سینا دادخواه در دو نقطه | نویسنده‌ام نه داستان‌نویس!

آرت‌تاکس تقدیم می‌کند: قسمت دوم تاک‌شوی دونقطه، برنامه‌ای درباره‌ی روایت در جهان امروز | میهمان: سینا دادخواه

سینا دادخواه در دو نقطه | نویسنده‌ام نه داستان‌نویس!

تاک‌شوی دو نقطه، محصول جدید آرت‌تاکس درباره‌ی روایت در جهان امروز است. گل‌بو فیوضی، طراح و میزبان این برنامه، درباره‌‌ی دو نقطه می‌گوید: «در دو نقطه قرار است راجع‌به روایت حرف بزنیم، به نظرم روایت پدیده‌ی مهمی‌ست و از درون انسان برمی‌آید.»

در  قسمت دوم «دو نقطه»، سینا دادخواه میهمان این برنامه‌ است. گل‌بو فیوضی در ابتدای گفت‌وگو به مقدمه‌ی کتاب نخست دادخواه اشاره می‌کند که خودش را نویسنده‌ی یک نسل نامید، اما در این‌ سال‌ها سمت‌وسوی فعالیت‌ش نشان می‌دهد در کنار نویسنده‌ی نسل، می‌توان از دادخواه به عنوان نویسنده‌ی شهر (تهران) یاد کرد. سینا دادخواه در «دو نقطه» می‌گوید: «هم با این برچسب‌ها مخالفم هم نیستم! تا جایی که خلاقیت‌ را از نویسنده نگیرد ایرادی ندارد اما اگر دست و پای نویسنده را ببندد خوب نیست. بخشی از این لیبل نویسنده‌ی نسل و شهر برای دهه‌ای‌ست که در آن متولد شدیم (دهه‌ی شصت) و دهه‌ای که در آن جوانی کردیم(دهه هشتاد). اینترنت تازه آمده بود، فضای به محاق رفته‌ی شهری در دهه‌های هفتاد و شصت در حال بازسازی بود و … من تصمیم گرفتم راوی این اتفاقات باشم.»

سینا دادخواه در دو نقطه از تفاوت نویسنده با داستان‌نویس می‌گوید: «هر نویسنده‌ای داستان‌نویس نیست. شما نویسنده‌اید اگر ناداستان بنویسید یا روزنامه‌نگار باشید، اما نمی‌دانم چه اصراری‌ست که همه‌ برای اثبات نویسنده‌بودن داستان‌نویس باشند. با این همه من جای خالی یک‌سری روایت‌ها را در امروز حس می‌کنم، چون روزنامه‌نگاری‌مان آنی نیست که باید. پس احساس وظیفه می‌کنم روایت‌هایی از این جنس را در داستان‌هایم بیاورم.»

از دیگر بخش‌های این برنامه می‌توان به #هکسره و «معرفی یک کتاب» اشاره کرد.

 

نوروز ۱۳۹۸ با آرت‌تاکس:

قسمت نخست تاک‌شوی دو نقطه، برنامه‌ای درباره‌ی روایت در جهان امروز | میهمان: بابک بیات

ویژه‌برنامه‌ی نوروزی -۱ | گفت‌وگو با بهنوش طباطبایی درباره‌ی غلامرضا تختی + ده پیش‌بینی از فصل آخر بازی تاج و تخت

ویژه‌برنامه‌ی نوروزی -۲ | گفت‌وگو با علی‌رضا معتمدی درباره‌ی «رضا» + معرفی فیلم «رما»‌ و مصاحبه با آلفونسو کوآرون

لینک کوتاه:

شاید این ها را نیز دوست داشته باشید

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *