با ما همراه باشید

یحیی نطنزی در استودیو آر‌ت‌تاکس از سریال فلیبگ ، ساخته‌ی فیبی والر-بریج، می‌گوید و به نقد سریال فیلیبگ می‌پردازد.

کاراکتر شلخته‌ی بدون نام!

یکی از سریال‌های کمدی که در سال‌های اخیر ساخته شد و بسیار مورد توجه دنبال‎کنندگان مجموعه‌های کمدی واقع شد، سریالی‌ست به نام Fleabag. از اسم سریال شروع می‌کنیم. اسمی بسیار عجیب که ترجمه‌ی راحتی ندارد. فلیبگ اصطلاحی‌ست در بریتانیا به افرادی اطلاق می‌شود که خیلی مبادی آداب نیستند، ظاهر شلخته دارند و خود را ملزم به رعایت عرف اجتماعی نمی‌کنند. معادل فارسی آن چیزی مانند «شلخته» است ولی باید سریال را ببینید تا متوجه شوید این صفت بر روی چه کاراکتری سوار شده و منظور سازندگان سریال از این اصطلاح چیست.

فلیبگ روایت‌گر داستان دختری‌ست که به قاعده نباید او را دوست داشته باشیم. دختری که حتا در سریال نامی ندارد و گاهی خود را با همین صفت معرفی می‌کند. شخصیتی که گاهی اوقات حریص، مغرور، خودخواه و گاهی بی‌رحم نسبت به اعضای خانواده‌اش یا افرادی با آن‌ها معاشرت می‌کند، می‌شود. به‌طور معمول ما نباید چنین کاراکتری را دوست داشته باشیم و حتا ممکن است ما را دل‌زده کند ولی اتفاقی که پس از گذشت دو قسمت از فصل اول سریال می‌افتد، ما با لایه‌ی دیگری از این شخصیت پی‌چیده مواجه می‌شویم که خیلی راحت می‌تواند نظر بیننده را به خود جلب کند و می‌تواند هم‌دلی ما را برانگیزد.

در کنار نقد سریال فیلیبگ ببینید:

نقد فیلم‌ نعنای تند | فیلمی معمولی با بازی‌های معمولی‌تر

رنج تنهایی

این کاراکتر به شدت از تنهایی رنج می‌برد، دوست صمیمی‌اش را از دست داده و او بعد از این اتفاق دچار مشکلاتی شده از لحاظ ذهنی شد که هنوز هم درگیر آن‌هاست. همین موقعیت‌های ناخوشایند منجر به رفتارها و واکنش‌هایی می‌شود که صحنه‌های به شدت کُمیک و مضحک خلق می‌کنند. واقعن یادآوری آن صحنه‌ها، حتا برای بار دوم، بسیار خنده‌دار است. زمان این سریال بسیار کوتاه است. تماشای هر فصل این سریال مانند تماشای یک فیلم بلند است چراکه هر فصل شش قسمت و هر قسمت بیست دقیقه زمان دارد.

فیبی والر-بریج: کمدین نوظهور بریتانیایی

می‌خواهم در مورد خالق و بازیگر نقش اول سریال، فیبی والر-بریج، زن کمدین نوظهور بریتانیایی که از معیارهای متعارف سینمای کمدی به دور است. چندی پیش فیبی والر-بریج نمایش تک نفره‌ی دختری را اجرا کرد که با مشکلات خیلی پیچیده‌ای مواجه است و تعامل خیلی مضحک و بسیار احمقانه‎ای دارد. این نمایش بسیار مورد استقبال مخاطبین و در جشنواره‌ها موفق عمل می‌کند. همین ایده‌ی نمایش موتیف اصلی سریال فلیبگ می‌شود و خوش‌بختانه سازندگان سریال می‌توانند علاوه‌بر فیبی والر-بریج از بازیگران مشهور بریتانیایی مانند الیویا کلمن استفاده می‌کنند و در سریال حضور دارند. کستینگ سریال بسیار قابل قبول است و اکثر آن‌ها بازی‌های درخشانی دارند.

فاصله‌گذاری در سریال مانند مهران مدیری

برگ برنده‌ی سریال در همه‌ی زمینه‌ها خانم والر-بریج است که با بازی بی‌نظیرش و تمهید فاصله‌گذاری که برای ارتباط با مخاطب استفاده می‌کند. این تمهید مانند کاری‌ست که مهران مدیری در چند سریال تلویزیون استفاده کرده است ولی اتفاقی که برای این سریال می‌افتد، این است که استفاده از آن بسیار هوشمندانه و بسیار در خدمت قصه‌ و موقعیت‌های احمقانه و ابزوردی‌ست که درحال شکل‌گیری است.

در کنار نقد سریال فیلیبگ ببینید:

نقد فیلم‌ دله‌دزدها | دزدهای مسئولیت‌پذیر

موقعیت‌های خنده‌داری که به‌قاعده نباید خنده‌دار باشند!

سریال از این جهت سعی می‌کند که بسیار شبیه کمدی‌های سیاهی باشد که در سینما تعریف می‌شوند. فیبی والر-بریج در محله‌ی ایلینگ بریتانیا بزرگ شده که ما این محله را با کمدی‌های ایلینگ می‌شناسیم. کمدی‌هایی که به لحاظ حس و حال بسیار تیره و تار هستند و از موقعیت‌های خنده می‌گیرد که به‌قاعده نباید خنده‌دار باشند. مثل فیلم «قاتلین پیرزن» که یک مرگی باعث می‌شود روابط میان مردهای قصه به نحوی ابلهانه پیش رود. کلیت سریال قرار است که با همین مبنا پیش برود و ما به چیزهایی می‌خندیم که الزامن نباید خنده‌دار باشند ولی به‌خاطر ایده‌های خانم والر-بریج و بازی به شدت تأثیرگذار و دشوارش، سریال بسیار تماشایی از آب درآمده.

تبدیل عشق به بحران

به لحاظ محوریت شخصیت زن قصه، ما به یاد سریال «خانم میزل شگفت‌انگیز» می‌افتیم که اخیرن فصل جدید آن پخش شد و هم‌چنان طرفداران مخصوص خودش را دارد. از این جهت قابل مقایسه با این سریال است که دور از فضای مردانه‌ای که در سریال‌ها غالب شده، قصه‎ی خودش را تعریف کند، حس‌وحال زنانه را کاملن چیره کند و سعی کند این حس‌وحال زنانه دور از فضای واقعی حاکم بر جامعه نباشد. فضایی که در آن عشق می‌تواند تبدیل به بحران شود، فقدان یک چالش حل‌نشدنی باشد و هر احساس روزمره‌ی دیگری می‌تواند ذهن را به خود مشغول کند.

تلویزیون

پاتریک استوارت در گفت‌وگو با ورایتی | هم من پیر شدم هم کاپیتان پیکارد

پاتریک استوارت
 روز اول سر صحنه چه‌طور بود؟ دوباره به عنوان کاراکتر؟

پاتریک استوارت: راستش احساس می‌کردم معذبم. انگار لباس زیر اشتباهی پوشیده باشم یا همچین چیزی!

 

 با برگشتن تحت عنوان ژان لوک پیکارد، فکر می‌کنی حالا چه چیز جدیدی می‌تونی به کاراکتر اضافه کنی؟ یا چه خصوصیت‌هایی هستن که برای جست‌وجو درباره‌شون هیجان داری؟

قرار نیست من چیزی به کاراکتر اضافه کنم، بلکه خود روایت باید چیزی به کاراکتر اضافه کنه. همین الانش هم چند تا سورپرایز جدی داشتیم، مثلن وقتی ژان لوک باهاشون ملاقات می‌کنه روش تأثیر می‌ذارن. این تجربه‌ها اصلن شبیه چیزی نیست که می‌شد در پیشتازان فضا، اینترپرایز دید. به نظرم از قبل توقعاتی وجود داشتن. ما فقط یه صحنه رو در استودیو در سانتا کلاریتا گرفتیم، همین. بقیه‌ی هفته رو به واین کانتری در شمال سانتا باربارا رفتیم. دو ساعت بود که سر صحنه بودیم و باید به خودم یادآوری می‌کردم که ژان لوک هفده سال قبل هم پاتریک استوارت بود. خوبیش این بود که ژان لوک تنها کسی نبود که پیر شده بود، منم پیر شده بودم. بنابراین اینو در پس ذهنم نگه داشتم و چیزی نگذشت که کار برام جذاب شد. کارایی هستن که دیگه نمی‌تونم انجام بدم. ژان لوک هر کاری می‌تونست انجام بده، اما حالا حتا خم شدن هم گاهی برام سخته! پس شاید حالا بیش‌تر شبیه آدما شده.

تریلر سریال Star Trek: Picard | بازگشت کاپیتان پیکارد!

همون‌طور که از تریلرها دیدیم، ژان لوک یه دوستِ سگ داره؛ یه پیت‌بول اگه اشتباه نکنم، نه؟

اسم اون سگ دینروئه. من ازشون یه حیوون خونگی خواستم. در چند سال اخیر من و زنم عاشق سگ‌ها شدیم، به خصوص پیت‌بول‌ها که البته در موردشون چیزای خوبی نمی‌گن. خیلی عادلانه نیست. خلاصه، گفتم یه سگ می‌خوام که تمام مدت کنارم باشه، ولی باید پیت‌بول باشه. تا این‌که یه روز دینرو رو آوردن که حدود هشتاد پوند وزنشه. فک این سگ‌ها خیلی بزرگه، ولی می‌دونین، تنها اثرش اینه که لبخندشون بزرگ‌تر از بقیه می‌‌شه! همیشه هم دارن می‌خندن. خلاصه، دینرو تا حالا کار خاصی نداشته، اما امیدوارم دوباره اونو ببینیم. در این بخش اول، هیچ نشونه‌ای از کارداسین‌ها نیست. اونا همونایی بودن که من رو تحت شکنجه قرار دادن. البته شکنجه‌‌گر اصلی یه بازیگر انگلیسی بود که قبلن یه بار باهاش کار کرده بودم و نمی‌تونم بگم چه‌قدر تحسینش می‌کنم. اسمش دیوید وارنره. برای همین بابت این‌که دست‌هامو بست و از سقف آویزونم کرد بخشیدمش! چون افتخار می‌کردم که اون داره این کار رو باهام می‌کنه!

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

 

ادامه مطلب

تلویزیون

در پشت‌صحنه‌ی سریال You چه می‌گذرد؟ | آشنایی با عشق

سریال You

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس: در کلیپی از پشت‌صحنه‌ی سریال You با عشق جدید قاتل سریالی این مجموعه تلویزیونی آشنا شوید.

در کنار تماشای کلیپ سریال You ، از این سریال بیش‌تر بدانید:

فصل دوم سریال «تو» که به تازگی روی نتفلیکس منتشر شده است، در ادامه‌ی ماجراهای جو گلدبرگ است و آن‌چه که او به عنوان «عشق» از آن یاد می‌کند. او که سعی دارد گذشته‌ی خود را به فراموشی بسپارد و همه‌چیز را از نو شروع کند، از نیویورک به لس‌آنجلس نقل‌ مکان و هویتی جدید برای خودش اختیار می‌کند.

در کنار کلیپ جدید سریال وست ورلد ببینید:

کلیپ جدید سریال وست ورلد | در نگاه وست ورلد جهان به چه شکل رقم خواهد خورد؟

او که تصمیم گرفته از اشتباهاتش درس بگیرد، از عشق فراری‌ست؛ اما با دیدن زنی سرزنده به نام لاو کویین، عادات گذشته‌ی جو دوباره راه‌شان را به زندگی او باز می‌کنند. با این حال، این بار به نظر می‌رسد جو عشق حقیقی زندگی‌اش را پیدا کرده است.

پن بجلی و امبر چایلدرز از بازیگران فصل قبلی سریال هستند که دوباره حضور یافته اند و در کنار آن‌ها، ویکتوریا پدرتی، جنا ارتگا و جیمز اسکالی حاضر شده‌اند که از بازیگران جدید این فصل هستند. ده قسمت جدید این سریال در تاریخ بیست‌وششم دسامبر ۲۰۱۹ منتشر شد و طبق آخرین اخبار، نتفلیکس آن را برای فصل سوم هم تمدید کرده است.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

آنونس

تریلر سریال Kidding را در روز تولد جیم کری با زیرنویس فارسی ببینید

تریلر سریال Kidding

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‎تاکس: تریلر سریال Kidding را با بازی جیم کری، فرانک لانگلا، جودی گریر و کول آلن با کیفیت دلخواه ببینید

در کنار تماشای تریلر سریال Kidding از آن بیش‌تر بدانید:

«شوخی کردن»، سریال تلویزیونی کمدی- درام به کارگردانی و تهیه‌کنندگی میشل گوندری‌ست که اولین بار در نهم سپتامبرسال ۲۰۱۸ از شبکه‌ی شوتایم پخش شد. داستان سریال، درباره‌ی مجری تلویزیونی محبوب بچه‌ها، جف پیکریلوست که با وجود موفقیت سرشار در حرفه‌اش، در زندگی شخصی خود با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کند.

در کنار تماشای تریلر سریال Kidding بیش‌تر ببینید:

تریلر فصل چهارم سریال فارگو | جنایت با چاشنی سانتی‌مانتال

از جمله بازیگران این سریال می‌توان به جیم کری، فرانک لانگلا، جودی گریر و کول آلن اشاره کرد. جیم کری و میشل گوندری پیش از این در فیلم «درخشش ابدی یک ذهن بی‌آلایش» با یکدیگر همکاری کرده‌اند.

 

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها