با ما همراه باشید
اسکورسیزی مارول اسکورسیزی مارول

خبر

مارتین اسکورسیزی: فیلم‌های مارول «سینما» نیستند

ترجمه اختصاصی از آرت‌تاکس: مارتین اسکورسیزی مارول را کمپانی‌ای می‌داند که آثارش سینما نیستند و بیش‌تر به شهربازی شبیه‌اند.

سینما نه، با شهربازی طرف هستیم!

مارتین اسکورسیزی، یکی از کارگردان‌های مورد احترام فعلی سینما، فیلم‌های ابرقهرمانی را که نیروی غالب امروز صنعت سینماست نکوهش کرده است. این کارگردان که آثاری چون «راننده تاکسی»، «گاو خشمگین» و «رفقای خوب» را در کارنامه‌ی خود دارد در مصاحبه‌ای با مجله‌ی امپایر گفت که اقدام‌هایش برای همراهی با سرعت فیلم‌های ابرقهرمانی معاصر با شکست مواجه شده است.

اسکورسیزی در پاسخ به این سوال که آیا فیلم‌های مارول را دیده است یا خیر گفت:«می‌دانید؟ من سعی‌ام را کردم ولی این‌ها سینما نیستند».

او در ادامه افزود:«صادقانه بخواهم بگویم، نزدیک‌ترین چیز به این فیلم‌ها که می‌توانم تصور کنم، هر چقدر این فیلم‌ها خوب ساخته شده باشند و بازیگرانش بهترین اجرای خود را تحت شرایط آن فیلم‌ها ارائه دهند، شهربازی است. این فیلم‌ها سینمایی نیستند که در آن انسان‌ها سعی در انتقال تجربه‌ی احساسی و روانی به انسانی دیگر داشته باشند».

پیشتر در همین امسال فیلم «انتقام‌جویان: پایان بازی» پس از رسیدن به ۸/۲ میلیارد دلار در سینماهای سراسر جهان به پرفروش‌ترین فیلم تاریخ بدل شد (با احتساب تورم این فیلم رتبه‌ی پنجم را از آن خود کرد). هشت فیلم دیگر همین استودیو جزو ۳۰ فیلم پرفروش برتر تاریخ‌اند (بدون احتساب تورم).

کوین فایگی، رئیس مارول، در سال گذشته با گفتن این که عدم کسب هیچ جایزه‌ای توسط این فیلم‌ها نشانه‌ی فقدان کیفیت و جاه‌طلبی آن‌ها نیست، از فیلم‌هایش در برابر این سطح از نقدهایی که توسط اسکورسیزی مطرح شده‌اند دفاع کرد.

فایگی گفت:«شاید تقبیح جلوه‌های ویژه یا افراد پرنده یا سفینه‌های فضایی یا درآمدهای میلیارد دلاری راحت باشد. من فکر می‌کنم که گفتن این که به نحوی شما برنده شده‌اید راحت است. هیچکاک هرگز برنده‌ی جایزه‌ی بهترین کارگردان نشد. بنابراین جایزه بردن خوب هست اما همه چیز نیست. من ترجیح می‌دهم در اتاقی پر از طرفداران مشتاق باشم».

 

نویسنده: کارتین شورد گاردین

مترجم: پویا مشهدی محمدرضا

خبر

اسپایدرمن در جهان سینمایی مارول باقی خواهد ماند | بازگشت دوباره به خانه

اسپایدرمن مارول

ترجمه اختصاصی از آرت‌تاکس: اسپایدرمن مارول را ترک نخواهد کرد تا برای سومین بار شاهد حضور تام هالند در لباس مرد عنکبوتی باشیم.

اسپایدرمن در خانه خواهد ماند

دو کمپانی سونی پیکچرز و مارول در روز جمعه به طور مشترک اعلام کردند که استودیوی مارول و کوین فایگی، رئیس آن، فیلم سوم از سری «اسپایدرمن: بازگشت به خانه» را تولید خواهند کرد. در این فیلم نیز تام هالند به عنوان قهرمان مجموعه حضور خواهد داشت.

در طول تابستان خبری مبنی بر این منتشر شد که دیزنی، شرکت مادر مارول، و سونی بر سر قرارداد مالی جدیدی به بن‌بست رسیدند. دیزنی می‌خواست که فیلم به صورت ۵۰/۵۰ تامین مالی شود و فِیج در نقش تهیه کننده‌ی مشاور باقی بماند. سونی نیز پیشنهاد حفظ توافق را تحت شرایط فعلی داده و تقاضا کرده که مارول تقریباً ۵٪ درآمد از روز اول و تمامی درآمدهای تجاری را دریافت کند.

در کنار خبر فیلم اسپایدرمن مارول و سونی ببینید:

جهان‌های موازی در دنیای سینمایی مارول

رضایت سونی و مارول از توافق حاصله

این قرارداد در نیمه‌شب پنج‌شنبه امضا شد. مذاکرات با حضور مقامات هر دو استودیو شامل تام راثمن، رئیس سونی پیکچرز، فایگی و آلن هورن و آلن برگمن، روسای استودیوی والت دیزنی صورت گرفت. به گفته‌ی منابع آگاه، مارول و دیزنی در عوض قرض دادن توانایی تهیه کنندگی فایگی تقریباً ۲۵٪ سود را دریافت خواهند کرد. دیزنی حقوق فروش تجاری خود را حفظ خواهد کرد و مسئولیت حمایت مالی یک چهارم بودجه‌ی فیلم را بر عهده خواهد گرفت. مرد عنکبوتی نیز بر اساس توافق در یک فیلم دیگر استودیوی مارول حضور خواهد داشت. فیلم در ۱۶ جولای ۲۰۲۱ منتشر شده و ایمی پاسکال نیز مانند دو فیلم گذشته‌ی هالند از طریق استودیوی پاسکال پیکچرز تهیه کنندگی را برعهده خواهد داشت.

مارول حق انحصار اسپایدرمن را طی توافقی که پیشتر در سال ۲۰۰۹ و کسب حق مالکیت این کمپانی کمیک توسط سونی صورت گرفت به مدت تقریباً دو دهه به این شرکت داده است. سونی موفقیت مالی و نقدهای تحسین‌آمیزی بابت اولین دور از فیلم‌های مرد عنکبوتی که به کارگردانی سم رِیمی و بازی توبی مگوایر بود دریافت کرد. اقدام دوم آن‌ها که به کارگردانی مارک وب و بازی اندرو گارفیلد تولید شد موفقیت بسیار کمتری داشت و استودیو را دوباره به اتاق طراحی بازگرداند.

با برگرداندن مارول و فایگی به بازی با «اسپایدرمن: بازگشت به خانه» در سال ۲۰۱۷، این استودیو توانست جادوی خلاقانه‌ی سری نخست را باز یابد. حضور هالند در فیلم‌های «انتقام‌جویان» و تبدیل اسپایدرمن به یک عضو کلیدی این تیم بزرگ پیشرانه‌ای برای این مجموعه بود. سونی اعلام کرد که از رسیدن به این توافق خرسند است.

نویسنده: برت لانگ ورایتی

مترجم: پویا مشهدی محمدرضا

ادامه مطلب

تلویزیون

جی مایکل مندل، تهیه‌کننده‌ی «سیمپسون‌ها» و «ریک و مورتی»، در ۵۴ سالگی درگذشت

جی مایکل مندل

ترجمه اختصاصی از آرت‌تاکس:‌ جی مایکل مندل ، تهیه کننده‌ی برنده‌ی جایزه‌ی امی که در «سیمپسون‌ها» و «ریک و مورتی» فعالیت کرده بود دو روز پیش از تولد ۵۵ سالگی‌اش درگذشت. علت مرگ وی هنوز تایید نشده است.

ج. مایکل مندل، تهیه‌کننده‌ی «سیمپسون‌ها» و «ریک و مورتی»، در ۵۴ سالگی درگذشت

شبکه‌ی تلویزیونی آمریکایی Adult Swim که «ریک و مورتی» را از زمان آغاز این برنامه در ۲۰۱۳ تاکنون پخش کرده است بیانیه‌ای را در توییتر منتشر کرد و در آن گفت:«همه‌ی ما از فوت نابهنگام مایک مندل، تهیه کننده‌ی «ریک و مورتی» بسیار اندوهگین هستیم».

در کنار مطالعه‌ی خبر درگذشت جی مایکل مندل ، با برندگان امی ۲۰۱۹ آشنا شوید

جاستین رویلند، یکی از خالقان «ریک و مورتی» با نوشتن این توییت در روز دوشنبه به مندل ادای احترام کرد: «مایکل مندل، دوست، شریک و تهیه کننده‌ی من فوت کرد. من بسیار اندوهگینم. قلبم برای خانواده‌اش شکسته. مایک، من نمی‌دانم بدون تو در کنارم چه کار باید بکنم. من نابود شدم.»

مندل در زمان حضورش، در تولید ۲۰۷ قسمت از «سیمپسون‌ها» همکاری کرد و جایزه‌ی امی در سال‌های ۱۹۹۵، ۱۹۹۷ و ۱۹۹۸ را از آن خود کرد. او سپس تهیه کنندگی ۲۲ قسمت از «ریک و مورتی» را بر عهده گرفت که برد چهارمین امی را در سال گذشته در پی داشت.

ادامه مطلب

تلویزیون

همه‌ی آن‌چه که باید از اختتامیه امی ۲۰۱۹ بدانید | یکه‌تازی HBO

اختتامیه امی ۲۰۱۹

ترجمه اختصاصی از آرت‌تاکس:‌ مراسم اختتامیه امی ۲۰۱۹ ، شب ستارگان بریتانیایی دنیای تلویزیون بود و سریال‌های فیلیبگ، بازی تاج و تخت و چرنوبیل برندگان بزرگ این دوره نام گرفتند.

قدرت‌نمایی بریتانیایی‌ها

هفتادویکمین مراسم جوایز امی، شب ستارگان بریتانیایی دنیای تلویزیون بود. مهم‌ترین‌شان احتمالن قدرت‌نمایی سریال «فیلیبگ» و ستاره‌ی انگلیسی‌اش فیبی والربریج باشد که توانست در ژانر کمدی، بسیاری از جوایز را درو کند.

از برندگان اختتامیه امی ۲۰۱۹ بیش‌تر بدانید:

صفحه‌ی اختصاصی بازی تاج و تخت در آرت‌تاکس

اما بزرگ‌ترین سؤال بینندگان پیش از آغاز مراسم مربوط به میزان تقدیر از ابرسریال «بازی تاج و تخت» پس از فصل پایانی پرحاشیه‌اش بود. فصل هشتم این سریال با شکستن رکوردها با ۳۲ نامزدی در بخش‌های مختلف کاندیدا شده بود و هفته‌ی پیش در مراسم جوایز هنری خلاقانه‌ی امی، ده جایزه را کسب کرد. «بازی تاج و تخت» توانست دو تندیس دیگر نیز از آن خود کند؛ بهترین سریال درام و بهترین بازیگر مرد مکمل در سریال درام برای پیتر دینکلج. به این ترتیب با ۱۲ جایزه، فصل هشتم بازی تاج و تخت به رکورد فصل پنجمش با همین تعداد جایزه رسید اما در سایر بخش‌ها ناکام ماند.

والربریج و فلیبگ؛ برندگان اصلی ژانر کمدی

برنده‌ی واقعی شب را باید «فیلیبگ» دانست که توانست حریف پرافتخارش «معاون رئیس‌جمهور» و هم‌چنین سریال «خانم میزل شگفت‌انگیز» را شکست دهد. فلیبگ که ابتدا اجرایی تک‌نفره در فستیوال‌های ادینبرو بود، با نسخه‌ی تلویزیونی‌اش توانست جایزه‌های بهترین فیلم‌نامه، بهترین سریال کمدی و بهترین کارگردانی را تصاحب کند. والربریج نیز توانست در بخش بهترین بازیگر زن در سریال کمدی، جولیا لوئی دریفوس را شکست دهد. این در حالی بود که دریفوس در صورت برد، با کسب نهمین تندیس امی‌اش، پرافتخارترین بازیگر تاریخ امی می‌شد.

از برندگان اختتامیه امی ۲۰۱۹ بیش‌تر بدانید:

سریال فیلیبگ از نگاه یحیی نطنزی در استودیو آرت‌تاکس

والر بریج هنگام کسب این جایزه برای سومین بار روی سن رفت و گفت «اوضاع دیگر بیش از حد مسخره شده!» موج بریتانیایی‌های برنده این‌جا تمامی نداشت. بن ویشاو برای سریال «رسوایی‌ای بس انگلیسی» بهترین بازیگر مرد نقش مکمل را در زمینه‌ی مینی‌سریال برد. جودی کومر از سریال «کشتن ایو»، گفت انتظار بردن بهترین بازیگر زن در سریال برد را نداشته و برای همین از پدر و مادرش بابت عدم دعوت به مراسم عذرخواهی کرد. سریال تحسین‌شده‌ی «چرنوبیل» در مورد فاجعه‌ی اتمی راکتورهای این منطقه در سال ۱۹۸۶ نیز برنده‌ی بهترین مینی‌سریال بود و در بخش کارگردانی و فیلم‌نامه نیز از آن تقدیر به عمل آمد. از دیگر برندگان انگلیسی، جان اولیور برای برنامه‌ی خبری هفتگی‌اش، هفته‌ی پیش، امشب در بخش برنامه‌های زنده یک امی دیگر تصاحب کرد. بهترین فیلم تلویزیونی نیز برای داستان تعاملی بلک میرور، باندراسنچ بود.

سخن‌رانی‌های میشل ویلیامز و مارک والبرگ

در برنامه‌ای بدون مجری شاید پرسروصداترین لحظه‌ی شب از آن سخنرانی میشل ویلیامز در مورد برابری حقوق مردان و زنان پس از کسب جایزه‌ی بهترین بازیگر زن در مینی‌سریال برای فاسی /وردان بود. ویلیامز، پس از فاش شدن آن که حقوقش بسیار کم‌تر از ستاره‌ی دیگر فیلم تمام پول‌های دنیا ، مارک والبرگ بوده، تبدیل به یکی از مهم‌ترین فعالان برابری حقوق مردان و زنان شده، گفت: «نوبت بعدی که یک زن، به خصوص زنی رنگین‌پوست که نصف حقوق همکار مرد سفیدپوشش را می‌گیرد، به شما دست‌مزدش را اعلام کرد، حرفش را بپذیرید. او را باور کنید چون ممکن است روزی مقابل شما بایستد و از شما بابت موفقیتی که به خاطر محیط کاری امن ایجاد شده، تشکر کند.»

از برندگان اختتامیه امی ۲۰۱۹ بیش‌تر بدانید:

سریال خانم میزل شگفت‌انگیز از نگاه گل‌بو فیوضی در استودیو آرت‌تاکس

از دیگر لحظات مهم مراسم می‌توان به سخنرانی ژارل ژروم پس از برد جایزه‌ی بهترین بازیگر مرد در مینی‌سریال اشاره کرد. او که بابت حضور در سریال وقتی آن‌ها ما را می‌بینند ساخته‌ی آوا دوورنی و پخش شده در شبکه‌ی نتفلیکس که در مورد پنج سیاه‌پوست جوان است که مورد اتهام اشتباه قرار گرفته بودند، موفق به کسب تندیس امی شده بود، جایزه‌ی خود را به این پنج نفر تقدیم کرد. صحبت در مورد مسائل نژادپرستی و مقابله با آن از جمله مضامین مطرح شده در سخنرانی بیلی پورتر، برنده‌ی جایزه‌ی بهترین بازیگر مرد در سریال درام برای سریال «ژست» نیز مشهود بود. پاتریشیا آرکت هم جایزه‌اش (بهترین بازیگر مکمل زن برای مینی‌سریال) را به خواهرش که سال ۲۰۱۶ فوت شد، تقدیم کرد.

دی‌بی وایس: باورم نمی‌شود توانستیم بازی تاج و تخت را به انتها برسانیم.

البته سریال‌های معروف و محبوب این چند ساله هیچ‌کدام دست خالی از مراسم خارج نشدند. «خانم میزل شگفت‌انگیز» دو جایزه‌ی بازیگری مکمل را در سریال‌های کمدی  گرفت، بیل هیدر توانست موفقیتش را در کسب بهترین بازیگر مرد در سریال کمدی برای حضور در «بری»  تکرار کند و جولیا گارنر در کمال شگفتی، مچ دنریس تارگرین و بازیگرش امیلیا کلارک را در بخش بهترین بازیگر مکمل زن خواباند. با این وجود بخش قابل‌توجهی از مراسم به تقدیر از بازی تاج و تخت اختصاص داشت. پس از دریافت جایزه‌ی اصلی مراسم، بهترین سریال درام، تمامی عوامل و بازیگران روی سن رفتند. دی‌بی وایس، یکی از خالقان سریال گفت: «فارغ از تمام آتش‌‌ها و یخ‌ها، اژدهایان و هیولاها، هنوز شگفت‌زده‌‌ام که همه‌مان زنده ماندیم. باورم نمی‌شود توانستیم سریال را به انتها برسانیم.»

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها