با ما همراه باشید
انجمن عدالت انجمن عدالت

سینمای جهان

آیا اسنایدر کات «انجمن عدالت» در راه است؟

از زمان اکرانش، فیلم انجمن عدالت با حواشی فراوانی روبه‌رو گردیده اما شاید مهم‌ترین‌شان، وجود داشتن نسخه‌ای از فیلم است که تمامن زیر نظر اسنایدر ساخته شده (در حالی که در فیلم اصلی، جاس ودون طی مراحل پایانی جایگزین او شده بود). زمزمه‌ها از همان ابتدا در این مورد از مراجع مختلف به گوش می‌رسید اما حالا، تقریبن دو سال پس از اکران فیلم، احتمال وجود و عرضه‌ی این نسخه بیش‌تر می‌شود. بازیگران فیلم همچون بن افلک و گل گدوت در سالگرد اکران فیلم، به عرضه‌ی این نسخه ابراز علاقه کردند. برخی از ستارگان هالیوودی مانند رایان رینولدز نیز از عرضه‌ی اسنایدر کات حمایت کردند. اما داستان از چه قرار است؟

با گذر زمان، اسنایدر بخش‌های مهمی را از آنچه که برای انجمن عدالت در سر داشت، در شبکه‌های اجتماعی مختلف نشان داده است اما چندی است که اسنایدر با انتشار عکسی از نسخه‌ی خودش، تأیید کرد که چنین نسخه از فیلم انجمن عدالت وجود دارد. هر چند نیت او مشخص نیست، اما به نظر می‌رسد اسنایدر می‌خواهد فیلم به همان ایده‌ها و داستان‌هایی بازگردد که از ابتدا برای آن در نظر گرفته بود.

انجمن عدالت

از پلان‌های حذف‌شده‌ در نسخه‌ی زک اسنایدر که سوپرمن با لباس سیاه در آن دیده می‌شود

البته باید گفت فارغ از تفاوت اساسی میان نسخه‌ی اکران شده و اسنایدر کات، خود داستان اسنایدر هم دست‌خوش تغییرات بسیاری شده که یکی از عواملش، واکنش‌های منفی نسبت به فیلم بتمن علیه سوپرمن، طلوع عدالت بود. بدین ترتیب پیش از آغاز فیلم‌برداری، فیلم‌نامه‌ی انجمن عدالت بازنویسی شده و ایده‌ی ترسناکی که در مرکز داستان قرار داشت، کنار گذاشته شد. به نظر می‌رسد این ایده در مورد کشته شدن لوییس لین توسط دارک‌ساید، شخصیت منفی اصلی ماجراهای دی‌سی باشد که منجر به روی گرداندن سوپرمن از انسان‌ها و کمک به نیروهای شر می‌شود. در کنار این، پیش از فیلم‌برداری تغییراتی در طرح‌های فیلم نیز رخ داده؛ برای مثال ظاهر شخصیت استپن‌ولف دگرگون شد.

صحبت‌های اسنایدر کات با افشاگری‌های او در مورد برخی از جنبه‌های فیلم که به کل حذف شده بودند، شدت بسیار بیش‌تری در ماه‌های اخیر گرفته است. یکی از مثال‌های شایان ذکر، انتشار عکسی از سوپرمن در جامه‌ی تمام سیاه است ولی تمام عکس‌های پشت صحنه و سکانس‌های حذف شده، هنری کویل را در همان قامت کلاسیک نشان می‌دهد. اسنایدر در این مورد گفته است که «بگذارید بگویم در انجمن عدالت زک اسنایدر، سوپرمن لباس سیاه می‌پوشید». این توضیح با سخنان قبلی اسنایدر در زمینه‌ی بازنویسی فیلم‌نامه‌ی انجمن عدالت تفاوت‌هایی اساسی دارد. همه‌ی این‌ها، نشان می‌دهد که هدف نهایی اسنایدر نه تنها اکران نسخه‌ی خودش از فیلم است بلکه می‌خواهد تا جای ممکن، عناصر فیلم‌نامه‌ی اصلی را نیز در آن نگه دارد. براساس آنچه که در حال حاضر از اسنایدر کات می‌دانیم، با در صورت وجود منابع کافی، چنین کاری آسان‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید.

هر چند بازنویسی انجمن عدالت بسیاری از جنبه‌های تاریک فیلم را حذف کرده بود ولی بسیاری از آن چه اسنایدر می‌خواست، مهیا شده بود. اسنایدر هنگام صحبت در مورد بازنویسی فیلم‌نامه می‌گوید «خیلی از فیلم‌نامه را فیلم‌برداری کردیم ولی هیچ وقت سراغ آن ایده‌ی مرکزی و ترسناک نرفتیم» هر چند نمی‌توان گفت چه مقدار از فیلم‌نامه‌ی اصلی حذف شده ولی می‌توان ادعا کرد اسنایدر توانسته بسیاری از صحنه‌ها و سکانس‌های مورد نظرش را فیلم‌برداری کند. فعالیت‌های اسنایدر در شبکه‌های اجتماعی، نشان می‌دهد بین فیلم او و نسخه‌ی اکران شده، به اندازه‌ی زمین تا آسمان تفاوت وجود دارد. در این میان، جیسون موموآ، بازیگر آکوامن اسنایدر کات را تحسین کرده که می‌توان حدس زد شاکله‌ی اصلی فیلم‌نامه‌ی اولیه حفظ شده است. در واقع، قرارگیری دوباره‌ی ایده‌های اسنایدر در صورت پشتیبانی، ممکن است.

در نهایت، آن چه از پاییز سال ۲۰۱۹ تا به حال نشان داده، این است که تقاضا برای عرضه‌ی اسنایدر کات بیش‌تر و بیش‌تر می‌شود. توجه رسانه‌ها نیز به این موضع جلب شده و در مصاحبه‌ها از ستارگان، سؤال‌های بی‌ربطی در این مورد از بازیگران فیلم پرسیده می‌شود. مشخص نیست اسنایدر تا چه حد می‌خواهد در فیلم‌برداری‌های دوباره، ایده‌هایش را بازگرداند ولی در موقعیت کنونی، چنین کاری نه تنها منطقی بلکه هوشمندانه هم هست. اسنایدر کات برای قانع کردن مردم، باید تا جای ممکن با نسخه‌ی اکران شده تفاوت داشته باشد و خود را به عنوان فیلمی مجزا، نشان دهد. البته تصمیم نهایی بر عهده‌ی کمپانی برادران وارنر خواهد بود و فعلن خبری در این زمینه منتشر نشده است. ولی با قرار دادن رخدادهای اخیر، می‌توان با تخمین قابل قبولی گفت که اکران اسنایدر کات، انرژی دوباره‌ای گرفته. اسنایدر صجبت‌هایی در مورد فیلم‌برداری‌های احتمالی مطرح کرده که نه تنها فیلم را در راستای دیدگاه اصلی‌اش برمی‌گرداند بلکه می‌تواند ابزار تبلیغاتی باشد برای اکران نسخه‌ی کاملن جدید و منحصر به فرد از انجمن عدالت.

ترجمه از محمد تقوی

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبر

کلوئه ژائو هم‌چنان تاریخ‌ساز | با برگزیدگان انجمن کارگردانان آمریکا آشنا شوید

انجمن کارگردانان آمریکا

▪️  هفتاد و سومین مراسم جایزه انجمن کارگردانان آمریکا عصر شنبه برگزار شد و کارگردانان برگزیده‌ به انتخاب اعضای این انجمن در بخش سینما و تلویزیون معرفی شدند.

▪️ کلوئه ژائو برای «سرزمین خانه‌به‌دوشان» جایزه بهترین کارگردانی را در بخش سینما به دست آورد و در بخش تلویزیون، «گامبی وزیر»، «هوملند» و «مهماندار هواپیما» جوایز اصلی را از آن خود کردند.

▪️ جایزه انجمن کارگردان‌ها اغلب پیش‌درآمدی برای جایزه‌ی اسکار بهترین کارگردانی تلقی می‌شود. از برندگان سال‌های اخیر جایزه انجمن کارگردان‌ها که در اسکار نیز جایزه بهترین کارگردانی را به دست آورده‌اند می‌توان به آلفونسو کوارون برای «روما»، گی‌یرمو دل‌تورو برای «شکل آب»، دمین شزل برای «لالا لند» و الخاندرو گونزالس ایناریتو برای «از گوربرگشته» و «بردمن» اشاره کرد. هرچند سال گذشته سم مندس برای «۱۹۱۷» جایزه انجمن کارگردان‌ها را به دست آورد اما اسکار بهترین کارگردانی به بونگ جون هو برای «انگل» رسید.
‌‌
▪️لیست برندگان:

🎥 کارگردانی فیلم سینمایی:
کلوئه ژائو برای «سرزمین خانه‌به‌دوشان»

🎥 کارگردانی اولین فیلم سینمایی
دریوس ماردر برای «صدای متال»

🎥 کارگردانی مستند:
مایکل دوِک و گریگوری کرشا برای «شکارچیان ترافل»

📺 کارگردانی سریال کمدی:
سوزانا فوگل برای «مهماندار هواپیما»، اپیزود «در موارد اضطراری»

📺 کارگردانی سریال درام:
لزلی لینکا گلاتر برای «هوملند»، اپیزود «زندانیان جنگ»

📺 کارگردانی مینی‌سریال یا فیلم تلویزیونی:
اسکات فرانک برای «گامبی وزیر»

نامزدهای اسکار ۲۰۲۱ اعلام شدند | بهشت غیرآمریکایی‌ها

 

 

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

سینمای جهان

داستان زنی که به دفعات خاکستر به آب سپرده | یادداشت‌ گل‌بو فیوضی درباره‌ی فیلم تکه‌های یک زن

فیلم تکه های یک زن
یادداشت‌ گل‌بو فیوضی عضو حلقه منتقدان آرت‌تاکس درباره‌ی فیلم تکه های یک زن
این یک نقد نیست. روایت شخصی زنی فارغ بعد از ۱۷ ماه است. روایت زنی که نه یک‌بار، به دفعات در زندگی خاکستری را به آب داده و با تمام مادرانه‌گی‌اش پای عاطفه‌ای ایستاده که گمان می‌برده نجات‌بخش است.
فیلم تکه‌هایی از یک زن فیلمی زنانه، پر از فراز و فرود و مملو از جزئیات است. زنانه نه از باب عادت مالوف این سال‌ها، فیلمی درباره‌ی احوالاتی که دست‌کم به لحاظ فیزیولوژیک مرد عاجز از تجربه‌ی آن است. من آدم گریستن پای فیلم‌ها نیستم. بهتر است بگویم به راحتی چیزی اشک‌م را درمی‌آورد اما در اولین مواجهه با این فیلم و بعد از گذشت چند دقیقه منقبض و معذب از آن سمت انسانی زندگی، جایی که هر تعداد آدم‌های عزیزی اطراف‌ت باشند، اما تو به عنوان فاعل و منفعل در میان میدان تنهایی، از تماشای آن سمت تنهای زندگی، روی پرده، گریستم. فیلمی که با سکانس آغازین حیرت‌آور و بنابر تجربه‌ی نگارنده بسیار نزدیک به واقعیت، میخ‌کوب‌ت می‌کند. اما همه چیز به زایمان و از دست دادن بچه ختم نمی‌شود. اگرچه این سکانس روایت لحظه به لحظه‌ی همراهی با زنی‌ست که می‌کوشد تا آخرین لحظه سرپا بایستد و می‌خواهد بچه‌اش را در خانه به وقتی که خود بچه مایل است به دنیا بیاورد، سمت دیگری هم دارد. بی تلاش برای فریادهای برابرخواهانه از همان ابتدا زن را چه مادر باشد چه نه، در سمت بی‌صدا و ناظر ماجرا نگه می‌دارد. ونسا کربی با وقار و عاشقانه درد می‌کشد. در لحظات جنون زایمان مدام توجه‌اش به همسرش است و در مصیبت مرگ نوزاد آرام تلاش می‌کند سمت مفید اتفاقات بایستد. تا آن‌جا که می‌خواهد نوزادش را به دانشگاه اهدا کند. مثل هزاران زنی که بسیار از دست داده‌اند اما باز برای زندگی تقلا می‌کنند. زنی که با سینه‌های پر شیر و نوزادی که دیگر نفس نمی‌کشد به زندگی برمی‌گردد. برای من جدا از داستان سرراست و به اندازه‌ی فیلم، روایت لایه‌ی دیگری هم دارد. مردی که در هیجان و پر حرارت با بازی درخشان و تمام قد شبا لباف همه جا هست و حمایت می‌کند اما روی خط مصیبت کم می‌آورد. مرد روزهای خوشی. مردی که در عصبانیت فریاد می‌زند. توان تحمل اندوه را ندارد. برای تسکین دردش سراغ زن دیگری می‌رود و در انتها رها می‌کند. و زنی که عهد نمی‌شکند و می‌ایستد و دست آخر اوست که به خود رئوف و حمایتگرش، به خود مادرش رجعت می‌کند. اوست که حکم زن ماما را در دادگاه تقلیل می‌دهد. و بعد از ایستادن پای خودش می‌تواند بگذرد و خاکستر را به آب بسپارد. پذیرش درد فقدانی که در همه‌ی لحظات تنهایی به دوش کشیده است. فیلم بی کم و کاست فیلم زندگی‌ست. پر از درد و احساس اجحاف و صبح فردایی که باز می‌رسد علی رغم تصور و میل آدمی. بلند می‌شوی تکه‌های فرسنگ‌ها با فاصله‌ت را از روی زمین جمع می‌کنی و می‌خواهی زندگی کنی. چون همین یک بار فرصت زندگی وجود دارد.
از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

سینمای جهان

رسم مسیر فقدان| یادداشت خسرو نقیبی درباره‌ی فیلم تکه‌هایی از یک زن

تکه ‌های یک زن

درست همانند «زن جوان خوش‌آتیه» دیگر فیلم مهم سال ۲۰۲۰، این یکی هم نمی‌داند با این حجم مصالح درخشان و چیدمانِ در جزئیات مینیاتورگونه‌اش هنگام جمع‌بندی چه کند. آن‌جا درست وقتی قهرمان زن از قصه خارج می‌شود و در «تکه ‌های یک زن» با خروج شخصیت مرد؛ اما شگفت این که برخلاف آن باور سینمایی که می‌گوید یک پایان خوب فیلم بد را نجات می‌دهد و یک پایان بد یک فیلم خوب را زمین می‌زند، با پایان‌بندی کنونی هم، فیلمِ کورنل موندروتسو و کاتا وبر که در عنوان‌بندی اول، هم‌ارزش هم، «تکه ‌های یک زن» را فیلمی از آنِ هر دوی خود می‌دانند (آن‌ها در واقعیت زن و شوهرند) بر باد نمی‌رود؛ بس که آن سه‌چهارم ابتدایی نفس‌گیر است و درباره‌ی انسان؛ و در شناخت و تعریف کامل از زنانه‌گی، زناشویی و فقدان (آخرین‌بار گمان‌م این توصیفات را برای فیلمی از ترنس مالیک به کار برده باشم و عجیب این که دوربین موندروتسو هم جاهایی بسیار شبیه دوربین مالیک است).
فیلم، درست در جهت عکس فیلم بی‌خاصیتی مثل «منچستر بای د سی» که فقدان را با سکون اشتباه می‌گرفت، دو شخصیت زن و مردش را به موازات هم در طول فقدان حرکت می‌‌دهد، ویران می‌کند و از نو می‌سازد و چنان آدم‌هاش باورپذیرند که بخشی از جهان تو می‌شوند؛ انگار یکی در هم‌سایه‌گی‌ات. فیلم‌نامه و فیلم، در چند برش زمانی سراغ آدم‌هاش می‌رود اما در این برش‌ها سعی می‌کند بر جزئیات تکیه کند و وقفه‌ی زمانی نادیده‌ی ما را در رفتارهای تازه به‌دست‌آمده‌ی طرفین تعریف کند. چنین تجربه‌ای از توصیف فقدان و جهان آدم‌ها در کنار آمدن با آن را در این سال‌ها تنها در «ناپدیدشدن النور ریگبی» به‌خاطر می‌آوردم؛ و حتا این‌جا، کمی ژرف‌تر و هولناک‌تر. برای همین است که پایان کنونی فیلم، به اندازه‌ی آن‌چه تا آن‌جا حفر شده، عمیق جلوه نمی‌کند و قدری خوش‌بینانه به نظر می‌رسد. و طبعن مثل هر فیلم شخصیت‌محور دیگری، چنین دست‌آوردی حاصل نمی‌شده مگر به توان بازیگری ونسا کربی و شایا لباف (که این دومی خیلی فراتر از تصور است).

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها