با ما همراه باشید

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: مصاحبه با تایکا وایتیتی درباره‌ی فیلم جوجو خرگوشه، اثر برگزیده‌ی جشنواره‌ی تورنتو ۲۰۱۹.

اضافه کاری‌های یک کارگردان

صحبت کردن با بازیگری، بعضی‌ها ممکنه بگن جار و جنجال‌پاکن ولی از نظر من هنره. موقع صحبت کردن با یه بازیگر می‌فهمی که می‌خوای تمام توانش رو بذاره. بنابراین هر ترفندی که تو آستینش داره سر صحنه درمی‌آره. کم و بیش باید بیست برداشت داشته باشیم تا تقریبن بی‌نقص از آب دربیاد. البته اگر کارگردان مایل به انجام این کار اضافه باشه تا به اون خوبی برسه. تایکای کارگردان به تایکای بازیگر باور داره و این ارتباطی‌یه که سال‌هاست داشتم.

در کنار تماشای مصاحبه با تایکا وایتیتی از تریلر فیلم جوجو خرگوشه دیدن کنید

خیلی از آهنگ‌ها رو توی نسخه‌ی اول فیلم‌نامه نوشته بودم در نتیجه چندین سال اون‌جا روی کاغذ بودن. ایده‌ی استفاده از اون آهنگ بیتلز چند ماه قبل از فیلم‌برداری به ذهنم خطور کرد. دنبال مستندهای اون زمان بودم و کلی ویدیو از راه‌پیمایی می‌دیدم. داشتم به طرفداران نگاه می‌کردم. مثلن زن‌هایی که گریه یا غش می‌کردن و اون هیجانی که مردم دارن. توجه شدم که خدای من، عملن کپی بیتل‌مانیاست. فقط این بار تو آلمانه و هیتلر هم یه جورایی بیتلز این مردمه.

اون، این ایده رو در ذهنم ایجاد کرد که اگر اون ویدیوها از مردمی رو که دارن غش و ضعف می‌رن بردارم و آهنگ رو هم هم‌زمان پخش کنم که خوندن خود بیتل‌ها به آلمانی‌یه، یه مقدار به امروزی شدنش کمک می‌کنه. در عین حال فکر کنم کمک می‌کنه درگیری ذهنی کشور رو در اون زمان نشون بده که دارن به جنگ می‌رن و اعتقاد راسخی داشتن که این یارو منجی بشریته و هدیه‌ای از طرف خداست و قراره تو این جنگ پیروز بشن. این‌قدر به واسطه‌ی این شست‌وشوی ذهنی هیجان داشتن که فکر کنم مشکل هم همین بود. چشم‌شون رو روی اتفاقی که واقعن داشت رخ می‌داد، بسته بودن.

نابودی یک رویا

توی خیلی از این فیلم‌ها، جنگی که می‌بینیم خیلی افسرده و ناامیدکننده‌ست. خب قطعن بوده ولی همیشه رنگ‌هایی که می‌بینیم، قهوه‌ای، مشکی و کلن رنگ‌های مات هستن و تنوع رنگی فیلم کم شده. ولی اتفاقن آلمان اون زمان خیلی رنگارنگ بوده و خیلی مشتاق فشن و مد روز بودن. برای مثال تمام لباس‌های اسکارلت از همون زمان الهام گرفته شدن و معمولن تو این فیلم‌ها همچین چیزی نمی‌بینیم. نشون دادن رنگ‌های شهر و این که اون زمان چه‌قدر زندگی جریان داشته برای من خیلی جالب بود. این در واقع پوششی از این بود که آلمانی‌ها دارن شادی می‌کنن، فکر می‌کنن نژاد برترن و برنده‌ی جنگ خواهند شد در حالی که ماورای همه‌ی این‌ها، رایش سوم در حال نابودی‌یه و اون رؤیا به پایانش رسیده.

دیدگاه بچه‌ها همیشه برام جذاب و کنجکاوبرانگیز بوده چون یه دیدگاه خالصانه‌تر و صادقانه‌تره. راستشو بگم، کار با بچه‌ها واقعن سخته! خیلی سخت، ولی خب از اون سمت چیزهای زیادی هم با خودش به همراه داره و خیلی ارزشمنده چون اجرای خیلی از بازیگرهای بزرگ‌سالی رو که تو فیلم‌ها دیدم تو جیب‌شون می‌ذارن اونم نه فقط امسال بلکه تمام سال‌ها. رومن بچه‌ی خیلی احساسی‌یه که خیلی با احساساتش نزدیکه و آدما براش اهمیت زیادی دارن و این همون چیزی‌یه که از یه بازیگر می‌خوای. همیشه می‌پرسه به اندازه‌ی کافی احساسی بود یا نه. این صحنه بار عاطفی داشت یا نه. این عالی‌یه، چون همون چیزی‌یه که از کسی که احساسات رو می‌فهمه، می‌خوای و براش ملموسه.

در کنار تماشای مصاحبه با تایکا وایتیتی ببینید:

نقد فیلم جوجو خرگوشه از نگاه منتقد ورایتی

نامه‌ای عاشقانه به مادر

شخصیت اسکارلت رو براساس «آلیس دیگر این‌جا زندگی نمی‌کند» نوشتم. فکر می‌کنم یکی از بهترین مادران تنهایی‌یه که تو سینما نشون داده شده. برای من، این فیلمه. فیلم من، یه نامه‌ی عاشقانه‌ست اولن به مادرم و همه‌ی مادران و در کل والدین تنها. تا وقتی که بزرگ و خودم بچه‌دار نشده بودم، متوجه نبودم که والدین چه‌قدر از خود گذشتگی می‌کنن. بزرگ کردن یه بچه واقعن سخته. می‌خواستم شخصیت اسکارلت دقیقن این موضوع رو بازتاب کنه که بزرگ کردن یه بچه به خودی خود سخته حالا وقتی توسط نازی‌ها شست‌وشوی مغزی می‌شه چه بدتر. چه‌طور تلاش می‌کنه از ورودش به این دنیا جلوگیری کنی چه‌طور معصومیت و کودکانگی‌ش رو نگه می‌داری و از صدمه‌ی فیزیکی و احساسی ازش محافظت می‌کنی و ذهنش رو پرورش می‌دی. این باز هم روی سختی کاری که داره، تأکید می‌کنه.

برای من جالب بود که آلمان‌هایی بودن که فکر می‌کردن تو این جنگ مبارزه می‌کنم چون می‌خوام کشورم پیروز بشه ولی متوجه می‌شن ما آدم بده‌ی قصه‌ایم. همچنین شخصیت‌های سم و آلفی؛ این ایده رو دوست دارم که قبل از شروع جنگ سم تا دمدمای صبح پلاس کلوپ‌های شبانه‌ی برلین بوده. این روتین زندگی‌ش بوده تا این که با به قدرت رسیدن نازی‌ها، این خوش‌گذرونی متوقف می‌شه و این واقعیت که می‌دونه رؤیا تموم شده و همه‌چی در حال فروپاشی‌یه. حالا این فرصتی‌یه که برای آخرین بار، با افتخار برای کشورش بمیره و با اعتماد به نفس و شکوه به استقبال مرگ بره و نشون بده کی‌یه، حداقل فکر کنم این‌جوری باشه.

فاکس سرچ‌لایت: شجاع‌ترین کمپانی سینما

پیدا کردن روش ساختن همچین فیلمی سخته چون فکر کنم می‌تونی عاشق فیلم‌نامه باشی. سال‌ها بود که تو لیست سیاه قرار گرفته بود. البته نه این که، به نظر من حداقل، ساخت همچین فیلمی سخت نیست فقط متعهد شدن به‌ش سخته. از نظر من، فاکس سرچ‌لایت شجاع‌ترین آدم‌های سینمان. تنها چیزی که می‌خوان، اینه که فیلم خوب بسازن و داستان‌های خیلی خوبی روایت کنن. انواع و اقسام فیلم‌هایی که درست کردن، همه‌شون فوق‌العده‌ن. سلیقه‌ی خیلی خوبی دارن و خیلی هم باهوشن. خیلی خوش‌حال بودم که ازم خواستن بیام و باهاشون این فیلم رو بسازم. یادمه گفتن عاشق فیلم‌نامه‌ایم و می‌خوایم این فیلم ساخته شه.

در کنار تماشای مصاحبه با تایکا وایتیتی ببینید:

جوجو خرگوشه از نگاه علی حجوانی؛ نماینده‌ی آرت‌تاکس در تورنتو ۲۰۱۹

ولی فقط به شرطی که خودت نقش هیتلر رو داشته باشی که کاملن مسخره بود. مشخصن انتخاب اول نیستم. یه نگاهی به‌م بندازین. ولی معمولن برای حضور در فیلم، نیازی نیست کسی قانعم کنه چون اگر فیلم‌های دیگه‌م رو دیدین، می‌دونین خودمم توشون هستم. از طرفی منطقی به نظر می‌رسید که نخوای یه ستاره‌ی بزرگ همچین نقشی رو برعهده بگیره چون توجه‌ها همه روی اون می‌ره و تبدیل می‌شه به یه فیلم از هیتلر، تنها کسی هستن که روی پوستر حاضر می‌شن و همه‌ی صحبت‌ها در مورد اونه و در نتیجه موضوع واقعی فیلم که در مورد این بچه‌هاست ناپدید می‌شه. بنابراین نقش رو پذیرفتم.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

خبر

همه‌ی آن‌چه باید از «بلک‌ پنتر ۲» بدانید | Marvel’s ‘Black Panther’ sequel shoot to begin in July

فیلم بلک پنتر ۲

آرت‌تاکس – گروه سینمای جهان: استودیوی مارول و رایان کوگلر (کارگردان) به ساخت فیلم «بلک پنتر ۲» پس از مرگ ناگهانی چادویک بوزمن ادامه خواهند داد.

همه‌ی آن‌چه باید از فیلم «بلک پنتر ۲» بدانید:
مارول اعلام کرد از جلوه‌های ویژه برای تصویرسازی چادویک بوزمن استفاده نخواهد کرد

به نظر می‌رسد استودیوی مارول در حال پیش‌تولید ادامه‌ی فیلم بلک پنتر است. این ادامه پس از مرگ ناگهانی و نابه‌هنگام ستاره‌ی اصلی‌اش، چادویک بوزمن به صورت موقت به تعلیق درآمد ولی مارول و کارگردان فیلم رایان کوگلر معتقد به ادامه‌ی کار هستند.

لتیشیا رایت، لوپیتا نیوگو، وینستون دوک و آنجلا بست همگی به ادامه‌ی «بلک پنتر» بازخواهند گشت و در کنار این بازیگران، تنوک هوئرتا، بازیگر سریال پرطرفدار «نارکس: مکزیک» به این جمع اضافه شده است. هنوز تصمیمی در مورد نحوه‌ی ادامه‌ی داستان بدون حضور بوزمن گرفته نشده اما مارول تأیید کرد که از جلوه‌های کامپیوتری برای جای دادن ستاره‌ی فقید سری فیلم‌هایش استفاده نخواهد کرد.

Marvel’s ‘Black Panther’ sequel shoot to begin in July

Marvel studio’s plans for the sequel to Black Panther are starting to come into focus. the sequel was sidelined after the sudden and unexpected death of star Chadwick Boseman and a planned march 2021 production start was waylaid as filmmaker Ryan Coogler and Marvel tried to navigate grief and the need to move forward.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

آنونس

فرانسیس فورد کوپولا تریلر نسخه جدید فیلم پدرخوانده را منتشر کرد | Coda: The Death of Michael Corleone Official Trailer

تریلر نسخه جدید فیلم پدرخوانده

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس: تریلر نسخه جدید فرانسیس فورد کوپولا از فیلم «پدرخوانده ، کودا: مرگ مایکل کورلئونه / Coda: The Death of Michael Corleone»

به این فیلم زندگی دوباره بخشیده شده است
فرانسیس فورد کوپولا تریلر نسخه جدید فیلم پدرخوانده را منتشر کرد

«پدرخوانده، کودا: مرگ مایکل کورلئونه» بازنگری کاملی بر پدرخوانده: بخش سوم است که به هنگام اکران نتوانست موفقیت دو قسمت پیشین را تکرار کند و به عنوان ضعیف‌ترین بخش این سه‌گانه‌ی افسانه‌ای سینما یاد می‌شود.

مطابق آنچه فرانسیس فورد کوپولا، کارگردان این سری می‌گوید، کودای پدرخوانده همان نسخه‌ای است که او و ماریو پوزو (نویسنده‌ی کتاب پدرخوانده) برای این فیلم در نظر داشته‌اند و تجربه‌ی جدیدی را با تدوین و چینش دوباره‌ی قصه ارائه می‌دهد. این نسخه قرار است پس از اکران محدود در سینماها، هشتم دسامبر در پلتفرم‌های دیجیتال و فیزیکی منتشر شود.

بخوانید: همه‌ی آن‌چه باید نسخه‌ی کارگردان «پدرخوانده ۳» بدانیم

Coda: The Death of Michael Corleone Official Trailer

Mario Puzo’s The Godfather, Coda: The Death of Michael Corleone follows Michael Corleone, now in his 60s, as he seeks to free his family from crime and find a suitable successor to his empire. Just in time for the 30th anniversary of The Godfather: Part III, director/screenwriter Francis Ford Coppola has re-edited the final film in his epic Godfather trilogy. This new version, entitled Mario Puzo’s The Godfather, Coda: The Death of Michael Corleone, achieves Coppola and screenwriter Puzo’s original vision for the finale, which has been meticulously restored for the finest presentation of the Corleone saga’s last chapter.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

خبر

تماشای «واندروومن ۱۹۸۴» بر روی اچ‌بی‌او مکس هم‌زمان با اکران جهانی | Wonder Woman 1984 to hit HBO Max and theaters this December

واندر وومن ۱۹۸۴

وارنر کوتاه آمد!
تماشای «واندروومن ۱۹۸۴» بر روی اچ‌بی‌او مکس هم‌زمان با اکران جهانی

آرت‌تاکس – گروه سینمای جهان: کمپانی برادران وارنر امروز به شکل رسمی اعلام کرد فیلم مورد انتظار «واندروومن ۱۹۸۴» هم‌زمان با اکران در سینماها در ۲۵ دسامبر امسال، بر روی سرویس استریمینگ اچ‌بی‌او مکس نیز عرضه خواهد شد.

کارگردان فیلم، پتی جنکینز در اطلاعیه‌ای نوشت: «زمان آن رسیده است که باید انتخاب کنید چه‌طور می‌خواهید عشق و شادی را با دیگران تقسیم کنید. ما همان‌طور که عاشق فیلم‌مان هستیم، طرفداران‌مان را نیز دوست داریم و امیدواریم تعطیلات خوشی را برای شما رقم بزند. اگر در شرایط امنی هستید، فیلم را در سینما ببینید و اگر نه، فیلم از طریق اچ‌بی‌او مکس نیز قابل مشاهده است. کریسمس مبارک. امیدوارم به اندازه‌ی ما از این فیلم لذت ببرید.»

این تصمیم عجیب به نظر می‌رسد. فیلم اول واندر وومن با بازی گل گدوت بیش از ۸۲۱ میلیون دلار در گیشه‌های جهان فروش کرد و پیش‌بینی می‌شد ۱۹۸۴ رکورد فیلم قبل را نیز بزند.

بخوانید: همه‌ی آن‌چه باید از «واندر وومن ۱۹۸۴» بدانید 

Wonder Woman 1984 to hit HBO Max and theaters this December

In a major shift for the highly anticipated superhero sequel, Warner Bros. and parent company Warner Media have set new plans for an HBO Max streaming release with a theatrical run. The decision is eyebrow-raising, to say the least. The first Wonder Woman grossed more than $821 million worldwide after hitting theaters in 2017. The sequel was expected to gross even more.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها