art-951102206

آن‌چه در اختتامیه جشنواره موسیقی فجر گذشت

گزارش اختصاصی آرت‌تاکس از مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجر + اجرای قطعه‌ی «بهشت یاد» علیرضا افتخاری توسط ارکستر ملی به رهبری فریدون شهبازیان

اختتامیه جشنواره موسیقی فجر از ساعت ۱۹:۴۵ جمعه اول بهمن با حضور تنی چند از مسئولین و هنرمندان در تالار وحدت تهران آغاز شد.

چهره های مراسم

محمد سریر، عباس خوشدل، نوید دهقان، رامین بهنا، مظفر شفیعی، حسین علیشاپور، بابک چمن آرا، پویا نیکپور، فرهاد هراتی، بیژن بیژنی، علی اکبر صفی پور، پوریا اخواص، ناصر ایزدی، علی رستمیان، فاضل جمشیدی، وارطان ساهاکیان، حمیدرضا نوربخش، علی مرادخانی، حسین فریدون، پروین بهمنی، مجید رجبی معمار، عیسی جاوید مجلسی، حجت الاسلام مازنی، وحید تاج، شروین مهاجر، حسین پرنیا، علی حسابی از جمله چهره های حاضر در این مراسم بودند.

اجرای برنامه اختتامیه جشنواره را که با چهل دقیقه تاخیر آغاز شده، بر عهده سید عباس سجادی مدیر فرهنگسرای نیاوران بود.

فرش قرمز پهن نشد!

در سی و دومین جشنواره موسیقی فجر برخلاف سال گذشته فرش قرمز پهن نشد و هنرمندان و مسولین مستقیما در تالار وحدت حضور پیدا کردند. به نظر می‌رسید تعداد مهمانان مدعو مراسم اختتامیه از ظرفیت سالن بیشتر بود و جمعی از مهمانان ایستاده مشغول تماشای برنامه بودند. تریو رامبراند، ارکستر ملی ایران و گروه سوربانگ از جمله گروه هایی که در سی و دومین جشنواره موسیقی فجر اجرا کردند، در این مراسم نیز قطعاتی را اجرا کردند. همچنین برخلاف سال گذشته اعلام حضور عمومی مردم نشده و تمامی مهمانان حاضر در مراسم اختتامیه از طرف ستاد برگزاری جشنواره موسیقی فجر دعوت شدند.

حمیدرضا نوربخش مدیر سی و دومین جشنواره موسیقی فجر هم بعد از پخش این کلیپ ضمن ارائه گزارشی  از روند برگزاری جشنواره درباره چشم انداز پیش روی این رویداد موسیقایی و مشکلات این حوزه سخنرانی کرد.

نوربخش در اختتامیه جشنواره موسیقی فجر گفت: در آغاز یادی می کنم از آتش نشانان جان برکف که حیات و سرمایه اصلی زندگی خودشان را برای هموطنان و همنوعان خویش فدا کردند و چه غریبانه از میان ما رفتند این شب عزیز را به یاد خاطره وآنها سپری میکنیم البته که جشنواره امسال با حوادث تلخی مواجه شد در آستانه جشنواره با رحلت تاثر بار آیت الله هاشمی رفسنجانی مواجه شدیم و به احترام سوک ایشان چشنواره با دو روز تاخیر آغاز شد که تبعا لغو و جابجاییی برنامه ها را در پی داشت.جا دارد در همین مجال از مخاطبان و شهروندان عزیزی که به علت این تغییرات برای شرکت و بهره بردای از برنامه ها دچار زحمت شدند عذرخواهی کنم.

نوربخش تاکید کرد: خوشبختانه در دوره پیشین موفقیت هایی به دست آمد و اتفاقات خجسته ای رقم خوردکه اعطای جایزه باربد به آلبوم های منتشر شده در طول سال یکی از آن موار بود موردی که استمرار آن قطعا موجب و موجد شورو شوق و تحرک و پویایی در صنعت نشر موسیقی و مهمتر از آن دیده شدن فعالان و هنرمندان و انگیزه بخشی بالایی به آنان خواهد شد. برنیکویی که ثمره اش به اندازه همین یک دوره قابل رویت و بهره برداری است.

رییس جشنواره در اختتامیه جشنواره موسیقی فجر ادامه داد: نکته پر اهمیت دیگر که با نگاهی گذرا به دوره قبلی محسوس و قابل احصا و نتیجه گیری و کارشناسانه است توازن اقبال مخاطبان به انواع موسیقی از جمله توجه بیشتر به موسیقی های جدی هنری و به طور کلی موسیقی ملی کشورمان بود. جالبتر آنکه به لحاظ مالی نیز فاصله فروش این نوع موسیقی ها با انواع موسیقی های پاپ کاهش معنا داری پیدا کرد و این باور که تیراژ مخاطبان موسیقی ملی و جدی کشور به ویژه در جشنواره رو به افول است را بر هم ریخت. همین جا فرصت مغتنمی است تا به اطلاع برسانم که یکی از موانع عمده در شتاب گیری جشنواره به سمت اعتلا و رشد و پیشرفت عدم بودجه مناسب و مکفی از سوی وزارت ارشاد است و نباید کتمان کرد که هرساله جشنواره برای جبران بخش مهمی از کسری بودجه خود ناگزیر به فروگذاری از برخی اصول هنری است.

لینک کوتاه:

شاید این ها را نیز دوست داشته باشید

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *