با ما همراه باشید

نمایش اپراتور نسل چهارم به کارگردانی و نویسندگی باقر سروش از مدتی پیش روی صحنه رفته است.این نمایش مهر و آبان ۹۶ هر شب ساعت ۱۹ در تئاتر مستقل تهران روی صحنه است.

با دوربین آرت‌تاکس پیش از آغاز اجراها سری به تمرین نمایش اپراتور نسل چهارم زدیم و گفت‌وگوهایی با باقر سروش ( کارگردان)، بهاره رهنما، امیر‌مهدی ژوله، شهروز دل‌افکار و نسیم اسدپور از بازیگران نمایش در محل تمرین نمایش اپراتور نسل چهارم داشتیم.

نمایش اپراتور نسل چهارم پس از اجراهایی چون «باد شیشه را لرزاند»، «رویای یک شب نیمه تابستان» و «رومئو و ژولیت» تازه‌ترین اثر نمایشی تئاتر مستقل تهران است.

نمایش اپراتور نسل چهارم داستان گروهی از مهندسان ژاپنی است که برای نصب دکل اپراتور نسل چهارم به محله ای در تهران آمده‌اند و پول خوبی بابت نصب آن در یکی از خانه های قدیمی می‌پردازند.

باقر سروش کارگردان نمایش اپراتور نسل چهارم می‌گوید: «در ظاهر همه‌چیز به زمان حال اشاره دارد ولی با پیشروی اجرا، گستره تاریخی متن پهن می‌شود و می‌تواند به همه‌جا سرک بکشد. همچنین کار را به گونه‌ای پیش بردیم که نمایش به مکان و زمان خاصی پیوست نشود بلکه ما بخش‌هایی را در این نمایش می‌بینیم که برای زمان حال است اما می‌تواند بسط پیدا کند. در این شکل از اجرا در هنگام نوشتن کار سختی پیش روی نویسنده است. چراکه باید واژگانی انتخاب کند که که ضمن اینکه در ابتدا می‌گوید من در زمان حال روایت می‌شوم، همزمان مخاطب را در زمان حال نگه ندارد.

در شکل رفتارها دست به عصا حرکت کرده‌ایم، به طوری که در حد فیگور و تصویر‌های کوچک است و بیشتر نمایش‌نامه بازسازی را به دوش می‌کشد، حتی در طراحی لباس هم این دغدغه را داشتیم که لباس کار شبیه لباس مردم کوچه و بازاری نباشد و مخاطب در بیرون از سالن، لباس را بر تن افراد نبیند. البته طراحی لباس بازیگران شکل چندان عجیب و غریبی هم ندارد.

عناصر نمایش رئالیستی است ولی سعی شده در چیدمان و شکل دوخت لباس بازیگران تا حدی از واقع‌گرایی فاصله بگیریم. این فاصله‌گیری تا حدی نیست که مخاطب با کار فانتزی روبه‌رو شود.»

سایر عوامل این اثر عبارتند از:  مصطفی مرادیان (طراح صحنه)، حسن جودکی (مدیرتولید)، مهدی طالقانی (طراح گرافیک)، میثم انتظاری (دستیار کارگردان و برنامه ریز)، مصطفی کوشکی ( مشاور کارگردانی)، الناز شهبازی (منشی صحنه) ، سارا فرجی (روابط عمومی) و کافه مستقل (تبلیغات)

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تئاتر

معرفی نمایش سگدو به قلم محمد چرم‌شیر + آنونس

نمایش سگدو

اختصاصی از آرت‌تاکس: معرفی نمایش سگدو را نوشته‌ی محمد چرم‌شیر، کارگردانی عباس غفاری و بازی مرتضی آقاحسینی، زهره رستمی، محمدرضا صولتی، سروش طاهری و آیه کیان‌پور با کیفیت دل‌خواه ببینید.

از نمایش سگدو بیش‌‎تر بدانید:‎

سگدو نمایشی‌ست به قلم محمد چرم‌شیر و کارگردانی عباس غفاری در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر اجرا می‌شود.

در کنار معرفی تئاتر سگدو بیش‌تر ببینید:

معرفی نمایش هیچکس رو محکم بغل نکن

سگدو درباره دختری به نام لنا شریفی است که می‌خواهد به یکی از کشورهای اروپایی پناهنده شود.

مریم نراقی از روزنامه‌نگاران مطرح حوزه سینما و تئاتر، پس از تجربه موفق تهیه‌کنندگی نمایش عروس مردگان، بار دیگر در مقام تهیه‌کننده، نمایش سگدو را به اجرا درآورده است.

محمد چرمشیر سختی های مهاجرت، حس غربت، دشواری های خداحافظی با هویت پیشین و شاید معلق شدن در فضای برزخی بی‌هویتی را به خوبی در سطر به سطر نمایشنامه گنجانده است و از نقاط قوت این اثر می‌توان به آن اشاره کرد.

آخرین همکاری محمد چرم‌شیر و عباس غفاری اجرای نمایش «دیگر کدام ما زندگی کردن را دوست دارد» است که در سال ۱۳۹۲ و در همین سالن نمایش روی صحنه رفت.

عباس غفاری پس از پنج سال دوری از صحنه این بار با نمایشی متفاوت به این عرصه بازگشته است.

سگدو با درجه بندی سنی مثبت ۱۴ روی صحنه رفته و مرتضی آقاحسینی، زهره رستمی، محمدرضا صولتی، سروش طاهری و آیه کیان‌پور در نقش لنا در آن به ایفای نقش می‌پردازند.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

تئاتر

پشت صحنه‌ی نمایش مری پاپینز با بازی بهنوش طباطبایی، مهراوه شریفی‌نیا و احسان کرمی

نمایش مری پاپینز

اختصاصی از آرت‌تاکس: معرفی نمایش مری پاپینز را به کارگردانی احمد سلیمانی و با ترانه‌سرایی و بازنویسی محمدرضا کوهستانی با کیفیت دل‌خواه ببینید.

از نمایش «مری پاپینز» بیش‌تر بدانید:

نمایش مری پاپینز به کارگردانی احمد سلیمانی و دراماتورژی محمدرضا کوهستانی این شب‌ها در تالار وحدت به روی صحنه رفته است.

آرمین رحیمیان، مهراوه شریفی نیا، بهنوش طباطبایی، احسان کرمی، با همراهی بیش از ۱۰۰ هنرمند گروه حرکت و بخش آوازی در این نمایش به ایفای نقش می‌پردازند.

این نمایش به تهیه‌کنندگی میثم احمدی و سرمایه‌گذاری نماوا اجرا می‌شود و در خلاصه داستان آن آمده است: آقای بنکس و همسرش در جستجوی پرستار جدیدی برای فرزندانشان هستند، غافل از آنکه با استخدام مری پاپینز، اتفاقات عجیبی رقم می‌خورد که همه ی اعضای خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد تا اینکه…

در ویدئوی حاضر مراحل آمادگی صحنه و بازیگران این اثر نمایشی را مشاهده می‌کنید.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

 

 

ادامه مطلب

تئاتر

معرفی نمایش منقرض شده‌ها به کارگردانی سمیرامیس بابایی

نمایش منقرض شده ها

اختصاصی از آرت‌تاکس: معرفی نمایش منقرض شده ها را به کارگردانی سمیرامیس بابایی و بازی امیر معراج، علی دولت‌یاری، یاسمن جعفری و … با کیفیت دل‌خواه ببینید.

از نمایش منقرض شده ها بیش‌‎تر بدانید:‎

نمایش «منقرض شده‌ها» به نویسندگی و کارگردانی سمیرامیس بابایی با گروهی از بازیگران جوان هر شب در تماشاخانه سپند به روی صحنه می‌رود.
«منقرض شده‌ها» داستانی طنز را روایت می‌کند و اشاراتی به شیوه زیست انسان در طول حیات خود دارد.

در کنار معرفی تئاتر منقرض شده‌ها بیش‌تر ببینید:

معرفی نمایش هیچکس رو محکم بغل نکن

ین نمایش که از کوریوگرافی بهره می‌برد با طراحی حرکات فرشته رستمی و طراحی صحنه علی دولت یاری و میلاد قطبی فضای متفاوتی را روی صحنه پیش روی مخاطب می‌گذارد
سمیرامیس بابایی کارگردان جوان این اثر در این تئاتر تجربی تلاش می‌کند در عرصه‌ی تئاتر ایران طبع‌ازمایی کند. امیر معراج، علی دولت یاری، امیرمحسن کوه گره، یاسمن جعفری و سعید جاودان بازیگران «منقرض شده‌ها» هستند.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها