با ما همراه باشید

معرفی فیلم غلامرضا تختی

سوءتفاهم آخرین ساخته‌ی بهرام توکلی است. او پس از ساخت «تنگه ابوقریب»، به سراغ پروژه‌ای متفاوت‌ رفته. از دیگر نکا قابل‌توجه درباره‌ی این اثر می‌توان به جایگزینی بازیگر اصلی‌اش در روزهای نخست فیلم‌برداری اشاره کرد.

خلاصه داستان فیلم غلامرضا تختی

«غلامرضا تختی» همان‌گونه که از اسم‌ش پیداست فیلمی‌ست در ژانر بیوگرافیک که به مرور زندگی تختی از کودکی تا زمان خودکشی‌اش می‌پردازد.

بازیگران فیلم غلامرضا تختی

ماهور الوند، آتیلا پسیانی، بهنوش طباطبایی، ستاره پسیانی،  مجتبا پیرزاده، سیاوش طهمورث، حمیدرضا آذرنگ، علیرضا گودرزی و محسن تختی.

 

از تختی بیش‌تر ببینید:

نشست خبری فیلم تختی | لینک تماشا

نقد فیلم تختی از زبان علی علایی | لینک تماشا

صندلی قرمز با علی‌رضا گودرزی درباره ساخت «تختی» | لینک تماشا

 

سی‌وهفتمین جشنواره‌ی فیلم فجر را در صفحه‌ی ویژه‌ی این رویداد در آرت‌تاکس دنبال کنید.

۱ دیدگاه

1 دیدگاه

 1. شاهرخ ملک زاده بافقی

  ۱۳۹۸/۰۱/۱۴ در ۲۰:۲۹

  وقتی اومدم تو فقط پسرم سلام کرد, اونقدر خسته و پژمرده بودم که همزمان با جواب سلام پسر, طبق معمول پیراهن و شلوارم را هل دادم روی دسته مبل, داشتم با یک دست پیژامم را بالا می کشیدم و اون یکی دستم رو سر میدادم توی آستین پیراهن راحتی که علی گفت: بابا میخایم بریم سینما, تو میای؟ با بی میلی و با صدای خفه شده در یقه پیراهن راحتی گفتم نه بابا جون من خسته ام با مامانت برو. خانمم همانطور که سرش توی موبایل بود به علی گفت به بابات بگو فیلم رحمان ۱۴۰۰ داره. علی گفت بابا بیا دیگه. توی چهره اش التماس بود. دلم نیومد بگم نه. با اینکه با این حالم تنها چیزی که نمی چسبید سینما بود راضی شدم. دوباره پیژامه و پیراهن خونگی را دراوردم و با لباسهای بیرونی جاشون را عوض کردم. لباس زیرهام رفت روی دسته مبل, لباسای بیرونی را پوشیدم.
  جلوی باجه بلیط که رسیدیم حس ششمم گفت این فیلم و این موقع توی تعطیلات عید و ۱۵ دقیقه مونده به شروع سانس بعیده جا باشه. خانمم رفت توی صف بلیط خانمها که خلوت تر بود. از دور شنیدم که ظرفیت تکمیل شده؛ علی اصرار می کرد ساعت ۲۳:۳۰ بگیریم. مادرش هم چونه میزد که دیره, میریم و یه شب دیگه میاییم. خواستم قائله رو بخوابونم. حوصله خونه رفتن نداشتم و اصلا حال اینکه فردا شب دوباره این داستان را تکرار کنیم که دیگه اصلا. یه نگاه به تابلو فیلمهای پردیس سینمایی انداختم. پارادایز, شش مترو نیم, تختی. گفتم شش متر و نیم را بگیر. بلیط فروش گفت اقا الان وسط سانسه. دیگه حوصلم سر رفته بود. گفتم تختی را بگیر. حدس می زدم فیلم خسته کننده ای باشه. دیگه کی باشه که تختی را نشناسه و داستانش را ندونه. بلیط را گرفتیم و رفتیم برای قسمت شیرین برنامه یا بهتر بگم قسمت خوشمزه برنامه: پف فیل و پفک هندی. میدونستم فیلم هیجانی نداره و دیدن فیلمی که از اول آخرش را میدونی نمی تونه برات جذاب باشه برای همین ۲ تا لیوان بزرگ پف فیل برای خودم گرفتم. اقلا مشغول میشم تا فیلم تموم بشه. ۲ تا پف فیل و ۲ تا فیلم هندی ۲۰ هزارتومان!!! معمولا به قیمتها اعتراض نمی کنم ولی امشب باید خودمو یه کم خالی می کردم. به فروشنده گفتم فکر کنم تو بیشتر از سالن درمیاری! با تعجب گفت مگه چقدر درمیارم که با سالن برابری کنه. گفتم از فیلم تختی که بیشتر در میاری!؟ با پوزخند گفت تختی همیشه مظلوم بود.
  وقتی وارد سالن کوچک پردیس شدیم علی نق زدن را شروع کرد, بابا این بدترین سالنیه که تا حالا دیدم. راست می کفت منم تا حالا سالن سینما به این کوچکی ندیده بودم. با این حال توی هر ردیف ۲ یا سه نفر بیشتر ننشسته بودن, کلا ۲۰ نفر هم نبودیم. واقعا مظلومیت تختی هویدا بود.
  فیلم که شروع شد با صحنه های سیاه و سفید و فلاکت مردم جنوب شهر تهران دیگه مطمئن شدم باید به پف فیل خوردن اکتفا کنم. صدای قرچ و قروچ پف فیل و پفک هندی از صدای فیلم بیشتر به گوش می رسید. کم کم فیلم شکل گرفت, احساس کردم از شدت فک زدنها و پفک خوردنا کم شده, وقتی صحنه های جوانمردی تختی و همدلی مردم پخش می شد, وقتی که داستان به آزادگی و وارستگی مصدق می پرداخت, موهای تنم سیخ شده بود. دیگه هیشکی چیزی نمی خورد همه غرق در فیلم شده بودن, وقتی به آرزوهای دختر همبازی بچگیهای تختی که میخواست بره آلمان پزشکی بخونه پرداخته می شد ناخودآگاه اشک تو چشمام حلقه زد.
  وسطای فیلم یهو فیلم سیاسی شد, با وجود اینکه عوامل فیلم خیلی خلاصه و کوتاه به جنبه سیاسی زندگی تختی پرداخته بودند و با وجود اینکه آقای طالقانی به نظرم چهره ای دوست داشتنی از جامعه روحانیت سیاسی است نمی دونم چرا حالت تهوع بهم دست داد. خیلی سیاست زده شده زندگیهامون. با لجاجت چند تا پف فیل سق زدم. از عمد با صدا جویدمشون. حالا داشت صحنه های زلزله بوئین زهرا و کمکهای مردمی و میدون داری تختی را نشون می داد و چقدر با شرایط سیل اینروزهای کشور و بی اعتمادی مردم به نهادهای مسئول شباهت داشت. وقتی مادر تختی که انگار خیلی از ازدواج پسرش راضی به نظر نمی اومد براش دعای خیر کرد واقعا بغض کردم.
  و باز هم بحث شیرین اختلاس, انگار این مملکت بی اختلاس اموراتش نمی گذره, برادر تختی می گفت میخان تختی را بزنن, زورشون نمیرسه به من تهمت اختلاس زدن, خندم گرفت.
  و وقتی که دیدم آدمهایی که نمی تونن نه بگن چقدر مظلومن و وقتی که تختی را خاک می کردن واقعا اشکم ریخت خدارو شکر چراغها خاموش بود و من زود پاک کردم.
  موقع برگشتن حالم خیلی بهتر از ۲ ساعت پیش بود, خدارو شکر یه توفیق اجباری باعث شد بعد از مدتها یه فیلم خوب ببینم ولی خدایی تختی خیلی مظلومه. الان ما به تختیهای بیشتری نیاز داریم و باید قدرشون را بدونیم تا جوون مرگ نشن.
  شاهرخ ملک زاده بافقی, ۱۴/۱/۹۸

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنونس

بازگشت سارا کانر | تریلر فیلم «ترمیناتور: سرنوشت تاریک»

تریلر ترaمیناتور: سرنوشت تاریک

جدیدترین تریلر ترمیناتور: سرنوشت تاریک منتشر شد. سازندگان ترمیناتور تصمیم گرفتند که خانه تکانی اساسی در این مجموعه انجام دهند و ششمین فیلم را تحت عنوان اثری مستقل روانه‌ی سینماها کنند. این فیلم دنباله‌ای مستقیم بر قسمت‌های اول و دوم ترمیناتور، یعنی نابودگر و روز قضاوت، محسوب می‌شود و سایر فیلم‌ها و سریال‌های ساخته شده از این سری را نادیده می‌گیرد.

رودررو با جهان بیرون پارک | تریلر فصل سوم وست ورلد

کارگردان این قسمت بر عهده‌ی تیم میلر و تحت نظارت مستقیم جیمز کامرون است. تیم میلر سابقه‌ی ساخت فیلم «ددپول» را در کارنامه‌ی کاری‌اش دارد.در این قسمت آرنولد شوارتزنگر ایفاگر نقش نابودگر خواهد بود. نکته‌ی جالب توجه و جذاب برای علاقه‌مندان این مجموعه، بازگشت لیندا همیلتون در نقش سارا کانر است.

این فیلم در تاریخ ۱ نوامبر ۲۰۱۹ اکران خواهد شد.

ادامه مطلب

آنونس

رودررو با جهان بیرون پارک | تریلر فصل سوم وست ورلد

تریلر فصل سوم وست ورلد

از سال ۲۰۱۶ که نخستین اپیزود سریال وست‌ورلد منتشر شد این اثر جاناتان نولان توانست هواداران پر و پاقرصی را برای خودش پیدا کند. حالا تریلر فصل سوم وست ورلد منتشر شده و اچ‌بی‌او اعلام کرده فصل جدید در سال ۲۰۲۰ منتشر خواهد شد.

تریلر سریال نیروی اهریمنی‌اش

از دیگر نکات قابل‌توجه این تریلر تازه منتشرشده که می‌توانید آن را با زیرنویس فارسی اختصاصی ببینید. حضور آرون پل ستاره‌س سریال بریکینگ بد است.

ادامه مطلب

آنونس

تریلر سریال نیروی اهریمنی اش | با جایگزین بازی تاج‌وتخت آشنا شوید

تریلر سریال نیروی اهریمنی اش

در حالی که چند روز قبل جدیدترین تریلر سریال نیروی اهریمنی اش منتشر شد حال خبر آن رسیده است که شبکه‌ی HBO قصد دارد این سریال را جایگزین بازی تاج و تخت کند.

معرفی فیلم دی‌روز : وقتی بیتل‌ها ناپدید می‌شوند

سه‌گانه‌ی «نیروی اهریمنی‌اش» نوشته‌ی فیلیپ پولمن، در کنار آثار پرطرفداری مانند هری‌پاتر و توایلایت از سرآمدان ژانر فانتزی‌ند. با این همه سرنوشت اقتباس از «نیروی اهریمنی‌اش» به خوبی آن دو کتاب دیگر نشد. «قطب‌نمای طلایی»: در نتیجه‌ی درگیری داخلی در استودیو و کمرنگ کردن مضامین مذهبی معروف کتاب، هم در تایید منتقدین ناکام ماند هم هواداران دو آتشه‌ی کتاب را دل‌سرد کرد.

معرفی فیلم هابز و شاو | نخستین اسپین‌آف از سریع و خشن

حال سال‌ها پس از اکران آن فیلم، بی‌بی‌سی با همراهی اچ‌بی‌او سراغ ساخت یک سریال براساس این سه‌گانه رفته و امیدوار است به نتیجه‌ی بهتری دست پیدا کند. در کنار بازیگران معروفی چون جیمز مک‌اووی، روث ویلسون و لین مانوئل میراندا، ستاره‌ی اصلی این سریال دفنی کین در نقش لیرا بلاکا، پروتاگونیست این سری است. سینمادوستان بازی بی‌نظیر او در فیلم لوگان را به خاطر دارند. هر چند تاریخ شروع پخش سریال نامعلوم است اما بی‌بی‌سی و اچ‌بی‌او اعلام کردند سریال آماده است.

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها