با ما همراه باشید

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس:‌ «روزی روزگاری» بخش جدیدی در آرت‌تاکس است که به مرور با فیلم‌های نه چندان قدیمی تاریخ سینما خاطره‌بازی خواهد کرد. در قسمت سوم به سراغ فیلم «فرار از نیویورک» می‌رویم.

مرور گفت‌وگویی از کرت راسل به بهانه‌ی ۳۹ سالگی فیلم «فرار از نیویورک»

«فرار از نیویورک» فیلمی اکشن و علمی تخیلی‌ست که جان کارپنتر هم‌زمان فیلم‌نامه‌ی این اثر را نوشته، کارگردانی‌اش کرده و برای آن موسیقی ساخته است.

نقش‌های اصلی این فیلم را کرت راسل، لی وان کلیف و آیزاک هیز برعهده دارند. داستان فیلم در زمانی در آینده (سال ۱۹۹۷) رخ می‌دهد، جایی که آمریکا برای کنترل میران جرم و جنایت، جزیره‌ی منهتن در نیویورک را تبدیل به یک زندان تمام امنیتی می‌کند. بعد از سقوط یکی از هواپیماهای ارتشی و دزدیده شدن آن توسط زندانیان، به سرباز سابق ارتش، اسنیک پلیسکین مأموریت داده می‌شود تا در عرض ۲۴ ساعت رئیس‌جمهور آمریکا را نجات دهد. او در صورت موفقیت، آزاد خواهد شد.

به مناسبت ۳۹مین سالگرد اکران این فیلم، کرت راسل در حضور هواداران حقایق جالبی را از پشت صحنه‌ی این فیلم کالت افشا می‌کند.

از قسمت‌های قبلی «روزی روزگاری با آرت‌تاکس» دیدن کنید:

روزی روزگاری – ۱ | فیلم تاپ گان

روزی روزگاری – ۲ | فیلم «فارست گامپ»

Once Upon A Time with Arttalks: Escape from New York

Escape from New York science fiction action film co-written, co-scored and directed by John Carpenter. It stars Kurt Russell, Lee Van Cleef and Isaac Hayes.
The film’s storyline, set in the near-future world of 1997, concerns a crime-ridden United States, which has converted Manhattan Island in New York City into the country’s maximum-security prison. Air Force One is hijacked by insurgents and is purposely crashed in New York City. Ex-soldier and current federal prisoner Snake Plissken (Russell) is given just 24 hours to go in and rescue the president of the United States, after which, if successful, Snake will be pardoned. For the movie’s 39th anniversary, Russell has joined fans and talks about some interesting behind the scene facts from the movie.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

3,323 بازدید کلی, 3 بازدید امروز

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب سردبیر

برای پنجاه سالگی کریستوفر نولان: او شوالیه‌ی سینماست!

سینمای کریستوفر نولان

برای پنجاه سالگی کریستوفر نولان | او شوالیه‌ی سینماست!

برخلاف باور عده‌ای که معتقدند سینمای کریستوفر نولان نوجوان‌پسند است و از نوجوان‌پسندبودن به عنوان عیب یاد می‌کنند! آن‌هایی که معتقدند او از فرم پیچیده‌نما بهره می‌گیرد تا سرپوشی بگذارد بر مفاهیم ساده‌ای که در پس فیلم‌هاش در جریان‌ند. سعی می‌کنم کوتاه توضیح دهم این‌گونه نیست و سینمای او پر از المان‌هایی‌ست که برای سینه‌فیل‌ها اقناع‌کننده جلوه می‌کند.

در نخستین مواجهه با هر فیلمی ابتدا سعی می‌کنیم درکی از مختصات داستانی – روایی آن به دست بیاوریم. داستان درباره‌ی چیست؟ این نخستین سوال ما در مواجهه با آثار سینمایی‌ست. اتهام نولان این است که او در پس پلات‌های پیچیده دنبال گفتن حرف‌های ساده است گرچه این ادعا در ابتدا درست می‌نماید اما باید از زاویه‌ی دیگری نگاه کرد.

کافی‌ست یک بار به فیلم های محبوب نولان ‌‌ (روی هشتگ بزنید) نگاه کنید: او و برادرش جاناتان، به عنوان دست‌ راست او در نگارش فیلم‌نامه، وام‌دار سینمای کلاسیک‌ از حیث شخصیت‌پردازی‌ند. قصه‌هایی با جوهره‌های یک خطی که در روایت و پیش‌برد پلات مدرن شده. نولان مثال نقض جمله‌ی معروف هنری جیمز است که پلات یعنی شخصیت و شخصیت یعنی پلات.

از سوی دیگر تقلیل سینمای نولان تنها و تنها به قصه‌گویی، نادیده‌انگاشتن جنبه‌ای‌ست که او در تمام این سال‌ها تلاش کرده آن را بیش‌تر رعایت کند: سینما بودن. لحظه‌ای چشمان‌تان را ببندید و فیلم‌های او را به یاد بیاورید. چند پلان آیکونیک در ذهن‌تان نقش می‌بندد؟ بگذارید کمی کمک‌تان کنم. صحنه‌ی پایانی «سرآغاز / Inseption»، لحظه‌ی گریستن متیو مک‌کاناهی در «میان‌ستاره‌ای»، سکانس غرق‌شدن سربازان و آتش‌گرفتن دریا در «دانکرک» و … در هر فیلم نولان پلانی هست که بیرون از قصه می‌ایستد. بیرون از قصه ایستادن ممکن نیست مگر با کارگردانی درست و احترام به سینما. آندره مالرو می‌نویسد: «هر فیلمی که ساخته می‌شود باید به دفاع از سینما برخیزد.». فیلم‌های نولان همگی به دفاع از سینما برخواسته‌اند. او شوالیه‌ی سینماست.

نوشته‌ی عرفان شفیع‌پور

در کنار مطالعه‌ی مولفه‌های سینمای کریستوفر نولان ببینید:

هشت راز کارگردانی کریستوفر نولان

 

A guide for the films of Christopher Nolan

1. Gothic Worlds with Manipulated Time
2. Conflicted Men in Suits Often in Aquatic Peril
3. Contrasting Psychological Themes: Order Vs. Chaos, Dreams Vs. Reality, Identity Vs. Self Deception
4. Large Format & IMAX Cinematography with Mind Bending Visuals And Practical Special Effects
5. The Arc Shot
6. And Always a Steady Hand

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

 

2,935 بازدید کلی, 121 بازدید امروز

ادامه مطلب

ستاره‌ها

برای تولد استنلی کوبریک: همه‌ی آن‌چه باید از «۲۰۰۱: ادیسه‌ی فضایی» بدانید | Stanley Kubrick; The Humanity behind the Technic

استنلی کوبریک ادیسه فضایی

آرت‌تاکس – گروه سینمای جهان: به مناسبت نود و دومین سال‌روز تولد استنلی کوبریک همه‌ی آنچه که باید از ساخته‌ی اعجاب‌انگیز او، «۲۰۰۱: ادیسه فضایی» بدانید را در این مطلب بخوانید:

برای تولد استنلی کوبریک | همه‌ی آن‌چه باید از «۲۰۰۱: ادیسه فضایی» بدانید

۱) فیلم‌برداری این اثر در لندن و در دسامبر ۱۹۶۵ شروع شد و هدف این بود که تا کریسمس ۱۹۶۶ به پایان رسیده و اکران شود. رابرت اچ. اوبرایان، رئیس مترو گلدوین مایر، در سپتامبر ۱۹۶۶ به ورایتی گفت که اکران این فیلم به تعویق افتاده و بودجه‌ی ۶ میلیون دلاری آن کافی نیست. او ادامه داد: «استنلی فرد صادقی است و به راحتی اعتراف کرد که انتظار نداشت در بخش جلوه‌های ویژه‌ی تا این حد به دردسر بیافتد. ما می‌توانستیم بگوییم که باک راجرز با ۶ میلیون دلار این فیلم را بسازد اما با یک میلیون دلار بیش‌تر، به آن چه که از پیش برنامه‌ریزی کرده بودیم رسیدیم. آیا باید به او می‌گفتیم که بودجه‌اش بیش‌تر از ۶ میلیون نمی‌تواند باشد؟ چرا باک راجرز را با ۶ میلیون دلار بیاوریم وقتی می‌توانیم کوبریک را با ۷ میلیون دلار داشته باشیم؟». در نهایت اما بودجه‌ی مصرفی این فیلم به ۹.۵ میلیون دلار رسید.

ببینید: چرا کوبریک به سراغ فیلم پرتقال کوکی رفت؟

۲) آرتور سی.کلارک:‌ «زمان‌هایی بود که استنلی کوبریک همه را بیرون می‌کرد و تنها او و فیلم‌بردار می‌دانستند که چه چیزی فیلم‌برداری می‌شود.». او ادامه می‌دهد: «من و کوبریک رمان و فیلم‌نامه را هم‌زمان نوشتیم. اساس این داستان بسط داستان کوتاهی‌ست که من ۲۰ سال پیش نوشته بودم. ما «تقریباً تمام سال ۱۹۶۴ را به نوشتن و بحث درباره‌ی این پروژه گذراندیم. سال بعد هم با ویرایش فیلم‌نامه، شنیدن نصیحت‌های فنی اداره کل ملی هوانوردی و فضا (ناسا) و حدود ۴۰ شرکت و هم‌چنین سایر کارهای فیزیکی آماده‌سازی فیلم سپری شد.»

۳) بیش از ۲۰۰ سکانس جلوه‌های ویژه در فیلم وجود داشت. کوبریک نمودارهای غول‌آسایی را به دیوار زده بود که همه‌ی عملیات‌های فضایی را دنبال و مشکلات احتمالی را بررسی می‌کرد. او همکاری بسیار نزدیکی با ناسا، به ویژه با بچه‌های برنامه‌ی آپولو و دیک اسلِیتون، داشت.

۴) واکنش منتقدان ترکیبی از تحسین و نفی بود. بسیاری از منتقدان شکایت کرده بودند که سیر روایی داستان هیچ معنی‌ای ندارد و برخی هم زیر بار توضیح کوبریک نرفتند که گفته بود:

«من می‌خواستم بیانیه‌ای غیرشفاهی بسازم که بتواند افراد را در سطح‌های غریزی، احساسی و روانی تحت تاثیر قرار دهد.»

۵) مترو گلدوین مایر محض احتیاط می‌خواست این فیلم که به آرامی داشت در سینماهای ایالات متحده اکران می‌شد ورد زبان‌ها باشد. برای همین این استودیو لیستی از طرفداران این فیلم را که شامل پل نیومن، جوآن وودوارد، وارن بیتی، میک جگر، جان لنون، مایک نیکولز، هنری فوندا و استنلی دونن بود تهیه کرد.

Stanley Kubrick; The Humanity behind the Technic

“2001: A Space Odyssey” began filming in London in December 1965, aiming for a Christmas 1966 release. Writer Arthur C. Clarke told Variety reporter Jerry Beigel that Kubrick’s secrecy was not a PR stunt. “There were times when he cleared the entire set, and only he and the cameramen know what was filmed.” Clarke said he and Kubrick wrote the novel and screenplay simultaneously, expanding on a short story by Clarke 20 years earlier. Writer Arthur C. Clarke told Variety reporter Jerry Beigel that Kubrick’s secrecy was not a PR stunt. “There were times when he cleared the entire set, and only he and the cameramen know what was filmed.” Clarke said he and Kubrick wrote the novel and screenplay simultaneously, expanding on a short story by Clarke 20 years earlier. Critical reaction was mixed. Many reviewers complained that the plot made no sense, and some balked at Kubrick’s explanation, “I wanted to make a non-verbal statement, one that would affect people on the visceral, emotional and psychological levels.”

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

2,957 بازدید کلی, 74 بازدید امروز

ادامه مطلب

سینماآرت

از ایده تا اجرا – ۷: مقایسه‌ی استوری‌برد فیلم «دانکرک» با نسخه‌ی نهایی | Sketch to Screen -7: Dunkirk

فیلم دانکرک

از ایده تا اجرا – ۷: مقایسه‌ی استوری‌برد فیلم «دانکرک» با نسخه‌ی نهایی

اختصاصی از آرت‌تاکس:‌ «از ایده تا اجرا» بخش جدیدی در آرت‌تاکس است که هر هفته سعی می‌کند سراغ یکی از فیلم‌های مهم سینما برود و پروسه‌ی ساخت یک فیلم از استوری‌برد تا خروجی نهایی را مقایسه کند. در هفته‌ی هفتم به سراغ فیلم «دانکرک» به کارگردانی و نویسندگی کریستوفر نولان و بازی تام هاردی، کنث برانا و هری استایلز رفته‌ایم.

در هفتمین قسمت از ایده تا اجرا سراغ دانکرک از کریستوفر نولان رفته‌ایم. فیلمی که بسیاری معتقدند تجربه‌ی واقعی حضور در میدان جنگ را به سالن سینما آورده است. تجربه‌ای که حتا رد آن را در فیلم 1917 به کارگردانی سم مندس هم می‌توان دید. اما این مهم چه‌گونه به دست آمده است؟

مهم‌ترین ویژگی «دانکرک» نسبت به سایر آثار جنگی در میزان اطلاعاتی‌ست که با تصویر در هر لحظه به‌ تماشاگر داده می‌شود. کریستوفر نولان و فیلم‌بردارش، هویته ون هویتما با استفاده از فرمت ۷۰ میلی‌متری آی‌مکس توانستند لذت بصری‌ای از تماشای میدان جنگ ایجاد کنند که پیش از آن سابقه نداشت. این دوربین مناسب‌ترین وسیله برای رسیدن نولان و هویتما به هدفشان است: اطلاعات و جزییات بصری بسیار بالا، استفاده از نور و لوکیشن طبیعی و کم‌ترین نیاز به جلوه‌های ویژه‌ی کامپیوتری.

اما استفاده‌ از این فرمت فیلم‌برداری از چه‌موقع در ذهن سازندگان بوده؟ پاسخ را در استوری‌بردها یافتیم:

استوری‌بردهای این فیلم توسط ریچارد بنت طراحی شده و نکته‌ی بسیار جالب در مورد آن‌ها درنظر گرفتن دو نسبت تصویر (Aspect ratio) در مرحله‌ی طراحی استوری‌بردها است:

  • نسبت تصویر ۱.۴۳:۱ برای اکران در سالن‌های آی‌مکس به صورت ۷۰ میلی‌متری
  • نسبت تصویر ۲.۲۰:۱ برای اکران در سالن‌های معمولی و نسخه‌ی بلوری

سازندگان کلیپ: فرگل سیف‌اللهی، آریا حاجی‌خانی

 

در کنار تماشای استوری‌برد فیلم «دانکرک» ببینید:

نقد و بررسی فیلم دانکرک با حضور آرش خوش‌خو، یحیی نطنزی و خسرو نقیبی

 

Sketch to Screen -7: Dunkirk

“Sketch to Screen” is an Arttalks.ir series in which we make comparisons between the storyboard of the movie and the final movie shot. A storyboard is used as a tool to pre-visualize a motion picture or animation and consists of sketches or illustrations displayed in sequence. Storyboards convey how the story flows and how the shots would work together and play a crucial role in the pre-production process.

This week, we take a look at the Mole-Hospital ship attack scene from Dunkirk.

Christopher Nolan’s previous films have reflected the uncertainties of the twenty-first century. With Dunkirk, Nolan has gone back into the past and brought to life one of the momentous events of the twentieth-century–the evacuation of British troops from Dunkirk, telling the tale by land, sea, and sky.

Storyboard artist: Richard Bennet

Creators: Fargol Seifolahi – Aria Hajikhani

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

4,750 بازدید کلی, 78 بازدید امروز

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها