با ما همراه باشید

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: مصاحبه با تایکا وایتیتی درباره‌ی فیلم جوجو خرگوشه، اثر برگزیده‌ی جشنواره‌ی تورنتو ۲۰۱۹.

اضافه کاری‌های یک کارگردان

صحبت کردن با بازیگری، بعضی‌ها ممکنه بگن جار و جنجال‌پاکن ولی از نظر من هنره. موقع صحبت کردن با یه بازیگر می‌فهمی که می‌خوای تمام توانش رو بذاره. بنابراین هر ترفندی که تو آستینش داره سر صحنه درمی‌آره. کم و بیش باید بیست برداشت داشته باشیم تا تقریبن بی‌نقص از آب دربیاد. البته اگر کارگردان مایل به انجام این کار اضافه باشه تا به اون خوبی برسه. تایکای کارگردان به تایکای بازیگر باور داره و این ارتباطی‌یه که سال‌هاست داشتم.

در کنار تماشای مصاحبه با تایکا وایتیتی از تریلر فیلم جوجو خرگوشه دیدن کنید

خیلی از آهنگ‌ها رو توی نسخه‌ی اول فیلم‌نامه نوشته بودم در نتیجه چندین سال اون‌جا روی کاغذ بودن. ایده‌ی استفاده از اون آهنگ بیتلز چند ماه قبل از فیلم‌برداری به ذهنم خطور کرد. دنبال مستندهای اون زمان بودم و کلی ویدیو از راه‌پیمایی می‌دیدم. داشتم به طرفداران نگاه می‌کردم. مثلن زن‌هایی که گریه یا غش می‌کردن و اون هیجانی که مردم دارن. توجه شدم که خدای من، عملن کپی بیتل‌مانیاست. فقط این بار تو آلمانه و هیتلر هم یه جورایی بیتلز این مردمه.

اون، این ایده رو در ذهنم ایجاد کرد که اگر اون ویدیوها از مردمی رو که دارن غش و ضعف می‌رن بردارم و آهنگ رو هم هم‌زمان پخش کنم که خوندن خود بیتل‌ها به آلمانی‌یه، یه مقدار به امروزی شدنش کمک می‌کنه. در عین حال فکر کنم کمک می‌کنه درگیری ذهنی کشور رو در اون زمان نشون بده که دارن به جنگ می‌رن و اعتقاد راسخی داشتن که این یارو منجی بشریته و هدیه‌ای از طرف خداست و قراره تو این جنگ پیروز بشن. این‌قدر به واسطه‌ی این شست‌وشوی ذهنی هیجان داشتن که فکر کنم مشکل هم همین بود. چشم‌شون رو روی اتفاقی که واقعن داشت رخ می‌داد، بسته بودن.

نابودی یک رویا

توی خیلی از این فیلم‌ها، جنگی که می‌بینیم خیلی افسرده و ناامیدکننده‌ست. خب قطعن بوده ولی همیشه رنگ‌هایی که می‌بینیم، قهوه‌ای، مشکی و کلن رنگ‌های مات هستن و تنوع رنگی فیلم کم شده. ولی اتفاقن آلمان اون زمان خیلی رنگارنگ بوده و خیلی مشتاق فشن و مد روز بودن. برای مثال تمام لباس‌های اسکارلت از همون زمان الهام گرفته شدن و معمولن تو این فیلم‌ها همچین چیزی نمی‌بینیم. نشون دادن رنگ‌های شهر و این که اون زمان چه‌قدر زندگی جریان داشته برای من خیلی جالب بود. این در واقع پوششی از این بود که آلمانی‌ها دارن شادی می‌کنن، فکر می‌کنن نژاد برترن و برنده‌ی جنگ خواهند شد در حالی که ماورای همه‌ی این‌ها، رایش سوم در حال نابودی‌یه و اون رؤیا به پایانش رسیده.

دیدگاه بچه‌ها همیشه برام جذاب و کنجکاوبرانگیز بوده چون یه دیدگاه خالصانه‌تر و صادقانه‌تره. راستشو بگم، کار با بچه‌ها واقعن سخته! خیلی سخت، ولی خب از اون سمت چیزهای زیادی هم با خودش به همراه داره و خیلی ارزشمنده چون اجرای خیلی از بازیگرهای بزرگ‌سالی رو که تو فیلم‌ها دیدم تو جیب‌شون می‌ذارن اونم نه فقط امسال بلکه تمام سال‌ها. رومن بچه‌ی خیلی احساسی‌یه که خیلی با احساساتش نزدیکه و آدما براش اهمیت زیادی دارن و این همون چیزی‌یه که از یه بازیگر می‌خوای. همیشه می‌پرسه به اندازه‌ی کافی احساسی بود یا نه. این صحنه بار عاطفی داشت یا نه. این عالی‌یه، چون همون چیزی‌یه که از کسی که احساسات رو می‌فهمه، می‌خوای و براش ملموسه.

در کنار تماشای مصاحبه با تایکا وایتیتی ببینید:

نقد فیلم جوجو خرگوشه از نگاه منتقد ورایتی

نامه‌ای عاشقانه به مادر

شخصیت اسکارلت رو براساس «آلیس دیگر این‌جا زندگی نمی‌کند» نوشتم. فکر می‌کنم یکی از بهترین مادران تنهایی‌یه که تو سینما نشون داده شده. برای من، این فیلمه. فیلم من، یه نامه‌ی عاشقانه‌ست اولن به مادرم و همه‌ی مادران و در کل والدین تنها. تا وقتی که بزرگ و خودم بچه‌دار نشده بودم، متوجه نبودم که والدین چه‌قدر از خود گذشتگی می‌کنن. بزرگ کردن یه بچه واقعن سخته. می‌خواستم شخصیت اسکارلت دقیقن این موضوع رو بازتاب کنه که بزرگ کردن یه بچه به خودی خود سخته حالا وقتی توسط نازی‌ها شست‌وشوی مغزی می‌شه چه بدتر. چه‌طور تلاش می‌کنه از ورودش به این دنیا جلوگیری کنی چه‌طور معصومیت و کودکانگی‌ش رو نگه می‌داری و از صدمه‌ی فیزیکی و احساسی ازش محافظت می‌کنی و ذهنش رو پرورش می‌دی. این باز هم روی سختی کاری که داره، تأکید می‌کنه.

برای من جالب بود که آلمان‌هایی بودن که فکر می‌کردن تو این جنگ مبارزه می‌کنم چون می‌خوام کشورم پیروز بشه ولی متوجه می‌شن ما آدم بده‌ی قصه‌ایم. همچنین شخصیت‌های سم و آلفی؛ این ایده رو دوست دارم که قبل از شروع جنگ سم تا دمدمای صبح پلاس کلوپ‌های شبانه‌ی برلین بوده. این روتین زندگی‌ش بوده تا این که با به قدرت رسیدن نازی‌ها، این خوش‌گذرونی متوقف می‌شه و این واقعیت که می‌دونه رؤیا تموم شده و همه‌چی در حال فروپاشی‌یه. حالا این فرصتی‌یه که برای آخرین بار، با افتخار برای کشورش بمیره و با اعتماد به نفس و شکوه به استقبال مرگ بره و نشون بده کی‌یه، حداقل فکر کنم این‌جوری باشه.

فاکس سرچ‌لایت: شجاع‌ترین کمپانی سینما

پیدا کردن روش ساختن همچین فیلمی سخته چون فکر کنم می‌تونی عاشق فیلم‌نامه باشی. سال‌ها بود که تو لیست سیاه قرار گرفته بود. البته نه این که، به نظر من حداقل، ساخت همچین فیلمی سخت نیست فقط متعهد شدن به‌ش سخته. از نظر من، فاکس سرچ‌لایت شجاع‌ترین آدم‌های سینمان. تنها چیزی که می‌خوان، اینه که فیلم خوب بسازن و داستان‌های خیلی خوبی روایت کنن. انواع و اقسام فیلم‌هایی که درست کردن، همه‌شون فوق‌العده‌ن. سلیقه‌ی خیلی خوبی دارن و خیلی هم باهوشن. خیلی خوش‌حال بودم که ازم خواستن بیام و باهاشون این فیلم رو بسازم. یادمه گفتن عاشق فیلم‌نامه‌ایم و می‌خوایم این فیلم ساخته شه.

در کنار تماشای مصاحبه با تایکا وایتیتی ببینید:

جوجو خرگوشه از نگاه علی حجوانی؛ نماینده‌ی آرت‌تاکس در تورنتو ۲۰۱۹

ولی فقط به شرطی که خودت نقش هیتلر رو داشته باشی که کاملن مسخره بود. مشخصن انتخاب اول نیستم. یه نگاهی به‌م بندازین. ولی معمولن برای حضور در فیلم، نیازی نیست کسی قانعم کنه چون اگر فیلم‌های دیگه‌م رو دیدین، می‌دونین خودمم توشون هستم. از طرفی منطقی به نظر می‌رسید که نخوای یه ستاره‌ی بزرگ همچین نقشی رو برعهده بگیره چون توجه‌ها همه روی اون می‌ره و تبدیل می‌شه به یه فیلم از هیتلر، تنها کسی هستن که روی پوستر حاضر می‌شن و همه‌ی صحبت‌ها در مورد اونه و در نتیجه موضوع واقعی فیلم که در مورد این بچه‌هاست ناپدید می‌شه. بنابراین نقش رو پذیرفتم.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

خبر

مک‌دانا با «روح اینیشیر» بازمی‌گردد | همکاری مجدد با کالین فرل و برندان گلیسون

فیلم جدید مارتین مک دانا

ترجمه اختصاصی از آرت‌تاکس: در چند روز گذشته اخباری مبنی بر فیلم جدید مارتین مک دانا به نام روح اینیشیر منتشر شده است که نگاهی به اطلاعات آن خواهیم داشت.

مک‌دانا با فیلمی جدید بازمی‌گردد

مارتین مک‌دانا برای ثبت حقوق جهانی فیلم جدید خود که به نقل از منابع آگاه «روح اینیشیر» نام داشته و فیلم‌برداری آن تابستان امسال آغاز خواهد شد و کالین فرل و برندان گلیسون، ستاره‌های «در بروژ»، نقش‌های اصلی این فیلم خواهند بود به کمپانی Searchlight Pictures رفته است. داستان این فیلم در جزیره‌ای دورافتاده در ایرلند رخ می‌دهد و فرل و گلیسون نقش دو دوست قدیمی را بازی می‌کنند که با قطع رابطه توسط یکی از آن‌ها به صورت ناگهانی به مشکل برمی‌خورند که عواقب نگران‌کننده‌ای برای هر دوی آن‌ها خواهد داشت. Film4 در توافقی با CAA Media Finance سرمایه‌گذاری روی این فیلم را بر عهده خواهند داشت.

در کنار مطالعه‌ی اخبار فیلم جدید مارتین مک دانا ببینید:

نقد و بررسی فیلم سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری با حضور آرش خوش‌خو، یحیی نطنزی و خسرو نقیبی

تیم «در بروژ» در «روح اینیشیر»

این کارگردان و نویسنده این بازیگران و رالف فاینز در کمدی سیاه سال ۲۰۰۸ «در بروژ» که خود نویسندگی فیلم‌نامه را بر عهده داشت همکار شده بود. در این فیلم فرل نقش آدم‌کشی را بازی می‌کرد که در ماموریتی شکست می‌خورد و به همین دلیل به این شهر رویایی در بلژیک فرستاده می‌شود تا کمی استراحت کند اما در آن جا با همکارش (گلیسون) روبه‌رو می‌شود. مشخص می‌شود که شخصیت اصلی به خاطر ماموریت شکست خورده‌ی خود افکار خودکشی‌گرایانه دارد زیرا کودکی در این میان کشته شد و هنگامی که رفیق او مانع اقدام او به خودکشی می‌شود و از کشتن او سر باز می‌زند، دستور مرگ هر دوی این قاتلان توسط رئیس بی‌رحمشان (فاینز) صادر می‌شود. این فیلم برای مک‌دانا موفقیت بزرگی در عرصه‌ی کارگردانی بود.

مک‌دانا کارگردانی فیلم پیشین خود «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» را نیز برای Searchlight انجام داد که جایزه‌ی اسکار را برای فرانسس مک‌دورمند و سم راکول به همراه داشت.

Blueprint Pictures با همکاری گراهام برادبنت، پیتر سرنین و مک‌دانا تهیه‌کنندگان و دیارمید مک‌کاون، بن نایت، دنیل بتسک و اولی مدن تهیه‌کنندگان اجرایی این فیلم خواهند بود.

نویسنده: مایک فلمینگ پسر – ددلاین

مترجم: پویا مشهدی محمدرضا

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

سینمای جهان

گفت‌وگو با فلورنس پیو درباره‌ی فیلم «زنان کوچک» | دخترهایی که معمولی نیستند

فلورنس پیو زنان کوچک

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: گفت‌وگوی جذاب فلورنس پیو را درباره‌ی فیلم زنان کوچک به کارگردانی گرتا گرویک و همکاری با سایر بازیگران فیلم ببینید.

در کنار تماشای صحبت‌های فلورنس پیو ، بازیگر فیلم زنان کوچک از تریلر آن دیدن کنید

دخترهایی که معمولی نیستند

فلورنس پیو: مهم‌ترین چیز درباره‌ی این نسخه که من بلافاصله عاشقش شدم، این بود که برداشت همه از ایمی یه چیزه؛ این‌که اون دختر پرتوقع و لوس خانواده‌ست، همه‌چی داره و هرچی بخواد به دست می‌یاره. چیزی که در موردش دوست داشتم اینه که واقعن می‌شه هوش اون و اون جنبه‌ی حساس وجودش رو دید و این‌‌که چه‌قدر پیچیده و انسانی‌یه. شاید همه‌ی ما بیش‌تر مثل ایمی باشیم ، برخلاف نظر اغلب افراد که فکر می‌کنن شبیه جو هستن.

گرتا نمی‌خواست دخترها جوری باشن که به طور معمول هستن. نمی‌خواست کلاسیک صحبت کنن. در عین حال هم نمی‌خواست همه‌مون فرصت حرف زدن داشته باشیم و می‌خواست شبیه خواهر باشیم .اگه پیش یه گروه دختر باشی که خیلی وقته هم‌دیگه رو ندیدین، همه هم‌زمان با هم حرف می‌زنن و وقت نداری که صبر کنی و ببینی بقیه چی گفتن .تا این‌که زمان می‌گذره و تازه می‌فهمی اون موقع که داشتی فلان کار رو می‌کردی چی گفتن.

در کنار تماشای صحبت‌های فلورنس پیو ، بازیگر فیلم زنان کوچک ببینید:

نقد فیلم زنان کوچک | داستانی دل‌پذیر، قصه‌ای لذت‌بخش

نسخه‌ی مدرن گرویک از داستانی کلاسیک

فلورنس پیو: کار کردن با گرتا خیلی باحال بود، چون از همون اول گفت اینا چند تا دخترن. مهم نیست کجا هستن یا کی به دنیا اومدن، اینا دخترای سرسختی هستن که فوق‌العاده باهوش و خلاقن. برای همین در جایگاهی نیستن که صبر کنن تا خواهرشون شروع به صحبت کنه. خواهرهای واقعی این‌جوری نیستن. برای همین از همون اول، بخش زیادی از تمرکزمون روی نحوه‌ی حرف زدن‌شون بود که چه‌طوری می‌تونیم تا حد امکان مناسب و نرمال نشونش بدیم و کاری کنیم که مدام در جریان باشه. مثل یه آهنگ پیوسته‌ست. هیچ‌وقت منتظر نمی‌مونی حرف اون یکی تموم شه. وسط حرف زدنش شروع می‌کنی. همین باعث شد کار کردن روی صحنه‌ها خیلی هیجان‌انگیز باشه. این یکی از اساسی‌ترین تغییراتی بود که از نسخه‌ی مدرن گرتا دوستش داشتم.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

سینمای جهان

نگاهی به پشت صحنه فیلم Little Women | رویارویی زنان جوان با زندگی

پشت صحنه فیلم Little Women

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: در این ویدیو نگاهی خواهیم داشت به پشت صحنه فیلم Little Women به کارگردانی گرتا گرویک و با بازی سیرشا رونان، اما واتسون، مریل استریپ و تیموتی شالامه.

در کنار تماشای پشت صحنه فیلم Little Women نقد این فیلم را از نگاه منتقد ایندی‌وایر بخوانید

رویارویی زنان جوان با زندگی

«زنان کوچک» اثر مهمی‌ است چون نشان می‌دهد که آن زمان زن بودن چه‌طوری بود. موضوع از این مناسب‌تر نمی‌شود: رویارویی زنان جوان با زندگی. این فیلمی برای روزگار ماست. الان وقت این نسل رسیده که چیزی داشته باشند تا با آن ارتباط برقرار کنند.

انتخاب‌های گرتا برای بازیگری این فیلم زیباست. لیست بازیگران مخاطب را شگفت‌زده می‌کند. این یک گروه فوق‌العاده از بازیگرهاست. مریل استریپ برای خیلی‌ها ارزش زیادی دارد. او همان کسی‌ست که همه موقع بزرگ شدن‌شان، او را دیده‌اند.

این از خوش‌شانسی عوامل بود که توانستند در ماساچوست فیلم‌برداری کنند چون داستان در این مکان رخ داده است. منزل مارچ از بیرون خیلی کهنه است ولی از درون مثل یک جعبه‌ی جواهر زیبا می‌ماند. با بررسی خانه‌ی واقعی آلکات متوجه می‌شویم که هر ذره از جزئیات این خونه با اصالت زیادی ساخته شده است. وقتی شروع از این نقطه باشد، در نهایت به چیزی خارق‌العاده می‌رسی.

در کنار تماشای پشت صحنه فیلم زنان کوچک ببینید:

مصاحبه با اما واتسون درباره‌ی فیلم زنان کوچک | زنان منحصربه‌فرد و مستقل

گرتا نویسنده‌ای به شدت فوق‌العاده است. حفظ کردن دیالوگ‌ها با کمک این ممیزها بود. به این صورت که یک خط شروع می‌شود و خط بعدی به دنبالش می‌آید. بازیگران زیاد با هم حرف می‌زنند. این یک سمفونی از صداها را می‌سازد که به صورت جدی روی آن کار شد.

گرتا اون‌قدر هوش هیجانی زیادی دارد که مثل کلیدی یا چیزی شبیه به اون برای فیلم محسوب می‌شود. داستان فیلم بی‌زمان است. مردم در طول زندگی‌شان بارها به این داستان برمی‌گردند. ما الان می‌توانیم چیزها را متفاوت ببینیم. این داستان با ما می‌ماند و به شدت قابلیت تکرار دارد. این شاهدی بر نویسندگی و روح لوییزاست که دنیایی را خلق کرد که همه‌ی ما می‌توانیم با آن ارتباط برقرار کنیم.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها