art-961101738

جشنواره‌ی سی‌وششم تئاتر فجر | در اجرای نمایش تنهایی پرهیاهو کاری از فرانسه به کوشش افشین غفاریان

گزارش اختصاصی آرت‌تاکس از اجرای نمایش تنهایی پرهیاهو + گفت‌وگو با افشین غفاریان کارگردان و بازیگر اثر

نمایش تنهایی پرهیاهو تولید مشترک ایران و فرانسه به کارگردانی افشین غفاریان در سی‌و‌ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر روی صحنه رفت.

نمایش تنهایی پرهیاهو برداشتی آزاد از رمانی با همین نام از بهومیل هرابال است. روایت آخرین مردی است که آخرین کتاب را در دست دارد. روایت عشق مثلثی است بین انسان، کتاب و یک ماشین پاپکورن. روابط این سه تمام صحنه نمایش را مملو می‌کند از کنش‌ها و تنش‌های انسانِ به قولی مدرن، در برابر خدای خود ساخته خویش یعنی ماشین در عصر حاضر. غفاریان این نمایش را در سال ۹۲ تولید کرد.

افشین غفاریان در دوره دانشجویی‌اش در رشتهٔ بازیگری با رقص معاصر آشنا شد. اشتیاق به این هنر مجب شد او در سال ۱۳۸۵ به همراه  دوستان خود گروهی زیرزمینی تشکیل دهند و به تمرین رقص – تئاتر بپردازند. او در کار خود از کارگردان لهستانی «یرژی گروتفسکی» بسیار الهام گرفت. در سال ۱۳۸۶ اجرایی از «مده‌آ» به دور از فضاهای معمول نمایشی، در بیابان اجرا کردند. غفاریان در همان سال در نمایش «لمنوس» به کارگردانی «رائول والس» بازی کرد و با این کار مشترک (ایران و مکزیک)  در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در تهران حضور یافت.

او برای اجرای این نمایش در جشنواره «مول‌هایم» روانه آلمان شد، سفری که منجر به زندگی او در فرانسه شد و در مرکز ملی رقص فرانسه به عنوان دانشجو پذیرفته شد.

او در سال ۱۳۸۹، کمپانی «رفورمنـس» را در فرانسه برای ادامهٔ ماجراجویی‌اش در هنر  بنا کرد و پژوهشی را در رقص و تئاتر و شیوه‌های بیان فراموش‌شده در آن که شامل حافظه‌ی بدن و چگونگی انتقال آن در رقص و تئاتر است، آغاز کرد.

در اول آبان ۱۳۸۹ و درست یک سال بعد از تاریخ رسیدنش به فرانسه، نمایش «فریـاد» را در پاریس به روی صحنه برد که با استقبال تماشاگران  روبرو شد.

افشین غفاریان از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۱ با اجراهای  متفاوتی در چندین جشنواره‌ی رقص در فرانسه شرکت و با اساتیدی چون «آندی دوگرت» و «توماس لبرن»  به عنوان رقصنده – بازیگر همکاری کردو همچنین  مدتی  در کارگاه‌های آموزشی زیر نظر اساتیدی چون «یوجینیو باربا» و «مردیت مونک» به تحصیل پرداخت.

نمایش تنهایی پرهیاهو که به بخش بین‌الملل این دوره از جشنواره، به مدیریت آروند دشت‌آرای، راه یافته است، ۲۹ و ۳۰ دی‌ماه ساعت ۱۸ در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه رفت.

لینک کوتاه:

شاید این ها را نیز دوست داشته باشید

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *