با ما همراه باشید

❌ هشدار: در این ویدیو امکان فاش شدن داستان سریال «بازی تاج و تخت» وجود دارد. ❌

واقعیت دارد. بازی تاج و تخت به پایان رسیده است و کسی که همه‌چیز نصیبش شد، شخصیتی بود که فکرش را هم نمی‌کردیم. برن استارک، جوان‌ترین استارک، هیچ ادعایی برای سلطنت نداشت و هیچ وقت علاقه‌ای به پادشاه شدن نشان نمی‌داد. اما اگر به عقب برگردیم، چند نشانه پیدا می‌کنیم. این‌جا ده مورد را مرور خواهیم کرد.

۷۳ قسمت بازی تاج و تخت در ۷۳ ثانیه

نشانه‌ی اول: نوشتن اولین فصل کتاب از زبان برن استارک

اهمیت کاراکتر برن استارک از همان ابتدا مشخص شده. در حقیقت او اولین نقش اصلی‌‍ست که در قسمت اول می‌بینیم. اولین صحنه در وینترفل روی یادگیری تیراندازی برن تمرکز می‌کند، در حالی که بزرگان استارک تماشایش می‌کنند. این قسمت با کتابش هماهنگ است که اولین فصل از زبان برن نوشته شده است. آیا خواسته‌ی جورج آر آر مارتین از اول این بوده که برن به پادشاهی برسد؟ احتمالش هست.

نشانه‌ی دوم: پادشاه شب همواره به دنبال برن بود، نه جان!

یک صحنه‌ی خاص در نخستین قسمت خیلی مهم به نظر می‌آید. در زمان شرح محاکمه توسط ند استارک، دوربین صورت برن را نشان می‌دهد. بلافاصله وقتی که ند می‌گوید پادشاه اندال‌ها و نخستین انسان‌ها، به نظر می‌آید از قصد مشخص نمی‌شود که باید تمرکزمان روی جان باشد یا روی برن. در سریال از این تاکتیک استفاده می‌شود تا تصورات‌مان مختل شود. برای مثال، بعد از اپیزود هاردهوم، به نظر می‌آمد پادشاه شب دنبال جان است، در حالی که واقعن به دنبال برن بود.

نشانه‌ی سوم: برن رقیب اصلی پادشاه شب برای حکومت

با توجه به تمرکز پادشاه شب روی برن، باید حدس می‌زدیم که قرار است برن استارک به پادشاهی برسد. همان‌طور که برن قبل از نبرد وینترفل توضیح داده بود هدف پادشاه شب این بود که این دنیا را تمام و کمال نابود کند. برای این کار، لازم بود نخست برن را از بین ببرد. نزدیک به پایان سریال، بعضی طرفدارها معتقد بودند پادشاه شب قصد کشتن برن را داشت، چون می‌دانست که او قرار است حاکم وستروس شود و می‌تواند رقیب قدرتمندی برایش باشد.

۷ قاب فراموش‌نشدنیِ آخرین قسمت بازی تاج و تخت

نشانه‌ی چهارم: حمله‌ی شاه‌کش به برن

مشخص است که برن اولین کسی بود که جیمی لنیستر هدف خودش قرار داد، مردی که او را با لقب شاه‌کش می‌شناختیم.

نشانه‌ی پنجم: رابطه‌ی عمیق برن استارک و تیریون لنیستر

در پایان، وقتی که تیریون سخن‌رانی پرشور خودش را در برابر رهبران وستروس ابراز می‌کند، به وضوح از برن تقدیر می‌کند. به نظر می‌رسد جبران شده باشد چرا که او دست راست برن می‌شود. صرف‌نظر از سابقه‌ا‌ش به عنوان مشاور دنریس در اتفاقاتی که به این لحظه ختم می‌شود، عجیب نبوده که حواس‌مان از دوستی برن و تیریون پرت شود. به خصوص این‌که تعداد دفعات ملاقات‌شان انگشت‌شمار است. اما پیوند عمیق‌شان در واقع به چهارمین قسمت از فصل اول برمی‌گردد. بعد از مجروح شدن برن تیریون به وینترفل رفت تا طرح یک زین مخصوص را به او بدهد. کلمات تیریون در آن قسمت، اسم آن اپیزود را تشکیل دادند، درست شبیه پادشاهی برن شکسته که بعدها عنوانش می‌کند.

نشانه‌ی ششم: تبدیل شدن برن به کلاغ سه چشم

رابطه‌ی برن و تیریون جایی که رهایش کرده بودند ادامه پیدا می‌کند، یعنی دومین اپیزود فصل هشت استراتژی نبرد. همه به جز آن دو نفر اتاق را ترک می‌کنند. تیریون یک صندلی می‌آورد و از برن می‌خواهد که داستان سفرهاش را بازگو کند. نویسنده‌ی این اپیزود، برایان کاگمن به ما رابطه‌ی این دو نفر را گوشزد می‌کند. در یک مصاحبه در ماه آوریل، او گفته: «تیریون پیوند خاصی با برن دارد. تیریون دانش‌آموز تاریخ است و این‌که می‌خواهد با برن صحبت کند، برای این است که می‌خواهد درک کند. واضح است که برن تجربه‌ی بسیار خاصی داشته.» همین برایمان روشن می‌کند که چرا تیریون این‌قدر برای حمایت از برن آماده‌‌ است، با توجه به مسیر شخصی فوق‌العاده‌ش برای تبدیل شدن به کلاغ سه چشم.

نشانه‌ی هفتم: شباهت برن استارک و دیرن تارگرین

دو اپیزود بعد، تیریون دوباره در جشن پیروزی که پس از نبرد وینترفل برگزار شده، به برن نزدیک می‌شود. او از ویلچر برن تعریف می‌کند و می‌گوید حتا از زینی که خودش طراحی کرده بود هم بهتر است. برن می‌گوید که ویلچرش از روی چیزی ساخته شده که دیرن تارگرین صد‌وبیست سال قبل برای برادرزاده‌ش ساخته. با در نظر گرفتن زمان، احتمالن منظورش دیرن دوم است که به عنوان دیرن خوب هم شناخته می‌شود. آشنا بودنش با تاریخ، تیریون را تحت تاثیر قرار می‌دهد که در فصل چهارم به جافری گفته بود که داستان دیرن باید برای هر پادشاه آینده‌ای خوانده شود.

چرا سریال بازی تاج و تخت را نغمه‌ی یخ و آتش می‌نامیم؟

نشانه‌ی هشتم: آینده‌بینی برن

تیریون می‌گوید که دانش و آگاهی برن استارک او را لایق پادشاه وینترفل بودن می‌کند، اما وقتی می‌فهمد برن تمایلی به این جایگاه ندارد متعجب می‌شود. این‌جا احتمالش هست که برن آینده‌ی خودش را در این جایگاه از قبل دیده باشد. در این‌صورت عکس‌العملش از جهات مختلفی درست به نظر می‌آید. اگر انتظار پادشاه شدن را داشت، چرا ارباب بودن را قبول کرده بود؟ در اپیزود ششم بیان می‌کند که از قبل از سرنوشتش آگاهی داشته است. راحت می‌شود گفت که برن از سرنوشت دنریس هم به خوبی آگاه بوده. در یکی از تصاویری که در فصل چهارم می‌بیند، او سایه‌ی یک اژدها را می‌بیند که بر فراز پشت‌بام‌های وینترفل پرواز می‌کند. زمانی که در فصل ششم با میرا در غار بود، همان تصویر در سلسله‌ رویاهایی طولانی‌تر دوباره ظاهر شد که شامل تصاویری از دنریس و یک اژدهای بالغ در آسمان بود. در این بین، نماهایی از ایریس دوم و آتش سبز وحشیانه‌‌اش هم دیده می‌شد که در واقع پادشاه دیوانه‌ی گذشته را به ملکه‌ی دیوانه‌ی آینده‌ی نزدیک مربوط می‌کرد.

نشانه‌ی نهم: هشدارهای قاطعانه‌ی تیریون به جیمی درمورد سرانجام جنگ کینگرلندینگ

سؤال این است که آیا برن این اطلاعات را با کسی شریک می‌شد؟ برخی طرفدارها معتقدند که مکالمه‌ا‌ش با تیریون در اپیزود چهارم بعد از تمام شدن سکانس هم ادامه پیدا می‌کند و این‌که در همین زمان برن به او درباره‌ی تغییر رفتار آینده‌ی دنریس هشدار می‌دهد. این اولین باری نیست که کلاغ سه چشم بعد از تمام شدن سکانس هشداری داده است. در قسمت آخر فصل هفت متوجه می‌شویم که برن خواهرانش را از خطرات نقشه‌ی لیتل‌فینگر آگاه کرده. آیا در مورد تیریون هم همین اتفاق افتاده؟ اگر همین‌طور باشد، متوجه می‌شویم که چرا تیریون با آن قاطعیت با جیمی در مورد نتیجه‌ی نبرد صحبت کرد. شاید تیریون فکر می‌کرد می‌تواند تقدیر را با هشدار‌های صریحی که به افراد مهم می‌دهد عوض کند.

نشانه‌ی دهم: بی‌تفاوتی برن در واقع یک سرمایه ا‌ست

شاید چون برن از آینده آگاهی دارد به قدرت علاقه ندارد یا شاید نشان‌دهنده‌ی حالت معنوی‌ای‌‌ست که در مقام کلاغ سه‌چشم به آن رسیده. به هر صورت، بی‌تفاوتی برن در واقع یک سرمایه ا‌ست. در قسمت چهار فصل هشت به این نکته اشاره می‌شود. زمانی که تیریون و وریس درباره‌ی مناسب بودن جان برای پادشاهی بحث می‌کنند. احتمالش هست که مشاهدات وریس، تیریون را به یاد معامله‌ا‌ش با برن جلوتر در همان اپیزود انداخت. شاید همین‌ لحظه بود که این ایده در ذهن تیریون شکل گرفت؛ این‌که برن باید به پادشاهی برسد.

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنونس

تریلر سریال The Morning Show | رقابت جنیفر آنیستون و ریس ویترسپون در برنامه‌ی صبحگاهی

تریلر سریال The Morning Show

تریلر سریال The Morning Show را با بازی جنیفر آنیستون، ریس ویترسپون، استیو کرل و مارک دوپلاس با کیفیت دل‌خواه ببینید.

از سریال «برنامه‌ی صبحگاهی» بیش‌تر بدانید:

در کنار تریلر سریال The Morning Show ببینید:

تریلر سریال سیزده دلیل برای این‌که…

«برنامه‌ی صبحگاهی» یک سریال کمدی‌درام اینترنتی با حضور ستاره‌هایی از جمله جنیفر آنیستون، ریس ویترسپون، استیو کرل و مارک دوپلاس است که خود آنیستون و ویترسپون تهیه‌کنندگان آن هستند.

الکس لی‌وای (آنیستون)، مجری یک برنامه‌ی تلویزیونی صبحگاهی و محبوب است که امتیاز بسیار بالایی دارد، اما زمانی که همکار پانزده‌ ساله‌ی او به خاطر شایعاتی از برنامه اخراج می‌شود، زندگی کاری الکس هم رو به افول می‌رود و او تلاش می‌کند جایگاهش را از دست ندهد، جایگاهی که حالا رقیبی دیگر پیدا کرده است.

در کنار تریلر سریال The Morning Show ببینید:

تریلر فیلم ۱۹۱۷ | جنگ‌جهانی اول به‌روایت سم مندس

فیلم‌‌برداری فصل اول این سریال در سی‌ویکم اکتبر ۲۰۱۸ آغاز شد و قرار است در پاییز ۲۰۱۹ پخش آن توسط اپل تی‌وی پلاس شروع شود.

ادامه مطلب

آنونس

تریلر سریال Silicon Valley / دره‌ی سیلیکون

تریلر سریال Silicon Valley

تریلر سریال Silicon Valley را با بازی تامس میدل‌دیچ، جاش برنر، مارتین استار و کمیل نانجیانی با کیفیت دل‌خواه ببینید.

از سریال «دره‌ی سیلیکون» بیش‌تر بدانید:

در کنار تریلر سریال Silicon Valley ببینید:

تریلر سریال سیزده دلیل برای این‌که…

سریال دره‌ی سیلیکون تولیدی شبکه‌ی اچ‌بی‌او هم به انتهای راه خود رسید. فصل ششم و به ماجراهای پرفراز و نشیب گروه پایان می‌دهد. به مانند همیشه تامس میدل‌دیچ، جاش برنر، مارتین استار و کمیل نانجیانی به عنوان کارکنان ارشد شرکت ساختگی پاید پایپر حضور دارند.

در کنار تریلر سریال Silicon Valley ببینید:

تریلر فیلم ۱۹۱۷ | جنگ‌جهانی اول به‌روایت سم مندس

فصل پایانی که قرار است در هفت قسمت نمایش داده شود و پخش آن از بیست و هفتم اکتبر سال جاری آعاز خواهد شد.

ادامه مطلب

تلویزیون

معرفی سریال ریکاوری به کارگردانی بهادر اسدی + آنونس سریال با صدای میثم ابراهیمی

معرفی سریال ریکاوری

اختصاصی از آرت‌تاکس: معرفی سریال ریکاوری به کارگردانی بهادر اسدی و بازی پوریا پورسرخ، شبنم قلی خانی، هومن برق نورد، مجید واشقانی، مریم معصومی، شیوا طاهری و ندا قاسمی و …

چند سالی است که تولید سریال برای شبکه نمایش خانگی به عنوان یک تجارت پر سود هنرمندان زیادی را به سمت این رسانه جایگزین تلویزیون کشانده است.

در کنار معرفی سریال ریکاوری ببینید:

معرفی سریال نهنگ آبی به کارگردانی فریدون جیرانی

در سال‌هایی که بسیاری از هنرمندان تلویزیون هر کدام بنا به دلایلی در قاب شیشه‌ای تلویزیون حضور ندارند، شبکه نمایش خانگی فرصت مناسبی برای ساخت سریال‌های مختلف است.

«ریکاوری» عنوان تازه‌ترین سریال شبکه نمایش خانگی است که وارد بازار شبکه نمایش خانگی شده است.

این سریال را بهادر اسدی کارگردانی کرده است و بازیگرانی چون پوریا پورسرخ، شبنم قلی خانی، هومن برق نورد، مجید واشقانی، مریم معصومی، شیوا طاهری و ندا قاسمی در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند.

ریکاوری داستانی است درباره رفاقت،‌ عشق و ‌خیانت بین سه خانواده ی بابک، مسعود و سهیل که شرکای کاری و دوستان قدیمی هستند.

در کنار معرفی سریال ریکاوری ببینید:

معرفی سریال هیولا

بابک سردبیر مجله ی پرفروشیست و سهیل و مسعود همکاران او در نشریه هستند، هرکدام در زندگی مشترکشان دچار مسائلی شده اند و برای فرار از زندگی روز مره و کاری و چند روز دوری از همسرانشان تصمیم می گیرند بدون اطلاع خانواده به سفر مجردی و به اصطلاح خودشان ریکاوری بروند.

در طول تماشای سریال، مخاطب با صحنه های عاشقانه ای رو به رو می شود و با شخصیت ها همزاد پنداری می کند، شاهد طنز و شوخی های لطیف آنها خواهد بود و در لحظه های احساسی و غمناک و لحظات شک و تصمیم گیری با آنها سفری پر ماجرا را تجربه خواهد کرد.

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها