با ما همراه باشید

❌ هشدار: در این ویدیو امکان فاش شدن داستان سریال «بازی تاج و تخت» وجود دارد. ❌

واقعیت دارد. بازی تاج و تخت به پایان رسیده است و کسی که همه‌چیز نصیبش شد، شخصیتی بود که فکرش را هم نمی‌کردیم. برن استارک، جوان‌ترین استارک، هیچ ادعایی برای سلطنت نداشت و هیچ وقت علاقه‌ای به پادشاه شدن نشان نمی‌داد. اما اگر به عقب برگردیم، چند نشانه پیدا می‌کنیم. این‌جا ده مورد را مرور خواهیم کرد.

۷۳ قسمت بازی تاج و تخت در ۷۳ ثانیه

نشانه‌ی اول: نوشتن اولین فصل کتاب از زبان برن استارک

اهمیت کاراکتر برن استارک از همان ابتدا مشخص شده. در حقیقت او اولین نقش اصلی‌‍ست که در قسمت اول می‌بینیم. اولین صحنه در وینترفل روی یادگیری تیراندازی برن تمرکز می‌کند، در حالی که بزرگان استارک تماشایش می‌کنند. این قسمت با کتابش هماهنگ است که اولین فصل از زبان برن نوشته شده است. آیا خواسته‌ی جورج آر آر مارتین از اول این بوده که برن به پادشاهی برسد؟ احتمالش هست.

نشانه‌ی دوم: پادشاه شب همواره به دنبال برن بود، نه جان!

یک صحنه‌ی خاص در نخستین قسمت خیلی مهم به نظر می‌آید. در زمان شرح محاکمه توسط ند استارک، دوربین صورت برن را نشان می‌دهد. بلافاصله وقتی که ند می‌گوید پادشاه اندال‌ها و نخستین انسان‌ها، به نظر می‌آید از قصد مشخص نمی‌شود که باید تمرکزمان روی جان باشد یا روی برن. در سریال از این تاکتیک استفاده می‌شود تا تصورات‌مان مختل شود. برای مثال، بعد از اپیزود هاردهوم، به نظر می‌آمد پادشاه شب دنبال جان است، در حالی که واقعن به دنبال برن بود.

نشانه‌ی سوم: برن رقیب اصلی پادشاه شب برای حکومت

با توجه به تمرکز پادشاه شب روی برن، باید حدس می‌زدیم که قرار است برن استارک به پادشاهی برسد. همان‌طور که برن قبل از نبرد وینترفل توضیح داده بود هدف پادشاه شب این بود که این دنیا را تمام و کمال نابود کند. برای این کار، لازم بود نخست برن را از بین ببرد. نزدیک به پایان سریال، بعضی طرفدارها معتقد بودند پادشاه شب قصد کشتن برن را داشت، چون می‌دانست که او قرار است حاکم وستروس شود و می‌تواند رقیب قدرتمندی برایش باشد.

۷ قاب فراموش‌نشدنیِ آخرین قسمت بازی تاج و تخت

نشانه‌ی چهارم: حمله‌ی شاه‌کش به برن

مشخص است که برن اولین کسی بود که جیمی لنیستر هدف خودش قرار داد، مردی که او را با لقب شاه‌کش می‌شناختیم.

نشانه‌ی پنجم: رابطه‌ی عمیق برن استارک و تیریون لنیستر

در پایان، وقتی که تیریون سخن‌رانی پرشور خودش را در برابر رهبران وستروس ابراز می‌کند، به وضوح از برن تقدیر می‌کند. به نظر می‌رسد جبران شده باشد چرا که او دست راست برن می‌شود. صرف‌نظر از سابقه‌ا‌ش به عنوان مشاور دنریس در اتفاقاتی که به این لحظه ختم می‌شود، عجیب نبوده که حواس‌مان از دوستی برن و تیریون پرت شود. به خصوص این‌که تعداد دفعات ملاقات‌شان انگشت‌شمار است. اما پیوند عمیق‌شان در واقع به چهارمین قسمت از فصل اول برمی‌گردد. بعد از مجروح شدن برن تیریون به وینترفل رفت تا طرح یک زین مخصوص را به او بدهد. کلمات تیریون در آن قسمت، اسم آن اپیزود را تشکیل دادند، درست شبیه پادشاهی برن شکسته که بعدها عنوانش می‌کند.

نشانه‌ی ششم: تبدیل شدن برن به کلاغ سه چشم

رابطه‌ی برن و تیریون جایی که رهایش کرده بودند ادامه پیدا می‌کند، یعنی دومین اپیزود فصل هشت استراتژی نبرد. همه به جز آن دو نفر اتاق را ترک می‌کنند. تیریون یک صندلی می‌آورد و از برن می‌خواهد که داستان سفرهاش را بازگو کند. نویسنده‌ی این اپیزود، برایان کاگمن به ما رابطه‌ی این دو نفر را گوشزد می‌کند. در یک مصاحبه در ماه آوریل، او گفته: «تیریون پیوند خاصی با برن دارد. تیریون دانش‌آموز تاریخ است و این‌که می‌خواهد با برن صحبت کند، برای این است که می‌خواهد درک کند. واضح است که برن تجربه‌ی بسیار خاصی داشته.» همین برایمان روشن می‌کند که چرا تیریون این‌قدر برای حمایت از برن آماده‌‌ است، با توجه به مسیر شخصی فوق‌العاده‌ش برای تبدیل شدن به کلاغ سه چشم.

نشانه‌ی هفتم: شباهت برن استارک و دیرن تارگرین

دو اپیزود بعد، تیریون دوباره در جشن پیروزی که پس از نبرد وینترفل برگزار شده، به برن نزدیک می‌شود. او از ویلچر برن تعریف می‌کند و می‌گوید حتا از زینی که خودش طراحی کرده بود هم بهتر است. برن می‌گوید که ویلچرش از روی چیزی ساخته شده که دیرن تارگرین صد‌وبیست سال قبل برای برادرزاده‌ش ساخته. با در نظر گرفتن زمان، احتمالن منظورش دیرن دوم است که به عنوان دیرن خوب هم شناخته می‌شود. آشنا بودنش با تاریخ، تیریون را تحت تاثیر قرار می‌دهد که در فصل چهارم به جافری گفته بود که داستان دیرن باید برای هر پادشاه آینده‌ای خوانده شود.

چرا سریال بازی تاج و تخت را نغمه‌ی یخ و آتش می‌نامیم؟

نشانه‌ی هشتم: آینده‌بینی برن

تیریون می‌گوید که دانش و آگاهی برن استارک او را لایق پادشاه وینترفل بودن می‌کند، اما وقتی می‌فهمد برن تمایلی به این جایگاه ندارد متعجب می‌شود. این‌جا احتمالش هست که برن آینده‌ی خودش را در این جایگاه از قبل دیده باشد. در این‌صورت عکس‌العملش از جهات مختلفی درست به نظر می‌آید. اگر انتظار پادشاه شدن را داشت، چرا ارباب بودن را قبول کرده بود؟ در اپیزود ششم بیان می‌کند که از قبل از سرنوشتش آگاهی داشته است. راحت می‌شود گفت که برن از سرنوشت دنریس هم به خوبی آگاه بوده. در یکی از تصاویری که در فصل چهارم می‌بیند، او سایه‌ی یک اژدها را می‌بیند که بر فراز پشت‌بام‌های وینترفل پرواز می‌کند. زمانی که در فصل ششم با میرا در غار بود، همان تصویر در سلسله‌ رویاهایی طولانی‌تر دوباره ظاهر شد که شامل تصاویری از دنریس و یک اژدهای بالغ در آسمان بود. در این بین، نماهایی از ایریس دوم و آتش سبز وحشیانه‌‌اش هم دیده می‌شد که در واقع پادشاه دیوانه‌ی گذشته را به ملکه‌ی دیوانه‌ی آینده‌ی نزدیک مربوط می‌کرد.

نشانه‌ی نهم: هشدارهای قاطعانه‌ی تیریون به جیمی درمورد سرانجام جنگ کینگرلندینگ

سؤال این است که آیا برن این اطلاعات را با کسی شریک می‌شد؟ برخی طرفدارها معتقدند که مکالمه‌ا‌ش با تیریون در اپیزود چهارم بعد از تمام شدن سکانس هم ادامه پیدا می‌کند و این‌که در همین زمان برن به او درباره‌ی تغییر رفتار آینده‌ی دنریس هشدار می‌دهد. این اولین باری نیست که کلاغ سه چشم بعد از تمام شدن سکانس هشداری داده است. در قسمت آخر فصل هفت متوجه می‌شویم که برن خواهرانش را از خطرات نقشه‌ی لیتل‌فینگر آگاه کرده. آیا در مورد تیریون هم همین اتفاق افتاده؟ اگر همین‌طور باشد، متوجه می‌شویم که چرا تیریون با آن قاطعیت با جیمی در مورد نتیجه‌ی نبرد صحبت کرد. شاید تیریون فکر می‌کرد می‌تواند تقدیر را با هشدار‌های صریحی که به افراد مهم می‌دهد عوض کند.

نشانه‌ی دهم: بی‌تفاوتی برن در واقع یک سرمایه ا‌ست

شاید چون برن از آینده آگاهی دارد به قدرت علاقه ندارد یا شاید نشان‌دهنده‌ی حالت معنوی‌ای‌‌ست که در مقام کلاغ سه‌چشم به آن رسیده. به هر صورت، بی‌تفاوتی برن در واقع یک سرمایه ا‌ست. در قسمت چهار فصل هشت به این نکته اشاره می‌شود. زمانی که تیریون و وریس درباره‌ی مناسب بودن جان برای پادشاهی بحث می‌کنند. احتمالش هست که مشاهدات وریس، تیریون را به یاد معامله‌ا‌ش با برن جلوتر در همان اپیزود انداخت. شاید همین‌ لحظه بود که این ایده در ذهن تیریون شکل گرفت؛ این‌که برن باید به پادشاهی برسد.

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنونس

پاتریک استوارت در گفت‌وگو با ورایتی | هم من پیر شدم هم کاپیتان پیکارد

پاتریک استوارت
 روز اول سر صحنه چه‌طور بود؟ دوباره به عنوان کاراکتر؟

پاتریک استوارت: راستش احساس می‌کردم معذبم. انگار لباس زیر اشتباهی پوشیده باشم یا همچین چیزی!

 

 با برگشتن تحت عنوان ژان لوک پیکارد، فکر می‌کنی حالا چه چیز جدیدی می‌تونی به کاراکتر اضافه کنی؟ یا چه خصوصیت‌هایی هستن که برای جست‌وجو درباره‌شون هیجان داری؟

قرار نیست من چیزی به کاراکتر اضافه کنم، بلکه خود روایت باید چیزی به کاراکتر اضافه کنه. همین الانش هم چند تا سورپرایز جدی داشتیم، مثلن وقتی ژان لوک باهاشون ملاقات می‌کنه روش تأثیر می‌ذارن. این تجربه‌ها اصلن شبیه چیزی نیست که می‌شد در پیشتازان فضا، اینترپرایز دید. به نظرم از قبل توقعاتی وجود داشتن. ما فقط یه صحنه رو در استودیو در سانتا کلاریتا گرفتیم، همین. بقیه‌ی هفته رو به واین کانتری در شمال سانتا باربارا رفتیم. دو ساعت بود که سر صحنه بودیم و باید به خودم یادآوری می‌کردم که ژان لوک هفده سال قبل هم پاتریک استوارت بود. خوبیش این بود که ژان لوک تنها کسی نبود که پیر شده بود، منم پیر شده بودم. بنابراین اینو در پس ذهنم نگه داشتم و چیزی نگذشت که کار برام جذاب شد. کارایی هستن که دیگه نمی‌تونم انجام بدم. ژان لوک هر کاری می‌تونست انجام بده، اما حالا حتا خم شدن هم گاهی برام سخته! پس شاید حالا بیش‌تر شبیه آدما شده.

تریلر سریال Star Trek: Picard | بازگشت کاپیتان پیکارد!

همون‌طور که از تریلرها دیدیم، ژان لوک یه دوستِ سگ داره؛ یه پیت‌بول اگه اشتباه نکنم، نه؟

اسم اون سگ دینروئه. من ازشون یه حیوون خونگی خواستم. در چند سال اخیر من و زنم عاشق سگ‌ها شدیم، به خصوص پیت‌بول‌ها که البته در موردشون چیزای خوبی نمی‌گن. خیلی عادلانه نیست. خلاصه، گفتم یه سگ می‌خوام که تمام مدت کنارم باشه، ولی باید پیت‌بول باشه. تا این‌که یه روز دینرو رو آوردن که حدود هشتاد پوند وزنشه. فک این سگ‌ها خیلی بزرگه، ولی می‌دونین، تنها اثرش اینه که لبخندشون بزرگ‌تر از بقیه می‌‌شه! همیشه هم دارن می‌خندن. خلاصه، دینرو تا حالا کار خاصی نداشته، اما امیدوارم دوباره اونو ببینیم. در این بخش اول، هیچ نشونه‌ای از کارداسین‌ها نیست. اونا همونایی بودن که من رو تحت شکنجه قرار دادن. البته شکنجه‌‌گر اصلی یه بازیگر انگلیسی بود که قبلن یه بار باهاش کار کرده بودم و نمی‌تونم بگم چه‌قدر تحسینش می‌کنم. اسمش دیوید وارنره. برای همین بابت این‌که دست‌هامو بست و از سقف آویزونم کرد بخشیدمش! چون افتخار می‌کردم که اون داره این کار رو باهام می‌کنه!

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

 

ادامه مطلب

تلویزیون

در پشت‌صحنه‌ی سریال You چه می‌گذرد؟ | آشنایی با عشق

سریال You

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس: در کلیپی از پشت‌صحنه‌ی سریال You با عشق جدید قاتل سریالی این مجموعه تلویزیونی آشنا شوید.

در کنار تماشای کلیپ سریال You ، از این سریال بیش‌تر بدانید:

فصل دوم سریال «تو» که به تازگی روی نتفلیکس منتشر شده است، در ادامه‌ی ماجراهای جو گلدبرگ است و آن‌چه که او به عنوان «عشق» از آن یاد می‌کند. او که سعی دارد گذشته‌ی خود را به فراموشی بسپارد و همه‌چیز را از نو شروع کند، از نیویورک به لس‌آنجلس نقل‌ مکان و هویتی جدید برای خودش اختیار می‌کند.

در کنار کلیپ جدید سریال وست ورلد ببینید:

کلیپ جدید سریال وست ورلد | در نگاه وست ورلد جهان به چه شکل رقم خواهد خورد؟

او که تصمیم گرفته از اشتباهاتش درس بگیرد، از عشق فراری‌ست؛ اما با دیدن زنی سرزنده به نام لاو کویین، عادات گذشته‌ی جو دوباره راه‌شان را به زندگی او باز می‌کنند. با این حال، این بار به نظر می‌رسد جو عشق حقیقی زندگی‌اش را پیدا کرده است.

پن بجلی و امبر چایلدرز از بازیگران فصل قبلی سریال هستند که دوباره حضور یافته اند و در کنار آن‌ها، ویکتوریا پدرتی، جنا ارتگا و جیمز اسکالی حاضر شده‌اند که از بازیگران جدید این فصل هستند. ده قسمت جدید این سریال در تاریخ بیست‌وششم دسامبر ۲۰۱۹ منتشر شد و طبق آخرین اخبار، نتفلیکس آن را برای فصل سوم هم تمدید کرده است.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

آنونس

تریلر سریال Kidding را در روز تولد جیم کری با زیرنویس فارسی ببینید

تریلر سریال Kidding

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‎تاکس: تریلر سریال Kidding را با بازی جیم کری، فرانک لانگلا، جودی گریر و کول آلن با کیفیت دلخواه ببینید

در کنار تماشای تریلر سریال Kidding از آن بیش‌تر بدانید:

«شوخی کردن»، سریال تلویزیونی کمدی- درام به کارگردانی و تهیه‌کنندگی میشل گوندری‌ست که اولین بار در نهم سپتامبرسال ۲۰۱۸ از شبکه‌ی شوتایم پخش شد. داستان سریال، درباره‌ی مجری تلویزیونی محبوب بچه‌ها، جف پیکریلوست که با وجود موفقیت سرشار در حرفه‌اش، در زندگی شخصی خود با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کند.

در کنار تماشای تریلر سریال Kidding بیش‌تر ببینید:

تریلر فصل چهارم سریال فارگو | جنایت با چاشنی سانتی‌مانتال

از جمله بازیگران این سریال می‌توان به جیم کری، فرانک لانگلا، جودی گریر و کول آلن اشاره کرد. جیم کری و میشل گوندری پیش از این در فیلم «درخشش ابدی یک ذهن بی‌آلایش» با یکدیگر همکاری کرده‌اند.

 

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها