با ما همراه باشید

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس: تاد فیلیپس، کارگردان فیلم ژوکر، سکانس ابتدایی فیلم را با بازی واکین فینیکس بررسی می‌کند و به توضیح طراحی صحنه می‌پردازد.

در کنار تماشای مصاحبه واکین فینیکس در برنامه‌ی جیمی کیمل از تریلر فیلم ژوکر دیدن کنید

صعود آرام به سمت جنون

کار اصلی کارگردان، حتا چیزهایی که در موردش صحبت می‌کنم مثل دوربین، عمق میدان، طراحی صحنه و لباس، مسئول خلق لحن فیلمه. چیزی که تو این فیلم خیلی به‌ش افتخار می‌کنم اون لحن هشدارآمیزه، صعود آرام به سمت جنون.

همیشه روی نمای آغازین فیلم‌ها وسواس دارم؛ هم فیلم‌های خودم هم فیلم‌هایی که می‌بینم. فکر می‌کنم صحنه‌ی آغازین فیلم ابزار داستان‌گویی خوبی‌یه. تو این صحنه خبر محلی داره از رادیو پخش می‌شه و آرتور رو تنها تو یه اتاق جلوی آینه پیدا می‌کنیم که داره گریم می‌کنه. این صحنه اوایل دوره‌ی فیلم‌برداری گرفته شد و لوکیشن واقعی‌یه. تو طبقه‌ی دوم یه انبار تو هارلم تو غرب منهتن هستیم. فضای زیبایی‌یه. یه نمای کوچک از پایین بزرگراه غربی داریم. این سازه‌ای که بزرگراه رو نگه داشته همون چیزی‌یه که بیرون پنجره می‌بینیم. فکر کردیم جای خیلی خوبی‌یه. جایی که به دلقک‌ها، شعبده‌بازها و بقیه‌ی کسانی که تو خیابون کار می‌کنن، اجاره می‌ده و جایی‌یه که آرتور کار می‌کنه که اول فیلم این‌جا می‌بینیمش

در نظر داشتیم هر چیزی در فیلم ناراحت‌کننده باشه بنابراین هر دفعه که عمدن دوربین رو این شکلی حرکت می‌دیم. همیشه برای این بود که حال و هوای اذیت‌کننده‌ای بدیم به کسی که تقریبن از بقیه منزوی‌یه حتا تو این‌جایی که شبیه رختکنه. صدای چهار یا پنج نفرو می‌شنوین که دارن کارت بازی و با هم صحبت می‌کنن و آرتور تنهاست و بخشی از گروه‌شون نیست و می‌خواد متوجه بشه چه‌طور می‌تونه همیشه لبخند بزنه. یکی از مضامین فیلم لبخنده و و همون‌طور که مادرش می‌گه ایده‌ی داشتن یه صورت همیشه خندان، به دنیا اومده تا دنیا رو به جایی پر از شادی و خنده کنه و این چیزی‌یه که آرتور در طول فیلم درگیرشه.

جنگ با زندگی

تو این صحنه، می‌بینیم که دهنش رو بالا و پایین می‌بره و تلاش می‌کنه با تراژدی و کمدی زندگی‌ش بجنگه. برای من و فیلم‌بردارمون، لارنس شِر خیلی مهم بود که فیلم احساس دستی بودن داشته باشه. فکر می‌کردیم اجازه‌ی نزدیک شدن رو به شخصیت آرتور و بررسی‌ش می‌ده در نتیجه تو این صحنه می‌بینین، این احساس رو دارین که اپراتور دوربین اون‌جاست. این کلوزآپ‌های خیلی نزدیک از آرتور رو خیلی دوست دارم

این اشکی که این‌جاست، خود به خود تو یه برداشت اتفاق افتاد. واکین پروسه‌ی خیلی جالبی داره. خیلی‌ها فکر می‌کنن واکین یه بازیگر متده ؛البته این کلمه برداشت‌های متفاوتی داره ولی این که در نقشش غرق می‌شه. نکته‌ی زیبا در مورد واکین اینه که موقع فیلم‌برداری نصف مواقعی که پشت‌صحنه بودیم، می‌خندیدیم و خوش می‌گذشت. این‌قدر فوق‌العاده‌ست که وقتی می‌شینه و کار شروع می‌شه دیگه وارد شخصیتش می‌شه.

رقص با موسیقی

یادمه تو این صحنه‌ی بخصوص تو اتاق موسیقی متن رو براش گذاشتم. از سازنده‌ی موسیقی‌مون، هیلدور گودانیتور خواستم قبل از فیلم‌برداری، موسیقی رو بسازه. کاری نیست که عمومن انجام بشه. براساس فیلم‌نامه، موسیفی رو تنظیم کرد. این رو می‌خواستم چون می‌خواستم موسیقی روی کل صحنه اثر بذاره. حتا اپراتورهای دوربین و طراحان لباس و صحنه، همه نسبت به موسیقی احساس داشتن. اگر درست یادم باشه، داشتیم موسیقی‌ش رو سر صحنه پخش می‌کردیم در حالی که واکین با خنده و حالت صورت آرتور درگیر شده و هنوز می‌خواد ببینه زندگی‌ش تراژدی‌یه یا کمدی. یه اشک کوچک می‌ریزه.

اسم این صحنه رو گذاشتیم میدون گاتهام. این برداشت خودمون از میدان تایمزه. در واقع بازار شلوغ گاتهام در سال ۱۹۸۱ %DLS

خبر

مک‌دانا با «روح اینیشیر» بازمی‌گردد | همکاری مجدد با کالین فرل و برندان گلیسون

فیلم جدید مارتین مک دانا

ترجمه اختصاصی از آرت‌تاکس: در چند روز گذشته اخباری مبنی بر فیلم جدید مارتین مک دانا به نام روح اینیشیر منتشر شده است که نگاهی به اطلاعات آن خواهیم داشت.

مک‌دانا با فیلمی جدید بازمی‌گردد

مارتین مک‌دانا برای ثبت حقوق جهانی فیلم جدید خود که به نقل از منابع آگاه «روح اینیشیر» نام داشته و فیلم‌برداری آن تابستان امسال آغاز خواهد شد و کالین فرل و برندان گلیسون، ستاره‌های «در بروژ»، نقش‌های اصلی این فیلم خواهند بود به کمپانی Searchlight Pictures رفته است. داستان این فیلم در جزیره‌ای دورافتاده در ایرلند رخ می‌دهد و فرل و گلیسون نقش دو دوست قدیمی را بازی می‌کنند که با قطع رابطه توسط یکی از آن‌ها به صورت ناگهانی به مشکل برمی‌خورند که عواقب نگران‌کننده‌ای برای هر دوی آن‌ها خواهد داشت. Film4 در توافقی با CAA Media Finance سرمایه‌گذاری روی این فیلم را بر عهده خواهند داشت.

در کنار مطالعه‌ی اخبار فیلم جدید مارتین مک دانا ببینید:

نقد و بررسی فیلم سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری با حضور آرش خوش‌خو، یحیی نطنزی و خسرو نقیبی

تیم «در بروژ» در «روح اینیشیر»

این کارگردان و نویسنده این بازیگران و رالف فاینز در کمدی سیاه سال ۲۰۰۸ «در بروژ» که خود نویسندگی فیلم‌نامه را بر عهده داشت همکار شده بود. در این فیلم فرل نقش آدم‌کشی را بازی می‌کرد که در ماموریتی شکست می‌خورد و به همین دلیل به این شهر رویایی در بلژیک فرستاده می‌شود تا کمی استراحت کند اما در آن جا با همکارش (گلیسون) روبه‌رو می‌شود. مشخص می‌شود که شخصیت اصلی به خاطر ماموریت شکست خورده‌ی خود افکار خودکشی‌گرایانه دارد زیرا کودکی در این میان کشته شد و هنگامی که رفیق او مانع اقدام او به خودکشی می‌شود و از کشتن او سر باز می‌زند، دستور مرگ هر دوی این قاتلان توسط رئیس بی‌رحمشان (فاینز) صادر می‌شود. این فیلم برای مک‌دانا موفقیت بزرگی در عرصه‌ی کارگردانی بود.

مک‌دانا کارگردانی فیلم پیشین خود «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» را نیز برای Searchlight انجام داد که جایزه‌ی اسکار را برای فرانسس مک‌دورمند و سم راکول به همراه داشت.

Blueprint Pictures با همکاری گراهام برادبنت، پیتر سرنین و مک‌دانا تهیه‌کنندگان و دیارمید مک‌کاون، بن نایت، دنیل بتسک و اولی مدن تهیه‌کنندگان اجرایی این فیلم خواهند بود.

نویسنده: مایک فلمینگ پسر – ددلاین

مترجم: پویا مشهدی محمدرضا

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

سینمای جهان

گفت‌وگو با فلورنس پیو درباره‌ی فیلم «زنان کوچک» | دخترهایی که معمولی نیستند

فلورنس پیو زنان کوچک

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: گفت‌وگوی جذاب فلورنس پیو را درباره‌ی فیلم زنان کوچک به کارگردانی گرتا گرویک و همکاری با سایر بازیگران فیلم ببینید.

در کنار تماشای صحبت‌های فلورنس پیو ، بازیگر فیلم زنان کوچک از تریلر آن دیدن کنید

دخترهایی که معمولی نیستند

فلورنس پیو: مهم‌ترین چیز درباره‌ی این نسخه که من بلافاصله عاشقش شدم، این بود که برداشت همه از ایمی یه چیزه؛ این‌که اون دختر پرتوقع و لوس خانواده‌ست، همه‌چی داره و هرچی بخواد به دست می‌یاره. چیزی که در موردش دوست داشتم اینه که واقعن می‌شه هوش اون و اون جنبه‌ی حساس وجودش رو دید و این‌‌که چه‌قدر پیچیده و انسانی‌یه. شاید همه‌ی ما بیش‌تر مثل ایمی باشیم ، برخلاف نظر اغلب افراد که فکر می‌کنن شبیه جو هستن.

گرتا نمی‌خواست دخترها جوری باشن که به طور معمول هستن. نمی‌خواست کلاسیک صحبت کنن. در عین حال هم نمی‌خواست همه‌مون فرصت حرف زدن داشته باشیم و می‌خواست شبیه خواهر باشیم .اگه پیش یه گروه دختر باشی که خیلی وقته هم‌دیگه رو ندیدین، همه هم‌زمان با هم حرف می‌زنن و وقت نداری که صبر کنی و ببینی بقیه چی گفتن .تا این‌که زمان می‌گذره و تازه می‌فهمی اون موقع که داشتی فلان کار رو می‌کردی چی گفتن.

در کنار تماشای صحبت‌های فلورنس پیو ، بازیگر فیلم زنان کوچک ببینید:

نقد فیلم زنان کوچک | داستانی دل‌پذیر، قصه‌ای لذت‌بخش

نسخه‌ی مدرن گرویک از داستانی کلاسیک

فلورنس پیو: کار کردن با گرتا خیلی باحال بود، چون از همون اول گفت اینا چند تا دخترن. مهم نیست کجا هستن یا کی به دنیا اومدن، اینا دخترای سرسختی هستن که فوق‌العاده باهوش و خلاقن. برای همین در جایگاهی نیستن که صبر کنن تا خواهرشون شروع به صحبت کنه. خواهرهای واقعی این‌جوری نیستن. برای همین از همون اول، بخش زیادی از تمرکزمون روی نحوه‌ی حرف زدن‌شون بود که چه‌طوری می‌تونیم تا حد امکان مناسب و نرمال نشونش بدیم و کاری کنیم که مدام در جریان باشه. مثل یه آهنگ پیوسته‌ست. هیچ‌وقت منتظر نمی‌مونی حرف اون یکی تموم شه. وسط حرف زدنش شروع می‌کنی. همین باعث شد کار کردن روی صحنه‌ها خیلی هیجان‌انگیز باشه. این یکی از اساسی‌ترین تغییراتی بود که از نسخه‌ی مدرن گرتا دوستش داشتم.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

سینمای جهان

نگاهی به پشت صحنه فیلم Little Women | رویارویی زنان جوان با زندگی

پشت صحنه فیلم Little Women

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: در این ویدیو نگاهی خواهیم داشت به پشت صحنه فیلم Little Women به کارگردانی گرتا گرویک و با بازی سیرشا رونان، اما واتسون، مریل استریپ و تیموتی شالامه.

در کنار تماشای پشت صحنه فیلم Little Women نقد این فیلم را از نگاه منتقد ایندی‌وایر بخوانید

رویارویی زنان جوان با زندگی

«زنان کوچک» اثر مهمی‌ است چون نشان می‌دهد که آن زمان زن بودن چه‌طوری بود. موضوع از این مناسب‌تر نمی‌شود: رویارویی زنان جوان با زندگی. این فیلمی برای روزگار ماست. الان وقت این نسل رسیده که چیزی داشته باشند تا با آن ارتباط برقرار کنند.

انتخاب‌های گرتا برای بازیگری این فیلم زیباست. لیست بازیگران مخاطب را شگفت‌زده می‌کند. این یک گروه فوق‌العاده از بازیگرهاست. مریل استریپ برای خیلی‌ها ارزش زیادی دارد. او همان کسی‌ست که همه موقع بزرگ شدن‌شان، او را دیده‌اند.

این از خوش‌شانسی عوامل بود که توانستند در ماساچوست فیلم‌برداری کنند چون داستان در این مکان رخ داده است. منزل مارچ از بیرون خیلی کهنه است ولی از درون مثل یک جعبه‌ی جواهر زیبا می‌ماند. با بررسی خانه‌ی واقعی آلکات متوجه می‌شویم که هر ذره از جزئیات این خونه با اصالت زیادی ساخته شده است. وقتی شروع از این نقطه باشد، در نهایت به چیزی خارق‌العاده می‌رسی.

در کنار تماشای پشت صحنه فیلم زنان کوچک ببینید:

مصاحبه با اما واتسون درباره‌ی فیلم زنان کوچک | زنان منحصربه‌فرد و مستقل

گرتا نویسنده‌ای به شدت فوق‌العاده است. حفظ کردن دیالوگ‌ها با کمک این ممیزها بود. به این صورت که یک خط شروع می‌شود و خط بعدی به دنبالش می‌آید. بازیگران زیاد با هم حرف می‌زنند. این یک سمفونی از صداها را می‌سازد که به صورت جدی روی آن کار شد.

گرتا اون‌قدر هوش هیجانی زیادی دارد که مثل کلیدی یا چیزی شبیه به اون برای فیلم محسوب می‌شود. داستان فیلم بی‌زمان است. مردم در طول زندگی‌شان بارها به این داستان برمی‌گردند. ما الان می‌توانیم چیزها را متفاوت ببینیم. این داستان با ما می‌ماند و به شدت قابلیت تکرار دارد. این شاهدی بر نویسندگی و روح لوییزاست که دنیایی را خلق کرد که همه‌ی ما می‌توانیم با آن ارتباط برقرار کنیم.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها