با ما همراه باشید

نشست خبری ریتی پان کارگردان و تهیه‌کننده کامبوجی با حضور شادمهر راستین، مدیر باشگاه جشنواره جهانی فجر در «گذراجتماعات» برگزار شد.

عکس کاور: علیرضا صوت‌اکبر

به گزارش ستاد خبری سی‌و‌ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر، نشست خبری ریتی پان کارگردان و تهیه‌کننده کامبوجی، چهارشنبه ۵ اردیبهشت ساعت ۱۶ در «گذراجتماعات» سی‌و‌ششمین جشنواره جهانی فیلم فجرواقع در طبقه هفتم پردیس چارسو برگزار شد.

شادمهر راستین در معرفی این کارگردان با عنوان اینکه ریتی پان با نگاهی انسانی، رویدادهای تاریخی را در مستندهایش به تصویر می کشد، گفت: «ریتی پان در مستندهایش این سوال را مطرح می‌کند که بعد از کشتارها چگونه زندگی کنیم؟ جواب‌هایش توانسته‌اند او را نامزد دریافت جایزه‌های جهانی و صلح کند.»

مدیر باشگاه جشنواره جهانی فیلم فجر با توضیح این مطلب که ریتی پان در ساخت مستندهایش از همه روش های سینمای داستانی برای جذاب کردن قصه استفاده می‌کند،گفت: «ریتی پان به تازگی وارد عرصه تهیه‌کنندگی هم شده و در حال حاضر بر روی فیلمی آلترناتیو کار می‌کند.»

در ادامه‌ی این نشست خبری ریتی پان شناخته‌شده‌ترین کارگردان سینمای کامبوج با بیان اینکه برای اولین بار است در ایران حضور دارد اما پیش از این بسیار درباره ایران مطالعه داشته و فیلم‌های ایرانی را دنبال کرده است، گفت: «کشور شما برای من یک کشور سینمایی محسوب می‌شود و افتخار می‌کنم اینجا هستم. بارها فیلم‌های ایرانی را دیده‌ام که پیش از آن به من گفته‌اند بازیگران این فیلم اولین بار است که جلوی دوربین می‌روند اما بازی‌شان شگفت‌انگیز بوده است.»

این کارگردان که فیلم‌هایی درباره نسل‌کشی خمرهای سرخ در کامبوج ساخته و شهرت جهانی پیدا کرده با اشاره به اینکه او شجاع‌تر یا قوی‌تر از کسانی که در آن جنایت‌ها از دست رفته‌اند، نیست عنوان کرد: «ما معمولن با عدد و رقم در کشتارها سر و کار داریم و درباره انسان ها و داستان‌هاشان حرفی نمی‌زنیم در حالی‌که طبیعی بود من به عنوان بازمانده‌ای از این جنایت، داستان این آدم‌ها را بگویم و این‌که چرا آن‌ها را از دست داده‌ایم.»

این کارگردان کامبوجی با اشاره به این‌که هما‌ن‌طور که همه ما یک بدن داریم گفت: «هر کدام‌مان هم یک داستان داریم و با از بین رفتن ما آن داستان هم از دست می‌رود.»

او ادامه داد: «در جنایت‌های ضد بشری تنها انسان‌ها نیستند که از بین نمی‌روند بلکه فرهنگ و هویت‌ها هم هستند که شناسنامه‌شان از دست می‌رود.»

ریتی پان شاهد جنایت‌بودن را باعث قوی‌شدن اراده‌اش دانست و گفت: «من همیشه می‌خواستم نشانگر رنجی باشم که این آدم‌ها کشیده‌اند و تنها با فیلم نبود که می‌خواستم از آن‌ها بگویم، زمانی با موسیقی و خواندن و زمانی هم با نقاشی تصویرگر رنج آن‌ها شدم.»

در ادامه‌ی این نشست، شادمهر راستین با این توضیح که خمرهای سرخ، گروه کمونیستی بودند که کامبوج را گرفتند و به آنها تنها ۴۸ ساعت برای تخلیه وقت دادند و در عرض چند روز ۲ میلیون نفر از آن‌ها را کشتند، نگاه ریتی پان را از دریچه فراموشی و انتقام ندانست.

این کارگردان کامبوجی جشنواره را دارای نقش مهمی در معرفی فیلم‌ها در عرصه بین‌الملل دانست و ادامه داد: «همین صف‌های بلندی که امروز در پشت در سالن‌های این جشنواره می‌بینید نشان از اهمیت جشنواره و باعث خوشحالی من است که می‌بینم بیشتر این افراد جوان‌ها هستند و تا نیمه‌های شب در این جشنواره فیلم می‌بینند.»

در پایان شادمهر راستین با اشاره به اینکه فیلم «تبعید» ساخته ریتی پان ، سال گذشته در جشنواره جهانی فیلم فجر نمایش داده شد و به حدی از آن استقبال شد که به سانس فوق العاده کشیده شد، خبر داد که از ریتی پان قول گرفته شده تا جدید ترین ساخته‌اش را در این جشنواره و برای اولین بار نمایش بدهد.

 

 

بیش‌تر ببینید:

گفت‌وگوی اختصاصی آرت‌تاکس با دبورا یانگ | لینک تماشا

گفت‌وگوی اختصاصی آ‌رت‌تاکس با الیویه مگاتون | لینک تماشا

گفت‌وگوی اختصاصی آرت‌تاکس با فرانکو نرو | لینک تماشا

 

سینمای ایران

معرفی فیلم زهر مار به کارگردانی جواد رضویان

معرفی فیلم زهر مار

معرفی فیلم زهر مار نخستین ساخته‌ی جواد رضویان با بازی سیامک انصاری، شبنم مقدمی، شقایق فراهانی، سیامک انصاری، برزو ارجمند و علی استادی

معرفی فیلم زهرمار

جواد رضویان که بازیگر دوست‌داشتنی و خلاق حوزه کمدی است و با حضور در سریال‌های ۹۰شبی مهران مدیری و تکیه‌کلام‌های به یادماندنی برای مخاطب آشناست، در سال‌های گذشته تجربه کارگردانی چند سریال تلویزیونی مثل «قرارگاه مسکونی» و «ارث بابام» را پشت سر گذاشت.

در کنار معرفی فیلم زهر مار ببینید:

معرفی فیلم ایکس لارج به کارگردانی محسن توکلی

رضویان در فیلم‌های سینمایی کمدی هم حضور پررنگی داشته است، از «ده‌رقمی» و «شارلاتان» تا «اخراجی‌های ۲» و «چارچنگولی» که هر کدام از آنها به نوعی در رده فیلم‌های کمدی بسیار عامه‌پسند قرار می‌گیرند و به جز «اخراجی‌ها» هیچ‌کدام در گیشه موفقیتی عجیب را رقم نزدند.

رضویان برای نخستین تجربه کارگردانی‌اش در سینما به سراغ یک کمدی اجتماعی رفته و ترجیح داده تا خودش جلوی دوربین نرود. تورج اصلانی، مدیر فیلمبرداری این فیلم است و تدوین آن را حسن حسندوست انجام داده. «زهرمار» را می‌توان مهم‌ترین فیلم کمدی حاضر در جشنواره سی و هفتم دانست و البته به موفقیت آن شک داشت.

در کنار معرفی فیلم زهر مار ببینید:

معرفی فیلم کار کثیف به کارگردانی خسرو معصومی

خلاصه فیلم زهرمار

در خلاصه داستان کوتاه فیلم از زبان حشمت اینگونه آمده: «فکر نمی‌کردم تاوان اشتباهم رو با تو پس بدم» و لیلا که در جوابش می‌گوید: زهرمار!

داستان فیلم درباره حاج حشمت تهرانی است که علاقه فراوانی به خانم‌ها دارد و همین علاقه عجیب بالاخره کار دستش می‌دهد.

در کنار معرفی فیلم زهر مار ببینید:

معرفی فیلم کارت پرواز به کارگردانی مهدی رحمانیان

بازیگران فیلم زهرمار

سیامک انصاری نقش اول فیلم است و نقش اول زن را شبنم مقدمی بازی می‌کند. برزو ارجمند، علی استادی، نسیم ادبی، شقایق فراهانی، سیامک صفری، رضا رویگری، سیامک ادیب و زنده‌یاد حسین محب اهری بازیگران فیلم هستند.

ادامه مطلب

سینمای ایران

معرفی فیلم ایکس لارج به کارگردانی محسن توکلی

معرفی فیلم ایکس لارج

معرفی فیلم ایکس لارج جدیدترین ساخته‌ی محسن توکلی با بازی بهاره رهنما، میرطاهر مظلومی، سحر قریشی، علی صادقی و یوسف تیموری

سال‌های سال است که در سینمای ایران فرمول ثابتی را برای بخشی از گیشه شاهد هستیم: تعدادی بازیگر نام‌آشنا و طناز با فرمول‌های امتحان پس‌داده‌ای که از زمان فیلم‌فارسی‌ها شاهدش بودیم همراه با یک قصه پر طمطراق می‌تواند فیلمی را تحویل شما بدهد که این روزها یک نمونه از آن با نام «ایکس لارج» روی پرده سینماها است.

کمدی مفرح و احتمالا خوش رنگ و لعابی که مخاطب با دیدنش شاید لحظاتی از فکر مشکلات روزمره فارغ شود و سینما را به عنوان یک کالای سرگرمی‌ساز به لحظات خسته‌کننده زندگی‌اش پیوند بزند.

در کنار معرفی فیلم ایکس لارج ببینید:

معرفی فیلم کار کثیف

از ایکس لارج بیش‌تر بدانید:

ایکس لارج ساخته محسن توکلی یک برند مشخص و قابل فهم دارد. شرکت پویا فیلم و حسین فرح‌بخش که فرمول ساخت این دست فیلم‌ها در کشوی میز اتاقش هست و هر از گاهی مهمان پرده سینماها می‌شود تا مخاطب با آثارش سرگرم شود.

«ایکس لارج» داستان سه جوان امروزی را روایت میکند که بعد از رهایی از زندان و در مسیر تحقق رویاهایشان، با اتفاقاتی غیرمنتظره روبرو میشوند.

در کنار معرفی فیلم ایکس لارج ببینید:

معرفی فیلم سامورایی در برلین

اکبر عبدی و محمدرضا شریفی‌نیا پس از سال‌ها باز هم در یک اثر کمدی تجاری با یکدیگر همراه شدند و حضور بهاره رهنما و میرطاهر مظلومی و سحر قریشی در کنار بازیگران طنزی همچون علی صادقی و یوسف تیموری ایکس لارج را یک فیلم مفرح و گیشه پسند کرده است که می‌تواند با سلیقه عامیانه مخاطبان همراه باشد.

ادامه مطلب

سینمای ایران

معرفی فیلم کار کثیف به کارگردانی خسرو معصومی

فیلم کار کثیف

پس از توقیف طولانی‌ مدت فیلم «خرس» نام خسرو معصومی بیش از گذشته بر سر زبان‌ها افتاد؛ فیلم‌سازی که کارش را با کارگردانی «ملاقات» در سال ۶۵ آغاز کرد و شهرتش را با «رسم عاشق‌کشی» و «جایی در دوردست» به دست آورد.

در کنار معرفی فیلم کار کثیف ببینید:

معرفی فیلم کارت پرواز به کارگردانی مهدی رحمانی

معصومی همچون آثار قبلی خود مانند «باد در علف‌زار می‌‍پیچد»، «رسم عاشق‌کشی» و «خرس»، از تهران و شلوغی‌های دراماتیک آن فاصله گرفته و با بهره‌گیری از طبیعت بکر شمال کشور، قاب‌های زیبایی را خلق کرده است. این انتخاب لوکیشن، سبب تنوع بصری بیش‌تر کار کثیف نسبت به درام‌های اجتماعی این سال‌های سینمای ایران شده و دست مخاطب را در ورود به دنیای شخصیت‌ها باز گذاشته است.

در کنار معرفی فیلم کار کثیف ببینید:

معرفی فیلم سامورایی در برلین

داستان کار کثیف:

«کار کثیف» داستان یک اتفاق تلخ است. فرهاد که از طریق فروش مشروبات الکلی ارتزاق می‌کند، تصمیم می‌گیرد برای ادامه زندگی به کشور امریکا مهاجرت کند. با برنده شدن ویزای لاتاری، فرهاد به اتفاق همسرش الهام و پسرش نوید زمینی به کشور ترکیه سفر می‌کند تا بلکه با دریافت ویزا مقدمات سفر به کشور آمریکا را فراهم کند. در طول این سفر، فرهاد تلفنی از طریق یکی از دوستانش مطلع می‌شود، آخرین باری که نوشیدنی‌های الکل را به یک جشن عروسی برده، باعث مرگ جمعی از مهمانان و کور شدن عده‌ای دیگر از آنها شده است. این خبر باعث به هم ریختگی فرهاد می‌شود.

در آخرین ساخته خسرو معصومی بازیگرانی نظیر پدرام شریفی، الهام نامی، شاهرخ فروتنیان، زنده یاد لوون هفتوان، خیام وقار، مهران نائل، رضا فیاضی، سام ولی‌پور، اکبر معززی، پیام احمدی، مسعود فروتن، مهدی جمشیدی، رضا احمدپور، احمد احمدپور، سیامک نیازی به ایفای نقش پرداخته‌اند.

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها