تمرین نمایش اپراتور

سر تمرین نمایش اپراتور نسل چهارم | همبازی شدن بهاره رهنما و امیر‌مهدی ژوله

گزارش آرت‌تاکس از تمرین نمایش اپراتور نسل چهارم + گفت‌وگوهایی با باقر سروش، بهاره رهنما، امیر‌مهدی ژوله، شهروز دل‌افکار و نسیم اسدپور

نمایش اپراتور نسل چهارم به کارگردانی و نویسندگی باقر سروش از مدتی پیش روی صحنه رفته است.این نمایش مهر و آبان ۹۶ هر شب ساعت ۱۹ در تئاتر مستقل تهران روی صحنه است.

با دوربین آرت‌تاکس پیش از آغاز اجراها سری به تمرین نمایش اپراتور نسل چهارم زدیم و گفت‌وگوهایی با باقر سروش ( کارگردان)، بهاره رهنما، امیر‌مهدی ژوله، شهروز دل‌افکار و نسیم اسدپور از بازیگران نمایش در محل تمرین نمایش اپراتور نسل چهارم داشتیم.

نمایش اپراتور نسل چهارم پس از اجراهایی چون «باد شیشه را لرزاند»، «رویای یک شب نیمه تابستان» و «رومئو و ژولیت» تازه‌ترین اثر نمایشی تئاتر مستقل تهران است.

نمایش اپراتور نسل چهارم داستان گروهی از مهندسان ژاپنی است که برای نصب دکل اپراتور نسل چهارم به محله ای در تهران آمده‌اند و پول خوبی بابت نصب آن در یکی از خانه های قدیمی می‌پردازند.

باقر سروش کارگردان نمایش اپراتور نسل چهارم می‌گوید: «در ظاهر همه‌چیز به زمان حال اشاره دارد ولی با پیشروی اجرا، گستره تاریخی متن پهن می‌شود و می‌تواند به همه‌جا سرک بکشد. همچنین کار را به گونه‌ای پیش بردیم که نمایش به مکان و زمان خاصی پیوست نشود بلکه ما بخش‌هایی را در این نمایش می‌بینیم که برای زمان حال است اما می‌تواند بسط پیدا کند. در این شکل از اجرا در هنگام نوشتن کار سختی پیش روی نویسنده است. چراکه باید واژگانی انتخاب کند که که ضمن اینکه در ابتدا می‌گوید من در زمان حال روایت می‌شوم، همزمان مخاطب را در زمان حال نگه ندارد.

در شکل رفتارها دست به عصا حرکت کرده‌ایم، به طوری که در حد فیگور و تصویر‌های کوچک است و بیشتر نمایش‌نامه بازسازی را به دوش می‌کشد، حتی در طراحی لباس هم این دغدغه را داشتیم که لباس کار شبیه لباس مردم کوچه و بازاری نباشد و مخاطب در بیرون از سالن، لباس را بر تن افراد نبیند. البته طراحی لباس بازیگران شکل چندان عجیب و غریبی هم ندارد.

عناصر نمایش رئالیستی است ولی سعی شده در چیدمان و شکل دوخت لباس بازیگران تا حدی از واقع‌گرایی فاصله بگیریم. این فاصله‌گیری تا حدی نیست که مخاطب با کار فانتزی روبه‌رو شود.»

سایر عوامل این اثر عبارتند از:  مصطفی مرادیان (طراح صحنه)، حسن جودکی (مدیرتولید)، مهدی طالقانی (طراح گرافیک)، میثم انتظاری (دستیار کارگردان و برنامه ریز)، مصطفی کوشکی ( مشاور کارگردانی)، الناز شهبازی (منشی صحنه) ، سارا فرجی (روابط عمومی) و کافه مستقل (تبلیغات)

لینک کوتاه:

شاید این ها را نیز دوست داشته باشید

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *