با ما همراه باشید
شش ویژگی سینمای کریستوفر نولان شش ویژگی سینمای کریستوفر نولان

سینماآرت

شش چیز که کریستوفر نولان همیشه در فیلم‌های خود استفاده می‌کند

 ترجمه‌ی اختصاصی از آرت‌تاکس: در این گزارش نگاهی خواهیم داشت به شش ویژگی اصلی سینمای کریستوفر نولان ، یکی از موفق‌ترین فیلم‌سازان قرن ۲۱

شش چیز که کریستوفر نولان همیشه در فیلم‌های خود استفاده می‌کند

کریستوفر نولان یکی از الهام‌بخش‌ترین، موفق‌ترین و نوآورترین فیلم‌سازان قرن ۲۱ است. هر فیلمی که او کارگردانی کرده موفقیتی هنری یا موفقیت گیشه‌ای یا هر دو را برای او به ارمغان آورده است. بیست سال می‌گذرد از زمانی که او با «تعقیب» در سال ۱۹۹۹ شروع کرد و در طی این مدت توانسته‌ام تعدادی از عادت‌های او را بفهمم.

اکثر کارگردانان تکنیک‌ها و چیزهایی را که با آن راحت‌اند چندین بار استفاده می‌کنند. البته گاهی اوقات ممکن است که یک کارگردان آن قدر از یک چیز استفاده کند که به امری قابل پیش‌بینی و بی‌اهمیت تبدیل شده و ارزش کلی کار را پایین بیاورد. در این جا به شش چیز که کریستوفر نولان چندین بار در فیلم‌هایش به کار برده است می‌پردازیم.

۱) قصه‌گویی غیرخطی

قصه‌گویی غیرخطی اکنون به یکی از مشخصه‌های اصلی کریستوفر نولان تبدیل شده است. این تکنیک یک داستان را به جای گفتن مرحله به مرحله‌ی آن در طی یک سیر زمانی، آن را با شکستن سیر زمانی تعریف می‌کند. این تکنیک به هیچ وجه چیز جدیدی نیست و در فیلم‌های بسیاری از آن استفاده شده است اما با این وجود کریستوفر نولان به شدت دوست دارد از آن استفاده کند. او استفاده از قصه‌گویی غیرخطی را با «تعقیب»، اولین فیلم او که درباره‌ی نویسنده‌ای بود که برای به دست آوردن موضوع و الهامی برای نوشتن مردم را تعقیب می‌کرد، آغاز کرد. ولی در «ممنتو» بود که او این تکنیک را به سطح بالاتر و دیوانه‌وارتری برد. به جرئت می‌توان گفت که این فیلم و استفاده‌ی او از قصه‌گویی غیرخطی چیزی بود که جایگاه او را به عنوان یک فیلم‌ساز خلاق تثبیت کرد.

۲) مایکل کین

سر مایکل کین از زمانی که نقش آلفرد پنی‌ورث را در «بتمن آغاز می‌کند» بازی کرد در تمامی فیلم‌های نولان حضور داشته است. او تقریباً به چیزی مانند مهره‌ی مار نولان تبدیل شده است. البته این به این معنا نیست که نولان همیشه نقش‌های بزرگ و اصلی را به او می‌دهد. در اغلب اوقات کین تنها در برخی صحنه‌های یک فیلم بوده است. مثلاً مایکل کین در «دانکرک» تنها در یک صحنه‌ی بسیار کوتاه حضور داشت که در آن صدایش از رادیوی تام هاردی پخش می‌شد. حتی خود نولان هم آن زمان تایید کرد که کین باید به نحوی در این فیلم می‌بود.

مایکل کین در «انگاره» نقشی بیش‌تر از صداپیشگی دارد. کین گفته ضبط یک صحنه که جان دیوید واشنگتن هم در آن حضور داشت یک روز طول کشیده. احتمالاً این همان صحنه‌ای است که در تریلر می‌بینیم. صادقانه بگویم دلیل خاصی برای این که نولان مایکل کین را کنار بگذارد وجود ندارد. به هر حال او بازیگری استثنایی است که دو بار برنده‌ی جایزه‌ی اسکار شده. از طرفی، اگر نولان او را در نقشی بزرگ و معنادار به کار نگیرد ممکن است به نکته‌ی انحرافی فیلم تبدیل شود.

۳) قطارها

درست است که کریستوفر نولان در همه‌ی فیلم‌هایش از قطار استفاده نمی‌کند ولی فکر می‌کنم بیش از آن چه به نظر می‌رسد اهمیت دارند. اولین مثال «بتمن آغاز می‌کند» است. اگر به یاد داشته باشید توماس وین قطاری را در شهر برای حمل و نقل ارزان مسافران می‌سازد. راس الغول سپس سعی می‌کند از همین قطار و با تزریق گاز سمی مترسک به گاتهام استفاده کند. البته بتمن کاری می‌کند تا این قطار جان خود راس الغول را بگیرد.

در صحنه‌های ابتدایی «پرستیژ»، رابرت انجی‌یر (هیو جکمن) قطاری به مقصد کلرادو اسپرینگز سوار می‌شود تا با نیکولا تسلا ملاقات کند. به این امید که این سفر برخی از مشکلات او را حل خواهد کرد. او از تسلا می‌خواهد تا دستگاهی را برای حقه‌ی جادویی بعدی خود بسازد. ولی در «اینسپشن» است که قطار به بن‌مایه‌ای مهم تبدیل می‌شود. وقتی کاب و مَل در برزخ‌اند روی ریل‌های قطار دراز می‌کشند. کاب می‌گوید: «تو منتظر یک قطاری. قطاری که تو را به جای دوری خواهد برد. می‌دانی که قطار تو را به آن جا که امیدواری ببرد خواهد برد اما مطمئن نیستی. با این حال اهمیتی ندارد. حالا به من بگو چرا؟»

قطار آن‌ها را در رویا می‌کشد و به واقعیت بازمی‌گرداند ولی مل نمی‌تواند بپذیرد که این واقعیت است و از پنجره به بیرون می‌پرد. مدتی بعد که کاب و گروهش بقایای ذهن رابرت فیشر را وارسی می‌کنند، همان قطار از جاده‌ای شهری می‌آید و ماشین‌ها را در هم می‌کوبد. آن چه کاب درباره‌ی قطار می‌گوید از خود قطار مهم‌تر است. قطار نماد سیر زمانی خطی است که از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر می‌رود. بیش‌تر افراد از این مطمئن‌اند که قطار آن‌ها را از نقطه‌ی الف به نقطه‌ی ب خواهد برد اما بر اساس آن چه کاب می‌گوید هیچ قطعیتی در این موضوع نیست.

کریستوفر نولان از قطار برای تاکید بر چیزهایی که امیدواریم در آینده و در یک سیر زمانی رخ دهند استفاده می‌کند. قطار وسیله‌ای برای نشان دادن جایی است که می‌خواهیم برویم و کاری که می‌خواهیم انجام دهیم. برای توماس وین این کار کمک به فقرا بود. برای راس الغول این کار نابودی گاتهام و شروع دوباره بود. و برای بروس وین این کار به معنی نابود کردن قطار و کشتن راس الغول بود. به نظر می‌رسد که نولان نتیجه می‌گیرد که ما واقعاً نمی‌دانیم در سفرمان در قطار چه رخ خواهد داد و دانستنش هم در نهایت اهمیتی نخواهد داشت.

۴) نسبیت زمان

نولان به کندوکاو درباره‌ی مفهوم زمان درست مانند قصه‌گویی غیرخطی علاقه دارد. در «ممنتو» لئونارد به دلیل از دست دادن حافظه‌ی خود هیچ درکی واقعی از زمان ندارد. از آن جایی که ذهن او نمی‌تواند خاطره‌ی جدیدی بسازد  او محکوم به گرفتار شدن در یک حلقه و زندگی کردن مکرر یک تراژدی است. «اینسپشن» برداشتی خفیف از این ایده است ولی به جای این که درباره‌ی حافظه باشد درباره‌ی رویا و واقعیت است. مثلاً شخصیت جوزف گوردون لویت می‌گوید: «پنج دقیقه در جهان واقعی معادل یک ساعت در رویاست.» این زمان طولانی اما درک شخصیت را از واقعیت تغییر می‌دهد و باعث می‌شود که او نتواند واقعیت را از رویا تشخیص دهد.

«بین ستاره‌ای» با نسبیت زمان بیش‌تر بازی می‌کند و از نظریه‌های علمی واقعی نیز کمک می‌گید. با این حال بر خلاف «اینسپشن»، برای شخصیت کوپر با بازی متیو مک‌کانهی زمان کالایی باارزش است. یک ساعت روی اولین سیاره‌ای که به آن سفر می‌کند برابر با هفت سال روی زمین است.

اگر اولین تریلر «دانکرک» را ببینید متوجه صدای تیک تاک ساعت می‌شوید. این فیلم بیش‌تر از این که درباره‌ی اتساع زمان باشد درباره‌ی زندگی در لحظه است. زمان برای قهرمانان ما که برای زنده ماندن در خاک، دریا و آسمان می‌جنگند در حال تمام شدن است.

۵) پارادوکس‌ها

فکر کنم می‌توان گفت که اکثر مخاطبان از پارادوکس‌ها متنفرند. ما معمولاً دوست داریم که همه چیز منطقی باشد و به روشی قابل درک حل و فصل گردند. اگر چیزی در یک فیلم به درستی حل و فصل نشود، گلایه‌ی رایجی که شنیده خواهد شد این است که داستان «حفره‌ی منطقی» دارد. ولی یک پارادوکس بنا به تعریف حل‌ناشدنی است و این مخاطبان را آزار می‌دهد. «اینسپشن» و «بین ستاره‌ای» دو تا از واضح‌ترین مثال‌های استفاده از پارادوکس‌اند.

۶) شناخت‌شناسی

شناخت‌شناسی به معنی علم بررسی دانش است. این علم معمولاً سوال‌های «چه می‌دانیم؟» و «چگونه می‌دانیم؟» را می‌پرسد. این سوال‌ها نقشی اساسی را در اکثر فیلم‌های نولان ایفا می‌کند. این رشته‌های دانش و حقیقت حضور نسبتاً پایداری در کارهای او دارند. و پاسخ معمول نولان این است که مردم «واقعیت» را نمی‌خواهند بلکه «واقعیت خودشان» را می‌خواهند و شما چه کسی هستید که چیزی غیر از آن بگویید؟

نویسنده: جیسون اینگولفسلند – Cinemablend

مترجم: پویا مشهدی‌محمدرضا

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

سینماآرت

سوال از شما، پاسخ از سورکین | آموزش فیلم‌نامه‌نویسی با آرون سورکین

فیلمنامه آرون سورکین

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس:‌ در این ویدیو سوالات مطرح‌شده در رابطه با فیلمنامه نویسی و داستان‌گویی توسط آرون سورکین پاسخ داده می‌شود.

سوال از شما، پاسخ از سورکین
آموزش فیلم‌نامه نویسی با آرون سورکین

کلید نوشتن فیلم‌نامه‌نویسی در تمرکز روی چی‌یه؟ پیرنگ، شخصیت، دنیای داستان یا غیره؟

کلید اینه :در خلق درام نیت و مانع مهم‌ترین ابزارها هستن. یکی یه چیزی می‌خواد و چیز دیگه‌ای مانع‌شونه. یک مسأله‌ی دشوار در راهشه. تاکتیک‌هایی که شخصیت اصلی استفاده می‌کنه تا اون مانع رو رد کنه باعث خلق شخصیت‌تون می‌شه. چون قرار نیست به ما بگین این شخصیت کی‌یه، قراره نشون بدین این شخصیت چی می‌خواد. در این راه، پیروزی یا شکست‌شون مهم نیست.

ببینید: چه‌گونه حس مقاومت در نوشتن را از بین ببریم؟

اگر شخصیتی اقلیتی قراره بنویسیم که با هویت شما یکی نیست می‌تونیم این شخصیت رو از طریق خوش‌حالی‌هاش به جای درد فرضی‌شون تصور کنیم؟

بله می‌تونی. همون خونی که در بدن شماست، در بدن اون هم جریان داره. به عنوان انسان، همه‌مون این قدرت رو داریم که با هم هم‌دردی کنیم تا زندگی هم رو درک کنیم. به این شکل هر شخصیتی رو که می‌خوایم در یک موقعیت دراماتیک قرار بدیم. مهم‌ترین چیز در داستان شما قرار نیست گرایش جنسیتی یک شخصیت باشه یا رنگ پوست یا دین. مهم‌ترین چیز در داستان شما قراره نیت و مانع باشه. این شخصیت چی می‌خواد و چه چیزی سر راهشه. حدس می‌زنم اگر می‌خوای همچین داستانی رو بگی، برات مهمه که بدونی شخصیت چی می‌خواد و چه چیزی سر راهش جلوشو می‌گیره.

بهترین نکات برای نوشتن یک شخصیت منفی چی‌یه؟

سؤال خیلی خوبی‌یه. بهترین راهنمایی‌م اینه که نباید به‌شون به عنوان یه شخصیت منفی فکر کنی. تو نویسنده هستی و نمی‌تونی شخصیت رو قضاوت کنی. باید بتونی باهاش هم‌دردی کنی. چیزی رو در مورد اون شخصیت پیدا کنی که مثل خودت هم هست. بعد باید اون شخصیت رو طوری بنویسی که انگار دارن با خدا جر و بحث می‌کنن چرا باید برن بهشت.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

سینماآرت

ویژگی‌های شاخص آل پاچینو در بازیگری چیست؟ | What Makes Al Pacino An Amazing Actor

آل پاچینو

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس:‌ در این ویدیو-مقاله نگاهی خواهیم انداخت به ویژگی‌های بازیگری آل پاچینو تا متوجه شویم چه چیزی او را به این اندازه شاخص کرده است.

ویژگی‌های شاخص آل پاچینو در بازیگری چیست؟

به طور معمول، اولین نشانه‌‌ی یک بازیگر توانا اینه که باعث می‌شن کارشون راحت به نظر بیاد. آل پاچینو در قالب هر نقشی کامل جا می‌افته. بازی اون همیشه خالصانه و به دور از اجباره. کاریزمای طبیعی اون باعث می‌شه تقریبن هیچ نقش اشتباهی براش وجود نداشته باشه و این به خاطر اینه که آل پاچینو فقط وانمود به بازی کردن نقش‌ کاراکترهاش نمی‌کنه، بلکه در تک تک اونا خودش رو پیدا می‌کنه.

شهرت پاچینو در دهه‌ی هفتاد سینما آغاز شد که بهش می‌گفتن هالیوود نوین و این دوره‌ای از فیلم‌سازی بود که «نقش مثبت» که پیش از این در فیلم‌های قدیمی‌تر جان وین پیدا می‌شد، از نظر محبوبیت در حال کم‌رنگ شدن بود. با تغییر طبیعت جهان حین و پس از جنگ ویتنام، بیننده‌ها، به خصوص در آمریکا، شروع به هم‌ذات‌پنداری با کاراکترهایی کرده بودن که به طور مطلق در جرگه‌ی خیر یا شر جا نمی‌گرفتن. از این رو، کاراکترهای کلاسیک پاچینو در دسته‌ای قرار می‌گرفتن که به کلیشه‌ و کاراکتر تکیه نمی‌کردن، بلکه روی هم‌دردی و درک افرادی با ابهامات اخلاقی که مورد سوءتفاهم قرار گرفته بودن تمرکز داشتن.

فارغ از این‌که مهارت ذاتی تا چه حد در نظر بیننده‌های دنیای بیرون مهم جلوه کن، بیش‌تر کار پشت صحنه انجام می‌گیره که اغلب حاصل سال‌ها و حتا دهه‌ها تلاشه. پاچینو کارش رو روی صحنه شروع کرد و به شدت تحت تأثیر نقش‌های تراژیک ویلیام شکسپیر بود. دور از ذهن نیست که پاچینو در شرایطی جذب مشهورترین کاراکترهاش و بازی نقش‌شون شد که درک عمیقی از شکسپیر و ملودرام‌های کلاسیک دیگر تئاتر داشت.

پاچینو تقریبن در تمام کارهاش پویایی و غیرقابل پیش‌بینی بودن ‌خارق‌العاده‌ای از خودش به نمایش می‌ذاره؛ به این معنی که می‌تونه نقش کاراکترهای آروم و فرهیخته‌ای رو بازی کنه که طی یک لحظه ناگهان از خشم فوران می‌کنن.

 

What Makes Al Pacino An Amazing Actor?

Academy Award winning actor Al Pacino has spent the past 5 decades wowing audiences with his incredible skills and technique. Using scenes from Scarface, The Godfather, The Irishman, Once Upon a Time in Hollywood, Stand Up Guys, and many more, Netflix Film Club has identified Pacino’s standout acting traits.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

سینماآرت

هویته ون هویتما از کار با کریسوفر نولان می‌گوید | Hoyte van Hoytema talks about Christopher Nolan

هویته ون هویتما کریسوفر نولان

آرت‌تاکس – گروه سینمای جهان: صحبت‌های هویته ون هویتما در پادکست راجر و جیمز دیکینز درباره‌ی کار با کریسوفر نولان

هویته ون هویتما از کریسوفر نولان می‌گوید:
همه نولان را فن‌سالار می‌دانند اما او فیلم‌سازی شهودی‌ست

راجر و جیمز دیکینز در جدیدترین قسمت پادکست خود مهمان هویته ون هویتما، فیلم‌بردار فیلم‌های متاخر کریسوفر نولان، شدند.

گفت‌وگوهای آنان درباره‌ی تجربه‌ی ون هویتما از فیلم‌برداری با دوربین‌های آیمکس، خلق سکانس‌های بی‌وزنی فضایی و دیگر چیزها بود. دیکینز در جایی از این گفت‌وگو به ون هویتما گفت که صحنه‌ی تعقیب و گریز مزرعه‌ی ذرت در آغاز «بین ستاره‌ای» که ون هویتما با پهپاد برای این فیلم نولان فیلم‌برداری کرده یکی از زیباترین سکانس‌های فیلم چند سال اخیر است.

دیکینز از ون هویتما پرسید: «چقدر از این صحنه روی استوری‌برد طراحی شده بود؟» ون هویتما پاسخ داد: «بسیاری می‌گویند که کریس [نولان] دقتی بی‌نظیر در قصه‌گویی دارد ولی یکی از مهم‌ترین چیزهایی که هنگام کار با او فهمیدم و یکی از چیزهایی که او را بابتش ستایش می‌کنم این است که او فیلم‌سازی به شدت شهودی است. او کاملاً به چیزهایی که در اختیارش قرار می‌گیرد آگاهی کامل دارد. مثل آب و هوا. مردم همیشه می‌گویند که او همیشه بابت آب و هوا خوش‌شانسی می‌آورد اما هرگز این طور نیست. او فقط در هر آب و هوایی که قرار می‌گیرد و هست فیلم‌برداری می‌کند.»

ببینید: شش چیز که کریستوفر نولان همیشه در فیلم‌های خود استفاده می‌کند

Hoyte van Hoytema talks about Christopher Nolan

Roger and James Deakins welcomed Christopher Nolan’s cinematographer and “Dunkirk” Oscar nominee Hoyte van Hoytema onto their “Team Deakins” podcast.
“How much was storyboarded before you shot?” Deakins asked van Hoytema about “Interstellar.” “A lot of people say that about Chris that he has a precision to him in storytelling,” van Hoytema respond‌ed. “But one of the biggest things that I learned starting to work with him and one of the things I admire about him is that he is an extremely intuitive film maker.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها