با ما همراه باشید

نقد سریال عشق مرگ و ربات ها ، ساخته‌ی دیوید فینچر و تیم میلر، انیمیشن آنتولوژی شبکه‎ی نت‌فلیکس در استودیو آرت‌تاکس با آریان گل‌صورت

در این ویدیو می‌خواهیم درمورد سریال عشق، متن و ربات‌ها صحبت کنیم، یک مجموعه انیمیشن به‌صورت آنتولوژی‌ست. یعنی هر قسمت دارای موضوعی متفاوت با قسمت دیگر است. چندین سال پیش خبری منتشر شد که دیوید فینچر در صدد آن است که مجموعه‌ی Heavy Metal را ری‌بوت کند. هوی متال یک مجموعه‌ کتاب‌های مصور در دهه‌ی هفتاد آمریکا بوده و تأثیر بسیاری در فرهنگ عامه و زیبایی‌شناسی تصویرسازی در مجلات مصور و انیمیشن‌سازی گذاشته است.

در کنار نقد سریال عشق، مرگ و ربات ها ببینید:

نقد فیلم‌ دله‌دزدها | دزدهای مسئولیت‌پذیر

خالق ددپول به سراغ انیمیشن سریالی می‌رود

پروژه‌ی دیوید فینچر مبنی بر ری‌بوت کردن مجموعه‌ی هوی متال درطول چندسالی که قرار بود شکل بگیرد و نگرفت، نهایتن به نت‌فلیکس رسید و فینچر، به‌عنوان تهیه‌کننده‌ی اجرایی، در کنار تیم میلر، خالق سریال، قرار گرفت و این مجموعه را شکل دادند. ما تیم میلر را بیش از هرچیز با کارگردانی فیلم «ددپول» می‌شناسیم. همان فیلم سوپرهیرویی ساختارشکن و فوق‌العاده بامزه‌ای که دارای اکشن سطح بالا و کمدی سرحال بود و توانست بسیار موفق عمل کند.

عشق، مرگ و ربات‌ها: مناسب برای مخاطبان کم‌حوصله و تنوع‌طلب

انیمیشن‌های این مجموعه پیشنهاد بسیار مناسبی برای مخاطبان کم‌حوصله و تنوع‌طلب امروزی‌ست. بیش‌ترین مدت‌زمان هر قسمت سریال به هفده دقیقه و کم‎‌ترین آن به هشت دقیقه می‌رسد و ما با هجده قسمت مواجه هستیم که هر کدام‌شان با سبک متفاوتی از انیمیشن ساخته شده‌اند: انیمیشن دوبعدی، موشن کپچر(Motion Capture)، انیمه‌ی ژاپنی و … هرچند که اسم این سریال به سه عنصر عشق، مرگ و ربات‌ها اشاره می‌کند، اما تلاش بیهوده‌ای‌ست که در همه‌ی این قسمت‌ها رد این سه عنصر را پیدا کنیم اما هرچند که در بعضی از قسمت‌ها کاملن این موضوع آشکار است.

در کنار نقد سریال عشق مرگ و ربات ها ببینید:

نقد فیلم رما | غافل‌گیرکننده در اجرا

سرمایه‌گذاری روی ایده‌های بکر

نکته‌ی دیگر درمورد این مجموعه این است که هر قسمت آن از کیفیت یکسانی برخوردار نیست، اما هر کدام از نظر تکنیکی و زیبایی‌شناسی آثار قابل توجهی هستند. بعضی از آن‌ها بسیار آثار ویژه‌ای محسوب می‌شوند اما از نظر قصه و داستان‌نویسی ممکن است که بعضی از این قسمت‌ها شما را ناامید کند. هرچند که در تمام قسمت‌ها می‌توان ایده‌های خلاقانه‌ای دید و احتمالن سازندگان این مجموعه‌ روی ایده‌پردازی بکر سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

سطحی بودن ایده‌ها

از این جهت خیالشان راحت بوده که ممکن است با یک ایده مخاطب را غافل‌گیر کنند و حتا اگر آن قسمت چندان مناسب نبود، چون تایمش کوتاه است و قسمت بعدی چیز کاملن متفاوتی‌ خواهد بود، مخاطب دست از دیدن مجموعه برنمی‌دارد و از آن ناامید نمی‌شود. مهم‌ترین نقدی که بتوان به سریال کرد، این است که بسیاری از این ایده‌ها بسط، گسترش و عمق پیدا نمی‌کند. ایده‌های سریال دارای مباحث مختلفی هستند: ترس از تکنولوژی، فضاهای آخرالزمانی، موضوع‌های نژادپرستی و… . اگر بخواهیم این را با سریال آنتولوژی مهم دیگر این سال‌ها، مانند «بلک میرور» مقایسه کنیم، می‌بینیم که هم ایده‌ها جالب‌اند و هم در یک قصه‌ی جذاب، بسط و گسترش پیدا می‌کنند. اما در این‌جا به‌جز چند قسمت، ایده‌ها مغفول مانده‌اند.

در کنار نقد سریال عشق مرگ و ربات ها ببینید:

نقد فیلم‌های برادران سیسترز و تصنیف باستر اسکراگز | سینما گوشت قربانی‌ست

تلفیق ایده‌ها و الگوهای مختلف داستان‌گویی

یک نکته‌ی جالب توجه در ایده‌پردازی این سریال این است که ایده‌های مختلف و الگوهای متفاوت را در هم تلفیق کرده و گاهی زمان و فضا را نیز به بازی گرفته‌اند. به‌طور مثال انسان‌های گرگ‌نما که یک الگوی مشخص در کتاب‌های مصور به‌حساب می‌آمدند را با جنگ ارتش آمریکا و طالبان تلفیق کرده‌اند یا در فضایی شبیه به جنگ استالین‌گراد، ارتش روسیه با هیولاها به‌جا انسان‌ها درگیر می‌شود. این موضوع تلفیق متغیرهای مختلف در قصه‌گویی جالب است و می‌تواند که مخاطب را به ذوق بیاورد.

قسمت‌های محبوب: شکار خوب و زیمابلو

قسمت‌های محبوبی که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد، به‌طور ویژه دو قسمت هستند: «شکار خوب» که در تلفیق الگوهای داستانی فوق‌العاده عمل کرده و یک اسطوره‌ی چینی را با بحث تکنولوژی و ربات‌ها روبه‌رو کرده است و سیر اتفاقاتی که در مدت کوتاه برای کاراکترهای اصلی این انیمیشن رخ می‌دهد، فوق‌العاده است. این قسمت بسیار جذاب است و از نظر بصری سطح بسیار بالایی دارد. قسمت دیگر «زیمابلو» است. آن هم از معدود قسمت‌های‌ست که می‌تواند ایده‌اش را عمق ببخشد. داستان آن درمورد هنرمندی‌ست که بعد از مکاشفه و تفکر در مسائل هستی‌شناسی، اوج هنر را در اوج سادگی و در بازگشت به خویشتن می‌بیند. این ایده که شاید نمونه‌های آن را در الگوهای مختلف دیده باشیم، در این‌جا به‌صورت بسیار جذاب و منحصربه‌فرد مطرح می‌شود.

آنونس

پاتریک استوارت در گفت‌وگو با ورایتی | هم من پیر شدم هم کاپیتان پیکارد

پاتریک استوارت
 روز اول سر صحنه چه‌طور بود؟ دوباره به عنوان کاراکتر؟

پاتریک استوارت: راستش احساس می‌کردم معذبم. انگار لباس زیر اشتباهی پوشیده باشم یا همچین چیزی!

 

 با برگشتن تحت عنوان ژان لوک پیکارد، فکر می‌کنی حالا چه چیز جدیدی می‌تونی به کاراکتر اضافه کنی؟ یا چه خصوصیت‌هایی هستن که برای جست‌وجو درباره‌شون هیجان داری؟

قرار نیست من چیزی به کاراکتر اضافه کنم، بلکه خود روایت باید چیزی به کاراکتر اضافه کنه. همین الانش هم چند تا سورپرایز جدی داشتیم، مثلن وقتی ژان لوک باهاشون ملاقات می‌کنه روش تأثیر می‌ذارن. این تجربه‌ها اصلن شبیه چیزی نیست که می‌شد در پیشتازان فضا، اینترپرایز دید. به نظرم از قبل توقعاتی وجود داشتن. ما فقط یه صحنه رو در استودیو در سانتا کلاریتا گرفتیم، همین. بقیه‌ی هفته رو به واین کانتری در شمال سانتا باربارا رفتیم. دو ساعت بود که سر صحنه بودیم و باید به خودم یادآوری می‌کردم که ژان لوک هفده سال قبل هم پاتریک استوارت بود. خوبیش این بود که ژان لوک تنها کسی نبود که پیر شده بود، منم پیر شده بودم. بنابراین اینو در پس ذهنم نگه داشتم و چیزی نگذشت که کار برام جذاب شد. کارایی هستن که دیگه نمی‌تونم انجام بدم. ژان لوک هر کاری می‌تونست انجام بده، اما حالا حتا خم شدن هم گاهی برام سخته! پس شاید حالا بیش‌تر شبیه آدما شده.

تریلر سریال Star Trek: Picard | بازگشت کاپیتان پیکارد!

همون‌طور که از تریلرها دیدیم، ژان لوک یه دوستِ سگ داره؛ یه پیت‌بول اگه اشتباه نکنم، نه؟

اسم اون سگ دینروئه. من ازشون یه حیوون خونگی خواستم. در چند سال اخیر من و زنم عاشق سگ‌ها شدیم، به خصوص پیت‌بول‌ها که البته در موردشون چیزای خوبی نمی‌گن. خیلی عادلانه نیست. خلاصه، گفتم یه سگ می‌خوام که تمام مدت کنارم باشه، ولی باید پیت‌بول باشه. تا این‌که یه روز دینرو رو آوردن که حدود هشتاد پوند وزنشه. فک این سگ‌ها خیلی بزرگه، ولی می‌دونین، تنها اثرش اینه که لبخندشون بزرگ‌تر از بقیه می‌‌شه! همیشه هم دارن می‌خندن. خلاصه، دینرو تا حالا کار خاصی نداشته، اما امیدوارم دوباره اونو ببینیم. در این بخش اول، هیچ نشونه‌ای از کارداسین‌ها نیست. اونا همونایی بودن که من رو تحت شکنجه قرار دادن. البته شکنجه‌‌گر اصلی یه بازیگر انگلیسی بود که قبلن یه بار باهاش کار کرده بودم و نمی‌تونم بگم چه‌قدر تحسینش می‌کنم. اسمش دیوید وارنره. برای همین بابت این‌که دست‌هامو بست و از سقف آویزونم کرد بخشیدمش! چون افتخار می‌کردم که اون داره این کار رو باهام می‌کنه!

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

 

ادامه مطلب

تلویزیون

در پشت‌صحنه‌ی سریال You چه می‌گذرد؟ | آشنایی با عشق

سریال You

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس: در کلیپی از پشت‌صحنه‌ی سریال You با عشق جدید قاتل سریالی این مجموعه تلویزیونی آشنا شوید.

در کنار تماشای کلیپ سریال You ، از این سریال بیش‌تر بدانید:

فصل دوم سریال «تو» که به تازگی روی نتفلیکس منتشر شده است، در ادامه‌ی ماجراهای جو گلدبرگ است و آن‌چه که او به عنوان «عشق» از آن یاد می‌کند. او که سعی دارد گذشته‌ی خود را به فراموشی بسپارد و همه‌چیز را از نو شروع کند، از نیویورک به لس‌آنجلس نقل‌ مکان و هویتی جدید برای خودش اختیار می‌کند.

در کنار کلیپ جدید سریال وست ورلد ببینید:

کلیپ جدید سریال وست ورلد | در نگاه وست ورلد جهان به چه شکل رقم خواهد خورد؟

او که تصمیم گرفته از اشتباهاتش درس بگیرد، از عشق فراری‌ست؛ اما با دیدن زنی سرزنده به نام لاو کویین، عادات گذشته‌ی جو دوباره راه‌شان را به زندگی او باز می‌کنند. با این حال، این بار به نظر می‌رسد جو عشق حقیقی زندگی‌اش را پیدا کرده است.

پن بجلی و امبر چایلدرز از بازیگران فصل قبلی سریال هستند که دوباره حضور یافته اند و در کنار آن‌ها، ویکتوریا پدرتی، جنا ارتگا و جیمز اسکالی حاضر شده‌اند که از بازیگران جدید این فصل هستند. ده قسمت جدید این سریال در تاریخ بیست‌وششم دسامبر ۲۰۱۹ منتشر شد و طبق آخرین اخبار، نتفلیکس آن را برای فصل سوم هم تمدید کرده است.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

آنونس

تریلر سریال Kidding را در روز تولد جیم کری با زیرنویس فارسی ببینید

تریلر سریال Kidding

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‎تاکس: تریلر سریال Kidding را با بازی جیم کری، فرانک لانگلا، جودی گریر و کول آلن با کیفیت دلخواه ببینید

در کنار تماشای تریلر سریال Kidding از آن بیش‌تر بدانید:

«شوخی کردن»، سریال تلویزیونی کمدی- درام به کارگردانی و تهیه‌کنندگی میشل گوندری‌ست که اولین بار در نهم سپتامبرسال ۲۰۱۸ از شبکه‌ی شوتایم پخش شد. داستان سریال، درباره‌ی مجری تلویزیونی محبوب بچه‌ها، جف پیکریلوست که با وجود موفقیت سرشار در حرفه‌اش، در زندگی شخصی خود با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کند.

در کنار تماشای تریلر سریال Kidding بیش‌تر ببینید:

تریلر فصل چهارم سریال فارگو | جنایت با چاشنی سانتی‌مانتال

از جمله بازیگران این سریال می‌توان به جیم کری، فرانک لانگلا، جودی گریر و کول آلن اشاره کرد. جیم کری و میشل گوندری پیش از این در فیلم «درخشش ابدی یک ذهن بی‌آلایش» با یکدیگر همکاری کرده‌اند.

 

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها