art-9702251052

نسیم مرعشی مقابل دوربین آرت‌تاکس: وقتی با مخاطبین بین‌المللی روبه‌رو می‌شوی جهانت بزرگ‌تر می‌شود

سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران | نسیم مرعشی در سرای بازار جهانی کتاب درباره‌ی تجربه‌ی ترجمه‌ی کتاب «پاییز فصل آخر سال است» به ایتالیایی صحبت می‌کند

نسیم مرعشی متولد سال ۱۳۶۲ در تهران، فارغ‌التحصیل رشته مهندسی مکانیک، نویسنده، فیلم‌نامه‌نویس و روزنامه‌نگار است. مرعشی با کتاب پاییز فصل آخر سال است در سال ۱۳۹۳ برنده جایزه ادبی جلال آل‌احمد شد. او در گفت‌وگویی که با احمد شاکری در بازار جهانی کتاب داشته درباره‌ی تجربه‌ی ترجمه‌ی نخستین رمان‌ش، «پاییز فصل آخر سال است» به زبان ایتالیایی صحبت می‌کند و می‌گوید:‌ « نشری در ایتالیا وجود دارد به نام «سی‌وسه‌پل»، که مدیر مسئول آن خانمی‌ست که پیش‌تر در ایران به‌عنوان رابط فرهنگی فعالیت داشته است. نشر مطرح و بزرگی نیست اما توانست نخستین کتاب من را در کتاب‌فروشی‌های کوچک و محلی ایتالیا توزیع کند.»

مرعشی درباره‌ی تجربه‌ی مواجه‌اش با خوانندگان کتابش می‌گوید: «در آغاز فکر می‌کردم مخاطبین آن کتاب، تنها زنان جوان هستند اما وقتی کتاب را دست افرادی با رده‌ سنی‌های گوناگون دیدم متوجه شدم تنها برای یک طبقه‌ی خاص نمی‌نویسم و سعی کردم جهانم را بزرگ‌تر کنم. همین اتفاق در مورد مخاطبینی که کتابم را در ایتالیا خوانده بودند هم صادق است؛ کتاب چندماه پیش از حضور من در ایتالیا چاپ شده بود و در مراسم رونمایی و ملاقات من با خوانندگان، توانستم فیدبک‌های جالبی از خوانندگان بگیرم.»

 

 

 

دیدن ویدیوهای اختصاصی آرت‌تاکس از سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران | لینک تماشا

 

لینک کوتاه:

شاید این ها را نیز دوست داشته باشید

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *