با ما همراه باشید

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: این ویدیو به تحلیل سریال چرنوبیل خواهیم پرداخت و آن را از نطر مضمون و ویژگی‌های بصری مورد بررسی قرار می‌دهیم

چه‌گونه دروغ‌ها منجر به فجایع می‌شوند

مضمون اصلی مینی‌سریال جدید اچ‌بی‌او، چرنوبیل حول این است که چه‌گونه دروغ‌ها منجر به فجایع می‌شوند. چه‌طور با خلق داستان در مورد اتفاقی که افتاده، صدمه می‌بینیم. اما همین درام کردن رخ‌دادهای واقعی می‌شود چالشی آیرونیک.  ذات روایت دراماتیک نیازمند اعمال تغییرات و ساده‌سازی بر روی اتفاق واقعی‌ست. بنابراین چه‌طور می‌توانید چنین داستانی را به شکلی بگویید که تظاهر به واقعیت نباشد؟

در کنار تحلیل سریال چرنوبیل ببینید:

بررسی سه دقیقه و چهل‌ودو ثانیه از سریال شرلوک هلمز

تعهد در به تصویر کشیدن دقیق وقایع

برای جلوگیری از تظاهر، کاری که خالق سریال می‌کند این است که به جزئیات بصری توجه زیادی می‌کند: جزئیات کوچک مانند ظواهر اشیاء و انسان‌ها که گاهی ظاهر می‌شوند ممکن است گاهی بی‌اهمیت باشند. اما این سریال تعهد محکمی دارد بر این که این جزئیات را دقیق به تصویر بکشد و به نظرم این مهم است.

در یکی از دیالوگ‌ها پیش از ورود نجات‌دهندگان به منطقه‌ی رادیواکتیو می‌شنویم: «به خاطر طبیعت محل کار، فقط ۹۰ ثانیه وقت دارین. بعضی‌هاشون تو جعبه‌هایی هستند که تا ۵۰ یا ۶۰ کیلوگرم وزن دارن. همه باید از این لبه خارج انداخته بشن. حواس‌تون به همکاران‌تون باشه. سریع حرکت می‌کنن. از این محوطه، و بعد می‌رن سمت چپ و وارد فضای کار می‌شن. مواظب باشین پاتون به چیزی گیر نکنه. این‌ها، مهم‌ترین ۹۰ ثانیه زندگی‌تونه.»

هر دروغی که می‌گویید، بدهی‌های‌تان به حقیقت بیش‌تر می‌شود. آن بدهی بالأخره پرداخت خواهد شد

فشرده‌سازی اطلاعات برای نمایش در پنج قسمت

مستندی که برای مقایسه با سریال می‌توانیم ببینیم مرجعی بود برای طراحی لباس‌ها و ساختمان‌ها، صحنه‌ها و غیره. بیش‌تر تغییرات داستان در جابه‌جایی زمانی رخدادها هستند یا فشرده‌سازی اطلاعات و شخصیت‌ها به شکلی که برای روایت داستان در ۵ قسمت لازم است.

دیدن سریال و واقعیت در کنار هم مشخص می‌کند چرا رویکرد داستانی سریال دست‌کم گرفته شده. موقعیت‌های بسیاری وجود دارد که وقایع دراماتیزه شده باشند اما چنین چیزی نیاز نبود و این جواب می‌دهد. اهمیت درست درآوردن چنین جزئیات بصری این است که هر لحظه از سریال مطابق با تجربه‌ی کسانی است که آن‌جا حضور داشتند حتا اگر آن لحظات از دید زمانی و چارچوب برای روایت تغییر کرده باشند.

خالق سریال چرنوبیل: برایم مهم بود این داستان را به دقیق‌ترین شکل ممکن بگویم

یکی از خالقین سریال چرنوبیل در این مورد می‌گوید: «همیشه می‌دانستم در حال روایت داستانی هستم که برای کسانی که آن را تجربه کرده‌اند بسیار مهم است. امروز ده‌ها هزار انسان زنده هستند که به خاطر چرنوبیل، کسانی که دوست داشتند را از دست دادند یا زندگی‌شان کوتاه شده. خیلی‌ها به خاطر چرنوبیل، حتا تیروئید ندارند و برای من مهم بود این داستان را به دقیقترین شکل ممکن بگویم.»

خطر واقعی این است که هر چه‌قدر بیش‌تر دروغ بگوییم، دیگر واقعیت را تشخیص نمی‌دهیم. آن وقت چه کاری بکنیم؟ چیزی می‌ماند جز گذشتن از خیر دانستن واقعیت و تلاش برای دل‌خوشی با داستان‌ها

او در ادامه از پروسه‌ی تولید سخن می‌گوید: «طراح تولید، لوک هال همکاری نزدیکی با طراح لباس‌مان اودیل دیکس‌مورو داشت. وسواس این را پیدا کردیم که هر چیزی را مطابق با واقعیت نشان بدهیم»

سریال چرنوبیل : استانداردی جدید برای ژانر درام فاجعه

بیش‌تر درام‌های مستندگونه، این وظیفه را بر عهده‌ی خود مخاطب می‌گذارند که چه شخصیت‌ها و وقایعی تغییر کرده‌اند. سریال چرنوبیل به شکل جالبی ابزارهای فهم این‌ها را هم در اختیار ما قرار می‌دهد. پادکست همراهی که پخش شد، بسیاری از تغییرات و دلیلشان را بیان می‌کند. طبق گفته‌ی یکی از سازندگان: «از تمام دلایل فوق‌العاده‌ای که موجب این تغییرات شد مهم‌ترین‌شان از همان اول فرصت برای مشخص کردن این بود که هر کاری که می‌کنیم می‌خواهیم کاملن یا با واقعیت تاریخی منطیق باشد، یا کاری که شبیه آن است، یا کاری که فشرده می‌کنیم یا تغییرش می‌دهیم»

چرنوبیل به عنوان اقتباس روایی از واقعیت، قابل تحسین است و استاندارد جدیدی برای این ژانر فیلم‌ها و سریال‌ها مطرح کرده.

 

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنونس

تریلر سریال Silicon Valley / دره‌ی سیلیکون

تریلر سریال Silicon Valley

تریلر سریال Silicon Valley را با بازی تامس میدل‌دیچ، جاش برنر، مارتین استار و کمیل نانجیانی با کیفیت دل‌خواه ببینید.

از سریال «دره‌ی سیلیکون» بیش‌تر بدانید:

در کنار تریلر سریال Silicon Valley ببینید:

تریلر سریال سیزده دلیل برای این‌که…

سریال دره‌ی سیلیکون تولیدی شبکه‌ی اچ‌بی‌او هم به انتهای راه خود رسید. فصل ششم و به ماجراهای پرفراز و نشیب گروه پایان می‌دهد. به مانند همیشه تامس میدل‌دیچ، جاش برنر، مارتین استار و کمیل نانجیانی به عنوان کارکنان ارشد شرکت ساختگی پاید پایپر حضور دارند.

در کنار تریلر سریال Silicon Valley ببینید:

تریلر فیلم ۱۹۱۷ | جنگ‌جهانی اول به‌روایت سم مندس

فصل پایانی که قرار است در هفت قسمت نمایش داده شود و پخش آن از بیست و هفتم اکتبر سال جاری آعاز خواهد شد.

ادامه مطلب

تلویزیون

معرفی سریال ریکاوری به کارگردانی بهادر اسدی + آنونس سریال با صدای میثم ابراهیمی

معرفی سریال ریکاوری

اختصاصی از آرت‌تاکس: معرفی سریال ریکاوری به کارگردانی بهادر اسدی و بازی پوریا پورسرخ، شبنم قلی خانی، هومن برق نورد، مجید واشقانی، مریم معصومی، شیوا طاهری و ندا قاسمی و …

چند سالی است که تولید سریال برای شبکه نمایش خانگی به عنوان یک تجارت پر سود هنرمندان زیادی را به سمت این رسانه جایگزین تلویزیون کشانده است.

در کنار معرفی سریال ریکاوری ببینید:

معرفی سریال نهنگ آبی به کارگردانی فریدون جیرانی

در سال‌هایی که بسیاری از هنرمندان تلویزیون هر کدام بنا به دلایلی در قاب شیشه‌ای تلویزیون حضور ندارند، شبکه نمایش خانگی فرصت مناسبی برای ساخت سریال‌های مختلف است.

«ریکاوری» عنوان تازه‌ترین سریال شبکه نمایش خانگی است که وارد بازار شبکه نمایش خانگی شده است.

این سریال را بهادر اسدی کارگردانی کرده است و بازیگرانی چون پوریا پورسرخ، شبنم قلی خانی، هومن برق نورد، مجید واشقانی، مریم معصومی، شیوا طاهری و ندا قاسمی در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند.

ریکاوری داستانی است درباره رفاقت،‌ عشق و ‌خیانت بین سه خانواده ی بابک، مسعود و سهیل که شرکای کاری و دوستان قدیمی هستند.

در کنار معرفی سریال ریکاوری ببینید:

معرفی سریال هیولا

بابک سردبیر مجله ی پرفروشیست و سهیل و مسعود همکاران او در نشریه هستند، هرکدام در زندگی مشترکشان دچار مسائلی شده اند و برای فرار از زندگی روز مره و کاری و چند روز دوری از همسرانشان تصمیم می گیرند بدون اطلاع خانواده به سفر مجردی و به اصطلاح خودشان ریکاوری بروند.

در طول تماشای سریال، مخاطب با صحنه های عاشقانه ای رو به رو می شود و با شخصیت ها همزاد پنداری می کند، شاهد طنز و شوخی های لطیف آنها خواهد بود و در لحظه های احساسی و غمناک و لحظات شک و تصمیم گیری با آنها سفری پر ماجرا را تجربه خواهد کرد.

ادامه مطلب

آنونس

تریلر سریال ۱۳ Reasons Why / سیزده دلیل برای این‌که…

تریلر سریال 13 Reasons Why

از سریال «سیزده دلیل برای این‌که» بیش‌تر بدانید:

▪️فصل سوم «سیزده دلیل برای این‌که»، ماجراهای کلی جنسن، پسر دبیرستانی را ادامه می‌دهد، جایی که هشت ماه پس از اتفاقات فصل پیشین، او خود را در دام پلیس می‌بیند و مجبور است خود را از این مخمصه نجات دهد وگرنه تمام اسرار عمیق باقی دانش‌آموزان فاش می‌شود.

در کنار تریلر سریال ۱۳ Reasons Why ببینید:

تریلر فیلم The Parts You Lose / تکه‌هایی که از دست می‌دهی | آزمون و خطای جسی پینکمن در سینما

▪️هم‌چنین در تیزر، شخصیت‌های سریال را در مراسم خاک‌سپاری برایس واکر می‌بینیم که در پایان فصل پیش ناپدید شد. نتفلیکس اخیرن اعلام کرد که سریال برای فصل چهارم و پایانی‌اش تمدید می‌شود و قرار است به داستان این سری پایان دهد.

فصل سوم،نزدیک به سه هفته بعد در بیست و سوم آگوست در سایت نتفلیکس پخش خواهد شد.

در کنار تریلر تریلر سریال ۱۳ Reasons Why ببینید:

تریلر فیلم ۱۹۱۷ | جنگ‌جهانی اول به‌روایت سم مندس.

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها