با ما همراه باشید

اختصاصی از آرت‌تاکسبازخوانی فیلم‌نوشت فیلم روز واقعه بهرام بیضایی توسط جمعی از بازیگران سینمای ایران در استودیو آرت‌تاکس به مناسبت تاسوعا و عاشورای حسینی

«خودستایان تکیه بر اریکه‌ها زده‌اند و کتاب خدا را چنان می‌خوانند که سود ایشان است.»

بازخوانی روز واقعه‌ی بهرام بیضایی

این تیزر تلاشی است از گروه آرت تاکس در ادای احترام به امام حسین(ع) و همچنین پاس‌داشتی برای جای خالی استاد بهرام بیضایی.

نزدیک به سه دهه پیش بهرام بیضایی قلم برداشت و با هر لغزش آن بر کاغذ حقیقتی را به نگارش درآورد که تا امروز گویاترین و دردناک‌ترین بازگویی هنرهای تصویری ما از واقعه‌ی محرم است.

مجید مظفری، مسعود کرامتی، ستاره اسکندری، آزاده صمدی، سام نوری، نیکی مظفری و بهاره کیان‌افشار هریک مونولوگی از فیلم‌نامه‌ی روز واقعه را بازخوانی کرده‌اند. مونولوگی که هرگز کهنه نمی‌شود و می‌توان به بهانه‌ی هر ظلمی در گوشه گوشه جهان این نوا را شنید و بارها و بارها بر حقیقت آن تامل کرد و اشک ریخت.

سینمای ایران

معرفی فیلم صدای آهسته، به کارگردانی افشین هاشمی

معرفی فیلم صدای آهسته

اختصاصی از آرت‌تاکس: معرفی فیلم صدای آهسته را به کارگردانی افشین هاشمی، نوشته‌ی محمد رضایی‌راد و با دوبله‌ی رویا تیموریان با کیفیت دل‌خواه ببینید.

از فیلم صدای آهسته بیش‌تر بدانید:

افشین هاشمی بازیگر سینما و تئاتر که فعالیتش را در عرصه کارگردانی با ساخت فیلم سینمایی «خسته نباشید» آغاز کرد، «صدای آهسته» را با جمعی از بازیگران بومی تئاتر نیویورک در آمریکا جلوی دوربین برد. فیلمی که با نگاه شخصی و تجربی هاشمی در عرصه کارگردانی همراه است و مولفه‌های سینمای تجاری در آن دیده نمی‌شود.

در کنار معرفی فیلم صدای آهسته ببینید:

معرفی فیلم محدوده‌ی ابری به کارگردانی روح‌الله سهرابی

هر چند هاشمی بعد از «صدای آهسته» فیلم‌های «گذر موقت» و «خاله قورباغه» و «خداحافظ دختر شیرازی» را ساخته است اما «صدای آهسته» نشان می‌دهد فضای تجربی که او از صحنه تئاتر با خود آورده است در سینما نیز جلوه بیرونی به خود گرفته است و پس از سه سال فرصت اکران در گروه سینمایی هنر و تجربه را به دست آورده است.

دومین فیلمِ افشین هاشمی با نوشته‌ای از محمد رضایی‌راد، مرداد ۹۸ در گروه هنر و تجربه به نمایش در می‌آید.

در کنار معرفی فیلم صدای آهسته ببینید:

معرفی فیلم سرکوب به کارگردانی رضا گوران

زبانِ فیلم انگلیسی است و جمعی از بازیگرانِ تآتر نیویورک در آن بازی می‌کنند. اما برای ارتباطِ بهترِ تماشاگران در اکرانِ ایران، بخش‌های گفت‌وگو با شخصیتِ اصلیِ فیلم، برگردانِ فارسی شده است.

رویا تیموریان بازیگرِ شناخته شده‌ی تآتر و سینما، صدای این شخصیت – با بازیِ منوروا سلزا – را اجرا می‌کند.

«صدای آهسته» که نگاهی فلسفی به تغییر جنسیت دارد، تاکنون در نمایش‌های بین‌المللیِ خود جوایز بهترین فیلمِ تجربی، بهترین فیلمِ آوانگارد، بهترین فیلمبرداری و… را از جشنواره‌های مختلف دریافت کرده است.

ادامه مطلب

سینمای ایران

معرفی فیلم سفیر، ساخته‌ی فریبرز صالح | اولین فیلم عاشورایی تاریخ سینمای ایران

فیلم سفیر

گزارش اختصاصی آرت‌تاکس: این ویدیو به فیلم های عاشورایی مهم تاریخ سینمای ایران می‌پردازد که موضوع مشترک آن‌ها ماه محرم و واقعه‌ی کربلا است.

معرفی فیلم سفیر (۱۳۶۱)

پیش از ساخته شدن فیلم «روز واقعه»، تنها فیلمی که تلویزیون امکان پخش آن را در زمان محرم داشت، «سفیر» بود. سال ۱۳۵۱ وقتی فریبرز صالح پس از اتمام اولین دوره‌ی تحصیلاتش در انگلستان به ایران آمد و مشغول ساخت فیلمی درباره‌ی بازی‌های آسیایی شد، هیچ فکرش را نمی‌کرده که روزی نامش به عنوان کارگردان اولین فیلم عاشورایی سینمای ایران در تاریخ سینما ثبت شود.

او فیلم‌نامه‌ی این فیلم را با همکاری کیهان رهگذر نوشت و آن را در سال ۱۳۶۱ جلوی دوربین برد. این فیلم را می‌توان اولین فیلم درباره‌ی اسلام و واقعه‌ی عاشورا در تاریخ سینمای ایران دانست. قیس بن مسهر با نقش‌آفرینی فرامرز قریبیان، داستان نماینده‌ی امام حسین(ع) است که با نامه‌ای برای سلیمان خزاعی به طرف کوفه می‌رود و در راه به دست راه‌داران ابن زیاد، والی کوفه، دستگیر و به زندان افکنده می‌شود.

فریبرز صالح درباره‌ی ماندگاری این فیلم در تاریخ سینمای ایران می‌گوید: « اگر دقت کرده باشید کلیه‌ی شات‌های فیلم سفیر دارای قاب، اسکلت و متن بوده‌اند و من جدای کادربندی پلان‌ها به جست‌وجوی سندی دیگر بودم. یعنی کشف روان، جان و روح و پیامی که تسبیح‌گونه همه را به هم می‌رساند؛ یعنی عقد دائمی میان  روح و جسم، محتوا و فرم. اگر هم تکنینکی نو، حتا از نوع خشن آن همانند برید سر با شمشیر، در آن دیده می‌شود، آن نیز زاییده‌ی محتوای معنوی موضوع بوده است؛ موضوعی که ده قرن پیش‌تر مرا به کوفه دعوت کرده بود.»

ادامه مطلب

سینمای ایران

مروری بر ده فیلم عاشورایی سینمای ایران | سی سال فیلم‌سازی درباره‌ی واقعه‌ی کربلا

فیلم های عاشورایی

گزارش اختصاصی آرت‌تاکس: این ویدیو به فیلم های عاشورایی مهم تاریخ سینمای ایران می‌پردازد که موضوع مشترک آن‌ها ماه محرم و واقعه‌ی کربلا است.

پرواز در شب (۱۳۶۵)

نویسنده و کارگردان: رسول ملاقلی‌پور

بازیگران: فرج‌الله سلحشور، جعفر دهقان، سیدجواد هاشمی

خلاصه داستان فیلم:

یک گردان نیروهای ایران در محاصره قرار می‌گیرد و ارتباط آن با قرارگاه مرکزی قطع می‌شود چهار نفر از رزمندگان گردان انتخاب می‌شوند تا برای درخواست کمک خود را به قرارگاه برسانند از آن میان سه تن کشته می‌شوند و یکی خود را به قرارگاه می‌رساند. فرمانده گردان نیز برای تهیه آب آشامیدنی سربازان زخمی، محاصره دشمن را می‌شکند، اما کشته می‌شود. قوای کمکی سر می‌رسد و پس از مقابله با دشمن بقیه افراد گردان را نجات می‌دهد.

 

شب دهم (۱۳۶۸)

نویسنده و کارگردان: جمال شورجه

بازیگران: جهان‌بخش سلطانی، ولی شیراندامی، رضا بنفشه‌خواه

خلاصه داستان فیلم:

عزیز سحرخیز، در شب دهم ماه محرم پس از درگیری خیابانی عزاداران با مأموران ارتش، که برای حمایت از چند آمریکایی مست به خیابان آمده اند، از مهلکه می گریزد و همسرش را تنها رها می کند. او تا سال ها بعد از حرکت خود احساس پشیمانی و حقارت می کند و موفق نمی شود فرزندش را، که شانزده ساله شده، از زیر تأثیر برادر همسرش، نایب، که عزادارن شب دهم ماه محرم را رهبری می کرده، خارج کند. پسر او به جبهه جنگ می رود و عزیز به دنبال پسر روانه ی‌ جبهه جنگ می شود، اما در راه بر اثر موج انفجار دچار فراموشی می شود و پس از بهبودی خود را در موقعیت متفاوتی می بیند.

در کنار مرور فیلم های عاشورایی سینمای ایران ببینید:

روز رستاخیز کی فرا می‌رسد؟ | گزارشی از اکران پردردسر فیلم رستاخیز

روز واقعه (۱۳۷۳)

کارگردان: شهرام اسدی

نویسنده: بهرام بیضایی

بازیگران: علی‌رضا شجاع‌نوری، عزت‌الله انتظامی، جمشید مشایخی، محمدعلی کشاورز

خلاصه داستان فیلم:

عبدالله جوانی مسیحی است که تازه به اسلام روی آورده و دل در گرو عشق راحله دختر زید دارد. وی در جریان عروسی با راحله ندایی می‌شنود که او را به یاری فرا می‌خواند، عبدالله بیابان به بیابان، واحه به واحه به سمت کربلا می‌تازد و هنگام عصر عاشورا به آنجا می‌رسد و در آن زمان «حقیقت» را بر سر نیزه می‌بیند.

 

به‌خاطر هانیه (۱۳۷۳)

نویسنده و کارگردان: کیومرث پوراحمد

بازیگران: مهوش افشارپناه، عباس عالی‌زاده، علی قربانی

خلاصه داستان فیلم:

ناخدا علو با چهارده مرد دیگر برای صید به دریا می‌روند ولی همه به جز ناخدا صید دریا می‌شوند و مردم ناخدا را مسبب مرگ عزیزانشان می‌دانند و به او و خانواده‌اش حمله می‌کنند و در این بین دختر خردسال ناخدا هانیه فلج می‌شود. ناخدا و خانواده‌اش تنگک را ترک می‌کنند و به بوشهر می‌روند.

 

دست‌های خالی (۱۳۸۵)

نویسنده و کارگردان: ابوالقاسم طالبی

بازیگران: خسرو شکیبایی، مریلا زارعی، فاطمه گودرزی، مسعود رایگان

خلاصه داستان فیلم:

حوریه که سال‌هاست از اسارت پدرش، امیرحسین، به دست عراقی‌ها می‌گذرد، نسبت به خروج‌های بی موقع مادرش، مریم، از منزل مشکوک است و این شک با تلفن‌های ناشناسی که به او می‌شود و در آنها از تصمیم مریم برای ارتباط با یک مرد دیگر صحبت می‌شود افزایش می‌یابد.

در کنار مرور فیلم های عاشورایی سینمای ایران ببینید:

معرفی آلبوم موسیقی نی‌نوا | حسین(ع) به روایت حسین علیزاده

مصائب دوشیزه (۱۳۸۵)

کارگردان: مسعود اطیابی

نویسنده: احمد رفیع‌زاده

بازیگران: بهنوش طباطبایی، پوریا پورسرخ، مهدی پاکدل

خلاصه داستان فیلم:

فیلم دربارهٔ زندگی دختری به نام ژان است. او که دختری مسیحی است درصدد ازدواج با آندره است، اما با پدرش بر سر هویت خود درگیری دارد. تصادف ژان با دختری جوان او را به هویت اصلی خود نزدیک می‌کند.

 

عصر روز دهم (۱۳۸۷)

نویسنده و کارگردان: مجتبی راعی

بازیگران: هانیه توسلی، احمد مهران‌فر، آفرین عبیسی

خلاصه داستان فیلم:

دکتر مریم شیرازی با گروهی از پزشکان هلال احمر برای کمک به مردم عراق عازم این کشور می شود و تصمیم به جست‌وجو برای یافتن خواهر گمشده‌اش می‌گیرد.

 

من و زیبا (۱۳۹۰)

نویسنده و کارگردان: فریدون حسن‌پور

بازیگران: پرویز پرستویی، شهاب حسینی، صادق صفایی، نیکی نصیریان

خلاصه داستان فیلم:

شخصی به نام موسی که پرویز پرستویی نقش آن را بازی می‌کند، در صدد توبه از گذشته است. همسر موسی در اثر درد زایمان جان سپرده و موسی وقتی متوجه شده که کار از کار گذشته.

 

هیهات (۱۳۹۴)

نویسنده و کارگردان: هادی نائیجی، دانش اقباشاوی، روح‌الله حجازی و هادی مقدم‌دوست

بازیگران: حمید فرخ‌نژاد، حامد بهداد، بابک حمیدیان، مینا ساداتی

خلاصه داستان فیلم:

این فیلم چهار اپیزودی با درون‌مایه‌ای مذهبی و اعتقادی، سعی در نمایش چهار گوشه از ارتباط مردمان معاصر با فرهنگ و منش عاشورایی دارد.

 

ناسور (۱۳۹۵)

نویسنده و کارگردان: کیانوش دالوند

درباره‌ی انیمیشن:

ناسور نام یک انیمیشن ایرانی از نبرد کربلا به کارگردانی کیانوش دالوند است که در ایران تولید شده. این انیمیشن که محصول استودیو انیمیشن آریا (برادران دالوند) است، به عنوان اثر برگزیده جشنواره نجف انتخاب شد.

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها