برترین‌های کلاسیک به اجرای مشترک ارکستر ایران و ایتالیا

اجرای مشترک ارکسترهای سمفونیک تهران و فستیوال پوچینی ایتالیا در تالار وحدت

سمفونیک تهران و فستیوال پوچینی ایتالیا؛ اجرای مشترک این دو ارکستر به حادثه‌دیدگان حادثه آتش‌سوزی در ساختمان پلاسکوی تهران و زلزله در ایتالیا تقدیم شد.

۳۰ دی ماه اجرای مشترک ارکسترهای سمفونیک تهران و فستیوال پوچینی ایتالیا در تالار وحدت روی صحنه رفت که در ابتدای آن شهرداد روحانی رهبر ایرانی این اجرا در سخنانی گفت: ما هنرمندان ایرانی و ایتالیایی این کنسرت، اجرای خود را به حادثه‌دیدگان فاجعه‌ای که در ساختمان پلاسکو اتفاق افتاد تقدیم می‌کنیم تا ادای دینی به آن‌ها به‌ویژه آتش‌نشانان باشد. هم‌چنین این اجرا را به حادثه‌دیدگان در زلزله‌ی ایتالیا تقدیم می‌کنیم.

پس از سخنان کوتاه روحانی که ابتدا به فارسی و سپس توسط او به انگلیسی ترجمه شد، ارکستر ابتدا سرود ملی ایران را نواخت و پس از تشویق‌های حاضران سرود ملی کشور ایتالیا نیز اجرا شد. قطعه‌ی بعدی ارکستر «ویلیام تل اورتور» اثر جاکومو روسینی بود که قطعه‌ای سخت بود که ارکستر به خوبی آن را اجرا کرد.

«باغ ایرانی» با حضور نسیم سعد به عنوان سولیست قطعه‌ی بعدی کنسرت بود. این اثر که آهنگساز آن شهرداد روحانی است توسط خود روحانی رهبری شد.

«کاپریس ایتالیایی» اثر پیتر ایلچ چایکوفسکی قطعه‌ی مهمی بود که باز هم شهرداد روحانی آن را با ارکستر رهبری کرد و مورد تشویق حضار قرار گرفت.

روحانی همچنین در سخنانی گفت: «اجرای برنامه‌هایی از این دست نشان می‌دهد که ما انسان‌ها چقدر وجوه مشترک داریم و چه خوب است که به جای تمرکز روی نقاط افتراق روی نقاط اشتراک دست بگذاریم؛ این‌گونه جهان جای زیباتری می‌شود.»

این رهبر ارکستر و آهنگساز اعلام کرد که اجرای امشب یک سورپرایز هم دارد. روحانی اعلام کرد که گرچه از قبل اعلام شده بود کنسرت امشب دو رهبر دارد ولی آن‌ها یک رهبر مهمان دیگر از ایتالیا دارند که آلبرتو ورونسی است. سپس ورونسی با حضور روی سن یکی از آثار جیاکومو پوچینی آهنگساز ایتالیایی را رهبری کرد.

پس از اجرای این قطعه، ارکسترهای سمفونیک تهران و فستیوال پوچینی ایتالیا استراحتی کوتاه داشتند و با بازگشت روی سن این‌بار پائولو اولمی رهبری ارکستر را برعهده گرفت و سمفونی پنج اثر لودویک فان بتهوون را اجرا کرد.

حاضران در سالن که تعدادی از آنها مهمانان ایتالیایی بودند با پایان این اجرا، اعضای ارکستر و به ویژه سه رهبر آن را تشویق کردند که البته این تشویق‌ها به اجرای قطعه‌ی بیز منتهی نشد و ادامه پیدا کرد.

لینک کوتاه:

شاید این ها را نیز دوست داشته باشید

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *