با ما همراه باشید

شروعی بعد از پایان بازی

مارول بالأخره تریلر جدیدی از «اسپایدرمن: دور از خانه» منتشر کرد و در مقایسه با تریلر اولی، به شکل خوبی دنیای بعد از «پایان بازی» رو به تصویر می‌کشه. در کمیک‌بوک‌های مارول، جهان های موازی وجود دارن. راهی‌یه برای روایت داستان‌های متفاوت با شخصیت‌هایی که باهاشون آشنایید و از سری داستانی اصلی مارول خارجن. اما روی این خط‌های داستانی تأثیری ندارن.

دنیایی با قوانین منحصربه‌فرد

ساده بگم، کار با مولتی‌ورس مثل کار با جهان‌ها و واقعیت‌های موازی‌یه. به هر جهان به شکل یک واقعیت با خط زمانی مخصوص خودش نگاه کنین. حالا اگر کنار هم بذارین‌شون، می‌شه مولتی‌ورس. اگر انیمیشن «اسپایدرمن: در اسپایدرورس» رو دیده باشین. با این مفهوم آشنایی دارین: هر دنیا قوانین و قهرمانان خودش رو داره. بعضی اوقات شباهت‌های غیرقابل انکاری وجود داره. ولی معمولن تفاوت‌ها بیش‌تر هستن.

اسپایدرمن در جهان عنکبوتی | نه شبیه واقعیت نه مانند کارتون

برای مثال دنیایی که جهان مارول توش جریان داره، زمین ۶۱۶ئه. این همون جهانی‌یه که برای ۸۰ سال وجود داشته و به جز دنیای سینمایی مارول، اونی‌یه که عموم مردم باهاش آشنان. اما اگر نویسنده بخواد داستانی متفاوت بنویسه، برای مثال داستانی که توش چارلز اگزاویر در سنین جوانی کشته می‌شه و زنجیره حوادثی رخ میدن که طی‌اش آپوکالیپس تقریبن تمام دنیا رو تحت کنترل خودش در می‌آره. بنابراین به یک زمان دیگه نیاز داریم. براش یه شماره تعیین کنین مثلن ۲۹۵ و قضیه حله. داستان‌تون رو بگین.

داستان‌گویی در زمان دیگر!

هر بلایی که دوست داشتین سر شخصیت‌هاتون بیارین و هیچ کدوم نباید تأثیری روی زمان اصلی داشته باشن. اما در مورد اون بیش‌تر صحبت خواهیم کرد. حالا سفر در زمان تو خلق این دنیاهای موازی تأثیر داره. ایکس‌من دائمن در حال سفر در زمان‌ند تا از رخ دادن فجایع جلوگیری کنن. چه سنتینل‌ها در داستان آینده‌ی روزهای گذشته یا داستان اخیر، لوگان پیرمرد. هر دو داستان در آینده‌های دیستوپیایی پی‌گیری می‌شن و در اون‌ها ایکس‌من از زمین ۶۱۶ حاضر هستن. اما آینده‌ی داستان آینده روزهای گذشته رو زمین ۸۱۱ئه ولی آینده‌ی داستان لوگان پیرمرد رو زمین ۸۰۷,۱۲۸ئه.

در واقع روشی‌یه برای کار با شخصیت‌هایی که می‌شناسین و دوست دارین و کلی داستان و پیچش و تغییرات به وجود می‌آرن. البته می‌دونم لوگان پیرمرد رو برای ایکس‌من‌هایی ساختن که باهاشون آشنا نیستیم اما جهت‌گیری داستان‌های مختلف رو تو ویدیوی دیگه‌ای بررسی می‌کنیم. حالا یادتونه گفتیم شخصیت‌های جهان‌های موازی روی خط زمانی جهان اصلی تأثیرگذار نیستن؟ خب این قضیه یه خورده پیچیده‌تر از این حرف‌هاست. اگر شخصیت یا چیز دیگه‌ای از یک جهان موازی محبوبیت زیادی کسب کنه، مثلن نسخه‌ی شیطانی «بیست» از سری داستان عصر آپوکالیپس، به شکلی از زمان و مکان‌شون می‌گذرن تا به دنیای اصلی مارول، زمین ۶۱۶ برسن.

شخصیت‌‌ها از جهانی دیگر سر می‌رسند

شخصیت‌ها همیشه از یک جهان وارد جهان دیگه می‌شن. یک سری از کمیک‌بوک‌ها به اسم اکزایل شخصیت‌های مختلف از جهان‌های متفاوت رو جمع می‌کنه تا از یک دنیا به دنیای دیگه برن، از فجایع جلوگیری کنن و اشتباهات بزرگ در خط‌های زمانی مختلف رو تصحیح کنن. هر کدوم از مأموریت‌هاشون رو می‌شه دزدی زمان نام برد. آیا از خودتون پرسیدین کاپیتان آمریکا چه‌طور خط زمانی‌اش رو بهم بزنه؟ احتمالن بهم زده. به احتمال بالایی موندنش در گذشته، خودش یه زمان جدیدی به وجود آورده.

دنیای سینمایی مارول رو زمین ۱۹۹,۹۹۹ پی‌گیری می‌شه. ممکنه با بازگشتش به گذشته و موندن، زمین جدیدی مثل ۳۰۲,۴۸۱ رو خلق کرده باشه. باید به زمان اصلی دنیای سینمایی برگشته باشه تا سپر رو به سم بده اما خیلی ناگهانی روی اون نیمکت تو «پایان بازی» ظاهر می‌شه. بنابراین همچین اتفاقی ممکنه. برادران روسو تأکید کردن که این کاپیتان آمریکا از خط زمانی دیگه‌ای اومده و چون گروه ابرقهرمانی‌ای وجود داره که وظیفهشون تصحیح خطوط زمانی‌یه. احتمالن گروه اکزایل رو روی پرده‌ی سینما خواهیم دید.

مارول ممکنه برای این قضیه جهان‌های موازی رو وارد کرده باشه که بتونه انتقام‌جویان، ایکس‌من و چهارشگفت‌انگیز رو کنار هم قرار بده. اگر هر کدوم از این گروه‌ها جهان خودشون رو داشته باشن، این که هیچ‌وقت به هم برنخوردن رو توجیه می‌کنه و همچنین این که مثلن چرا ایکس‌من تو نبرد با تانوس کمک نکردن. حالا، بحث‌های خیلی زیادی هست در مورد جهان‌های موازی و صحبت کردن ازشون در این ویدیو، پیچیده‌ترش می‌کنه.

جهانی که کافی نیست!

اما باید بدونین که مرلین، بله همون مرلین معروف یا دخترش رما معمولن نگهبان جهان‌های موازی هستن. از جمله گروه‌های فرعی ایکس‌من، اکس‌کالیبور به شدت با جهان‌های موازی در ارتباطن و رید ریچاردز از اعضای گروه چهارشگفت‌انگیز، دائمن در حال ساخت دستگاه‌های مختلف برای سفر در زمان یا بین جهان‌های موازی‌یه. بنابراین، پتانسیل گرد هم آوردن همه‌ی این گروه‌ها به این شکل وجود داره. البته نمی‌گم قطعن این شکلی قصه رو پیش می‌برن اما بعد از مطرح کردن بحث سفر در زمان تو پایان بازی و آوردن جهان‌های موازی تو اسپایدرمن: دور از خانه. مشخصه مارول تصمیم گرفته یک جهان کافی نیست و می‌خوان برای بی‌نهایت جهان برن.

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سینمای جهان

آماندا سایفرد از فیلم «منک» دیوید فینچر می‌گوید | Amanda Seyfried talking about David Fincher’s Mank

آماندا سایفرد فیلم منک

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس: گفت‌وگوی اینترنتی با آماندا سایفرد بازیگر فیلم «منک / ‌Mank» جدیدترین ساخته‌ی دیوید فینچر

با خودم می‌گفتم خدایا خواب می‌بینم؟
آماندا سایفرد از فیلم «منک» می‌گوید

آماندا سایفرید: کار با فینچر مثل رؤیایی بود که به حقیقت پیوست. راستش در یک مقطع فکر می‌کردم همه‌چیز به حدی خوب است که امکان دارد واقعی نباشد.

فیلم‌نامه «منک» شگفت‌انگیز و غنی بود و زبان به کار گرفته شده با توجه به متعلق‌بودن به یک دوره‌ی زمانی دیگر واقعن باورنکردنی. همه‌ی این ویژگی‌ها ماحصل کار یک نفر بود: پدر دیوید فینچر که فیلم‌نامه را نوشته بود.

(دیوید) با اشتیاق کامل این فیلم را ساخت. خیلی خوب است سر صحنه‌ای باشی که واقعن به آن زمان برگردی. بعضی اوقات خیلی واقعی به نظر می‌رسید. یه تجربه‌ی عالی بود.

تماشای فیلم به شکل سیاه‌سفید سورئال بود. خیلی سخت است توصیفش کنی. خودم را خیلی دور از آن زمان تصور می‌کردم. بعد که بعضی اوقات به‌ش فکر می‌کنم، چیزی بود که پدرم آرزوی دیدنش را داشت. حضور سر این صحنه، در این دنیا با دود سیگار و همه‌ی این‌ها. این چیزی‌ هست که همه تجربه‌ش کرده‌اند. خیلی چیزها در این صنعت در گذر زمان تغییر نمی‌کنند ولی چیزهایی تجربه می‌کنم که هیچ کس جز من تجربه نکرده.

از سایر پست‌های مربوط به فیلم «منک» در آرت‌تاکس دیدن کنید:

تریلر فیلم «منک» جدیدترین ساخته‌ی دیوید فینچر

نقد فیلم «منک» جدیدترین فیلم دیوید فینچر

دیوید فینچر و ۲۰۰ برداشت برای یک سکانس از فیلم «منک»

وسواس دیوید فینچر صدای گری اولدمن را نیز درآورد

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

خبر

برترین ستارگان سینما در سال ۲۰۲۰ معرفی شدند | IMDb’s Top Stars of 2020 List

برترین ستارگان سینما در سال ۲۰۲۰

آرت‌تاکس – گروه سینمای جهان: وب‌سایت IMDb برترین بازیگران و ستارگان سینما و تلویزیون را در روزهای پایانی سال ۲۰۲۰ معرفی کرد.

برترین ستارگان سینما در سال ۲۰۲۰:

  1. آنا د آرماس برای بازی در فیلم «زمانی برای مردن نیست» و «چاقوکشی»
  2. جولیا گارنر برای بازی در سریال «اوزارک»
  3. آنیا چالوترا برای بازی در سریال «ویچر»
  4. میلی بابی براون برای بازی در فیلم «انولا هولمز»
  5. ارین موریارتی برای بازی در سریال «پسرها»
  6. مارگو رابی برای بازی در فیلم «پرندگان شکاری»
  7. آیدان گلگر برای بازی در سریال «آکادمی آمبرلا»
  8. آنیا تیلور جوی برای بازی در سریال «گامبی وزیر»
  9. لیندا کاردلیانی برای بازی در سریال «مرده از نظر من»
  10. هنری کویل برای بازی در سریال «ویچر»

 

در کنار مطالعه‌ی لیست برترین‌ها در سال ۲۰۲۰ بخوانید:

پاداش روزهای سخت | گلشیفته فراهانی در میان ده ستاره‌ی کنجکاوی‌برانگیز دنیا

 

IMDb Top 10 Stars of 2020

1. Ana de Armas
2. Julia Garner
3. Anya Chalotra
4. Millie Bobby Brown
5. Erin Moriarty
6. Margot Robbie
7. Aidan Gallagher
8. Anya Taylor-Joy
9. Linda Cardellini
10. Henry Cavill

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

خبر

گلشیفته فراهانی در میان ده ستاره‌ی کنجکاوی‌برانگیز دنیا | Golshifteh Farahani ranks 8 on IMDb’s Top 10 Breakout Stars of 2020 list

گلشیفته فراهانی IMDb

آرت‌تاکس – گروه سینمای جهان: گلشیفته فراهانی در لیست ده ستاره با بیش‌ترین میزان افزایش بازدید سایت IMDb در کنار ستارگانی مانند فریا آلن، آیدن گلگر و آنیا شالوترا قرار گرفت.

پاداش روزهای سخت
گلشیفته فراهانی در میان ده ستاره‌ی کنجکاوی‌برانگیز دنیا در سایت IMDb

پس از حضور در فیلم «عملیات خروج» که توانست پربیننده‌ترین فیلم نت‌فلیکس شود. حالا طبق اعلام رسمی سایت IMDb، نام گلشیفته فراهانی در لیست ده ستاره با بیش‌ترین میزان افزایش بازدید با ستارگانی مانند فریا آلن، آیدن گلگر و آنیا شالوترا این وب‌سایت قرار گرفته است.

اولین حضور فراهانی در هالیوود هرچند به سال‌ها قبل و به بازی در فیلم «یک مشت دروغ» به کارگردانی ریدلی اسکات برمی‌گردد، اما او با فیلم «عملیات نجات» توانسته خود را بیش از هر زمان دیگری مطرح کند. گلشیفته فراهانی قرار است در سریال هجوم، اقتباسی از جنگ دنیاها از شبکه‌ی استریمینگ اپل تی‌وی پلاس حضور داشته باشد.

ببینید: گلشیفته فراهانی از موفقیت «درباره الی…» تا مهاجرت و فیلم‌های هالیوودی

Golshifteh Farahani ranks 8 on IMDb’s Top 10 Breakout Stars of 2020 list

Golshifteh Farahani who is now well known for her portrayal of mercenary Nik Khan in Chris Hemsworth’s explosive Netflix hit, Extraction, has been named as one of the breakout stars of this year by IMDb. Farahani will next be seen in Invasio , a new Apple TV+ series that riffs off of War of the Worlds.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها