اختصاصی آرت‌تاکس با مهرداد افسری | فریم مهم نیست؛ فکرِ پشتِ فریم مهم است

گفت‌وگوی محمدرضا شاهرخی‌نژاد با مهرداد افسری به بهانه‌ی نمایشگاه «چهل، رساله‌ای در باب سلوک زمینی»

مهرداد افسری با ۱۱ قطعه عکس نمایشگاهی را با نام «چهل؛ رساله‌ ای در باب سلوک زمینی» از ۲۱ اردیبهشت‌ در گالری محسن برگزار خواهد کرد و علاقه‌مندان می‌توانند از ۲۲ اردیبهشت‌ تا ۱۱ خرداد از این نمایشگاه بازدید کنند.

مجموعه «چهل؛ رساله‌ ای در باب سلوک زمینی» که ایده آن بر پایه فلسفه سهروردی و حکمت اشراق استوار است، در اصل شامل چهل عکس می‌شود که در کتابی با همین عنوان منتشر شده و در روز افتتاحیه نمایشگاه رونمایی خواهد شد. همچنین این نمایشگاه سه روز پس از افتتاح در گالری محسن در نمایشگاه فوتو لندن ۲۰۱۸ نیز روی دیوار می‌رود.

در استیتمنت این نمایشگاه آمده است: «اولِ این دو خطِ آخر نقطه است، آنجا مسافت نیست، و میان آخرِ هر دو خط یک گَز مسافت بُوَد. اکنون، اگر این دو خط که تا زمین کشیدی تا فلک بکشی، میان آن دو خط تا آن جایی که شکل آفتاب است دو گَز بُود و مسافتِ شکلِ آفتاب چهار گَز نهادیم. پس دو گَز جرم آفتاب از این دو خط بیرون باشد، یک گز از جانب راست یک گز از جانب چپ. اگر خود به جایِ یک گز یک ذره بُود که با زیرِ سرِ نقطه اول که به ماه تعلق می دارد از هر دو طرف نور به هم پیوسته شود و سایه زمین اینک شب باشد، چندان است که میانِ این ۲ خطِ آخر از زمین تا نقطه باقی، همه به نور آفتاب روشن است. شهاب الدین یحیای سهروردی»

مهرداد افسری عکاس، مستندساز و ویدیو آرتیست ایرانی متولد ١٣۵۶ در خوی است. او مدرک کارشناسی عکاسی را در سال ١٣٧٩ و کارشناسی ارشد عکاسی خود را در سال ١٣٨۵ از دانشگاه هنر تهران دریافت کرد.

او ١۴سال سابقه تدریس در دانشگاه‌های هنر و عضو افتخاری انجمن هنرمندان ایران است. از سال ١٣٧٩ تاکنون ١۴ نمایشگاه انفرادی در گالری‌های مختلف از جمله: «بعد از مادربزرگ» گالرى محسن ١٣٩۴،  «هر آن‌چه که دیگر نیست» گالری محسن ١٣٩٣، «آمریکا گستره‌ی معلق» گالری محسن ١٣٩٢، «هندسه مقدس بخت» گالری اعتماد ١٣٩٠، «شاه‌نامه شاه طهماسب» گالری اثر ١٣٨٨، «گام بایکرومات» گالری اثر ١٣٨۶، «عکاسی به مثابه اسطوره» گالری راه ابریشم ١٣٨۴، «مناظر جاده ای» گالری اثر ١٣٨١ و … برگزار کرده است.

آثار مهرداد افسری در بیش از ٨٠  نمایشگاه و حراج هنرى از سال ۱۳۷۸ در  کشورهای ایران، آلمان، آمریکا، امارات، لیتوانی، اسپانیا، ایتالیا، اسلوونی، ترکیه، گرجستان، فرانسه، انگلستان، نروژ، از جمله در بینال ونیز ایتالیا، پاریس فتو فرانسه، هنر معاصر استانبول، موزه کویینز آمریکا، موزه هنرهای معاصر گرجستان، دانشگاه وست منیستر لندن، موزه ملی رینا صوفیا اسپانیا، موزه‌ی طراحی و معماری موا، لیوبلیانا، اسلوونی و … به نمایش در آمده است.

افسری برنده‌ى دو دوره جشنواره عکس‌های دریایى ایران و برگزیده اول دهمین بینال عکس ایران و هم‌چنین جز هنرمندان برنده‌ی گرنت «تهران یک مایل مربع» بنیاد هنری ویزیتینگ آرت در لندن انگلستان و برنده‌ی گرنت «پل هُنرى» بنیاد بین‌المللی هنر و هنرمندان در واشنگتن و نیویورک آمریکا بوده است. داوری و سخنرانی جشنواره‌های متعدد هنری داخلی و خارجی  و نمایشگاه گردانی چندین نمایشگاه از دیگر فعالیت‌های اوست.

آثار او در نشریات متعدد داخلى و بین‌المللى به چاپ رسیده است. از کتاب‌های او می‌توان به «هرآن‌چه که دیگر نیست» و مجموعه «چشم ٣٨» انتشارات ماه‌ریز اشاره کرد.

لینک کوتاه:

شاید این ها را نیز دوست داشته باشید

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *