art-960410580

معرفی کتاب: مردی به نام اووه | زندگی ایرانیان در رمان پرفروش سوئدی

مردی به نام اووه اثر فردریک بَکمن | نشر نون | ۱۳۹۵ منبع اقتباس فیلم نامزد اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان

نکیسا راستین، آرت‌تاکس:

عصبانی و اخمو، سلانه سلانه با قدم‌های سنگین به سمت خانه‌اش بازگشت. تصمیم داشت به همسر از دست‌رفته‌اش ملحق شود. پروانه، همسایه‌ی جدیدش، دائم مزاحم خودکشی او بود. اما این زن با آن دست‌پخت عالی ایرانی و خلق و خوی گرمش موفق شد او را با زندگی آشتی ‌دهد.

برخلاف آن‌چه به نظر می‌آید این خلاصه‌ی یک رمان ایرانی نیست. معرفی رمانی تراژدی ـ کمدی‌ست به نام مردی به نام اووه نوشته‌ی فردریک بَکمن، نویسنده‌ی سوئدی‌. این رمان پرفروش‌ سوئدی تاکنون به بیش از ۳۰ زبان ترجمه و منتشر شده.

از دیگر آثار بکمن می‌توان به «بریت ماری اینجا بود» «مادربزرگم گفت به شما بگویم که متاسف است» و «راه مدرسه هرروز صبح دورتر و دورتر می شود» اشاره کرد.

بکمن پیش‌تر به‌خاطر وبلاگ‌نویسی به شهرت رسیده بود و کاراکتر اصلی رمانمردی به نام اووه در وبلاگ‌نویسی‌های او شکل گرفته است، او پس از مواجه شدن با مردی که نامش اووه بود و هنگام خرید بلیت‌های موزه‌ی هنر از خشم منفجر شده بود، ایده‌ی نوشتن این کاراکتر را گرفت. البته کاراکتر اووه به خود بکمن بسیار شبیه است. مردی کم‌حرف، کج‌خلق و گوشه‌گیر.

مردی به نام اووه داستانِ پیرمردی ا‌ست که اعتقاد دارد فقط احمق‌ها به کامپیوتر اعتماد می‌کنند. او سال‌ها با قوانینِ سفت‌وسختش و همسرش که عاشقانه دوستش داشته زیسته و حالا انگار به آخر خط رسیده. تا این‌که یک روز صبح ماشینِ یک زنِ باردارِ ایرانی به نام پروانه به صندوقِ پست‌ اووه کوبیده می‌شود و این آغاز ماجراست… رمانِ بَکمَن روایتی ا‌ست از برخوردِ دو جهان، برخوردی که به طنزی مداوم و تأثیرگذار می‌انجامد و باعث می‌شود مفاهیمِ کهن‌ و نو به شکلی دیگر برای مخاطب روایت شود.

از رمان درامی سوئدی نیز به دست هانس هولم Hannes Holm نوشته و کارگردانی شده است. این فیلم نامزد شش جایزه در پنجاه و یکمین جوایز گلدبگ Guldbagge Awards شده.

همچنین فیلم یکی از پنج فیلم نامزد جایزه اسکار برای بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان و از رقبای فیلم فروشنده بود.

در مردی به نام اووه نویسنده با دیالوگ‌هایی طنزآمیز، حقایق تلخی را برای‌مان یادآوری می‌کند. حقایقی از این دست که این روزها دیگر کسی نمی‌تواند با دست بنویسد. همان‌طور که دیگر کسی بلد نیست قهوه درست کند. مردی به نام اووه رمانی‌ است زنده و جان‌دار که بعید است بتوان از خواندنش صرف‌نظر کرد.

لینک کوتاه:

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *