با ما همراه باشید

به مناسبت اکران دارک فینیکس، مجله‌ی ووگ مراسم شامی برای دو ستاره‌ی این فیلم، سوفی ترنر و جسیکا چستین ترتیب داده و این دو نفر درباره‌ی سال‌های اولیه‌ی فعالیت‌شان در سینما و موضوعات دیگر گفت‌وگو می‌کنند. در کنار تماشای این گفت‌وگو می‌توانید نسخه‌ی مکتوب آن را بخوانید:

اولین دیدار سوفی ترنر و جسیکا چستین

سوفی ترنر: «یاد اون موقع افتادم که هم‌دیگه رو دیدیم. سر صحنه‌ی دارک فینیکس بود. خیلی از روبه‌رو شدن باهات می‌ترسیدم، نه این‌که ترسناک باشی. شاید به خاطر اینه که از ملاقات با افراد مشهور متنفرم، چون همیشه خودم رو ضایع می‌کنم! وقتی بازی تاج و تخت رو شروع کردم فقط سیزده سالم بود. تو چی؟»

سوفی ترنر و جسیکا چستین از بازیگر شدن‌شان می‌گویند

جسیکا چستین: «دانشگاهم تموم شده بود. اولین فیلمم تا موقعی که سی سال و خرده‌ای سن داشتم اکران نشده بود. فقط نه ساله که به بازیگری مشغولم ولی حس می‌کنم کارهای زیادی انجام دادم. واسه همین نمی‌تونم تصور کنم چه‌طوری در سیزده سالگی این همه مسئولیت روی دوشت بوده. شغل داشتی، کلی طرفدار داشتی و هیجان زیادی رو تجربه کردی.»

سوفی ترنر: «آره، ولی اولش این‌ شکلی‌ها هم نبود. سریال تا فصل سه یا چهار خیلی سروصدا نکرده بود، واسه همین حس نمی‌کردم که زندگیم عوض شده باشه!»

جسیکا چستین: «وقتی می‌خواستی وارد بازیگری شی، نظر خانواده‌ت چی بود؟»

گفت‌وگو با مایکل فاسبندر، جیمز مک‌اووی، سوفی ترنر و جسیکا چستین را این‌جا ببینید

سوفی ترنر: «خب من به پدر و مادرم نگفتم که برای بازی تاج و تخت مصاحبه کردم. بعدن خودشون فهمیدن. نینا گلد که مسئول پیدا کردن بازیگرها بود، بین مدرسه‌های مختلف می‌گشت. هر مدرسه‌ای، فرق نمی‌کرد. من و همه‌ی دوستام مصاحبه کردیم. بهش به چشم شوخی و خنده نگاه می‌کردیم. خلاصه تست دادیم و از اون‌جا به بعد تماس‌هاشون باهام شروع شد. وقتی رسیدم بین هفت نفر نهایی به‌شون گفتم. مامانم حسابی جا خورده بود، زنگ زده بود به پدرم و می‌گفت: نمی‌دونم بتونیم انجامش بدیم یا نه، ولی پدرم بهش گفت: اون تمام عمرش همین رو می‌خواسته، حالا بذار امتحانش کنه! روزی که فهمیدم برای نقشش انتخاب شدم بهترین روز زندگیم بود.»

جسیکا چستین: «تازه برای چند تا سریال تلویزیونی کوچیک مصاحبه کرده بودم. همه‌چی معمولی بود که یهو باهام تماس گرفتن و گفتن آل پاچینو می‌خواد برای بازی در فیلم سالومه در استودیو تست بدی! تا حالا آل‌ پاچینو رو ندیده بودم، نمی‌دونستم چه‌طوری این اتفاق افتاده و خیلی گیج شده بودم. پای تلفن گفتم یه لحظه صبر کنین.هنوز برام جا نیافتاده بود. یهو انگار نمی‌تونستم نفس بکشم، حس می‌کردم قلبم داره تند تند می‌زنه. فکر می‌کردم قطعن گند می‌زنم! وقتی شروع کردم به خوندن دیالوگ‌ها، در حین کار صدای آل‌ پاچینو رو می‌شنیدم که می‌گفت کارش حرف نداره!»

سوفی ترنر و جسیکا چستین از تجربه‌ی تست بازیگری می‌گویند

سوفی ترنر: «من یه سؤال دارم! قبل از تست دادن برای نقش‌هایی که دوست‌شون دارم خیلی استرس می‌گیرم. تقریبن همیشه هم گند می‌زنم. به نظرت چی‌کار کنم؟ راستش نامزدم بهم گفت که همیشه یه صد دلاری بذارم توی جیبم، تا هر موقع که وارد یه اتاق می‌شم ذهنیتم این باشه که: تو که مثل من صد دلار توی جیبت نداری!»

جسیکا چستین: «از این جهت هم بهش نگاه نکن که اونا دارن ازت امتحان می‌گیرن. تو می‌ری اون‌جا و شغل اون‌ها فقط کارگردانی‌یه، بنابراین قرار نیست تحت کنترل‌شون قرار بگیری. این تو هستی که داری نقش بازی می‌کنی. کاراکتر متعلق به توست. اگه فقط فکر حفظ کردن دیالوگ‌ها هستی حواست باشه، به جای این که از ترس سکته کنی که یادت می‌آد یا نه،به خودت بگو: بالاخره که یادم می‌آد، صبر می‌کنم!
ترست باعث می‌شه دیالوگ‌ها یادت نیان. برگه‌های دیالوگ هم دستت باشه. نترس، قضاوتت نمی‌کنن. اگه برگه‌ها دستت باشه فکر می‌کنن که می‌شه باهات کار کرد. انگار داری می‌گی که دارم روش کار می‌کنم.»

سوفی ترنر: «خوشم اومد! چند وقته وگانی؟ اصلن چرا وگان شدی؟»

جسیکا چستین: «چهارده سال. خیلی قبل‌تر از این‌که این همه گزینه وجود داشته باشه. به‌خاطر سلامتی بود. یه نقشی رو بازی کرده بودم که غذا خوردن رو کنار گذاشته بودم. وقتی فیلم تموم شده بود بدنم حسابی به هم ریخته بود. فکر می‌کنم بیست و خرده‌ای سالم بود. فیلمش مدت طولانی پخش نشد چون شانسم خیلی بده!»

سوفی ترنر: «وقتی قرار بود برای اولین بار باهات روبه‌رو شم خیلی استرس داشتم. ولی بعدش تو وارد شدی و گفتی: یکی رو سرکار بذاریم؟! خیلی خوب بود.»

جسیکا چستین: «آره، ولی باید حواست باشه با همه نمی‌شه شوخی کرد. بعضی‌ بازیگرها حسابی غرق کارشونن. دوست داری تهیه‌کننده بشی؟»

سوفی ترنر و جسیکا چستین و علاقه‌شان به هم‌کاری دوباره با یک‌دیگر

سوفی ترنر: «آره، کارگردانی هم دوست دارم. به عنوان یه بازیگر، یه سری موارد تحت کنترلته، ولی دوست دارم کنترل کامل رو دستم بگیرم و دید خودم رو ایجاد کنم. بهترین دوستم میسی‌یه که در بازی تاج و تخت نقش آریا رو داشت. دوستی ما دو نفر خیلی عمیقه. با هیچ‌کس رفاقت به این شکل رو تجربه نکرده بودم. حس کردیم باید یه فیلم درباره‌ی دوستی بسازیم که دوست‌ها مثل یه روح در دو بدن هستن و پیوند زیبایی بین‌شون وجود داره، ولی در عین حال می‌تونه ویران‌گر باشه بلد نیستم فیلم‌نامه بنویسم، ولی یه کتاب خریدم که به خودم آموزش بدم. فکر نمی‌کنم استعداد داشته باشم!»

جسیکا چستین: «خیلی هم با استعدادی!»

سوفی ترنر: «تو که تا حالا نوشته‌هام رو ندیدی! چه‌طوره هر دومون یه چیزی بنویسیم و با هم مبادله کنیم؟»

جسیکا چستین: «باشه؛ موافقم.»

سینمای جهان

نقد فیلم روزی زیبا در محله از نگاه بنجامین لی | تزریق حال و هوای جذاب در روایتی سرراست

نقد فیلم A Beautiful Day in the Neighborhood

تورنتو ۲۰۱۹: نقد فیلم A Beautiful Day in the Neighborhood ، ساخته‌ی ماریل هلر، از نگاه بنجامین لی، منتقد گاردین با ترجمه اختصاصی از آرت‌تاکس

روزی زیبا در محله: داستان خبرنگار بدبین و مجری مهربان

سال قبل در مستند «آیا همسایه‌ی من می‌شی؟» دنیای پر رمز و راز مجری دوست‌داشتنی کودکان، فرد راجرز برای مخاطبان به نمایش گذاشته و شد و توانستیم ببینیم روحیات و اخلاق او در برنامه‌ی تلویزیونی‌اش مشابه با زندگی واقعی‌اش است؛ مردی صادق، مهربان و پر از انرژی مثبت. در اثر کنونی ماریل هلر «روزی زیبا در محله» که نیمچه واقعی و بیوگرافی است نیز همین خصلت‌ها را به وضوح می‌بینیم هر چند که شخصیت اصلی واقعی فیلم، خبرنگاری بدبین با نام لیوید ووگل (متیو ریس) است که باید مصاحبه‌ای با آقای راجرز (با بازی تام هنکس) ترتیب دهد. پس از رفتن سر صحنه‌ی برنامه‌ی راجرز و ملاقات با او، سؤالی در ذهن او ایجاد می‌شود، آیا راجرز چیزی پنهان کرده یا بدبینی ووگل باعث شده هنوز متوجه این نباشد که شخصیت دوست‌داشتنی و از خود گذشتگی آقای راجرز واقعی و خالصانه است.

در کنار نقد فیلم A Beautiful Day in the Neighborhood از صفحه‌ی اختصاصی آرت‌تاکس برای جشنواره فیلم تورنتو ۲۰۱۹ دیدن کنید

با آمدن فصل اکران تعداد بی‌شماری درام‌های بیوگرافی، دیدن فیلمی که از فرمول سنتی این دسته آثار پیروی نمی‌کند بسیار دل‌پذیر است. در «روزی زیبا در محله»، فرد راجرز محور اصلی داستان نیست و فیلم تنها روی بازه‌ی زمانی کوتاهی از زندگی او تمرکز می‌کند و بخش اعظمی از زندگی‌اش را پنهان نگه می‌دارد. این فیلم بیش‌تر یک داستان پدر و پسری است که عنصری سورپرایزکننده وارد جریان داستان شده؛ مردی که به راحتی خود را در دل دیگران جا می‌ند به خصوص آن‌هایی که نیاز به کمک دارند.

تزریق حال و هوای جذاب در روایتی سرراست

اما همان‌طور که آقای راجرز به مخاطبانش احترام می‌گذاشت، میزان سانتیمانتالیسم فیلم هلر کم‌تر از انتظار است؛ رویکردی که بسیاری از کارگردانان ممکن بود پیش بگیرند. این‌جا باید کار هلر را تحسین کنیم. او توانسته با وجود ساختن فیلمی پرخرج‌تر از دو اثر پیشین‌اش، سبک و روایت خاصش را حفظ کند. او توانسته در روایتی کم و بیش سرراست، حال و هوای جذابی تزریق کند؛ کاری که بسیاری از کارگردانان باتجربه‌تر از انجامش ناتوانند.

در کنار نقد فیلم A Beautiful Day in the Neighborhood ببینید:

تریلر فیلم روزی زیبا در محله با بازی تام هنکس از آثار حاضر در تورنتو ۲۰۱۹

انتخاب هنکس به عنوان آقای راجرز ممکن است به نظر بیش از حد ایده‌آل باشد (یکی از نمادهای پدرانه و محبوب آمریکا در نقش فردی دیگر با همین خصوصیات ظاهر شود) اما در عمل، هر کدام جذابیت‌های مجزایی دارند. در مقابل آرامش و سکون راجرز، اجرای هنکس زنده‌تر و پرجنب‌وجوش‌تر است. هنکس برای این نقش تغییری اساسی کرده و سبک آشنایش کم‌تر به چشم می‌آیدو در حالی که هنکس از تقلید صدای راجرز اجتناب می‌ورزد، آهنگ صدایش دقیقن همان چیزی است که باید باشد و می‌توان کنجکاوی افسونگر راجرز را نسبت به انسان‌های اطرافش در اجرای او دید.

البته فیلم عاری از مشکل نیست. سکانس رؤیاگونه‌ی بیش از حد طولانی و برخی خلأهای احساسی در پرده‌ی پایانی چندان جالب نیستند اما فیلم آکنده است از گرمایی صمیمی. بسیاری می‌گویند در این روزها به چنین فیلم‌هایی نیاز داریم. اما این جمله بی‌معنی‌ است؛ آنچه اهمیت دارد، درس‌هایی است که راجرز در مورد پذیرش و بخشندگی به ما یاد می‌دهد. درس‌هایی را که باید در هر زمانی به خاطر داشته باشیم.

 

بنجامین لی، منتقد گاردین

مترجم: محمد تقوی

ادامه مطلب

آنونس

جایزه‌های بازی تاج و تخت، چرنوبیل و خانم میزل شگفت‌انگیز در بخش فنی امی ۲۰۱۹

بخش فنی امی ۲۰۱۹

اختصاصی از آرت‌تاکس: چند روز پیش از جشن امی، برندگان بخش فنی اعلام شدند و در این ویدیو به جایزه‌های بازی تاج و تخت، چرنوبیل و خانم میزل شگفت‎انگیز خواهیم پرداخت.

سریال Game of Thrones / بازی تاج و تخت (۱۸ بازی و کسب ۱۰ جایزه)

 • بازی‌گردانی-بخش درام
 • بهترین طراحی لباس سریال فانتزی/تخیلی
 • بهترین چهره‌پردازی
 • بهترین طراحی بدل‌کاری
 • بهترین جلوه‌های ویژه
 • بهترین تدوین
 • بهترین صداگذاری
 • بهترین میکس صدا
 • بهترین آهنگ‌سازی
 • طراحی نام سریال

در کنار تماشای بخش فنی امی ۲۰۱۹ از صفحه‌ی اختصاصی بازی تاج و تخت در آرت‌تاکس دیدن کنید

سریال The Marvelous Mrs. Maisel / خانم میزل شگفت‌انگیز (۱۳ بازی و کسب ۶ جایزه)

 • جین لینچ برای «بهترین بازیگر زن مهمان – بخش کمدی»
 • لوک کربی برای «بهترین بازیگر مرد مهمان – بخش کمدی»
 • بهترین فیلم‌برداری
 • بهترین طراحی لباس سریال تاریخی
 • بهترین آرایش مو
 • بهترین تنظیم موسیقایی

در کنار تماشای بخش فنی امی ۲۰۱۹ ببینید:

پشت صحنه سریال چرنوبیل

سریال Chernobyl / چرنوبیل (۱۳ بازی و کسب ۷ جایزه)

 • بهترین فیلم‌برداری مینی‌سریال
 • بهترین آهنگ‌سازی مینی‌سریال
 • بهترین تدوین مینی‌سریال
 • بهترین طراحی تولید
 • بهترین صداگذاری مینی‌سریال
 • بهترین میکس صدا مینی‌سریال
 • بهترین جلوه‌های ویژه مینی‌سریال

ادامه مطلب

آنونس

تریلر فیلم The Lighthouse | رابرت پتینسون و ویلیام دفو در تورنتو با فانوس دریایی

تریلر فیلم The Lighthouse

تورنتو ۲۰۱۹: تریلر فیلم The Lighthouse را با بازی رابرت پتینسون و ویلیام دفو و به کارگردانی رابرت اگرز با زیرنویس فارسی اختصاصی و کیفیت دل‌خواه در آرت‌تاکس ببینید.

از فیلم «فانوس دریایی» بیش‌تر بدانید:

رابرت اگرز، کارگردان جوان و خلاقی که با فیلم «جادوگر» در ژانر وحشت نامی برای خودش دست و پا کرد، با فانوس دریایی به سینما بازمی‌گردد. این فیلم داستانی‌ست تاریک از دو نگهبان فانوس دریایی با بازی رابرت پتینسون و ویلیام دفو که باید با تنهایی بسازند و به هم‌دیگر عادت کنند.

این فیلم که در بخش دو هفته‌ی کارگردانان جشنواره‌ی فیلم کن اکران شد، مورد تحسینم بسیاری قرار گرفت و رابرت اگرز توانست جایزه‌ی فیبرشی بین‌المللی منتقدان فیلم را کسب کند.

در کنار تریلر فیلم The Lighthouse از صفحه‌ی اختصاصی تورنتو ۲۰۱۹ در آرت‌تاکس دیدن کنید

از جمله نکات جالب فیلم می‌توان به این اشاره کرد که فیلم سیاه و سفید است و به جای قطع ۱۶ به ۹ رایجی که در فیلم‌های امروزی می‌بینیم، از فرمت قدیمی ۴ به ۳ استفاده می‌کند.

فیلم که قرار است در جشنواره فستیوال فیلم تورنتو نیز پخش شود، ۱۸ام اکتبر سال جاری توسط کمپانی فیلم A24 در سینماهای آمریکا و سایر نقاط جهان اکران خواهد شد.

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها