینید:

گفت‌وگو با دیزی ریدلی | از طرف‌داری آرسنال تا جنگ ستارگان

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

سینمای جهان

اما استون و زامبی‌لند ۲ | اینک آخرالزمان

اما استون زامبی لند

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: اما استون زامبی لند ۲ را تجربه‌ای هیجان‌انگیز می‌داند و درباره‌ی رابطه‌ی بین چهار کاراکتر اصلی و شخصیت‌های جدید فیلم صحبت می‌کند.

بعضی‌ از قانون‌های قدیمی دیگه مثل قبل کار نمی‌کنن

ده سال گذشته، هنوز هم یه خانواده هستن. اول فیلم می‌بینیم که به کاخ سفید نقل مکان می‌کنن، چون اون‌جا متروکه شده. با گذشت سال‌ها، زامبی‌ها تکامل پیدا کردن. یه گروه زامبی هستن که پیشرفته‌تر شدن و از بین بردن‌شون سخت‌تر شده، بنابراین دارن با شرایط جدید زامبی‌ها آشنا می‌شن و بعضی‌ از قانون‌های قدیمی دیگه مثل قبل کار نمی‌کنن مثل قانون‌های کلمبوس. با اوضاع بین خودشون هم دارن دست‌وپنجه نرم می‌کنن.

لیتل راک در فیلم قبلی دوازده سالش بود و حالا بیست‌ودو سالشه، دلش می‌خواد از اون محیط بزنه بیرون و آزاد باشه، یه بزرگسال بشه و باهاش همون‌طور هم رفتار شه. ویچیتا هنوز هم می‌خواد مستقل و تنها باشه، با وجود این که ده سالِ گذشته در یک خانواده بوده و با کلمبوس دوسته. خلاصه خیلی به‌مون خوش گذشته. تازه، کاراکترهای جدید هم داریم که خیلی هیجان‌انگیزه. یکی‌شون مدیسونه با بازی زویی دویچ که حرف نداره و خیلی هم بامزه‌س. در حدی که برامون مشکل ایجاد می‌کنه! نمی‌شه که یه صحنه رو فیلم‌برداری کنیم و خنده‌مون نگیره. مجبور می‌شیم دوباره ضبط کنیم.

اما استون؛ روبه‌روی دوربین مجله ووگ

اینک آخرالزمان

زویی دویچ یه جورایی شبیه پاریس هیلتونه که یه عالمه گرمکن صورتی جیغ داره و همه‌ش به دستش کرم می‌زنه، واسه همین خیلی خنده‌داره. برکلی هم هست که نقشش رو اَون ژوژیا بازی می‌کنه و یه جور هیپی‌یه که غذاهای سالم می‌خوره، صلح‌طلبه و به خشونت اعتقادی نداره، حتا توی زامبی‌لند! تنها چیزی که همراهش داره یه گیتاره که برای بقیه آهنگ بزنه و با خودش همراه‌شون کنه. سورپرایز‌های باحال‌تری هم هستن. رزاریو داوسون هم هست که نقش نوادا رو بازی می‌کنه.

فکر می‌کنم مهم‌ترین بخش از زامبی‌لند یا دنیای فیلم، رابطه‌ی بین اون چهار نفره. داستان درباره‌ی ساختن خانواده‌ی خودته، البته یه کم برای فیلم کمدی زامبی سنگینه که من دوست دام بهش بگم زام-کام، ولی به نظرم پیغام عمیق‌تر، حتا توی سریالی مثل زامبی‌لند اینه که وقتی اتفاقات وحشتناکی می‌افته یا انگار دنیا داره تموم می‌شه، خانواده‌ی خودت رو می‌سازی و افرادی رو که دوست داری و می‌خوای کنارت باشن انتخاب می‌کنی.

این چهار نفر همین کار رو کردن. البته لیتل راک و ویچیتا خواهرن، ولی کلمبوس اونی‌یه که باعث کنار هم موندن اونا می‌شه، چون با تموم وجودش همین رو می‌خواست. اون خانواده‌ برای همه‌شون مهمه. شخصیت‌های پررنگ و ویژگی‌های خاصی وجود دارن، ولی آخرش به نظرم دیدنش برای مردم جالبه. چه پر زامبی باشه که اون دور و اطراف می‌دوئه یا مجبور باشن با شرایط بعد از آخرالزمان سروکله بزنن یا حتا این‌که در دنیای امروزی با هم وقت بگذرونن. همین الان هم شبیه بعد از آخرالزمانه. کامل نه، از بعضی جهات. به هر حال، همه‌جوره خوبن.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

سینمای جهان

ماریل هلر از همکاری‌اش با تام هنکس می‌گوید | زنده کردن کودک درون

ماریل هلر

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: ماریل هلر در مصاحبه‌ای از زندگی فرد راجرز، فیلم A Beautiful Day in the Neighbourhood و همکاری‌‌اش با تام هنکس می‌گوید.

زنده کردن کودک درون

این فیلم درباره‌ی آقای راجرزه، مجری کودک محبوب تلویزیونی. هر وقت به بقیه می‌گم دارم فیلمی درباره‌ش می‌سازم، اغلب می‌گن: وای نه! اتفاقی افتاده؟ چیزی هست که باید بدونیم؟ ولی این‌طور نیست. اساسی‌ترین ویژگی این آدم این بود که همون‌طوری زندگی می‌کرد که بهش معتقد بود، در تمام جنبه‌های زندگیش. بخشی از پیغامش که خیلی بنیادین بود، این بود که به احساسات بچه‌ها باور داشت و معتقد بود باید به‌شون کمک کرد تا راه کنار اومدن رو با دنیا پیدا کنن. اون از زیر بار این موضوع سخت در نرفت.

در کنار تماشای مصاحبه‌ی ماریل هلر از نقد فیلم روزی زیبا در محله دیدن کنید

در سال ۱۹۸۱ یه هفته درباره‌ی طلاق برنامه‌ داشت، یه اپیزود هم در سال ۱۹۶۸ درباره‌ی قتل پخش کرد. تام هنکس یه عوضی‌یه! همه هم اینو می‌دونن! یکی از رازهای هالیوود همینه، همه خبر دارن که تام هنکس عوضی‌یه! نه. حقیقتش اینه که مرد خیلی خوب و مهربونی‌یه. برام خیلی دل‌پذیر بود که این‌قدر به آدم احترام می‌ذاره. نمی‌دونم، به خاطر حضورش در این فیلم می‌گم، من یه کارگردان جوونم که این سومین فیلمم بود. می‌تونست نخواد که من کارگردانیش کنم و ایده‌های خودش رو داشته باشه، ولی اون بازیگری‌یه که همکاری با کارگردان رو خیلی دوست داره.

برای همین با هم روی کاراکترش کار کردیم و خیلی لذت‌بخش بود. امیدوارم این فیلم به ما مردم کمک کنه تا با کودک درون‌مون ارتباط برقرار کنیم، چون نیاز به التیام دارن. به نظرم به جایی رسیدیم که مردم دنیا احساس شکست می‌کنن و پیغام آقای راجرز درباره‌ی مهربونی خیلی عمیقه. حداقل برای من این‌طور بوده. برای من لذت‌بخشه که آموزه‌ها و دانشش رو در ذهنم نگه دارم و امیدوارم این باعث بشه همه این حس گرم رو داشته باشن.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها