معرفی کتاب اکون آبادی ها | ناکجاآباد یک طنزنویس حرفه‌ای

کتاب اکون آبادی ها | پوریا عالمی | نشر کاندو | ۱۳۹۵

کتاب اکون آبادی ها | پوریا عالمی | نشر کاندو | ۱۳۹۵

نکیسا راستین – آرت‌تاکس:

در سال‌های دور، در سرزمین‌های دور، ناکجاآبادی بود به نام«اکون‌آباد». نام اکون‌آباد از کلمه‌ی اکون در لاتین می‌آید. برای همین هم به شهروندهای این سرزمین می‌گفتند اکون‌آبادی.

کتاب اکون آبادی ها جلد اول از یک سه‌گانه به قلم پوریا عالمی است.با خواندن کتاب اکون آبادی ها می‌فهمیم که کار اقتصاد دنیا واقعن چطور به اینجا کشیده شد. چون این داستان درباره‌ی باغدارانی است که به اقتضای طبیعت، هر کدام یک محصول خاص را در باغ‌شان پرورش می‌داده‌اند و از همان محصول هم می‌خورده‌اند. تا این‌که روزی برحسب تصادف یک نفر اشتباهی محصول دیگری را می‌خورد و از آن‌جا مبادله پایاپای و مبادلات اقتصادی شکل می‌گیرد.

شاید باورتان نشود اما گلدکوئست، بانک، وام، اختلاس، کوپن و حتا روشنفکری محصول اکون‌آبادی‌هاست.

شخصیت‌های کتاب اکون آبادی ها بدون این‌که خودشان بدانند پدران علم اقتصادند و همزمان با دنیای بیرون کارهای اقتصادی انجام می‌دهند.

اگر چیزی از اقتصاد نمی‌دانید کتاب اکون آبادی ها با زبانی روان و طنزی ظریف شما را با دنیای اقتصاد آشنا می‌کند.

فریدون مجلسی در توضیح این کتاب گفته: در گذشته طنزهای کوتاهی درباره‌ی اقتصاد داشتیم، اما فکر نمی‌کنم که کسی به شکل مفصل و در قالب یک داستان به این موضوع پرداخته باشد. به نظرم این کتاب از هیچ اثری الگوبرداری نکرده است. این کتاب به شکلی مفصل روی واقعیت‌های اقتصادی جامعه مانند آقازادگی، رانت‌خواری و‌ پولشویی دست گذاشته و تصویری از جامعه به ما ارائه می‌دهد.

پوریا عالمی نویسنده‌ی کتاب اکون آبادی ها هم معتقد است که رمان طنز برای همه‌ی گروه‌های سنی می‌تواند جذاب باشد چون موضوع آن به گونه‌ای است که همه می‌توانند آن را بخوانند. وقتی کار خوبی نوشته شود برای همه جذاب است و گروه سنی خاصی را دربر نمی‌گیرد. مهم کیفیت اثر است و فرقی نمی‌کند که این کتاب را یک نویسنده معروف نوشته یا یک روزنامه نگار یا فرد خلاق دیگری، مهم این است که توانسته اثر قابل قبولی ارائه دهد.

لینک کوتاه:

شاید این ها را نیز دوست داشته باشید

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *