art-960420585

درباره‌ی مارسل پروست | نویسنده‌ای با جسم و جان رنجور

به بهانه‌ی زادروز مارسل پروست در ۱۰ جولای و انتشار کتاب نامه هایی به همسایه اش

نکیسا راستین – آرت‌تاکس:

۱۰ جولای ۱۸۷۱ یکی از برجسته‌ترین نویسندگان تاریخ ادبیات با نام والنتین لویی ژرژ اوژن مارسل پروست به دنیا آمد.پروست از کودکی به آسم مبتلا بود و نفس‌تنگی او را منزوی کرد.

اما پروست جوان که با خبرنگاری پایش به محافل اشرافی باز شد از هیچ چیز حتا پول پدرش برای حضور خود در محافل ثروتمندان اهل مد پاریس دریغ نکرد. البته به مرور از این زندگی پرزرق و برق فاصله گرفت و دیوارهای اتاق خوابش را با لایه‌ای از چوب‌پنبه پوشاند تا سر و صدای بیرون در آن رخنه نکند. او در کتابی با نام «در جست‌وجوی زمان از دست رفته» همه آن سال‌های لودگی و پوچی را به یک بررسی دقیق و روشنگر از طبیعت زمان، خاطره و فقدان بدل کرد.

پروست نوشتن این کتاب هفت جلدی را از سال ۱۹۰۹ آغاز کرد و تنها کتابی که پیش از آن نوشت رمان «روزها و خوشی‌ها»ست که با مقدمه‌ی آناتول فرانس به چاپ رسید.

نگارش «در جست‌وجوی زمان از دست رفته» تا مرگ نویسنده ادامه یافت و سه جلد آخر آن پس از مرگ پروست در سال ۱۹۲۲ منتشر شد. مارسل پروست در سن ۵۱ سالگی بر اثر ذات‌الریه از دنیا رفت.

«درجستجوی زمان از دست رفته» اثری ورای یک داستان بلند هفت جلدی، چند هزار صفحه ای و با بیش از دو هزار شخصیت است. در این جستار پروست همه‌ی بزرگان حضور دارند؛ از هومر و افلاطون گرفته تا تولستوی و داستایوفسکی.

این اثر فقط کنکاش‌های یک نویسنده‌ی گوشه‌گیر در عالم تخیلات خود نیست بلکه نگاهی عمیق و ادبی ـ فلسفی به هر آن چیزی است که فرهنگ جامعه‌ی فرانسه در پایان قرن نوزده و آغاز قرن بیستم را تشکیل می داد. در دورانی که به ندرت صدایی به غیر از داستان‌نویسی به سبک واقع‌گرایی به گوش می‌رسید، بسیاری اثر این نویسنده‌ی حساس به صدا را محصول کار یک نویسنده‌ی ناشی، روان پریشان و روشنفکری نازپرورده می‌دانستند.

مارسل پروست با رمان طولانی و پیچیده‌اش در ایران نویسنده‌ی خوش اقبالی است و داریوش شایگان، نویسنده و فیلسوف ایرانی، در کتابی با نام «در جست‌وجوی فضاهای گمشده» سراغ جهان داستانی مارسل پروست رفته تا قطب‌نمایی باشد که ایرانیان برای فهم «در جست‌وجوی زمان از دست رفته» گم نشوند.

لینک کوتاه:

شاید این ها را نیز دوست داشته باشید

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *