با ما همراه باشید

سری ویدیوهای جشنواره کن ۲۰۱۹ | نشست خبری فیلم مردگان نمی‌ میرند در جشنواره کن ۲۰۱۹ با حضور جیم جارموش، بیل مورای، سلنا گومز و ….

نشست خبری فیلم مردگان نمی‌ میرند در جشنواره‌ی فیلم کن ۲۰۱۹، جیم جارموش و دیگر عوامل این فیلم به سؤالات متنوع خبرنگاران پاسخ دادند.

در ابتدا، مجری نشست به استاد ژانر ترسناک، جورج رومرو اشاره می‌کند و سؤالی را که یک‌ بار از  او پرسیده، از جارموش هم می‌پرسد: آیا فیلم‌هایی در ژانر زامبی تنها برای سرگرمی‌اند؟ یا باید در جست‌وجوی مفهومی فراتر باشیم؟

جارموش: زامبی‌ها از داخل ساختاری در حال فروپاشی ظهور می‌کنند. آن‌ها قربانی‌هایی هستند که تبدیل به هیولا شده‌اند

جارموش می‌گوید: «جورج رومرو راهنمای ما برای این بود که زامبی‌ها در دنیای پست‌ مدرن چه‌طور می‌توانند باشند. از او الگو گرفتیم و از بخش‌های زیادی از فیلم‌هاش به عنوان منبع برای فیلم‌‌مان استفاده کردیم. به نظرم مفهوم زامبی می‌تواند خیلی استعاری و پرمفهوم باشد. راستش را بخواهید بسیاری از مواردی که همین امروز صبح درباره‌ی فیلمم خواندم چیزهایی بودند که به ذهن خودم خطور نکرده بودند. به همین دلیل به نظر می‌آید مفهوم پنهان این کلمه حتا از چیزی که من فکر می‌کردم هم بیش‌تر است. رومرو ایده‌ی ما را درباره‌ی زامبی‌ها و هیولاها تغییر داد. هیولاهایی که در فیلم‌هایی مثل «گودزیلا» یا «فرانکنشتاین» می‌بینیم، بیرون از ساختار اجتماعی شکل می‌گیرند و تهدیدی بیرونی به شمار می‌آیند. اما رومرو نشان داد که زامبی‌ها از داخل ساختاری در حال فروپاشی ظهور می‌کنند. او نشان داد که آن‌ها قربانی‌هایی هستند که تبدیل به هیولا شده‌اند.»

او اضافه کرد: «وقتی بچه بودم اغلب فیلم‌های هیولایی کمپانی یونیورسال را تماشا می‌کردم که تاثیر زیادی روی من گذاشتند. به خصوص فیلم دراکولا. حقیقتش را بخواهید از خون‌آشام‌ها بیش‌تر از زامبی‌ها خوشم می‌آید!»

جارموش: حقیقتش را بخواهید از خون‌آشام‌ها بیش‌تر از زامبی‌ها خوشم می‌آید!

در ادامه از آن‌ها درباره‌ی رابطه‌شان با فیلم‌های ترسناک و ترس‌هاشان سؤال می‌شود.
سلنا گومز: « من عاشق فیلم‌های ترسناکم. وقتی بچه بودم پدرم اجازه می‌داد فیلم ترسناک ببینم تا بترسم و خودش به ترس من بخندد! ولی در نهایت عاشق این‌ ژانر فیلم‌ شدم.»

سلنا گومز: وقتی بچه بودم پدرم اجازه می‌داد فیلم ترسناک ببینم تا بترسم و خودش به ترس من بخندد!

او از فیلم‌هایی از جمله «سرزمین زامبی‌ها»، «بیست‌وهشت روز بعد» و سریال‌هایی چون «مردگان متحرک» و«تابستان سیاه» نام می‌برد و می‌گوید که موردعلاقه‌اش هستند.

بیل موری: «به نظر من جشنواره‌ی کن ترسناکه!» او در پاسخ به حرف مجری جشنواره که می‌گوید حداقل آن‌جا خبری از زامبی‌ها نیست می‌گوید:«از نظر شما این‌طوره!»

سلنا در ادامه‌ی صحبت از ترس‌های زندگی‌اش می‌گوید:«واضح است که جهان در حال تغییر و تحول است. شبکه‌های اجتماعی برای نسل من واقعن مخرب هستند. جیم هم این موضوع را در طول فیلمش نشان داده. درک می‌کنم که داشتن جایی برای نشان دادن خود جالب و مفید است، ولی دیدن این‌که نسل جوان در معرض چه آسیب‌هایی هستند من را می‌ترساند. آن‌ها از چیزهایی که ممکن است اطراف‌شان اتفاق بیافتد بی‌خبرند. فکر می‌کنم شبکه‌های اجتماعی خیلی خطرناک هستند و مردم اطلاعات کافی در موردش ندارند.»

در ادامه، از بیل موری درباره‌ی تجربه‌ی کار کردن با جیم جارموش سؤال می‌شود. او اظهار می‌کند: «جیم برای کار نیازی به شوخ‌طبعی من ندارد. باعث افتخارم است که بخشی از این کار باشم. فیلم‌سازی کار خطرناکی‌ست، خیلی خطرناک‌تر از چیزی که مردم فکر می‌کنند. سرکار هر روز احتمال این هست که کسی آسیب ببیند. البته ممکن است به نظرتان عجیب برسد، چون ما خیلی معرکه به نظر می‌آییم!»

خبرنگاری پرسشی کلی مطرح می‌کند و از همه می‌خواهد که اگر مایلند به آن پاسخ دهند. او می‌پرسد از این‌که امسال چهار فیلم ساخته‌ی کارگردانان زن به جشنواره راه یافته‌اند چه حسی دارند؟
کارتر لوگان: «هنوز هم تعدادشان کافی نیست. ما در جهانی زندگی می‌کنیم که تعداد زن‌ها و مردها یکی‌‌ست. برای همین باید صداشان هم به یک اندازه به گوش برسد. به همین سادگی.»

تیلدا سویینتون: باید به خودمان یادآوری کنیم که یازده دهه از شروع فیلم‌سازی زن‌ها می‌گذرد. فیلم‌های بی‌شماری توسط کارگردانان زن ساخته می‌شوند. سؤال این‌جاست که چرا از آن‌ها بی‌خبریم؟

تیلدا سویینتون: «باید به خودمان یادآوری کنیم که یازده دهه از شروع فیلم‌سازی زن‌ها می‌گذرد. فیلم‌های بی‌شماری توسط کارگردانان زن ساخته می‌شوند. سؤال این‌جاست که چرا از آن‌ها بی‌خبریم؟ استاد بزرگی مثل کیرا موراتووا داشتیم که چندی پیش فوت کرد. در اکثر روزنامه‌های ملی نوشته‌‌ی خیلی کوتاهی به آن اختصاص دادند. در حالی که می‌دانیم اگر همین قضیه برای اساتید فیلم‌سازی مرد اتفاق می‌افتاد، مقاله‌ای کامل و طولانی درباره‌شان نوشته می‌شد!»

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سینمای جهان

نقد فیلم Ready or Not / آماده‌ای یا نه | ای پول‌دارهای لعنتی!

نقد فیلم Ready or Not

ترجمه اختصاصی از آرت‌تاکس: در نقد فیلم Ready or Not می‌خوانیم کمدی تلخ و خشنی‌ست که به سراغ ثروتمندانی می‌رود که حاضرند آدم بکشند تا ثروتشان از دست نرود

نقد فیلم Ready or Not (هشدار اسپویل)

«آماده‌ای یا نه؟» اثر تایلر جیلت و مت بتینلی اوپلین را می‌توان در دیالوگی از صحنه‌ی دوم فیلم خلاصه کرد: «پول‌دارهای لعنتی!». این جملات که از لابه‌لای دندان‌های خونینی بیرون می‌آید، به صراحت مفهوم این فیلم شگفت‌آور و سرگرم‌کننده‌ی آخر تابستانی را به مخاطب می‌رساند؛ کمدی تلخ و خشنی که ثروتمندان معدودی را که حاضرند آدم بکشند اما از ثروت‌شان دست نکشند، به صلابه می‌کشد.

البته در خلال فیلم شاهد ویژگی‌های اخلاقی که خانواده را در کنار هم نگه می دارد هم هستیم، اما بیش از همه، این فیلم درباره ی این است که چه‌طور پول در هر صورت می‌تواند آسیب‌رسان باشد. به ارث بردن آن خطرناک است و ازدواج با یک خانواده‌ی متمول می‌تواند مرگ‌بار باشد!

در کنار نقد فیلم Ready or Not بخوانید:

نقد فیلم شیرشاه | حقه‌ی خیره‌کننده

با این‌که پول آخرین موضوعی‌ست که ذهن گریس را مشغول می‌کند، او این درس را از راه سختی می‌آموزد. گریس (سامارا ویوینگ)، دختر یتیمی‌ست که بدون هیچ پشتوانه‌ی مالی یا حمایت بزرگ شده و با دلایل درست و منطقی، با الکس له دوماس (مارک اوبرین) ازدواج می کند.

گریس دختری ساده و شوخ‌طبع است که از همان صحنه‌ی اول مشخص است که خانواده‌ی الکس از نظر او بیش‌ از اندازه جدی و خشمگین‌ هستند. این نکته ای است که زوج عاشق بر سر آن تفاهم دارند و پیش از مراسم ازدواج‌شان درباره‌ی آن با هم شوخی می کنند.

اما الکس، تنها عضو متفاوت خانواده، همان کسی‌ست که می‌داند چرا تمام مراسم‌های عروسی خاندان باید در عمارت دورافتاده‌ی پدری‌اش برگزار شود. تنها اوست که می‌داند چرا داخل عمارت پر از راهروهای مخفی و تله است و حتا یکی از اتاق‌ها با سلاح‌های جنگی پر شده است. تنها الکس می‌داند چرا مراسم ازدواج‌شان باید با یک بازی تصادفی خاتمه یابد. او فقط نمی‌خواهد باعث ترساندن نوعروسش شود، چرا که فکر می‌کند احتمال این‌که مجبور به بازی قایم‌باشک شوند خیلی کم است!

در کنار نقد فیلم Ready or Not ببینید:

تریلر فیلم آماده ای یا نه | بازی مرگبار در شب عروسی

اما این دقیقن همان اتفاقی است که در این شب خاص برای گریس می‌افتد. الکس نیز از بازداشتن خانواده‌ی خود از شکار تازه‌عروسش ناتوان است. اگر پیش از غروب او را بگیرند، او را می‌کشند در غیر این‌ صورت، ممکن است عواقب بدتری هم به دنبال داشته باشد.

شاید ایده و موضوع داستان عجیب باشد، اما نویسندگان فیلم‌نامه، گای باسیک و آر کریستوفر مورای دقیقن می‌دانند که لزومی ندارد این قضیه را انکار کنند. با وجود این‌که دیالوگ‌ها خیلی صریح نیستند، اما هیچ‌گاه فیلم‌نامه از این غافل نمی‌شود که همه‌چیز چه‌قدر عجیب و غریب است.

کارگردانان این فیلم به خوبی توانسته‌اند داستانی را روایت کنند که به نوعی ترکیبی از فیلم «سرنخ» و «پاک‌سازی» است. راهبرد فیلم بیش‌تر کاربردی‌ست تا متظاهرانه و هر از چند گاهی خنده به لب مخاطب می‌آورد، اما هیچ‌گاه قانون خود فیلم را زیر پا نمی‌گذارد، با پایانی کاملن احساساتی که مخاطب را شوکه می‌کند.

ویوینگ، این بازیگر استرالیایی که به تازگی به شهرت رسیده، دلیلی‌ست که این فیلم عجیب سرپا مانده است.  شخصیت گریس مانند یک ملکه‌ی جیغ‌ جیغوی تیپیکال است که خودش هم تازه متوجه شده تا چه حد می‌تواند خشن باشد. ویوینگ هیچ‌گاه اجازه نمی‌دهد فراموش کنیم که این روز، قرار بوده مهم‌ترین و بهترین روز زندگی‌اش باشد. صحنه‌ای که او مجبور می‌شود برای مخفی شدن لباس عروسش را پاره کند واقعن ناراحت‌کننده است، آن لباس احتمالن گران‌ترین چیزی بوده که به عمرش پوشیده بود. حتا وقتی اتفاقات وحشتناک‌تری هم پیش می‌آید او می‌خندد تا خودش را از گریه‌ کردن بازدارد. جالب است که به طور غیرمنتظره چنین اجرایی را از بازیگری تازه‌کار شاهد باشیم که به ستاره شدنش بیانجامد.

البته تنها ویوینگ نیست که بیننده را با نقش‌آفرینی‌اش متحیر می‌کند. اندی مک‌داول نیز در نقش مادرشوهر گریس به خوبی می‌درخشد. نیکی گوادانی هم نقش خاله‌ی تشنه‌ به خون الکس را ایفا می‌کند، مانند بازیگران فیلم «بچه‌ی رزماری» لباس پوشیده و مانند بازیگران «شجاع‌دل» تبر به دست دارد.

با زیاد شدن اختلاف طبقاتی و کاپیتالیسم، ثروتمندان بهتر است به چنین فیلم‌هایی عادت کنند. «آماده‌ای یا نه؟» به کم قانع نمی‌شود. کاراکتر برودی در جایی از فیلم می‌گوید: «اگه خانواده‌ت بهت بگن اشکالی نداره هر کاری رو ممکنه انجام بدی». همین جمله به عمیق‌تر کردن مفهموم فیلم کمک می‌کند و پیشنهاد می‌کند پیش از قبول کردن چیزهایی که نسل به نسل انتقال یافته به آن‌ها فکر کنیم. البته قرار نیست این فیلم را با «روبان سفید» در یک رده قرار دهیم، اما زمانی که برای نقش شرور هم دلسوزی می‌شود، فیلم در بهترین حالتش قرار می‌گیرد.

با این‌که «آماده‌ای یا نه؟» هیچ‌گاه شبیه یک کلاسیک در ژانر خودش نیست و ترساندن‌ها ظریف هستند، اما تصویرسازی‌اش آشناست و پایان‌بندی آن به طرز دیوانه‌واری عجیب است. با این حال از ابتدا تا انتها سرگرم‌کننده است و کاراکترهایی تازه دارد. فیلم‌های ریسکی مانند این فیلم همیشه با اکران در تابستان جالب به نظر می‌رسند، یعنی درست زمانی که بقیه‌ی فیلم‌های اکران شده با احتیاط جلو رفته‌اند، درست برخلاف کاری که خانواده‌ی له دوماس انجام می‌دهند!

ادامه مطلب

سینمای جهان

پیش‌بینی ده کارگردان برتر ۲۰۱۹ | شماره‌ی ده: تایکا وایتیتی

تایکا وایتیتی

پیش‌بینی ده کارگردانی که می‌توانند اسکار نود و دوم را با مجسمه‌ی طلایی ترک کنند: تایکا وایتیتی

تایکا وایتیتی: (برای فیلم جوجو خرگوشه که در فستیوال فیلم تورنتو برای اولین بار اکران می‌شود)

هر فیلم‌سازی که طنز را به فیلم‌های ابرقهرمانی مارول می‌آورد، فیلم‌ساز خاصی‌ست. مانند این فیلم‌ساز نیوزلندی و کاری که با «ثور: رگنراک» در سال ۲۰۱۷ انجام داد. حالا او ناسیونالیسم در آلمان نازی را با یک داستان نوجوانانه ترکیب می‌کند، داستانی درباره‌ی پسربچه‌ای که در کمپ جوانان هیتلر است و باور دارد که رهبرشان دوست خیالی اوست. در همین زمان، مادر او دختری یهودی را در خانه‌شان پنهان کرده است.

سابقه‌ی دریافت اسکار برای کارگردانی: خیر

ادامه مطلب

آنونس

تریلر فیلم Bombshell / خبر داغ | ستارگان دو نسل هالیوود در کنار هم

تریلر فیلم Bombshell

تریلر فیلم Bombshell را به کارگردانی جی روچ و بازی شارلیز ترون، نیکول کیدمن، مارگو رابی، جان لیسگو، کیت مک‌کینون و کانی بریتون با کیفیت دل‌خواه ببینید.

از فیلم «خبر داغ» بیش‌تر بدانید:

در کنار تریلر فیلم Bombshell ببینید:

تریلر فیلم شاخ‌های گوزن به تهیه‌کنندگی گی‌یرمو دل‌تورو

«خبر داغ» فیلمی درام به کارگردانی جی روچ و اقتباسی از نمایش‌نامه‌ای از چارلز رندالف است. در این فیلم بازیگرانی از جمله شارلیز ترون، نیکول کیدمن، مارگو رابی، جان لیسگو، کیت مک‌کینون و کانی بریتون نقش‌آفرینی کرده‌اند.

فیلم حول محور داستان‌های زنان مختلف مشغول به کار در فاکس نیوز می‌چرخد و درباره‌ی مجادله‌هایی‌ست که با مدیر عامل ارشد اجرایی، راجر ایلز داشته‌اند.

در کنار تریلر فیلم Bombshell ببینید:

تریلر فیلم زیر آب با بازی کریستن استوارت

این فیلم در تاریخ بیستم دسامبر ۲۰۱۹ توسط کمپانی لاینزگیت فیلمز اکران خواهد شد.

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها