با ما همراه باشید

نقد سریال عشق مرگ و ربات ها ، ساخته‌ی دیوید فینچر و تیم میلر، انیمیشن آنتولوژی شبکه‎ی نت‌فلیکس در استودیو آرت‌تاکس با آریان گل‌صورت

در این ویدیو می‌خواهیم درمورد سریال عشق، متن و ربات‌ها صحبت کنیم، یک مجموعه انیمیشن به‌صورت آنتولوژی‌ست. یعنی هر قسمت دارای موضوعی متفاوت با قسمت دیگر است. چندین سال پیش خبری منتشر شد که دیوید فینچر در صدد آن است که مجموعه‌ی Heavy Metal را ری‌بوت کند. هوی متال یک مجموعه‌ کتاب‌های مصور در دهه‌ی هفتاد آمریکا بوده و تأثیر بسیاری در فرهنگ عامه و زیبایی‌شناسی تصویرسازی در مجلات مصور و انیمیشن‌سازی گذاشته است.

در کنار نقد سریال عشق، مرگ و ربات ها ببینید:

نقد فیلم‌ دله‌دزدها | دزدهای مسئولیت‌پذیر

خالق ددپول به سراغ انیمیشن سریالی می‌رود

پروژه‌ی دیوید فینچر مبنی بر ری‌بوت کردن مجموعه‌ی هوی متال درطول چندسالی که قرار بود شکل بگیرد و نگرفت، نهایتن به نت‌فلیکس رسید و فینچر، به‌عنوان تهیه‌کننده‌ی اجرایی، در کنار تیم میلر، خالق سریال، قرار گرفت و این مجموعه را شکل دادند. ما تیم میلر را بیش از هرچیز با کارگردانی فیلم «ددپول» می‌شناسیم. همان فیلم سوپرهیرویی ساختارشکن و فوق‌العاده بامزه‌ای که دارای اکشن سطح بالا و کمدی سرحال بود و توانست بسیار موفق عمل کند.

عشق، مرگ و ربات‌ها: مناسب برای مخاطبان کم‌حوصله و تنوع‌طلب

انیمیشن‌های این مجموعه پیشنهاد بسیار مناسبی برای مخاطبان کم‌حوصله و تنوع‌طلب امروزی‌ست. بیش‌ترین مدت‌زمان هر قسمت سریال به هفده دقیقه و کم‎‌ترین آن به هشت دقیقه می‌رسد و ما با هجده قسمت مواجه هستیم که هر کدام‌شان با سبک متفاوتی از انیمیشن ساخته شده‌اند: انیمیشن دوبعدی، موشن کپچر(Motion Capture)، انیمه‌ی ژاپنی و … هرچند که اسم این سریال به سه عنصر عشق، مرگ و ربات‌ها اشاره می‌کند، اما تلاش بیهوده‌ای‌ست که در همه‌ی این قسمت‌ها رد این سه عنصر را پیدا کنیم اما هرچند که در بعضی از قسمت‌ها کاملن این موضوع آشکار است.

در کنار نقد سریال عشق مرگ و ربات ها ببینید:

نقد فیلم رما | غافل‌گیرکننده در اجرا

سرمایه‌گذاری روی ایده‌های بکر

نکته‌ی دیگر درمورد این مجموعه این است که هر قسمت آن از کیفیت یکسانی برخوردار نیست، اما هر کدام از نظر تکنیکی و زیبایی‌شناسی آثار قابل توجهی هستند. بعضی از آن‌ها بسیار آثار ویژه‌ای محسوب می‌شوند اما از نظر قصه و داستان‌نویسی ممکن است که بعضی از این قسمت‌ها شما را ناامید کند. هرچند که در تمام قسمت‌ها می‌توان ایده‌های خلاقانه‌ای دید و احتمالن سازندگان این مجموعه‌ روی ایده‌پردازی بکر سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

سطحی بودن ایده‌ها

از این جهت خیالشان راحت بوده که ممکن است با یک ایده مخاطب را غافل‌گیر کنند و حتا اگر آن قسمت چندان مناسب نبود، چون تایمش کوتاه است و قسمت بعدی چیز کاملن متفاوتی‌ خواهد بود، مخاطب دست از دیدن مجموعه برنمی‌دارد و از آن ناامید نمی‌شود. مهم‌ترین نقدی که بتوان به سریال کرد، این است که بسیاری از این ایده‌ها بسط، گسترش و عمق پیدا نمی‌کند. ایده‌های سریال دارای مباحث مختلفی هستند: ترس از تکنولوژی، فضاهای آخرالزمانی، موضوع‌های نژادپرستی و… . اگر بخواهیم این را با سریال آنتولوژی مهم دیگر این سال‌ها، مانند «بلک میرور» مقایسه کنیم، می‌بینیم که هم ایده‌ها جالب‌اند و هم در یک قصه‌ی جذاب، بسط و گسترش پیدا می‌کنند. اما در این‌جا به‌جز چند قسمت، ایده‌ها مغفول مانده‌اند.

در کنار نقد سریال عشق مرگ و ربات ها ببینید:

نقد فیلم‌های برادران سیسترز و تصنیف باستر اسکراگز | سینما گوشت قربانی‌ست

تلفیق ایده‌ها و الگوهای مختلف داستان‌گویی

یک نکته‌ی جالب توجه در ایده‌پردازی این سریال این است که ایده‌های مختلف و الگوهای متفاوت را در هم تلفیق کرده و گاهی زمان و فضا را نیز به بازی گرفته‌اند. به‌طور مثال انسان‌های گرگ‌نما که یک الگوی مشخص در کتاب‌های مصور به‌حساب می‌آمدند را با جنگ ارتش آمریکا و طالبان تلفیق کرده‌اند یا در فضایی شبیه به جنگ استالین‌گراد، ارتش روسیه با هیولاها به‌جا انسان‌ها درگیر می‌شود. این موضوع تلفیق متغیرهای مختلف در قصه‌گویی جالب است و می‌تواند که مخاطب را به ذوق بیاورد.

قسمت‌های محبوب: شکار خوب و زیمابلو

قسمت‌های محبوبی که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد، به‌طور ویژه دو قسمت هستند: «شکار خوب» که در تلفیق الگوهای داستانی فوق‌العاده عمل کرده و یک اسطوره‌ی چینی را با بحث تکنولوژی و ربات‌ها روبه‌رو کرده است و سیر اتفاقاتی که در مدت کوتاه برای کاراکترهای اصلی این انیمیشن رخ می‌دهد، فوق‌العاده است. این قسمت بسیار جذاب است و از نظر بصری سطح بسیار بالایی دارد. قسمت دیگر «زیمابلو» است. آن هم از معدود قسمت‌های‌ست که می‌تواند ایده‌اش را عمق ببخشد. داستان آن درمورد هنرمندی‌ست که بعد از مکاشفه و تفکر در مسائل هستی‌شناسی، اوج هنر را در اوج سادگی و در بازگشت به خویشتن می‌بیند. این ایده که شاید نمونه‌های آن را در الگوهای مختلف دیده باشیم، در این‌جا به‌صورت بسیار جذاب و منحصربه‌فرد مطرح می‌شود.

آنونس

جدیدترین تریلر سریال Homeland | آیا صلح بزرگ محقق می‌شود؟

جدیدترین تریلر سریال Homeland

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: جدیدترین تریلر سریال Homeland ، ساخته‌ی شبکه‌ی شوتایم را با بازی کلیر دانس و مندی پاتینکن با کیفیت دل‌خواه ببینید.

در کنار تماشای تریلر فصل پایانی سریال Homeland از تریلر اول آن دیدن کنید

در کنار تماشای جدیدترین تریلر سریال Homeland از آن بیش‌تر بدانید:

فصل هشتم سریال هوملند قرار است سرآمدی بر ماجراهای کری متیسون، مأمور سابق سی‌آی‌ای بعد از سال‌ها ماجراجویی باشد. همان‌طور که پیش‌تر دیدیم، کری پس از خروج از زندان روس‌ها، باید ساولی که اکنون معاون امنیتی رئیس‌جمهور آمریکا است، هم‌کاری کرده و مذاکرات صلح‌جویانه را با طالبان در افغانستان پیش ببرند.

تمام بازیگران اصلی از جمله کلیر دانس و مندی پاتینکین برای فصل پایانی بازمی‌گردند.

هر چند هنوز تاریخ دقیقی برای آغاز پخش فصل پایانی این سریال از شبکه‌ی شوتایم تعیین نشده، اما به احتمال زیاد می‌توان پیش از آغاز سال نوی میلادی برای آخرین بار همراه کری متیسون شویم.

در کنار تماشای تریلر فصل پایانی سریال Homeland ببینید:

تریلر سریال The Outsider / بیگانه | قاتلی که هفتاد مایل دورتر زندگی می‌کند

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

تلویزیون

معرفی سریال کرگدن با بازی مصطفی زمانی و سارا بهرامی

سریال کرگدن

اختصاصی از آرت‌تاکس: معرفی سریال کرگدن را به کارگردانی کیارش اسدی‌زاده و بازی مصطفی زمانی، سارا بهرامی، هدی زین‌العابدین، پوریا رحیمی‌سام، بانیپال شومون، پانته‌ا پناهی‌ها و کاظم سیاحی با کیفیت دل‌خواه ببینید.

در کنار تماشای معرفی سریال کرگدن از این سریال بیش‌تر بدانید:

کیارش اسدی‌زاده برای مخاطبین جدی سینما با اثاری مانند «گس» و «شکاف» شناخته می‌شود. پس از دوری چندساله از جریان اصلی سینما، اسدی‌زاده ابتدا در قامت مشاور کارگردان در سریال هشتگ خاله سوسکه ظاهر شد و پس از تجربه در این حوزه با کارگردانی کرگدن مسیر حرفه‌ای‌اش را ادامه می‌دهد.

در کنار تماشای معرفی سریال کرگدن ببینید:

معرفی سریال مانکن با بازی نازنین بیاتی، محمدرضا فروتن، مریلا زارعی و امیرحسین آرمان

کرگدن در ادامه‌ی مسیری‌ست که اسدی‌زاده در سینما برای خود تعریف کرده: رنگ‌ها در کمینه‌ی حالت‌شان قرار دارند تا به کارگردان برای ایجاد مود و حال‌وهوای کمک کنند.

ترکیب بازیگران سریال هم کنجکاوی‌برانگیز است: از حضور سارا بهرامی که در چند سال اخیر از معدودستاره‌های زن نوظهور سینمای ایران است تا مصطفی زمانی را که تجربه‌ی حضور در یکی از موفق‌ترین آثار شبکه‌ی نمایش خانگی، شهرزاد، دارد.

از دیگر بازیگران کرگدن می‌توان به هدی زین‌العابدین، پوریا رحیمی‌سام، بانیپال شومون، پانته‌ا پناهی‌ها و کاظم سیاحی اشاره کرد.

پخش «کرگدن» بر عهده موسسه سرو رسانه پارسیان است. مهدی یاری نیز به عنوان مجری طرح در این پروژه حضور دارد.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

آنونس

تریلر سریال The Outsider / بیگانه | قاتلی که هفتاد مایل دورتر زندگی می‌کند

تریلر سریال The Outsider

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: تریلر سریال The Outsider ، اقتباسی از آثار استفن کینگ، را با بازی بن مندلسون، سینتیا اریوو و جیسون بیتمن با کیفیت دل‌خواه ببینید.

در کنار تماشای تریلر سریال The Outsider از آن بیش‌تر بدانید:

مینی‌سریال بیگانه از جمله آثار اقتباسی از رمان‌های استفن کینگ است که در این چند وقت اخیر نمونه‌های مشابهی را مانند «کسل راک» و «آقای مرسدس» دیده‌ایم.

در کنار تماشای تیزر سریال The Outsider ببینید:

تریلر فصل دوم سریال کسل راک

این رمان داستان پرونده‌ی قتل یک کودک را در شهری کوچک در ایالت اوکلاهما روایت می‌کند که توسط مردی به قتل رسیده در حالی که مدارک موجود نشان می‌دهند این مرد هفتاد مایل از شهر فاصله داشته و ممکن نیست قاتل این پرونده باشد!

کادر بازیگران این سریال را بازیگران نام‌داری مانند بن مندلسون (قلمروی حیوانات)، سینتیا اریوو (اوقات بد در ال‌رویال)، جیسون بیتمن (اوزارک) و پدی کانسیداین (مرگ استالین) در سریال حضور دارند.

هر چند اعلام شده فصل اول، تنها فصل این سریال خواهد بود اما با توجه به زمزمه‌ها و سابقه‌ی شبکه‌ی پخش‌کننده، اچ‌بی‌او، ساخت فصل دوم دور از تصور نیست.

در کنار تماشای تیزر سریال The Outsider ببینید:

تریلر سریال Homeland | پایانی بر ماجراهای کری متیسون

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها