با ما همراه باشید
اسکار اسکار

سینمای جهان

آیا اسکار به اقلیت‌ها به چشم شهروندان درجه دو نگاه می‌کند؟

وصال روحاني: چند روز پس از اعلام نامزدهاي «اسکار ۲۰۲۰» و فروكش كردن نسبي غوغاهاي آن به‌نظر مي‌رسد بخت‌هاي «ژوكر» براي تبديل شدن به اولين فيلم برگرفته از داستان‌های مصور یا همان کامیک‌بوک‌ها به‌عنوان فاتح اسكار برترين فيلم سال، همان قدر زياد است كه می‌تواند اندك هم باشد. ماجرا، موضوع مقابله بخش مدرن هاليوود با نمادهاي ماندگار و سنتي آن است. اگر نت‌فليكس كه با فراهم كردن امكان دانلود فيلم‌هاي جديد همزمان با اكران عمومي آنها، به هاليوود لطمه تجاري زده (و امسال با جمع‌آوري ۲۴نامزد مجسمه‌هاي طلايي درعين‌حال يك خدمتگذار صديق براي کارخانه رویاسازی جلوه كرده) استوديوهاي قديمي نيز امسال بي‌كار ننشسته‌اند و تيرهاي تازه و مؤثري را به سمت جوايز نودودومين اسكار پرتاب كرده‌اند.

جوايزي كه همچنان مهم‌ترین جایزه سینمایی سال به‌حساب مي‌آيند و بر خلاف ۱۵ دوره اخير اسكار، نه در ماه مارس، بلكه در فوريه و اگر دقيق‌تر بخواهيد در ساعات اوليه صبح دوشنبه ۲۱ بهمن به‌وقت تهران در تالار «دالبي تياتر» شهر لس‌آنجلس و در اجتماع سرشناس‌ترين مردان و زنان هنر سينما توزيع خواهد شد.

عرصه‌اي تنگ

«ژوكر» با كسب ۱۱ نامزدی پيشتاز است؛ فيلمي ساخته تاد فيليپس و مديون بازي رواني و فوق‌العاده واكين فینيكس محصول کمپانی برادران وارنر از قديمي‌ترين استوديوهاي هاليوود. سه فيلم دیگر، هر يك با تصاحب ۱۰ کرسی نامزدی در شاخه‌هاي مختلف «اسكار ۲۰۲۰» عرصه را بر ژوكر و برادران وارنر تنگ‌ كرده‌اند و اميدهاي پيروزي‌شان اصلا اندك نيست. «ايرلندي» كه بازگشت درخشان مارتين اسكورسيزي به ژانر دلخواهش (آثار گانگستري) به حساب مي‌آيد و نهمين همكاري اين كارگردان خستگي‌ناپذير را با رابرت دونيرو موجب شده، يكي از این سه فيلم است. فیلم دیگر، «1917» اپيك جنگي سم‌ مندس بريتانيايي برنده غافلگیرکننده دو گلدن‌گلوب مهم ۲۰۲۰ یعنی بهترين فيلم درام و بهترین کارگردانی است. محصولی از کمپانی يونيورسال که لقب «میهمان ناخوانده فصل جوایز» را به خود اختصاص داده است. سومين فيلم ۱۰ نامزده هم طبعاً «روزي روزگاري در هاليوود» جديدترين ساخته كوئنتين تارانتينوي غير متعارف و ضد كليشه‌هاي رايج است كه سوني پيكچرز آن را تهيه كرده و دیگر فاتح گلدن گلوب با کسب سه جایزه مهم بهترین فیلم کمدی یا موزیکال، بهترین فیلم‌نامه و بهترین بازیگر مکمل مرد بود.

از نامزدهای اسکار ۲۰۲۰ بیش‌تر ببینید: صفحه‌ی اختصاصی مرد ایرلندی در آرت‌تاکس

تارانتينو: به خودم رأي نمي‌دهم

کوئنتین تارانتينو پس از اعلام خبر نامزدی‌اش به لس‌آنجلس تايمز گفت هرچند هيچ‌يك از فيلم‌هايش را با هدف خاص بردن اسكار، گلوب يا هر جايزه ديگري نساخته ‌اما از فتح اسكارهاي امسال استقبال مي‌كند: «رأي من به‌عنوان يكي از اعضاي آكادمي علوم سينمايي و هنرهاي تصويري به‌عنوان بهترين فيلم سال، نه به فيلم خودم بلكه به فيلم ديگري است كه ترجيح مي‌دهم اسمش را نياورم اما اگر آكادمي، اسکار را به من بدهد، با افتخار آن را خواهم گرفت.»

«روزي روزگاري در هاليوود» مثل «ژوكر» ضدكليشه‌های هاليوود است و به بهانه ترسيم قتل سبعانه شارون تيت همسر رومن پولانسكي توسط دنباله‌روهاي چارلی منسون ديوانه در سال ۱۹۶۹، تصويري واقع‌گرایانه از هاليوود گذشته و امروز مقابل بينندگان خود قرار داده و در لواي طعنه‌هاي هميشگي تارانتينو به‌جامعه‌ای هنري كه او از غيرعادي‌ترين مخلوق‌هاي آن در يك ربع قرن اخير تلقي شده، هرچيزي و حتي كل هنر فيلمسازي را به سخره گرفته است.

از نامزدهای اسکار ۲۰۲۰ بیش‌تر ببینید: صفحه‌ی اختصاصی روزی روزگاری در هالیوود در آرت‌تاکس

مندس: امسال اسكار را به من نمي‌دهند

اگر «ژوكر» با كنار زدن هشت رقيبش كه «جوجو خرگوشه»، «داستان ازدواج» و «فورد مقابل فراري» هم در جمع‌شان هستند، اسکار برترين فيلم سال را نبرد و لجبازي هميشگي آكادمي اسكار در قبال اسكورسيسي كه هميشه يك مرد مستقل نيويوركي به‌حساب آمده و تسليم محض آرمان‌هاي هاليوودي نبوده استمرار يابد، بخت تارانتينو براي كسب اولين اسكارش در شاخه بهترين فيلم و برترين كارگرداني باز خواهد شد. اين در صورتي است كه قبول داشته باشيم «1917» چنان بريتانيايي و دور از سلايق امريكايي است كه نهاد بسيار سنتي و ضد خارجي آكادمي اسكار آن را به‌اندازه انجمن روزنامه‌نگاران خارجی هالیوود یا همان اهداکنندگان گلدن‌گلوب تحويل نخواهد گرفت و اكثر نامزدی‌های آن را به هيچ خواهد انگاشت. سم مندس كه آشكارا به كسب جوايز متعدد بافتا در كشور زادگاهش اميد بيشتري بسته است، دراین‌باره به روزنامه گاردين گفت: «اسكار حد كمال در عرصه‌هاي هنري و نشانه حداكثر پختگي براي سينماگران است اما آكادمي اسكار چون در سال ۱۹۹۹ اين افتخار را به من ارزاني داشت (براي فيلم «زيبايی امريكایی») كاملاً قابل فهم است كه از اهدای مجدد آن به من خودداري كند.»

گزك‌هاي كافي در دست منتقدان

آكادمي با حذف مجدد زنان از ميان كارگردانان كانديداي اسکار امسال، يك بار ديگر گزك‌هاي كافي به‌دست مخالفانش داده تا در اين سه روز آكادمي را از هر سو بكوبند و به تبعيض جنسي و نژادي متهمش كنند اما گرتا گارويگ کارگردان زن ۳۷ ساله امريكايي كه مي‌توانست براي ساختن ورسيون جديد داستان كلاسيك «زنان كوچك» نامزد اسکار برترين كارگرداني شود (و نشد) پس از اعلام اسامی نامزدها به نيويورك‌تايمز گفت: «من گله‌اي ندارم و لابد بايد سطح كارم را بالاتر ببرم. اما برايم جاي تعجب و سؤال دارد كه اگر كارم را به‌عنوان کارگردان تمام و کمال نكرده‌ام، چرا فيلمی که ساخته‌ام، يكي از 9 نامزد جايزه بهترين فيلم سال است.»

آكادمي اسکار دعواهاي ديگري را نيز عليه خويش استمرار بخشيده؛ زيرا به‌جز «سينتيا اريوو»ي نيجريه‌اي‌تبار، هيچ هنرپيشه رنگين‌پوستي را در ميان بازيگران كانديداي اسكارهاي امسال قرار نداده؛ حال آن‌كه مجموعه نامزدهاي اين چهار رشته (بهترين هنرپيشه‌هاي مرد و زن نقش اول و همچنين بازيگران مكمل) به عدد 20 مي‌رسد.

فینیکس: یک برنده قطعي

تنها كسي كه در ميان بازيگران از حالا اسکار را در مشت‌هاي خود مي‌بيند، واكين فينيكس است كه قلب و روح و همه‌چيز «ژوكر» به حساب مي‌آيد اما فراموش نكنيم كه بازي آنتونيو باندراس اسپانيايي در «درد و افتخار» و نمايش جاناتان پرايس در «دو پاپ» چيزي در حد شاهكار و محصول پخته‌تر شدن تدريجي آنها در گذر زمان است.

باندراس كه ۲۵ سال پيش با نسخه امريكايي فيلم مكزيكي «دسپرادو» در هاليوود مشهور شد، در «درد و افتخار» ساخته هموطنش پدرو آلمودووار همه آن چيزي است كه هرگز در «دسپرادو» نمي‌توانست باشد و آن، انساني است كه مفهوم واقعي زندگي را كه بخشندگي است، كشف و لمس كرده و ديگر نمي‌خواهد به نكات ظاهري و كم ارزش اكتفا كند. با این همه اگر به شانس دومی میان بازیگران مرد برای رقابت با فینیکس قائل باشیم او کسی نیست جز آدام درایور در «داستان ازدواج» با نمایشی مسحورکننده و پرفورمنسی یادآور بازی داستین هافمن در «کرامر علیه کرامر».

آلمودووار: كانديدايي سقف توفيق ما است

آلمودووار پس از اعلام كانديداهاي اسكار ۲۰۲۰ و در حالي كه نام خودش بين نامزدهاي اسكار كارگرداني نيست و «درد و افتخار» هم از جمع نامزدهاي اسكار برترين فيلم بيرون مانده، به خبرنگاران در شهر مادريد گفت: «هاليوود در ۲۰ سال اخير بسيار كوشيده است اين نكته را القا كند كه ديگر نمي‌خواهد فقط عاملي برای پاسداشت هنر سينما در امريكا باشد و با نامزد كردن خارجي‌ها اين معنا را جلوه‌گر ساخته اما حس ما در اروپا هنوز همان است كه بود و آن تلقي‌كردن خود به‌عنوان شهروندهاي درجه دوم هنر هفتم است. مردان و زناني كه سقف توفيق‌شان در اسکار فقط تا مرز كانديدا شدن پيش مي‌رود و به فتح اين جوايز منتهي نمي‌شود.»

بونگ جون-هو: آكادمي اسكار مجبور است ما را ببيند

با وجود اين به‌نظر مي‌رسد فيلم تحسين‌شده «انگل» محصول كره‌جنوبي با كارگرداني مدرن بونگ جون-هو جايزه اسکار برترين فيلم خارجي (غير انگليسی‌زبان) سال را تصاحب كند و اين در حالي است كه اين فيلم در جمع ۹ نامزد برترين فيلم هم جاي دارد و خود بونگ جون-هو نيز كانديداي اسکار برترين كارگردان سال شده است. اين فیلم‌ساز که نخل طلای کن را هم برای همین فیلم گرفته، به خبرگزاري يوناپ كره گفت: «صرف‌نظر از اينكه اسكارها را به من و انگل مي‌دهند يا نه، اين مسأله بسيار اهميت دارد كه هاليوود مجبور شده است ساير نقاط جهان را هم ببيند و اين همه خودمحور نباشد. اين مسأله به‌اندازه فتح يك اسكار ارزش دارد.»

در ادامه نامزدهای اسکار ۲۰۲۰ را به تفصیل بخوانید:

بازیگر نقش مکمل زن

کتی بیتس در «ریچارد جول»

لورا درن در «داستان ازدواج»

اسکارلت جوهانسون در «جوجو خرگوشه»

فلورنیس پیو در «زنان کوچک»

مارگو رابی در «خبر داغ»

بهترین گریم

خبر داغ

ژوکر

جودی

مالفیسنت

1917

بهترین طراحی لباس

مرد ایرلندی

جوجو خرگوشه

ژوکر

زنان کوچک

روزی روزگاری در هالیوود

 

بهترین فیلم‌برداری

مرد ایرلندی

ژوکر

فانوس دریایی

1917

روزی روزگاری در هالیوود

 

بهترین تدوین صدا

فورد علیه فراری

ژوکر

1917

روزی روزگاری در هالیوود

جنگ ستارگان: خیزش اسکای‌واکر

 

بهترین میکس صدا

به سوی ستارگان

فورد علیه فراری

ژوکر

1917

روزی روزگاری در هالیوود

 

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

تام هنکس روزی زیبا در محله

آنتونی هاپکینز در دو پاپ

جو پشی در مرد ایرلندی

آل پاچینو در مرد ایرلندی

برد پیت در روزی روزگاری در هالیوود

 

بهترین انیمیشن

تربیت اژدها دنیای پنهان

بدنم را از دست دادم

کلاوس

لینک گم شده

داستان اسباب‌بازی ۴

 

بهترین انیمیشن کوتاه

دختر

عشق مویی

کیتبول

به یادماندنی

خواهر

بهترین جلوه‌های ویژه

انتقام‌جویان: پایان بازی

مرد ایرلندی

شیر شاه

1917

جنگ ستارگان: خیزش اسکای‌واکر

 

بهترین فیلم‌نامه‌ی اوریجینال

چاقوکشی

داستان ازدواج

1917

روزی روزگاری در هالیوود
انگل

 

بهترین فیلم‌نامه‌ی اقتباسی

مرد ایرلندی

جوجو خرگوشه

ژوکر

زنان کوچک

دو پاپ

 

بهترین موسیقی متن

ژوکر

زنان کوچک

داستان ازدواج

1917

جنگ ستارگان: خیزش اسکای‌واکر

بهترین آهنگ اوریجینال

داستان اسباب‌بازی ۴

راکت‌من

به سوی ناشناخته‌ها

هریت

 

بهترین بازیگر نقش اصلی مرد

آنتونیو باندراس رنج و افتخار

لئو دی‌کاپریو در روزی روزگاری در هالیوود

آدام درایور در داستان ازدواج

واکین فینیکس در ژوکر

جاناتان پرایس در دو پاپ

بهترین بازیگر نقش اصلی زن

سینتیا آریوو در هریت

اسکارلت جوهانسون در داستان ازدواج

سیرشا رونان در زنان کوچک

شارلیز ترون در خبر داغ

رنه زلوگر در جودی

 

بهترین کارگردان

مارتین اسکورسیزی برای مرد ایرلندی

تاد فیلیپس برای ژوکر

سم مندس برای 1917

کوئنتین تارانتینو برای روزی روزگاری در هالیوود

بونگ جون هو برای انگل

 

بهترین فیلم

فورد علیه فراری

مرد ایرلندی

جوجو خرگوشه

ژوکر

زنان کوچک

داستان ازدواج

1917

روزی روزگاری در هالیوود

انگل

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

 

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سینمای جهان

مارگو رابی: دوست دارم نسخه‌ی کامل جوخه‌‌ی انتحار اکران شود

جوخه‌‌ انتحار

✅ با زیرنویس فارسی اختصاصی – ترجمه از محمد تقوی

عرضه‌ی موفقیت‌آمیز «انجمن عدالت» زک اسنایدر، یکی از بزرگ‌‌ترین سؤالات مطرح شده این روزها در رابطه با احتمال عرضه‌ی نسخه‌های کامل‌تر و بهبودیافته از فیلم‌های مختلفی مثل جوخه‌‌ انتحار دیوید آیر است. آیا روزی این نسخه را خواهیم دید؟

مارگورابی، از جمله ستارگان فیلم که نقش هارلیکوئین را برعهده دارد در این ویدیو از احتمال عرضه‌ی این نسخه می‌گوید.

گفتنی است فیلم جدیدی از سری جوخه انتحار به کارگردانی جیمز گان تابستان امسال اکران خواهد شد.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

آنونس

جدیدترین فیلم جیسون استاتام به کارگردانی گای ریچی

تریلر فیلم خشم مردانه

▪️ فیلم «خشم مردانه» اکشن تریلری از کارگردان باسابقه‌ی انگلیسی گای ریچی است که براساس فیلمی فرانسوی با نام کامیون حمل پول ساخته‌ی نیکلاس بوکریف ساخته شده و داستان مردی را روایت می‌کند که در صدد انتقام گرفتن از عاملین قتل پسرش است.

▪️ این فیلم چهارمین هم‌کاری ریچی و ستاره‌ی فیلم جیسون استاتام را رقم می‌زند که پیش‌تر در فیلم «قفل»، «انبار و دو بشکه باروت»، «قاپ‌زنی» و «هفت‌تیر» به موفقیت رسیده بودند.

▪️ سایر بازیگران این فیلم عبارتند از اسکات ایستوود، هلت مک‌کالانی، جفری دوناوان و پست مالون، رپر معروف آمریکایی. این فیلم قرار است هفتم می در سینماهای ایالات متحده پس از یک بار به تأخیر افتادن بابت پاندمی کرونا، به نمایش دربیاید.

 

Wrath of Man is an upcoming action thriller film co-written and directed by Guy Ritchie, based on the 2004 French film, Cash Truck by Nicolas Boukhrief. It is Ritchie’s fourth directorial collaboration with lead actor Jason Statham. The film is set for release on May 7

.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

آنونس

اما استون در نقش کروئلا | جدیدترین تریلر فیلم کروئلا

جدیدترین تریلر فیلم کروئلا

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس: جدیدترین تریلر فیلم کروئلا 

«کروئلا» فیلمی‌ست براساس شخصیت کروئلا دِ ویل، که آنتاگونیست رمان و انیمیشن صد و یک سگ خال‌دار است که به ترتیب در سال ۱۹۵۶ و ۱۹۶۱ عرضه شدند.

 

اما استون خبیث | تریلر فیلم کروئلا

کریگ گیلسپی (من، تونیا) کارگردانی این فیلم را با فیلم‌نامه‌ای از دانا فاکس و تونی مک‌نامارا برعهده دارد.
اما استون ایفاگر نقش کروئلا و یکی از تهیه‌کنندگان فیلم‌است و همراه او تیم بازیگرانی شامل اما تامپسون، جوئل فرای، پاول والتر هاوزیر، امیلی بیچام و مارک استرانگ در فیلم حضور دارند.
کروئلا ۲۸م می سال جاری میلادی در سینماهای آمریکا منتشر خواهد شد.

 

‌.
Cruella is an upcoming film based on the character Cruella de Vil, introduced in Dodie Smith’s 1956 novel The Hundred and One Dalmatians and #WaltDisney’s 1961 animated film One Hundred and One Dalmatians. The film is directed by Craig Gillespie with a screenplay by Dana Fox and Tony McNamara. #EmmaStone stars as the titular character and also serves as an executive producer, with Emma Thompson, Joel Fry, Paul Walter Hauser, EmilyBeecham, and Mark Strong in supporting roles. Cruella is scheduled to be theatrically released in the United States on May 28, 2021.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها