با ما همراه باشید

نقد سریال عشق مرگ و ربات ها ، ساخته‌ی دیوید فینچر و تیم میلر، انیمیشن آنتولوژی شبکه‎ی نت‌فلیکس در استودیو آرت‌تاکس با آریان گل‌صورت

در این ویدیو می‌خواهیم درمورد سریال عشق، متن و ربات‌ها صحبت کنیم، یک مجموعه انیمیشن به‌صورت آنتولوژی‌ست. یعنی هر قسمت دارای موضوعی متفاوت با قسمت دیگر است. چندین سال پیش خبری منتشر شد که دیوید فینچر در صدد آن است که مجموعه‌ی Heavy Metal را ری‌بوت کند. هوی متال یک مجموعه‌ کتاب‌های مصور در دهه‌ی هفتاد آمریکا بوده و تأثیر بسیاری در فرهنگ عامه و زیبایی‌شناسی تصویرسازی در مجلات مصور و انیمیشن‌سازی گذاشته است.

در کنار نقد سریال عشق، مرگ و ربات ها ببینید:

نقد فیلم‌ دله‌دزدها | دزدهای مسئولیت‌پذیر

خالق ددپول به سراغ انیمیشن سریالی می‌رود

پروژه‌ی دیوید فینچر مبنی بر ری‌بوت کردن مجموعه‌ی هوی متال درطول چندسالی که قرار بود شکل بگیرد و نگرفت، نهایتن به نت‌فلیکس رسید و فینچر، به‌عنوان تهیه‌کننده‌ی اجرایی، در کنار تیم میلر، خالق سریال، قرار گرفت و این مجموعه را شکل دادند. ما تیم میلر را بیش از هرچیز با کارگردانی فیلم «ددپول» می‌شناسیم. همان فیلم سوپرهیرویی ساختارشکن و فوق‌العاده بامزه‌ای که دارای اکشن سطح بالا و کمدی سرحال بود و توانست بسیار موفق عمل کند.

عشق، مرگ و ربات‌ها: مناسب برای مخاطبان کم‌حوصله و تنوع‌طلب

انیمیشن‌های این مجموعه پیشنهاد بسیار مناسبی برای مخاطبان کم‌حوصله و تنوع‌طلب امروزی‌ست. بیش‌ترین مدت‌زمان هر قسمت سریال به هفده دقیقه و کم‎‌ترین آن به هشت دقیقه می‌رسد و ما با هجده قسمت مواجه هستیم که هر کدام‌شان با سبک متفاوتی از انیمیشن ساخته شده‌اند: انیمیشن دوبعدی، موشن کپچر(Motion Capture)، انیمه‌ی ژاپنی و … هرچند که اسم این سریال به سه عنصر عشق، مرگ و ربات‌ها اشاره می‌کند، اما تلاش بیهوده‌ای‌ست که در همه‌ی این قسمت‌ها رد این سه عنصر را پیدا کنیم اما هرچند که در بعضی از قسمت‌ها کاملن این موضوع آشکار است.

در کنار نقد سریال عشق مرگ و ربات ها ببینید:

نقد فیلم رما | غافل‌گیرکننده در اجرا

سرمایه‌گذاری روی ایده‌های بکر

نکته‌ی دیگر درمورد این مجموعه این است که هر قسمت آن از کیفیت یکسانی برخوردار نیست، اما هر کدام از نظر تکنیکی و زیبایی‌شناسی آثار قابل توجهی هستند. بعضی از آن‌ها بسیار آثار ویژه‌ای محسوب می‌شوند اما از نظر قصه و داستان‌نویسی ممکن است که بعضی از این قسمت‌ها شما را ناامید کند. هرچند که در تمام قسمت‌ها می‌توان ایده‌های خلاقانه‌ای دید و احتمالن سازندگان این مجموعه‌ روی ایده‌پردازی بکر سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

سطحی بودن ایده‌ها

از این جهت خیالشان راحت بوده که ممکن است با یک ایده مخاطب را غافل‌گیر کنند و حتا اگر آن قسمت چندان مناسب نبود، چون تایمش کوتاه است و قسمت بعدی چیز کاملن متفاوتی‌ خواهد بود، مخاطب دست از دیدن مجموعه برنمی‌دارد و از آن ناامید نمی‌شود. مهم‌ترین نقدی که بتوان به سریال کرد، این است که بسیاری از این ایده‌ها بسط، گسترش و عمق پیدا نمی‌کند. ایده‌های سریال دارای مباحث مختلفی هستند: ترس از تکنولوژی، فضاهای آخرالزمانی، موضوع‌های نژادپرستی و… . اگر بخواهیم این را با سریال آنتولوژی مهم دیگر این سال‌ها، مانند «بلک میرور» مقایسه کنیم، می‌بینیم که هم ایده‌ها جالب‌اند و هم در یک قصه‌ی جذاب، بسط و گسترش پیدا می‌کنند. اما در این‌جا به‌جز چند قسمت، ایده‌ها مغفول مانده‌اند.

در کنار نقد سریال عشق مرگ و ربات ها ببینید:

نقد فیلم‌های برادران سیسترز و تصنیف باستر اسکراگز | سینما گوشت قربانی‌ست

تلفیق ایده‌ها و الگوهای مختلف داستان‌گویی

یک نکته‌ی جالب توجه در ایده‌پردازی این سریال این است که ایده‌های مختلف و الگوهای متفاوت را در هم تلفیق کرده و گاهی زمان و فضا را نیز به بازی گرفته‌اند. به‌طور مثال انسان‌های گرگ‌نما که یک الگوی مشخص در کتاب‌های مصور به‌حساب می‌آمدند را با جنگ ارتش آمریکا و طالبان تلفیق کرده‌اند یا در فضایی شبیه به جنگ استالین‌گراد، ارتش روسیه با هیولاها به‌جا انسان‌ها درگیر می‌شود. این موضوع تلفیق متغیرهای مختلف در قصه‌گویی جالب است و می‌تواند که مخاطب را به ذوق بیاورد.

قسمت‌های محبوب: شکار خوب و زیمابلو

قسمت‌های محبوبی که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد، به‌طور ویژه دو قسمت هستند: «شکار خوب» که در تلفیق الگوهای داستانی فوق‌العاده عمل کرده و یک اسطوره‌ی چینی را با بحث تکنولوژی و ربات‌ها روبه‌رو کرده است و سیر اتفاقاتی که در مدت کوتاه برای کاراکترهای اصلی این انیمیشن رخ می‌دهد، فوق‌العاده است. این قسمت بسیار جذاب است و از نظر بصری سطح بسیار بالایی دارد. قسمت دیگر «زیمابلو» است. آن هم از معدود قسمت‌های‌ست که می‌تواند ایده‌اش را عمق ببخشد. داستان آن درمورد هنرمندی‌ست که بعد از مکاشفه و تفکر در مسائل هستی‌شناسی، اوج هنر را در اوج سادگی و در بازگشت به خویشتن می‌بیند. این ایده که شاید نمونه‌های آن را در الگوهای مختلف دیده باشیم، در این‌جا به‌صورت بسیار جذاب و منحصربه‌فرد مطرح می‌شود.

آنونس

تریلر سری جدید ریک و مورتی | شروع پخش از ۱۴ اردیبهشت

تریلر سری جدید ریک و مورتی

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس: تریلر سری جدید ریک و مورتی را ساخته‌ی جاستین رویلند و دن هارمون و با صداپیشگی جاستین رویلند (ریک و مورتی)، کریس پارنل (جری)، اسپنسر گرامر (سامر) و سارا چاک (بث) باکیفیت دل خواه تان ببینید.

از سریال «ریک و مورتی» بیش‌تر بدانید:

شاید بهترین خبر برای بسیاری از علاقمندان به سری ریک و مورتی، بازگشت این دو برای پخش اپیزودهای باقی‌مانده از فصل چهارم است.

در کنار تماشای تریلر سری جدید ریک و مورتی ببینید:

گفت‌وگویی جذاب با سازندگان ریک و مورتی

ریک، پیرمرد دائم‌الخمر و دانشمندی فرابشری باز هم همراه نوه‌اش، مورتی سوی ماجراجویی‌های جدیدی می‌رود. سری ریک و مورتی که طی سالیان اخیر تبدیل به یکی از پرطرفدارترین آثار انیمیشنی شده، اثری است از ذهن جاستین رویلند و دن هارمون.

خود جاستین رویلند به جای هر دو شخصیت صداگذاری می‌کند و سایر صداپیشگان اصلی عبارتند از کریس پارنل در نقش جری، پدر مظلوم خانواده، اسپنسر گرامر در نقش سامر، خواهر بزرگ‌تر مورتی و سارا چاک در نقش بث، مادر خانواده و جراح دام‌پزشک نیز حاضر هستند.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

آنونس

تریلر مینی‌سریال I Know This Much / می‌دانم تا این‌جایش حقیقت دارد

تریلر مینی سریال I Know This Much

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: تریلر مینی سریال I Know This Much ، مجموعه‌ی جدید شبکه‌ی اچ‌بی‌او را به نویسندگی و کارگردانی درک سیانفرس و بازی مارک رافالو، ملیسا لئو، رزی ادانل، آرچی پنجابی و ایموجن پوتس با کیفیت دل‌خواه‌تان ببینید.

در کنار تماشای تریلر مینی سریال I Know This Much ، از آن بیشتر بدانید:

«می‌دانم تا این‌جایش حقیقت دارد» مینی‌سریال جدید با بازی مارک رافالوست که از رمانی به همین نام اثر والی لمب اقتباس شده است.

در کنار تماشای تریلر مینی‌سریال I Know This Much ببینید:

تریلر فصل سوم سریال Killing Eve / کشتن ایو | مرده‌ی دردسرساز

داستان درباره‌ی دو برادر دوقلوی هم‌سان است که یکی از آن‌ها به اسکیزوفرنی پارانوئید مبتلاست و دیگری با تمام وجود سعی دارد از او مراقبت کند.

نقش هر دو برادر را مارک رافالو ایفا کرده و درک سیانفرس نویسندگی و کارگردانی این مینی‌سریال را بر عهده داشته است. از دیگر بازیگران سریال می‌توان به ملیسا لئو، رزی ادانل، آرچی پنجابی و ایموجن پوتس اشاره کرد.

این مینی‌سریال شش اپیزود خواهد داشت که از تاریخ دهم می ۲۰۲۰، از شبکه‌ی اچ‌بی‌او پخش خواهد شد.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

تلویزیون

تیزر فصل دوم سریال «نون خ» | پخش از ۲۰ فروردین از شبکه‌ی یک

سریال نون خ

در آرت‌تاکس ببینید: تریلر فصل دوم سریال «نون خ» جدیدترین ساخته‌ی سعید آقاخانی با بازی سعید آ‌قاخانی، حمیدرضا آذرنگ، میرطاهر مظلومی، شقایق دهقان، حمید لولایی و …

از سریال «نون خ» بیشتر بدانید:

فصل دوم مجموعه تلویزیونی «نون خ» از ۲۰ فروردین از شبکه یک سیما پخش خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی سریال «نون خ»، مهدی فرجی، تهیه کننده این سریال، با اعلام پخش سریال «نون خ» ۲ از ۲۰ فررودین گفت: فصل دوم این سریال در ۱۷ قسمت اماده شده است که با تصمیم مسئولان سازمان صدا و سیما و مدیران شبکه یک پخش آن از روز چهارشنبه ۲۰ فروردین و همزمان با جشن‌های نیمه شعبان آغاز می شود.

او درباره این‌که قرار بود این سریال در ۲۵ قسمت و در ماه مبارک رمضان پخش شود و چرا زمان پخش و تعداد قسمت‌ها تغییر کرده است گفت: با توجه به گسترش ویروس کرونا و لزوم حفظ سلامت بازیگران و عوامل این سریال تصمیم گرفتیم تا تصویربرداری و تولید آن را پیش از نوروز به اتمام برسانیم.

او ادامه داد: از سوی دیگر به‌دلیل گسترش ویروس کرونا و هم‌چنین اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، مردم بیش‌تر در منازل حضور دارند و سازمان صدا و سیما تصمیم گرفت تا پخش این سریال را زودتر از موعد و از نیمه شعبان آغاز کند و فصل دوم سریال «نون خ» به جای ماه مبارک رمضان در هفته‌های پایانی ماه شعبان پخش شود.

«نون خ» از ۲۰ فروردین هر شب ساعت ۲۲:۱۵ از شبکه یک سیما پخش خواهد شد.

در کنار تماشای تیزر سریال «نون خ» ببینید:

انتشار نخستین ویدیو از سریال آقازاده به بهانه‌ی تولد جمشید هاشم‌پور

عوامل فصل دوم سریال نون خ عبارتند از :

تهیه‌کننده: مهدی فرجی

کارگردان: سعید آقا خانی

مدیر تصویربرداری: سجاد حیدری

صدابردار: امیرعاشق

طراح صحنه: حسین عالى نژاد

طراح لباس: پگاه ترکى

طراح گریم: بابک اسکندرى

تدوینگر: امیر شیبان خاقانى

آهنگساز: صادق آزمند

بازیگران: سعید آ‌قاخانی، حمیدرضا آذرنگ، میرطاهر مظلومی، شقایق دهقان، حمید لولایی، سیروس میمنت، پاشا جمالی، مجید یاسر، سیدعلی صالحی، هدیه بازوند، ندا قاسمی، نسرین مرادی، ماشاالله وروائی، سیروس سپهری، کاظم نوربخش، سیدحسین موسوی، حسین مرادی، یوسف کرمی، وریا امینی، افشین ملکی، کیوان شیخ احمدی، رضا رشیدی، پرویز کولیوند، سیروس حسینى فر، حسن رحمتی، علی اخوان، صهبا شرافتى، نارین ایوبى، آتنا مهیارى، شقایق فتاحى، مدیا زردویى و شبنم عظیمى

 

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها