با ما همراه باشید
مصاحبه نوری بیلگه جیلان مصاحبه نوری بیلگه جیلان

سینماآرت

صحبت‌های نوری بیلگه جیلان درباره‌ی جشنواره‌ی فیلم مهاجرت و فیلم‌سازی دیجیتال

آرت‌تاکس – گروه سینمای جهان: مصاحبه نوری بیلگه جیلان ، فیلم‌ساز ترکیه‌ای و برنده‌ی نخل طلای کن ۲۰۱۴ به خاطر «خواب زمستانی» با ورایتی. او به منزوی بودن معروف است، ولی در پذیرفتن ریاست هیئت داوران اولین دوره‌ی جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم مهاجرت تردید نکرد و همین کمک بزرگی به راه‌اندازی این جشنواره کرد.

شما پیش‌تر هم به عنوان داور و هم به عنوان رئیس در چندین جشنواره‌ی فیلم مانند کن، ونیز، سارایوو و شانگهای حضور داشته‌اید ولی این جشنواره به دلایل زیادی با این جشنواره‌ها فرق دارد. اول این که این رویداد یک موضوع خاص دارد و آن هم مهاجرت است. چقدر این بعد جشنواره در تصمیم شما برای پذیرفتن ریاست هیئت داوران اهمیت داشت؟

به جرئت می‌توانم بگویم که اهمیت این مسئله و احساس گناهی که ناشی از این حقیقت است که من با وجود رویارویی مرتب با ابعاد تراژیک این مسئله، نه تنها در رسانه‌ها بلکه در اطراف و نزدیکی خودم، کاری نکرده‌ام و نمی‌توانم بکنم نقشی اساسی در پذیرفتن این پیشنهاد داشت. این یکی از سخت‌ترین مشکلات جهان امروز است.

این پیشنهاد فرصتی بود تا به نحوی توجهات را به این موضوع، بدون این که کار زیادی انجام دهم، جلب کنم. برای همین وجدانم به من اجازه نداد تا این پیشنهاد را به بهانه‌های مختلف رد کنم. در چنین مسائلی، یک فیلم یا حتی یک عکس می‌تواند به کلی دیدگاه افراد را تغییر دهد و حساسیت‌برانگیز باشد. همه می‌دانیم که یک عکس که در ساحل دریای اژه گرفته شده بود چقدر روی نظر عموم و حتی برخی از رهبران جهان اثر داشت تا جایی که آنان را به گرفتن برخی تصمیمات بشردوستانه واداشت.

در کنار مطالعه مصاحبه نوری بیلگه جیلان ببینید:

نقد فیلم درخت گلابی وحشی | جیلان مزد تماشاچی صبور را می‌دهد

ترکیه به دلیل این که در تقاطع آسیا و اروپا قرار گرفته از نظر تاریخی همواره مقصد مهاجران بوده است. این کشور اکنون به دلیل جنگی که هنوز در سوریه ادامه دارد میزبان بزرگ‌ترین جمعیت مهاجران و پناهجویان شده است. فکر کنم منصفانه است که بگویم که فیلم‌های شما این بعد از تاریخ کشورتان را، البته نه به صورت مستقیم، نشان داده‌اند. آیا موافقید؟ اگر هستید می‌توانید کمی توضیح دهید؟

بله. همان طور که گفتید ترکیه میزبان بالاترین تعداد پناهجویان در جهان است. این به ناچار منجر به مشکلات متنوعی در بخش‌های مختلف کشور می‌شود. این که افرادی که اذیت شده‌اند نسبت به کسانی که مخل آنان شده‌اند احساس هم‌دلی داشته باشند مهم است ولی این کار با وجود گزارش‌های خبری‌ای که پخش می‌شود تا دیدی عوام‌فریبانه، سیاسی و کلی را نسبت به مسائل ارائه دهد آسان به دست نمی‌آید. به همین دلیل است که فیلم‌هایی که حادثه‌ها را در سطح کلان، البته از دید تجربیات منحصر به فرد افراد، بررسی می‌کنند و فرصتی برای نشان دادن داستان‌های اصیل افراد به شکلی که همه بتوانند بفهمند و با همه‌ی احساسات و زمینه‌های آن هم‌دلی داشته باشند فراهم می‌کنند مهم‌اند.

واضح است که این مسائل موضوع اصلی فیلم‌های من نیست ولی با این حال، شخصیت‌هایی که به جایی که هستند قانع نیستند و رویای رفتن به جاهای دیگر را دارند در فیلم‌های پیشین من حضور داشته‌اند.

تا به حال خودتان حس یک پناهجو را داشته‌اید؟ این را به این دلیل می‌پرسم که شما در کودکی از استانبول طرد شده و به ینیس رفته‌اید.

من را، نه به خاطر تغییر مکان مرتبمان بین استانبول و ینیس بلکه به خاطر شخصیت کلی و طبیعتم که باعث می‌شود تا هر جایی که بروم نتوانم از حس غریبگی نجات پیدا کنم، می‌توان یک پناهجو به حساب آورد.

اکثر فیلم‌هایی که در این جشنواره رقابت می‌کنند ساخته‌ی کارگردانان جوان است. شما به خاطر این که تا پیش از دوران دیجیتال فیلم‌سازی بسیار هزینه‌بر بود کارگردانی را نسبتاً دیر و در ۳۶ سالگی شروع کردید. آیا فکر می‌کنید که کارگردانان جوان این روزها به خاطر فناوری دیجیتال امتیاز بزرگی دارند؟

از لحاظ فنی موافقم. این موضوع برای شروع این حرفه، گذاشتن خود به بوته‌ی آزمایش و ضبط اتفاقاتی که نمی‌توان با دوربین‌های سنگین از آن فیلم گرفت صدق می‌کند. به علاوه، می‌توان گفت که این فناوری نوعی دموکراسی و عدالت را به عرصه‌ی تولید فیلم آورده است. ما می‌دانیم که فیلم‌سازان بااستعدادی وجود دارند که بدون فرصت‌های دیجیتال هرگز شانسی برای ساختن یک فیلم نخواهند داشت. با این وجود، آسانی کارها گاهی اوقات موجب افت کیفیت و روایت داستان می‌شود. نمی‌توان این حقیقت را که بهترین فیلم‌های تاریخ سینما در دوره‌ی پیش از دیجیتال ساخته شده‌اند نادیده گرفت.

صحبت از دیجیتال شد. فکر کنم اکنون شما از دوربین دیجیتال استفاده می‌کنید. درست می‌گویم؟ اگر درست است، می‌توانید بگویید که از چه زمانی آنالوگ را کنار گذاشتید؟

من آنالوگ را در زمانی که فکر کردم دوربین‌های دیجیتال با معیارهای من به کیفیت مناسبی رسیده‌اند کنار گذاشتم. «دوردست» آخرین فیلم سلولوئیدی من بود. «اقلیم‌ها» که در ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ فیلم‌برداری شد هم اولین فیلم دیجیتال من بود.

البته قرار است تمامی جشنواره دیجیتال باشد. آیا این ویژگی جشنواره برای شما جذاب است یا نه؟

یک جشنواره‌ی «مجازی» به هیچ وجه نمی‌تواند جایگزین روابط طبیعی انسانی و آیین تماشای دسته‌جمعی فیلم روی پرده‌ی سینما شود. با این حال با وجود این که چاره‌ی دیگری جز این کار در این شرایط همه‌گیری نداریم، بهتر از هیچ کاری نکردن است.

 

نویسنده: نیک ویوارلی – ورایتی

مترجم: پویا مشهدی محمدرضا  آرت‌تاکس

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

10,139 بازدید کلی, 3 بازدید امروز

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سینماآرت

طراح تولید سریال «پنی دردفول: شهر فرشته‌ها»: دوست دارم تولید این سریال ۲۰ سال طول بکشد! | Penny Dreadful Production Designer on Taking Down ‘Deadwood’ to Create 30s

پنی دردفول شهر فرشته ها

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس: در این گفت‌وگو طراح تولید سریال «پنی دردفول: شهر فرشته ها» از تحقیقات طولانی‌ مدت‌شان بر روی افسانه‌های دهه چهل میلادی و تلاش برای خلق حال و هوای لس‌آنجلس آن دوران می‌گوید.

از سریال «پنی دردفول: شهر فرشته ها» بیش‌تر بدانید:

اگر طرفدار سریال‌های فانتزی به خصوص در ژانر فانتزی وحشت هستید احتمالا با سریال پنی دردفول آشنایی دارید یا حداقل اسمش را شنیده‌اید. این سریال با بازی ریو کارنی، تیموتی دالتون و اوا گرین توانست طرفدارانی برای خودش دست و پا کند و محبوبیتی نسبی به ارمغان بیاورد.

نزدیک به چهار سال پس از پایان کار سریال، حالا اسپین‌آفی توسط خالق اصلی سریال فیلم‌نامه‌نویس مشهور یعنی جان لوگان (نامزد کسب اسکار برای آثاری چون هوانورد، گلادیاتور و هوگو) ساخته و پرداخته شده و قرار است به زودی آغاز به کار کند. «پنی دردفول : شهر فرشته ها» نزدیک به ۴۰ سال پس از اتفاقات سریال اصلی در دوران طلایی هالیوود می‌گذرد. لس‌آنجلس سال ۱۹۳۸، جایی است که با فولکلور و تنش‌های اجتماعی مکزیکی آمریکایی پیوند خورده است.

شخصیت‌های اصلی باید برای نابود کردن الهه‌ای با نام سانتا موئرته بجنگند. یکی از شخصیت‌های اصلی، کارآگاه تیاگو وگا با پرونده‌ی قتل‌هایی فجیع سر و کله می‌زند که در ادامه به بخشی از تاریخ لس‌آنجلس تبدیل می‌شوند. تیاگو و خانواده‌اش باید با نیروهای قدرتمندی که ممکن است آن‌ها را متلاشی کند، دست و پنجه نرم می‌کنند. بازیگران سریال شامل ناتالی دورمر (بازیگر بازی تاج و تخت)، نیتن لین (شیرشاه)، کری بیشه (بازیگر آرگو) و دنیل زواتو (بازیگر  از مردگان متحرک بترسید)، ستارگان اصلی این سریال هستند.

ببینید: ناتالی دورمر از «پنی دردفول: شهر فرشته‌ها» می‌گوید

‘Penny Dreadful’ Production Designer on Taking Down ‘Deadwood’ to Create 1930s Downtown Los Angeles

“Penny Dreadful: City of Angels” production designer Maria Caso describes how she and the show’s team took down the “Deadwood” set to recreate 1930s Downtown Los Angeles for Variety Artisans presented by HBO. The series follows Detective Tiago Vega and his partner Lewis Michener who, while chasing a murder suspect, fall into the rich history of Los Angeles that showcases the building of the city’s first freeways and its deep traditions of Mexican-American folklore.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

2,790 بازدید کلی, 18 بازدید امروز

ادامه مطلب

انتخاب سردبیر

برای پنجاه سالگی کریستوفر نولان: او شوالیه‌ی سینماست!

سینمای کریستوفر نولان

برای پنجاه سالگی کریستوفر نولان | او شوالیه‌ی سینماست!

برخلاف باور عده‌ای که معتقدند سینمای کریستوفر نولان نوجوان‌پسند است و از نوجوان‌پسندبودن به عنوان عیب یاد می‌کنند! آن‌هایی که معتقدند او از فرم پیچیده‌نما بهره می‌گیرد تا سرپوشی بگذارد بر مفاهیم ساده‌ای که در پس فیلم‌هاش در جریان‌ند. سعی می‌کنم کوتاه توضیح دهم این‌گونه نیست و سینمای او پر از المان‌هایی‌ست که برای سینه‌فیل‌ها اقناع‌کننده جلوه می‌کند.

در نخستین مواجهه با هر فیلمی ابتدا سعی می‌کنیم درکی از مختصات داستانی – روایی آن به دست بیاوریم. داستان درباره‌ی چیست؟ این نخستین سوال ما در مواجهه با آثار سینمایی‌ست. اتهام نولان این است که او در پس پلات‌های پیچیده دنبال گفتن حرف‌های ساده است گرچه این ادعا در ابتدا درست می‌نماید اما باید از زاویه‌ی دیگری نگاه کرد.

کافی‌ست یک بار به فیلم های محبوب نولان ‌‌ (روی هشتگ بزنید) نگاه کنید: او و برادرش جاناتان، به عنوان دست‌ راست او در نگارش فیلم‌نامه، وام‌دار سینمای کلاسیک‌ از حیث شخصیت‌پردازی‌ند. قصه‌هایی با جوهره‌های یک خطی که در روایت و پیش‌برد پلات مدرن شده. نولان مثال نقض جمله‌ی معروف هنری جیمز است که پلات یعنی شخصیت و شخصیت یعنی پلات.

از سوی دیگر تقلیل سینمای نولان تنها و تنها به قصه‌گویی، نادیده‌انگاشتن جنبه‌ای‌ست که او در تمام این سال‌ها تلاش کرده آن را بیش‌تر رعایت کند: سینما بودن. لحظه‌ای چشمان‌تان را ببندید و فیلم‌های او را به یاد بیاورید. چند پلان آیکونیک در ذهن‌تان نقش می‌بندد؟ بگذارید کمی کمک‌تان کنم. صحنه‌ی پایانی «سرآغاز / Inseption»، لحظه‌ی گریستن متیو مک‌کاناهی در «میان‌ستاره‌ای»، سکانس غرق‌شدن سربازان و آتش‌گرفتن دریا در «دانکرک» و … در هر فیلم نولان پلانی هست که بیرون از قصه می‌ایستد. بیرون از قصه ایستادن ممکن نیست مگر با کارگردانی درست و احترام به سینما. آندره مالرو می‌نویسد: «هر فیلمی که ساخته می‌شود باید به دفاع از سینما برخیزد.». فیلم‌های نولان همگی به دفاع از سینما برخواسته‌اند. او شوالیه‌ی سینماست.

نوشته‌ی عرفان شفیع‌پور

در کنار مطالعه‌ی مولفه‌های سینمای کریستوفر نولان ببینید:

هشت راز کارگردانی کریستوفر نولان

 

A guide for the films of Christopher Nolan

1. Gothic Worlds with Manipulated Time
2. Conflicted Men in Suits Often in Aquatic Peril
3. Contrasting Psychological Themes: Order Vs. Chaos, Dreams Vs. Reality, Identity Vs. Self Deception
4. Large Format & IMAX Cinematography with Mind Bending Visuals And Practical Special Effects
5. The Arc Shot
6. And Always a Steady Hand

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

 

8,158 بازدید کلی, 26 بازدید امروز

ادامه مطلب

ستاره‌ها

برای تولد استنلی کوبریک: همه‌ی آن‌چه باید از «۲۰۰۱: ادیسه‌ی فضایی» بدانید | Stanley Kubrick; The Humanity behind the Technic

استنلی کوبریک ادیسه فضایی

آرت‌تاکس – گروه سینمای جهان: به مناسبت نود و دومین سال‌روز تولد استنلی کوبریک همه‌ی آنچه که باید از ساخته‌ی اعجاب‌انگیز او، «۲۰۰۱: ادیسه فضایی» بدانید را در این مطلب بخوانید:

برای تولد استنلی کوبریک | همه‌ی آن‌چه باید از «۲۰۰۱: ادیسه فضایی» بدانید

۱) فیلم‌برداری این اثر در لندن و در دسامبر ۱۹۶۵ شروع شد و هدف این بود که تا کریسمس ۱۹۶۶ به پایان رسیده و اکران شود. رابرت اچ. اوبرایان، رئیس مترو گلدوین مایر، در سپتامبر ۱۹۶۶ به ورایتی گفت که اکران این فیلم به تعویق افتاده و بودجه‌ی ۶ میلیون دلاری آن کافی نیست. او ادامه داد: «استنلی فرد صادقی است و به راحتی اعتراف کرد که انتظار نداشت در بخش جلوه‌های ویژه‌ی تا این حد به دردسر بیافتد. ما می‌توانستیم بگوییم که باک راجرز با ۶ میلیون دلار این فیلم را بسازد اما با یک میلیون دلار بیش‌تر، به آن چه که از پیش برنامه‌ریزی کرده بودیم رسیدیم. آیا باید به او می‌گفتیم که بودجه‌اش بیش‌تر از ۶ میلیون نمی‌تواند باشد؟ چرا باک راجرز را با ۶ میلیون دلار بیاوریم وقتی می‌توانیم کوبریک را با ۷ میلیون دلار داشته باشیم؟». در نهایت اما بودجه‌ی مصرفی این فیلم به ۹.۵ میلیون دلار رسید.

ببینید: چرا کوبریک به سراغ فیلم پرتقال کوکی رفت؟

۲) آرتور سی.کلارک:‌ «زمان‌هایی بود که استنلی کوبریک همه را بیرون می‌کرد و تنها او و فیلم‌بردار می‌دانستند که چه چیزی فیلم‌برداری می‌شود.». او ادامه می‌دهد: «من و کوبریک رمان و فیلم‌نامه را هم‌زمان نوشتیم. اساس این داستان بسط داستان کوتاهی‌ست که من ۲۰ سال پیش نوشته بودم. ما «تقریباً تمام سال ۱۹۶۴ را به نوشتن و بحث درباره‌ی این پروژه گذراندیم. سال بعد هم با ویرایش فیلم‌نامه، شنیدن نصیحت‌های فنی اداره کل ملی هوانوردی و فضا (ناسا) و حدود ۴۰ شرکت و هم‌چنین سایر کارهای فیزیکی آماده‌سازی فیلم سپری شد.»

۳) بیش از ۲۰۰ سکانس جلوه‌های ویژه در فیلم وجود داشت. کوبریک نمودارهای غول‌آسایی را به دیوار زده بود که همه‌ی عملیات‌های فضایی را دنبال و مشکلات احتمالی را بررسی می‌کرد. او همکاری بسیار نزدیکی با ناسا، به ویژه با بچه‌های برنامه‌ی آپولو و دیک اسلِیتون، داشت.

۴) واکنش منتقدان ترکیبی از تحسین و نفی بود. بسیاری از منتقدان شکایت کرده بودند که سیر روایی داستان هیچ معنی‌ای ندارد و برخی هم زیر بار توضیح کوبریک نرفتند که گفته بود:

«من می‌خواستم بیانیه‌ای غیرشفاهی بسازم که بتواند افراد را در سطح‌های غریزی، احساسی و روانی تحت تاثیر قرار دهد.»

۵) مترو گلدوین مایر محض احتیاط می‌خواست این فیلم که به آرامی داشت در سینماهای ایالات متحده اکران می‌شد ورد زبان‌ها باشد. برای همین این استودیو لیستی از طرفداران این فیلم را که شامل پل نیومن، جوآن وودوارد، وارن بیتی، میک جگر، جان لنون، مایک نیکولز، هنری فوندا و استنلی دونن بود تهیه کرد.

Stanley Kubrick; The Humanity behind the Technic

“2001: A Space Odyssey” began filming in London in December 1965, aiming for a Christmas 1966 release. Writer Arthur C. Clarke told Variety reporter Jerry Beigel that Kubrick’s secrecy was not a PR stunt. “There were times when he cleared the entire set, and only he and the cameramen know what was filmed.” Clarke said he and Kubrick wrote the novel and screenplay simultaneously, expanding on a short story by Clarke 20 years earlier. Writer Arthur C. Clarke told Variety reporter Jerry Beigel that Kubrick’s secrecy was not a PR stunt. “There were times when he cleared the entire set, and only he and the cameramen know what was filmed.” Clarke said he and Kubrick wrote the novel and screenplay simultaneously, expanding on a short story by Clarke 20 years earlier. Critical reaction was mixed. Many reviewers complained that the plot made no sense, and some balked at Kubrick’s explanation, “I wanted to make a non-verbal statement, one that would affect people on the visceral, emotional and psychological levels.”

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

5,839 بازدید کلی, 18 بازدید امروز

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها