با ما همراه باشید

❌ هشدار: در این ویدیو امکان فاش شدن داستان سریال «بازی تاج و تخت» وجود دارد. ❌

واقعیت دارد. بازی تاج و تخت به پایان رسیده است و کسی که همه‌چیز نصیبش شد، شخصیتی بود که فکرش را هم نمی‌کردیم. برن استارک، جوان‌ترین استارک، هیچ ادعایی برای سلطنت نداشت و هیچ وقت علاقه‌ای به پادشاه شدن نشان نمی‌داد. اما اگر به عقب برگردیم، چند نشانه پیدا می‌کنیم. این‌جا ده مورد را مرور خواهیم کرد.

۷۳ قسمت بازی تاج و تخت در ۷۳ ثانیه

نشانه‌ی اول: نوشتن اولین فصل کتاب از زبان برن استارک

اهمیت کاراکتر برن استارک از همان ابتدا مشخص شده. در حقیقت او اولین نقش اصلی‌‍ست که در قسمت اول می‌بینیم. اولین صحنه در وینترفل روی یادگیری تیراندازی برن تمرکز می‌کند، در حالی که بزرگان استارک تماشایش می‌کنند. این قسمت با کتابش هماهنگ است که اولین فصل از زبان برن نوشته شده است. آیا خواسته‌ی جورج آر آر مارتین از اول این بوده که برن به پادشاهی برسد؟ احتمالش هست.

نشانه‌ی دوم: پادشاه شب همواره به دنبال برن بود، نه جان!

یک صحنه‌ی خاص در نخستین قسمت خیلی مهم به نظر می‌آید. در زمان شرح محاکمه توسط ند استارک، دوربین صورت برن را نشان می‌دهد. بلافاصله وقتی که ند می‌گوید پادشاه اندال‌ها و نخستین انسان‌ها، به نظر می‌آید از قصد مشخص نمی‌شود که باید تمرکزمان روی جان باشد یا روی برن. در سریال از این تاکتیک استفاده می‌شود تا تصورات‌مان مختل شود. برای مثال، بعد از اپیزود هاردهوم، به نظر می‌آمد پادشاه شب دنبال جان است، در حالی که واقعن به دنبال برن بود.

نشانه‌ی سوم: برن رقیب اصلی پادشاه شب برای حکومت

با توجه به تمرکز پادشاه شب روی برن، باید حدس می‌زدیم که قرار است برن استارک به پادشاهی برسد. همان‌طور که برن قبل از نبرد وینترفل توضیح داده بود هدف پادشاه شب این بود که این دنیا را تمام و کمال نابود کند. برای این کار، لازم بود نخست برن را از بین ببرد. نزدیک به پایان سریال، بعضی طرفدارها معتقد بودند پادشاه شب قصد کشتن برن را داشت، چون می‌دانست که او قرار است حاکم وستروس شود و می‌تواند رقیب قدرتمندی برایش باشد.

۷ قاب فراموش‌نشدنیِ آخرین قسمت بازی تاج و تخت

نشانه‌ی چهارم: حمله‌ی شاه‌کش به برن

مشخص است که برن اولین کسی بود که جیمی لنیستر هدف خودش قرار داد، مردی که او را با لقب شاه‌کش می‌شناختیم.

نشانه‌ی پنجم: رابطه‌ی عمیق برن استارک و تیریون لنیستر

در پایان، وقتی که تیریون سخن‌رانی پرشور خودش را در برابر رهبران وستروس ابراز می‌کند، به وضوح از برن تقدیر می‌کند. به نظر می‌رسد جبران شده باشد چرا که او دست راست برن می‌شود. صرف‌نظر از سابقه‌ا‌ش به عنوان مشاور دنریس در اتفاقاتی که به این لحظه ختم می‌شود، عجیب نبوده که حواس‌مان از دوستی برن و تیریون پرت شود. به خصوص این‌که تعداد دفعات ملاقات‌شان انگشت‌شمار است. اما پیوند عمیق‌شان در واقع به چهارمین قسمت از فصل اول برمی‌گردد. بعد از مجروح شدن برن تیریون به وینترفل رفت تا طرح یک زین مخصوص را به او بدهد. کلمات تیریون در آن قسمت، اسم آن اپیزود را تشکیل دادند، درست شبیه پادشاهی برن شکسته که بعدها عنوانش می‌کند.

نشانه‌ی ششم: تبدیل شدن برن به کلاغ سه چشم

رابطه‌ی برن و تیریون جایی که رهایش کرده بودند ادامه پیدا می‌کند، یعنی دومین اپیزود فصل هشت استراتژی نبرد. همه به جز آن دو نفر اتاق را ترک می‌کنند. تیریون یک صندلی می‌آورد و از برن می‌خواهد که داستان سفرهاش را بازگو کند. نویسنده‌ی این اپیزود، برایان کاگمن به ما رابطه‌ی این دو نفر را گوشزد می‌کند. در یک مصاحبه در ماه آوریل، او گفته: «تیریون پیوند خاصی با برن دارد. تیریون دانش‌آموز تاریخ است و این‌که می‌خواهد با برن صحبت کند، برای این است که می‌خواهد درک کند. واضح است که برن تجربه‌ی بسیار خاصی داشته.» همین برایمان روشن می‌کند که چرا تیریون این‌قدر برای حمایت از برن آماده‌‌ است، با توجه به مسیر شخصی فوق‌العاده‌ش برای تبدیل شدن به کلاغ سه چشم.

نشانه‌ی هفتم: شباهت برن استارک و دیرن تارگرین

دو اپیزود بعد، تیریون دوباره در جشن پیروزی که پس از نبرد وینترفل برگزار شده، به برن نزدیک می‌شود. او از ویلچر برن تعریف می‌کند و می‌گوید حتا از زینی که خودش طراحی کرده بود هم بهتر است. برن می‌گوید که ویلچرش از روی چیزی ساخته شده که دیرن تارگرین صد‌وبیست سال قبل برای برادرزاده‌ش ساخته. با در نظر گرفتن زمان، احتمالن منظورش دیرن دوم است که به عنوان دیرن خوب هم شناخته می‌شود. آشنا بودنش با تاریخ، تیریون را تحت تاثیر قرار می‌دهد که در فصل چهارم به جافری گفته بود که داستان دیرن باید برای هر پادشاه آینده‌ای خوانده شود.

چرا سریال بازی تاج و تخت را نغمه‌ی یخ و آتش می‌نامیم؟

نشانه‌ی هشتم: آینده‌بینی برن

تیریون می‌گوید که دانش و آگاهی برن استارک او را لایق پادشاه وینترفل بودن می‌کند، اما وقتی می‌فهمد برن تمایلی به این جایگاه ندارد متعجب می‌شود. این‌جا احتمالش هست که برن آینده‌ی خودش را در این جایگاه از قبل دیده باشد. در این‌صورت عکس‌العملش از جهات مختلفی درست به نظر می‌آید. اگر انتظار پادشاه شدن را داشت، چرا ارباب بودن را قبول کرده بود؟ در اپیزود ششم بیان می‌کند که از قبل از سرنوشتش آگاهی داشته است. راحت می‌شود گفت که برن از سرنوشت دنریس هم به خوبی آگاه بوده. در یکی از تصاویری که در فصل چهارم می‌بیند، او سایه‌ی یک اژدها را می‌بیند که بر فراز پشت‌بام‌های وینترفل پرواز می‌کند. زمانی که در فصل ششم با میرا در غار بود، همان تصویر در سلسله‌ رویاهایی طولانی‌تر دوباره ظاهر شد که شامل تصاویری از دنریس و یک اژدهای بالغ در آسمان بود. در این بین، نماهایی از ایریس دوم و آتش سبز وحشیانه‌‌اش هم دیده می‌شد که در واقع پادشاه دیوانه‌ی گذشته را به ملکه‌ی دیوانه‌ی آینده‌ی نزدیک مربوط می‌کرد.

نشانه‌ی نهم: هشدارهای قاطعانه‌ی تیریون به جیمی درمورد سرانجام جنگ کینگرلندینگ

سؤال این است که آیا برن این اطلاعات را با کسی شریک می‌شد؟ برخی طرفدارها معتقدند که مکالمه‌ا‌ش با تیریون در اپیزود چهارم بعد از تمام شدن سکانس هم ادامه پیدا می‌کند و این‌که در همین زمان برن به او درباره‌ی تغییر رفتار آینده‌ی دنریس هشدار می‌دهد. این اولین باری نیست که کلاغ سه چشم بعد از تمام شدن سکانس هشداری داده است. در قسمت آخر فصل هفت متوجه می‌شویم که برن خواهرانش را از خطرات نقشه‌ی لیتل‌فینگر آگاه کرده. آیا در مورد تیریون هم همین اتفاق افتاده؟ اگر همین‌طور باشد، متوجه می‌شویم که چرا تیریون با آن قاطعیت با جیمی در مورد نتیجه‌ی نبرد صحبت کرد. شاید تیریون فکر می‌کرد می‌تواند تقدیر را با هشدار‌های صریحی که به افراد مهم می‌دهد عوض کند.

نشانه‌ی دهم: بی‌تفاوتی برن در واقع یک سرمایه ا‌ست

شاید چون برن از آینده آگاهی دارد به قدرت علاقه ندارد یا شاید نشان‌دهنده‌ی حالت معنوی‌ای‌‌ست که در مقام کلاغ سه‌چشم به آن رسیده. به هر صورت، بی‌تفاوتی برن در واقع یک سرمایه ا‌ست. در قسمت چهار فصل هشت به این نکته اشاره می‌شود. زمانی که تیریون و وریس درباره‌ی مناسب بودن جان برای پادشاهی بحث می‌کنند. احتمالش هست که مشاهدات وریس، تیریون را به یاد معامله‌ا‌ش با برن جلوتر در همان اپیزود انداخت. شاید همین‌ لحظه بود که این ایده در ذهن تیریون شکل گرفت؛ این‌که برن باید به پادشاهی برسد.

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنونس

تریلر پیش درآمد فصل دوم سریال «سرخوشی» | Euphoria Special Episode Trailer

پیش درآمد فصل دوم سریال Euphoria

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس: تریلر پیش درآمد فصل دوم سریال «Euphoria / سرخوشی»، محصول شبکه‌ی اچ‌بی‌او، ساخته‌ی سم لوینسون و با بازی زندیا

«به‌وقت جدایی»
تریلر پیش درآمد فصل دوم سریال «Euphoria / سرخوشی»

سریال «سرخوشی» محصول شبکه‌ی اچ‌بی‌او که توسط سم لوینسون خلق شده، یکی از موفق‌ترین سریال‌های سال قبل بود که ستاره‌ی اصلی آن زندیا موفق به کسب جایزه‌ی امی برای بهترین بازیگر نقش زن شد.

پس از این موفقیت، اچ‌بی‌او در کنار صدور دستور ساخت فصل بعد، تأیید کرد که دو اپیزود مخصوص قرار است ساخته شوند و پلی میان فصل اول و دوم باشند. قسمت اول قرار است به ماجراهای رو بنت بلافاصله پس از پایان فصل اول بپردازد و در فصل تعطیلات زمستانی خواهد گذشت. این قسمت، ششم دسامبر از اچ‌بی‌او مکس پخش خواهد شد.

ببینید: زندیا روبه‌روی دوربین مجله ووگ | از خواندن فیلم‌نامه متنفرم!

Euphoria Special Episode Trailer

Euphoria is an American teen drama television series created by Sam Levinson. Euphoria follows a group of high school students through their experiences of friendships, love, identity and trauma. The series stars Zendaya and premiered on HBO on June 16, 2019. In July 2019, the series was renewed for a second season.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

تلویزیون

اعتراض پرنس ویلیام و نزدیکان پرنسس دیانا به غیرواقعی‌بودن سریال «تاج» | Princess Diana’s Brother Rejected ‘The Crown’ Filming Request

پرنسس دیانا سریال تاج

ببینید و باور نکنید!
اعتراض پرنس ویلیام و نزدیکان پرنسس دیانا به غیرواقعی‌بودن سریال «تاج»

آرت‌تاکس – گروه سینمای جهان: رل چارلز اسپنسر، برادر پرنسس دیانا فقید به بینندگان هشدار داده است که فصل جدید از سریال «تاج» را تنها به چشم یک فیکشن تماشا کنند نه یک اثر تاریخی مبتنی بر واقعیت. 

طی مصاحبه‌ای، اسپنسر اعلام کرد که ببینندگان آمریکایی این سریال، رخدادهای پیش آمده در «تاج» را واقعی در نظر می‌گیرند و حال که دیانا تبدیل به یکی از شخصیت‌های اصلی این سریال شده، او این موضوع را برنمی‌تابد.

رل چارلز اسپنسر هم‌چنین درخواست تیم تولید تاج برای فیلم‌برداری بخشی از فصل جدید در خانه‌ی آبا و اجدادی اسپنسر را رد کرد. اما او تنها شاکی رخدادهای به تصویر کشیده شده توسط سازندگان سریال نیست. شنیده شده که پرنس ویلیام بابت اتفاقات نشان داده شده در این فصل ناراحت است و تیم تولید سریال با سوءاستفاده از والدین او و ارائه‌ی روایتی ساده و غیرواقعی، پول پارو می‌کنند.

 

ببینید: اما کورین (پرنسس دیانا) و جیلین اندرسون (مارگارت تاچر) از بازی در «تاج» می‌گویند

Princess Diana’s Brother Rejected ‘The Crown’ Filming Request:
It’s Full of ‘Conjecture and Invention’

Earl Charles Spencer, the brother of the late Princess Diana, is warning Netflix viewers to watch the new season of the British royal drama series “The Crown” with a skeptical eye. During an interview, Spencer said Americans have a tendency to take “The Crown” as fact, which he won’t stand by now that Diana is a prominent character. Spencer also rejected “The Crown” team’s request to film part of the new season at the Spencer family’s ancestral home

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

تلویزیون

توکیو وایس: پروژه جدید مایکل مان در توکیو | Japan’s Wowow Boards Michael Mann’s ‘Tokyo Vice’ Series

پروژه جدید مایکل کان

آرت‌تاکس – گروه سینمای جهان: خبر ساخت پروژه جدید مایکل مان در توکیو به نام «توکیو وایس» به نویسندگی و تهیه‌کنندگی جی‌تی راجرز با بازی آنسل الگورت، کن واتانابه و رینکو کیکوچی

چیزی میان میامی‌وایس تا بلک‌هت
پروژه جدید مایکل مان در توکیو

کمپانی تلویزیونی واواو که برند اول شبکه‌ی تلویزیونی کشور ژاپن محسوب می‌شود، قرار است از جمله تولیدکنندگان کلیدی سریال جنایی مایکل مان، «توکیو وایس» باشد. این سری که توسط جی‌تی راجرز خلق و نوشته شده، براساس کتابی با نام «توکیو وایس: بررسی یک خبرنگار آمریکایی روی پلیس در ژاپن» است.

این کتاب خاطرات جیک ادلستاین، روزنامه‌نگاری آمریکایی را که برای دوازده سال دبیر بخش جنایی روزنامه‌ی یومیوری شیمبون، بزرگ‌ترین روزنامه‌ی ژاپن، بود، روایت می‌کند. در «توکیو وایس»، آنسل الگورت نقش خبرنگار آمریکایی را ایفا کرده و کن واتانابه در قالب کارآگاه پلیس و رینکو کیکوچی در قالب یک خبرنگار ژاپنی حاضر خواهند بود.

Japan’s Wowow Boards Michael Mann’s ‘Tokyo Vice’ As Co-Producer As Production Resumes This Week

Japan’s leading pay TV company WOWOW is boarding Michael Mann’s crime series Tokyo Vice, taking all local rights and co-producing the show with HBO Max and Endeavor Content. Created and written by Tony-winning playwright J.T. Rogers the series is loosely inspired by American journalist Jake Adelstein’s 2009 memoir, Tokyo Vice: An American Reporter on the Police Beat in Japan. Tokyo Vice stars Ansel Elgort as an American journalist, Ken Watanabe as a Tokyo police detective and Rinko Kikuchi as a Japanese journalist.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها