با ما همراه باشید

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس: گفت‌وگوی دیدنی جاناتان پرایس ، نامزد نقش اول مرد گلدن گلوب ۲۰۲۰، را هم‌زمان با انتشار نسخه‌ی باکیفیت فیلم دو پاپ ببینید.

در کنار تماشای گفت‌وگو با جاناتان پرایس از تریلر فیلم دو پاپ دیدن کنید

این داستان بسیار زیبایی‌یه. تو و پاپ بندیکت با بازی آنتونی هاپکینز در خیلی از بخش‌های فیلم همراه هم هستین و صحنه‌های عالی خیلی زیادی هست. از تجربه‌ی کار باهاش بگو.

جاناتان پرایس: یه خورده مثل این بود که فرانسیس به دیدار بندیکت بره. فرانسیس از ملاقات با پاپ شگفت‌زده شده بود و فکر می‌کنم اوایل کار صحنه‌هایی که با آنتونی داشتیم، شگفت‌زده بودم و هنوزم هستم. عمیقن دوستش دارم. زمانی که با هم کار کردیم، فوق‌العاده بود. هم‌دیگه رو کلی می‌خندوندیم. اون هم از من شگفت‌زده شده بود. نمی‌دونم مردم می‌دونن یا نه، یه برگه هست که اسم کسایی رو که باید بیان سر صحنه نوشته، همه یه شماره دارن. من شماره یک بودم و اون شماره دو! خیلی سر این دستش می‌انداختم.

آره، چون بالأخره همیشه نفر اول لیسته.

جاناتان پرایس: می‌اومد پلاک اسم کاروانم رو خراب می‌کرد؛ من شماره دو شدم و اون شماره یک. وقتی ایمیل می‌زنه، به‌م می‌گه. سلام شماره‌ی یک. سِر شماره دو هستم. هر لحظه به‌م یادآوری می‌کرد.

باهام یه خورده در مورد این صحبت کن که چه‌طور وارد این پروژه شدی. چه‌طور نقش خورخه رو گرفتی؟

جاناتان پرایس: تبدیل شدن به خورخه، عنوان خوبی‌یه. فکر کنم برای من همه‌چی زمانی شروع شد که پاپ فرانسیس، کشیش اعظم شد. اینترنت پر از عکسای مقایسه بین من و اونه مردم به شباهات اشاره می‌کردن. خیلی تحت تأثیر این موضوع قرار نگرفتم. وقتی تو آینه نگاه می‌کنم شباهتی نمی‌بینم ولی حتا پسرم به‌م پیام داد و گفت بابا تو کپی برابر اصل پاپی. بعد این فیلم‌نامه از راه رسید و فرناندو میرلس هم همراهش. اول در مورد بازی کردن در نقش پاپ یه خورده شک داشتم. یه جورایی وظیفه‌ و مسئولیت بزرگی‌یه. ولی چون فرناندو کارگردانی می‌کرد، با خودم گفتم خیلی می‌خواستم باهاش کار کنم. به لطف اون بود که علاقه‌م به پروژه بیش‌تر شد.

در کنار تماشای گفت‌وگو با جاناتان پرایس، بازیگر فیلم دو پاپ ببینید:

نقد فیلم دو پاپ از نگاه منتقد گاردین | نمایشی دیدنی از هاپکینز و پرایس

سخت‌ترین کار برای فرو رفتن در این نقش چی بود؟

جاناتان پرایس: هیچ چیزیش سخت نبود. می‌دونستم فرانسیس چه ویژگی‌هایی داره که دوست داشتم و تحسینش می‌کردم. اقداماتی که برای تغییر انجام داد، تغییر کلیسای کاتولیک و در واتیکان. همه‌ی این‌ها اوکی بود ولی تأثیری روی من نداشت و خب اصلن آدم مذهبی نیستم. ولی چیزی که روی من و باقی دنیا تأثیر داره اینه که چه‌قدر الهام‌بخش کسانی بوده که می‌خوان مرزها رو کنار بذارن. به جای دیوار ساختن، پل بسازن. این وجهه‌ش رو دوست داشتم. فکر کردم این پروژه، پروژه‌ی و خوب مناسبی برای درگیر شدن باهاشه.

همون‌طور که گفتی، فرناندو میرلس کارگردان فوق‌العاده‌ایه از فیلم‌هایی مثل تمام تصوراتی رو که داشتی برآورده کرد؟

جاناتان پرایس: اوه، تمامن. فرناندو و سزار چالئونه، فیلم‌بردارمون هر دو فوق‌العاده بودن. میزان اعتماد به نفسی که از همکاری با فیلم‌برداری مثل سزار حاصل می‌شه. می‌دونی هر کاری رو که قراره انجام بدی، ضبط کنه. دقیقن درگیر صحنه شده و کارش تمامن روی دست بود. البته دوربین ثابت هم سر صحنه داشتیم ولی می‌دونستی سزار همیشه اون‌جا ازت پشتیبانی می‌کنه و فرناندو مرد فوق‌العاده‌ای‌یه. انسان بسیار گرمی‌یه و در کنارش باهوشه و می‌دونه چی می‌خواد. شما رو به سمت راه انجام دادنش راهنمایی می‌کنه و بعد می‌شینه و همه از تجربه لذت می‌برن.

تو فیلم چیزهای زیادی در مورد انسانیت و بردباری هست.

جاناتان پرایس: همین نکته‌ی جالبه. عنوان فیلم ممکنه غلط‌ آمیز باشه. چیزی که قراره ببینی، داستانی در مورد کلیسای کاتولیکه ولی چیزی که می‌بینین، صحبت‌های دو مرد در مورد مسائل روز و انسانیته. به شکلی که از میزان خندیدن مردم خیلی سورپریز شدم و این ابزار خیلی خوبی‌یه. کار مثل تئاتر می‌مونه. مردم رو اول می‌خندونی ولی بعد نگاه‌شون رو ۱۸۰ درجه با جدیت اون موضوعی که می‌خوای صحبت کنی، شوکه کنی و فکر کنم زیبایی این فیلم به همینه. خیلی سرگرم‌کننده‌ست.

در کنار تماشای گفت‌وگو با جاناتان پرایس، بازیگر فیلم دو پاپ ببینید:

عوامل فیلم دو پاپ از بازی جاناتان پرایس در این فیلم می‌گوید | یک پاپ بسیار خاکی!

بدنه‌ی کاریت فراتر از سینماست مثلن خیلی دوست دارم که به تئاتر بازگشتی. یکی رو ترجیح می‌دی یا می‌خوای ترکیبی از این دو تا باشه؟

جاناتان پرایس: وقتی بتونم فیلمی مثل دو پاپ بسازم، ترجیحم به فیلمه.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سینمای جهان

تشریح یک جنایت: نقد فیلم «محاکمه‌ی هفت شیکاگویی» نوشته‌ی حمیدرضا سلیمانی | The Trial of the Chicago 7 Review; by Hamid Reza Soleimani

نقد فیلم The Trial of the Chicago 7

نقد فیلم The Trial of the Chicago 7 | نوشته‌ی حمیدرضا سلیمانی، عضو حلقه‌ی منتقدان آرت‌تاکس، برای فیلم «محاکمه‌ی هفت شیکاگویی» به کارگردانی و نویسندگی آرون سورکین و با بازی ادی ردمین، جوزف گوردون لویت، ساشا بارون کوهن، فرانک لانجلا، مارک ریلنس و مایکل کیتون

تشریح یک جنایت

در شب هشتادوسومین مراسم اهدای جوایز اسکار وقتی آرون سورکین برای گرفتن جایزه‌اش بابت فیلم‌نامه‌ی «شبکه‌ی اجتماعی» به روی سن آکادمی رفت، سخنرانی‌اش را با ادای احترام به فیلم‌نامه‌نویسی شروع کرد که بسیاری او را بزرگ‌ترین فیلم‌نامه‌نویس قرن بیستم می‌دانند: پدی چایفسکی. برای کسانی که کارنامه‌ی کاری سورکین را دنبال کرده بودند این ادای احترام به چایفسکی و درخشان‌ترین اثرش، «شبکه» (سیندی لومت، ۱۹۷۶) چندان هم غیرقابل انتظار نبود. سورکین چه در آثار سینمایی و چه در آثار تلویزیونی‌اش نشان داده بود که مانند چایفسکی به تباری از هنرمندان تعلق دارد که تعهد به بیان منصفانه و شفاف حقیقت، بدبینی نسبت به ذات رسانه توام با نگرانی از نقش آن‌ها در شکل‌دهی به روایت‌های خبری و تاثیرات مخرب‌شان بر زندگی انسان مدرن و مبارزه‌ی روشن‌گرانه – هرچند در بسیاری موارد محکوم به شکست – علیه سیستم‌های فاسد و ناعادلانه برای‌شان اولویتی غیرقابل‌جایگزین در خلق آثار داستانی است.

مبارزه برای رسیدن به حقیقتی که فاش‌شدنش منفعت صاحبان قدرت را به خطر خواهد انداخت و رویارویی فردیتی متعهد به اخلاق با سیستم‌های فرورفته در ورطه‌ی نیرنگ و دروغ و تبعیض از همان اولین اثر سینمایی مهم سورکین، «چند مرد خوب»، تا درام دادگاهی در ظاهر تاریخی ولی به شدت به‌روز اخیر او یعنی «محاکمه‌ی هفت شیکاگویی» درون‌مایه‌ی جدانشدنی آثاری بوده‌اند که نام او را به‌عنوان نویسنده یدک می‌کشیده‌اند. از این منظر سریال «اتاق خبر» شاید غلیظ‌‌‌ترین اثر سورکین به‌لحاظ تأکید بر درون‌مایه‌های موردعلاقه‌ی او باشد، جایی که او انحطاط اخلاقی جامعه در عصر حاضر را در روایت‌های مبتذل و تماشاگرپسند رسانه‌های دوران ما از وقایع جست‌وجو می‌کند و تلاش دارد رسانه و ژورنالیست ایده‌آل از منظر خود را به تصویر بکشد و به‌طور هم‌زمان مضمون نبرد فرد با سیستمی پلید که برای رسیدن به منافع خود حاضر است همه‌چیز – و از جمله حقیقت- را هم قربانی کند پیش ببرد (اتاق خبر شاید کم‌ترین توجه انتقادی را در میان آثار سورکین در دو دهه‌ی اخیر جلب کرده باشد، سریال بیست‌وپنج قسمتی اچ‌بی‌او دقیقن در زمانی که محبوبیت دموکرات‌ها در آمریکا رو به افول بود و محافل دست راستی به‌تدریج در حال به‌دست‌گرفتن قدرت بودند به نمایش درآمد و طبعن دیدگاه‌های برآمده از منتهی‌الیه چپ فکری‌اش چندان تحویل گرفته نشد، داستانی که اگر در عصر ترامپ به نمایش درمی‌آمد احتمالن منتقدان و رسانه‌های متعلق به جناح به اصطلاح پیش‌رو حسابی برایش سر و دست می‌شکستند).

علاوه بر دیدگاه‌های فکری و اخلاقی سورکین که در فیلم‌نامه‌هاش همیشه عیان بوده‌اند سبک نوشتاری او نیز ویژگی‌هایی داشته است که آثار او را تقریبن از آثار تمامی نویسندگان آمریکایی شاغل در تلویزیون و سینما در سه دهه‌ی اخیر متمایز کرده. دیالوگ‌های رفت‌وبرگشتی که با سرعتی دیوانه‌وار ادا می‌شوند، شخصیت‌هایی که با جملات کوبنده‌شان مثل بوکسوری که تصمیم گرفته حریفش را هر طور شده ناک‌اوت کند، به‌سراغ همدیگر می‌روند و حجم عظیمی از اطلاعات خارج متنی تا حدی که گاهی برای بیننده‌ی بی‌اطلاع سردرآوردن از جزییات آن‌چه روی پرده می‌بیند به امری دشوار بدل می‌شود از اصلی‌ترین ویژگی‌های متن‌هایی است که سورکین تا به حال نوشته. موفق‌ترین آثار سورکین تابه‌حال آن‌هایی بوده اند که در آنها او توانسته این سبک شخصی منحصربه‌فرد دیالوگ‌نویسی را – که زاییده‌ی تجربه‌های او از پرسه‌زدن در صحنه‌ی تئاترهای نیویورکی و روزهای نمایش‌نامه‌نویسی‌اش است – با مضامین پرالتهاب داستان‌ها و شخصیت‌های آسیب‌پذیر عاطفی‌اش ترکیب کند و به تعادل برساند. «چند مرد خوب»، سریال‌های «بال غربی» و «اتاق خبر» (در سیستم سریال‌سازی متکی به گروه نویسندگان با محوریت خالق و سرپرست، سورکین خودش یک تنه تک‌تک ۸۸ قسمت ۴ فصل اول بال غربی و تمامی ۲۵ قسمت اتاق خبر را نوشته)، «شبکه‌ی اجتماعی»، «استیو جابز» و همین «محاکمه‌ی هفت شیکاگویی» نمونه‌هایی هستند که از نظر کیفیت متن و قرص و محکم بودن ساختار روایت، نشان‌گر نبوغ سورکین در قوام‌دادن به موقعیت‌های داستانی پرتنش و اثبات‌کننده‌ی تسلط او بر پرداخت درام هستند. هر زمان هم که مثل «رییس‌جمهور آمریکایی»، «مانی بال» یا سریال  Sports Night از این ترکیب جادویی فاصله گرفته، نتیجه اگر نه ناامیدکننده، که حداقل غیرسورکینی از آب درآمده.

بعد از تجربه‌ی موفق اول سورکین در کارگردانی «بازی مالی»، حالا و در سال ۲۰۲۰ – سالی که بعدها در آمریکای شمالی با دو واقعه شناخته خواهد شد: همه‌گیری کووید-۱۹ و اعتراض‌های سراسری بر ضد نژادپرستی و تبعیض سیستماتیک – او با اعتمادبه‌نفسی بیش‌تر و با اطمینان به حقانیت خود در روایت ماجرا، به سراغ مضامینی رفته است که پیش از این نشان داده بود متخصص پردازش دراماتیک آن‌هاست: دغدغه‌ی کشف حقیقت، بیان آن به شفاف‌ترین شکل ممکن، تلاش برای برقراری عدالت و در نهایت رسواکردن صاحبان قدرت. داستان واقعی محاکمه‌ی پرسروصدای فعالین جنبش‌های مدنی در سال ۱۹۶۸ میلادی در لایه‌ی اول و سطحی خود فرصتی برای به نمایش درآوردن یک درام دادگاهی خوش‌ساخت با پس‌زمینه‌ی تاریخی بوده ولی قرینه‌سازی‌های هوش‌مندانه‌ی متن با وقایع روزگار ما این فرصت را برای فیلم فراهم کرده تا اشاراتی به بن‌بست‌های فرهنگی و اجتماعی جامعه‌ی امروز آمریکا داشته باشد، گره‌هایی که به گواه آن‌چه در چندسال اخیر در خیابان‌ها جریان داشته هنوز و پس از نیم قرن نه تنها باز نشده‌اند که روز به روز هم بر پیچیدگی‌شان افزوده شده.

هم نشینی فیلم‌نامه‌ی پرجزییات و دیالوگ‌های مثل همیشه سریع، هوش‌مندانه و ناکارکننده‌ی سورکین با استعداد باورنکردنی یکی از درخشان‌ترین گروه‌های بازیگری تمام این سال‌ها (از همین حالا جایزه‌ی بهترین گروه بازیگری سال انجمن بازیگران (SAG) را برای محاکمه‌ی هفت شیکاگویی کنار بگذارید) کاری می‌کند که بعید است بتوانید برای لحظه‌ای چشم از صفحه بردارید. گروه بازیگران فیلم ترکیبی هستند از کارکشته‌های قدیمی (فرانک لانجلا، مارک ریلنس و مایکل کیتون در نقشی کوتاه ولی بی‌اندازه جذاب و سرگرم‌کننده)، استعداد‌های شناخته‌‌شده‌ی دو دهه‌ی اخیر (ادی ردمین، جوزف گوردون لویت و ساشا بارون کوهن) و لشگری از بازیگران خوش‌قریحه که نقش‌های مکمل فیلم را با ظرافت به تصویر درمی‌آورند (جرمی استرانگ، آلکس شارپ، جان کارول لینچ و یحیی عبدالمتین که این روزها ستاره‌ی اقبالش با آن امی که برای نگهبانان برنده شد در حال درخشش است). در این میان تصویری که فرانک لانجلا از قاضی بداخلاق و متعصب فیلم نمایش می‌دهد، بیش از بقیه در ذهن تماشاگر می‌ماند، یک ضدقهرمان متکبر، فاسد و تهی از شرافت که انگار با خودش قرار گذاشته هر آن چه اتیکوس فینچ در «کشتن مرغ مقلد» بوده او نباشد و نتیجه‌ی نهایی شخصیتی شده که در نفرت‌انگیزبودن چیزی از پرستار راچد «پرواز بر فراز آشیانه‌ی فاخته» کم ندارد.

متن مستحکم و اجرایی شکوه‌مند در کنار داستان حیرت‌انگیز و از جایی به بعد مهوع فساد جاری در سیستم قضایی و سیاسی آمریکای پایان دهه‌ی ۶۰ میلادی – که همان‌قدر که برای شخصیت‌های فیلم غیرقابل‌باور است تماشاگران را نیز بهت‌زده می‌کند – محاکمه‌ی هفت شیکاگویی را به اثری میخکوب‌کننده بدل کرده است که برای بیننده‌اش راهی جز این نمی‌گذارد که برای درک کمال جاری در لحظات فیلم دوباره و چندباره به سراغش بیاید. فیلم به لحاظ اجرا، چه اجرای فنی و طراحی صحنه و لباس و قاب‌بندی و تدوین و چه اجرای پر جزییات و خیره‌کننده‌ی گروه بازیگران، در بالاترین سطح ممکن قرار دارد و برای چشمان تماشاگر مشتاق ضیافتی پرزرق‌وبرق فراهم می‌کند، ضیافتی که در این برهوت سینمایی سال ۲۰۲۰ هم‌چون گوهری کم‌یاب است.

پی‌نوشت: تیتر این نقد، نام درامی دادگاهی است از اتو پره‌مینجر

نوشته‌ی حمیدرضا سلیمانی

 

ببینید: تریلر فیلم «دادگاه شیکاگو ۷»؛ ساخته‌ی آرون سورکین

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

خبر

سفر سرشا رونان و سم راکول به لندن دهه‌ی پنجاه با قصه‌ای جنایی | Saoirse Ronan & Sam Rockwell To Star In Untitled Murder Mystery

سرشا رونان سم راکول

آرت‌تاکس – گروه سینمای جهان: خبر ساخت فیلمی جنایی به کارگردانی تام جورج ،نویسندگی مارک چپل و با حضور سرشا رونان ، سم راکول و دیوید اویلوو

مستقل ولی پرستاره
سفر سرشا رونان و سم راکول به لندن دهه‌ی پنجاه با قصه‌ای جنایی

با از سرگیری تولید فیلم‌های بلاک‌باستری، چند اثر کوچک‌تر و نیمه مستقل نیز راه خود را برای تولید باز کرده‌اند. تام جورج که تجربه‌ی کارگردانی قسمت‌هایی از سیت‌کام «این کشور / This Country» را برعهده داشته، در اولین کارگردانی فیلم بلندش گروه بازیگرانی نظیر سرشا رونان، سم راکول و دیوید اویلوو با فیلم‌نامه‌ای از مارک چپل بهره خواهد برد.

ین فیلم در ژانر جنایی در لندن دهه‌ی ۵۰ میلادی می‌گذرد؛ جایی که یک تهیه‌کننده‌ی هالیوودی در تلاش برای تبدیل یک نمایش‌نامه‌ی معروف به فیلم است. با آغاز قتل‌های زنجیره‌ای در میان اعضای گروه تولید فیلم، کارآگاه باتجربه سربازرس استوپارد (راکول) و دستیار خام و بی‌تجربه‌اش گروهبان استاکر (رونان) خود را در میان ماجرایی مرموز از دنیای تئاتر لندن می‌یابند. تاریخ انتشاری برای این فیلم تعیین نشده است.

Saoirse Ronan & Sam Rockwell To Star In Untitled Murder Mystery

As films properly clank back into production, it’s good to see there is still room for smaller movies among the blockbusters. And a new, untitled murder mystery is certainly locking in a great cast, as Saoirse Ronan, Sam Rockwell and David Oyelowo are all making deals to star.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

سینمای جهان

جود لاو: به ما گفتند شیوع ویروسی مثل کرونا قطعی‌ست! | Jude Law Breaks Down His Most Iconic Character in interview with GQ

فیلم شیوع

جود لاو از فیلم شیوع می‌گوید:
به ما گفتند شیوع ویروسی مثل کرونا قطعی‌ست!

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس: جود لاو، بازیگر فیلم «شیوع» به کارگردانی استیون سودربرگ طی مصاحبه‌ای اطلاعات جالبی را از پشت‌صحنه‌ی این فیلم و حواشی پیرامون آن فاش کرد.

بنا بر گفته‌ی لاو، شیوع ویروسی مانند کرونا در دنیا توسط دانشمندانی که مشاور این پروژه بودند، پیش‌بینی شده بود و تنها زمان همه‌گیری آن نامشخص بود. او می‌گوید: «اتفاقات دقیقن به آن شکل که توصیف شد، رخ داده. تمام مناطقی که ممکن بود بیش‌ترین سهم را در انتشار چنین ویروسی داشته باشند و علل شیوع سریع این بیماری را مشخص کردند. چنین چیزی هیچ وقت از یاد نمی‌رود.»

لاو هم‌چنین کمی از شخصیت خود که توهم تئوری توطئه دارد صحبت کرده و معتقد است چنین افرادی که شخصیت او از آن‌ها الهام گرفته شده، هم‌اکنون به لطف شبکه‌های اجتماعی پررنگ‌تر از قبل هم شده‌اند.

فیلم «شیوع» با بازی لاو، ماریون کوتیار، مت دیمون، گوئینت پالترو و کیت وینسلت در هنگام اکران خود در سال ۲۰۱۱ هم در گیشه و هم میان مخاطبان موفق عمل کرد. این فیلم نه سال بعد از اکران و با شیوع بیماری کووید-۱۹ در سرتاسر جهان طی چند ماه اخیر دوباره به سر زبان‌ها افتاد.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها