با ما همراه باشید

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: پس از مدت‌ها انتظار سرانجام قسمت اول سریال Watchmen پخش شد و در این ویدیو به نکاتی که ممکن است از چشمانتان دور مانده باشد اشاره خواهیم کرد.

رخدادهای سریال واچمن سی سال پس از اتفاقات کمیک‌بوکی با همین نام رخ می‌دهد. بنابراین در قسمت اول ارجاعات بسیاری به منبع داستانی اصلی می‌بینیم. این هم چیزهایی که شاید از این قسمت از دست دادید.

🔴 هشدار فاش شدن داستان قسمت اول سریال Watchmen

دکتر منهتن در خاک مریخ

سریال در میانه‌ی آشوب‌های مسابقه رانندگی تولسا در سال ۱۹۲۱ آغاز می‌شود. اتفاقی واقعی که طی آن سفیدپوستان به مردم و کسب و کار سیاه‌پوستان حمله کردند. این حادثه باعث تخریب بیش از سی و پنج ساختمان شد و طی آن هشتصد نفر مجروح و بیش از یک‌صد نفر کشته شدند. پسر هنگام بیدار شدن، بر روی پیشانی‌اش ردی از خون دارد که به رد خون معروف روی جلد کمیک‌های اصلی اشاره دارد. اوکلاهما در سالن تئاتر دریملند در حال برگزاری‌ست. این همان سالنی است که در سکانس مربوط به سال ۱۹۲۱ می‌بینیم.

در کنار تماشای تحلیل قسمت اول سریال Watchmen از تریلر آن دیدن کنید

سپس نگاهی کوتاه داریم به تلویزیونی که دکتر منهتن را روی مریخ نشان می‌دهد که محل سکونت او پس از داستان اصلی سری است.این‌جا دکتر منهتن را روبه‌روی بنایی ساخته شده از خاک می‌بینیم که به قصر وید شباهت دارد که در ادامه‌ی قسمت اول هم آن را خواهیم دید.

آنجلا اشاره می‌کند که محل تولدش ویتنام است. این ارجاعی است به این موضوع که در دنیای واچمن، آمریکا به کمک دکتر منهتن توانست در جنگ ویتنام پیروز شود و این کشور به پنجاه و یکمین ایالت تبدیل شد. این نکته را در پرچم ۵۱ ستاره‌ای هم می‌بینیم. آنجلا و پسرش توفر صدای آژیری می‌شنوند و پس از آن، هشت‌پاهای کوچکی از آسمان می‌بارند.

گویا هیولای هشت‌پای احضار شده توسط اوزیماندیاس در انتهای کمیک‌بوک به شکلی باعث شده از آسمان هشت‌‌پاهای کوچکی به زمین ریخته شود. یک پوستر که آناتومی این هشت‌پاها را نشان داده، در کلاس درس توفر نیز دیده می‌شود. و رفتگر خیابان با خودرویی می‌آید که پشتش، تصویری از هشت‌پا می‌بینیم. آنجلا برای ارائه در کلاس، در حال پختن کیک ماه است و زرده‌ها به شکل صورتکی خندان در کاسه پخش می‌شوند؛ باز هم مشابه همان تصویر از کمیک‌بوک.

چه کسی مراقب نگهبانان خواهد بود؟

در کلاس، پوستری از رؤسای جمهوری آمریکا می‌بینیم و بنابر آن، رابرت ردفورد رئیس‌جمهور فعلی آمریکاست. در کمیک‌بوک پس از فاجعه‌ی پایانی، تیتری از روزنامه نشان می‌دهد رابرت ردفورد به جای نیکسون از جمله کاندیدهای اصلی ریاست جمهوری است. در این قسمت نگاهی به هواپیماها داریم. در کمیک‌بوک، به کمک دکتر منهتن، هواپیماهایی طبیعت‌دوست ساخته شدند.

تیتری از یک روزنامه نشان می‌دهد مرگ آدریان وید رسمی‌ست. وید، نام واقعی اوزیماندیاس در کمیک‌بوک است. اما شخصیت وید با بازی جرمی آیرونز در ادامه‌ی اپیزود حضور دارد و مشخصن نمرده. در پس‌زمینه‌ی سالن ناهارخوری، کلاه‌خودی متعلق به دوران روم باستان دیده می‌شود. در کمیک‌بوک، کلاه‌خودی به همان شکل نیز از جمله اشیای تزئینی وید است. رئیس پلیس نیز با این گفته سخنرانی‌اش را تمام می‌کند: «چه کسی مراقب نگهبانان خواهد بود؟» جمله‌ی معروف کمیک‌بوک که به شکل گرافیتی روی دیوار آن را می‌بینیم.

رمز عبور آنجلا به اتاق مخفی‌اش، ۱۹۸۵ است؛ سالی که داستان اصلی رخ می‌دهد. بر روی میز رئیس پلیس، کتابی با نام زیر نقاب می‌بینیم. این، اتوبیوگرافی هولیس میسون اولین جغد شب در داستان اصلی است. صفحاتی از این کتاب در انتهای پنج جلد اول کمیک‌بوک دیده می‌شوند. حین بازجویی، لوکینگ گلس از مظنون می‌پرسد «آیا باور داری حملات میان‌بُعدی، ترفندی است از سوی دولت آمریکا؟» این باز هم ارجاعی به حمله‌ی هیولا در کمیک‌بوک است. در صحنه‌ی بازجویی، چهره‌ی نیکسون را بر روی کوه راشمور می‌بینیم. در این دنیا، او هیچ‌گاه استیضاح نشد و احتمالن با توجه به این که توانست هیولا را نابود و از جنگ اتمی جلوگیری کند، یک قهرمان محسوب می‌شود. به هنگام بازجویی چند طرح رورشاک و یک هشت‌پای دیگر روی نمایشگر می‌بینیم.

در کنار تماشای تحلیل قسمت اول سریال Watchmen ببینید:

نقد سریال بت‌وومن از نگاه منتقد ورایتی | پرده‌برداری از اسرار بروس وین

تصویب قانون کین

کشتی هوایی که رئیس پلیس آن را می‌راند به کشتی هوایی جغد شب از کمیک‌بوک شباهت دارد. در واقع، تصاویر جغدمانند در سرتاسر این قسمت دیده می‌شوند. آنجلا در حال نوشیدن از لیوانی با طرح جغد است و به هنگام تبلیغ برای برنامه‌ی «داستان قهرمان آمریکایی»، جغدی پرواز می‌کند. در پیش‌نمایش این برنامه، تمام اعضای اصلی مینت‌من گروهی ابرقهرمانی از سال ۱۹۳۹، را می‌بینیم. این پوستر در مقر تمرین پیاده‌نظام هفتم، دلار بیل را نشان می‌دهد که اسم واقعی او، ویلیام بریدی است؛ قهرمانی اسپانسرشده از سوی بانک و یکی از اعضای اصلی مینت‌من. او در سال ۱۹۴۷ مرد.

در این قسمت، چندین بار شخصیتی با شنل قرمز می‌بینیم. این، ضدقهرمانی با نام عدالت شنل‌پوش است که براساس سخنان اولین جغد شب، اولین ابرقهرمان این جهان بوده. در رادیو، از سناتور جو کین می‌شنویم. او ممکن است از وابستگان سناتور جان کین باشد که قانون منفور کین را تصویب کرد. قانونی اجرا شده در سال ۱۹۷۷ که از حضور ماجراجویان لباس‌پوش جلوگیری می‌کرد.

صورتکی خندان با رد خون

در انتهای این اپیزود، پیرمردی را می‌بینیم که کنار رئیس پلیس به دار آویخته شده، نشسته. این پیرمرد، همان پسربچه‌ای است که در ابتدای اپیزود در وقایع سال دیدیم. او زائده‌ی پوستی مشابهی روی گونه‌هایش دارد و یادداشتی در دست دارد که پدرش برای او نوشته بود. او قبل‌تر از آنجلا می‌پرسد که آیا به نظرش، می‌تواند جسمی نود کیلوگرمی از زمین بردارد که ارجاعی است به قتل رئیس پلیس. آهنگ «جاد بدبخط مورده» از موزیکال اوکلاهما در سکانس انتهایی پخش می‌شود.

یکی از جملات این ترانه این است: «تابستونه و یخ‌ها دارن تموم می‌شن» که اسم این قسمت نیز هست. نکته‌ی جالب این که اسم رئیس پلیس مرده، جاد بود. سکانس پایانی چرخه‌ی داستانی را تکمیل می‌کند و تداعی‌گر سکانس ابتدایی است؛ فیلمی سیاه و سفید که در آن کلانتری فاسد به دار آویخته شده بود. و در نهایت، اخرین پلان این قسمت هم یک ارجاع است این بار روی نشان رئیس پلیس که به صورتک خندانی که ردی از خون بر چهره دارد.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

آنونس

دومین تریلر سریال The Mandalorian | همکاری دیزنی پلاس با بزرگان سینما در ماندالورین

تریلر سریال ماندالورین

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: دومین تریلر سریال ماندالورین را ساحته‌ی جان فاورو و با بازی پدرو پاسکال، جیانکارلو اسپوزیتو و ورنر هرتزاگ با کیفیت دل‌خواه ببینید.

در کنار تماشای دومین تریلر سریال ماندالورین از اولین تیزر آن دیدن کنید

در کنار تماشای تریلر سریال ماندالورین از آن بیش‌تر بدانید:

در ادامه‌ی تولیدات دیزنی از دنیای پرطرفدار و گسترده‌ی جنگ ستارگان، اولین سریال تولید شده توسط این غول فیلم‌سازی توسط جان فاورو ساخته شده و قرار است هم‌زمان با شروع کار شبکه‌ی استریمینگ دیزنی پلاس پخش شود.

این سریال قرار است چند سال پس از سقوط امپراطوری در فیلم بازگشت جدای دنبال می‌شود و قرار است بازه‌ی زمانی میان اپیزود ششم و هفتم و به قدرت رسیدن محفل اول را پوشش دهد.

پدرو پاسکال در نقش اصلی، ماندالورین حاضر شده است؛ جنگجوی تنهایی که به دنبال جمهوری جدید کهکشان را درمی‌نوردد. در کنار او، بازیگرانی چون جیانکارلو اسپوزیتو، جینا کارانو و حتا ورنر هرتزاگ نیز حاضر هستند.

در کنار تماشای دومین تریلر ماندالورین ببینید:

فیلیپ پولمن از سریال His Dark Materials می‌گوید | پایان عصر معصومیت

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

تلویزیون

فیلیپ پولمن از سریال His Dark Materials می‌گوید | پایان عصر معصومیت

فیلیپ پولمن

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: فیلیپ پولمن از پروسه‌ی هفت‌ساله‌ی نوشتن His Dark Materials و تبدیل آن به سریالی می‌گوید که قرار است جایگزین بازی تاج‌وتخت باشد

در کنار تماشای این گفت‌وگو از نخستین تریلر سریال His Dark Materials دیدن کنید

از سریال «نیروی اهریمنی‌اش» بیش‌تر بدانید:

سه‌گانه‌ی «نیروی اهریمنی‌اش» نوشته‌ی فیلیپ پولمن ، در کنار آثار پرطرفداری مانند «هری‌پاتر» و «توایلایت» از سرآمدان ژانر فانتزی‌ند. با این همه سرنوشت اقتباس از «نیروی اهریمنی‌اش» به خوبی آن دو کتاب دیگر نشد.

«قطب‌نمای طلایی» در نتیجه‌ی درگیری داخلی در استودیو و کمرنگ کردن مضامین مذهبی معروف کتاب، هم در تایید منتقدین ناکام ماند هم هواداران دو آتشه‌ی کتاب را دل‌سرد کرد.

حال سال‌ها پس از اکران آن فیلم، بی‌بی‌سی با همراهی اچ‌بی‌او سراغ ساخت یک سریال براساس این سه‌گانه رفته و امیدوار است به نتیجه‌ی بهتری دست پیدا کند.

در کنار بازیگران معروفی چون جیمز مک‌اووی، روث ویلسون و لین مانوئل میراندا، ستاره‌ی اصلی این سریال دفنی کین در نقش لیرا بلاکا، پروتاگونیست این سری است. سینمادوستان بازی بی‌نظیر او در فیلم «لوگان» را به خاطر دارند.

هر چند تاریخ شروع پخش سریال نامعلوم است اما بی‌بی‌سی و اچ‌بی‌او اعلام کردند سریال آماده است.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

آنونس

تیزر جدید وست ورلد | تنها انتخاب شما اینسایت است!

تیزر جدید وست ورلد

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: در حالی که مسئولان hbo تاریخ انتشار دقیقی برای فصل جدید وست ورلد اعلام نکرده‌اند تیزر جدید وست ورلد منتشر شد.

وست‌ورلد از جمله آثار پرطرفدار و محبوب شبکه‌ی HBO است که دو فصل موفق را طی کرده و در فصل سوم می‌خواهد به خارج از پارک تفریحی‌اش برود و این آینده‌ی تاریک را مجسم کند. در فصل سوم، آرون پاول، بازیگر دوست‌داشتنی جسی پینکمن در سریال بریکینگ بد در نقش یک کارگر ساختمان حاضر شود. او یک شب به شکلی تصادفی با یکی از میزبانان (ربات‌های دنیای وست ورلد) روبه‌رو می‌شود و ماجرا رنگ و بوی تازه‌ای می‌گیرد.

در کنار تیزر جدید وست ورلد ببینید:

رودررو با جهان بیرون پارک | تریلر فصل سوم وست ورلد

فصل سوم تحت عنوان دنیای نو، نیمه‌ی ابتدایی سال ۲۰۲۰ پخش خواهد شد. تیزری که مشاهده می‌کنید، تبلیغی است برای یکی از شرکت‌های آی‌تی دنیای این سریال.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها