با ما همراه باشید

یحیی نطنزی در استودیو آر‌ت‌تاکس از سریال فلیبگ ، ساخته‌ی فیبی والر-بریج، می‌گوید و به نقد سریال فیلیبگ می‌پردازد.

کاراکتر شلخته‌ی بدون نام!

یکی از سریال‌های کمدی که در سال‌های اخیر ساخته شد و بسیار مورد توجه دنبال‎کنندگان مجموعه‌های کمدی واقع شد، سریالی‌ست به نام Fleabag. از اسم سریال شروع می‌کنیم. اسمی بسیار عجیب که ترجمه‌ی راحتی ندارد. فلیبگ اصطلاحی‌ست در بریتانیا به افرادی اطلاق می‌شود که خیلی مبادی آداب نیستند، ظاهر شلخته دارند و خود را ملزم به رعایت عرف اجتماعی نمی‌کنند. معادل فارسی آن چیزی مانند «شلخته» است ولی باید سریال را ببینید تا متوجه شوید این صفت بر روی چه کاراکتری سوار شده و منظور سازندگان سریال از این اصطلاح چیست.

فلیبگ روایت‌گر داستان دختری‌ست که به قاعده نباید او را دوست داشته باشیم. دختری که حتا در سریال نامی ندارد و گاهی خود را با همین صفت معرفی می‌کند. شخصیتی که گاهی اوقات حریص، مغرور، خودخواه و گاهی بی‌رحم نسبت به اعضای خانواده‌اش یا افرادی با آن‌ها معاشرت می‌کند، می‌شود. به‌طور معمول ما نباید چنین کاراکتری را دوست داشته باشیم و حتا ممکن است ما را دل‌زده کند ولی اتفاقی که پس از گذشت دو قسمت از فصل اول سریال می‌افتد، ما با لایه‌ی دیگری از این شخصیت پی‌چیده مواجه می‌شویم که خیلی راحت می‌تواند نظر بیننده را به خود جلب کند و می‌تواند هم‌دلی ما را برانگیزد.

در کنار نقد سریال فیلیبگ ببینید:

نقد فیلم‌ نعنای تند | فیلمی معمولی با بازی‌های معمولی‌تر

رنج تنهایی

این کاراکتر به شدت از تنهایی رنج می‌برد، دوست صمیمی‌اش را از دست داده و او بعد از این اتفاق دچار مشکلاتی شده از لحاظ ذهنی شد که هنوز هم درگیر آن‌هاست. همین موقعیت‌های ناخوشایند منجر به رفتارها و واکنش‌هایی می‌شود که صحنه‌های به شدت کُمیک و مضحک خلق می‌کنند. واقعن یادآوری آن صحنه‌ها، حتا برای بار دوم، بسیار خنده‌دار است. زمان این سریال بسیار کوتاه است. تماشای هر فصل این سریال مانند تماشای یک فیلم بلند است چراکه هر فصل شش قسمت و هر قسمت بیست دقیقه زمان دارد.

فیبی والر-بریج: کمدین نوظهور بریتانیایی

می‌خواهم در مورد خالق و بازیگر نقش اول سریال، فیبی والر-بریج، زن کمدین نوظهور بریتانیایی که از معیارهای متعارف سینمای کمدی به دور است. چندی پیش فیبی والر-بریج نمایش تک نفره‌ی دختری را اجرا کرد که با مشکلات خیلی پیچیده‌ای مواجه است و تعامل خیلی مضحک و بسیار احمقانه‎ای دارد. این نمایش بسیار مورد استقبال مخاطبین و در جشنواره‌ها موفق عمل می‌کند. همین ایده‌ی نمایش موتیف اصلی سریال فلیبگ می‌شود و خوش‌بختانه سازندگان سریال می‌توانند علاوه‌بر فیبی والر-بریج از بازیگران مشهور بریتانیایی مانند الیویا کلمن استفاده می‌کنند و در سریال حضور دارند. کستینگ سریال بسیار قابل قبول است و اکثر آن‌ها بازی‌های درخشانی دارند.

فاصله‌گذاری در سریال مانند مهران مدیری

برگ برنده‌ی سریال در همه‌ی زمینه‌ها خانم والر-بریج است که با بازی بی‌نظیرش و تمهید فاصله‌گذاری که برای ارتباط با مخاطب استفاده می‌کند. این تمهید مانند کاری‌ست که مهران مدیری در چند سریال تلویزیون استفاده کرده است ولی اتفاقی که برای این سریال می‌افتد، این است که استفاده از آن بسیار هوشمندانه و بسیار در خدمت قصه‌ و موقعیت‌های احمقانه و ابزوردی‌ست که درحال شکل‌گیری است.

در کنار نقد سریال فیلیبگ ببینید:

نقد فیلم‌ دله‌دزدها | دزدهای مسئولیت‌پذیر

موقعیت‌های خنده‌داری که به‌قاعده نباید خنده‌دار باشند!

سریال از این جهت سعی می‌کند که بسیار شبیه کمدی‌های سیاهی باشد که در سینما تعریف می‌شوند. فیبی والر-بریج در محله‌ی ایلینگ بریتانیا بزرگ شده که ما این محله را با کمدی‌های ایلینگ می‌شناسیم. کمدی‌هایی که به لحاظ حس و حال بسیار تیره و تار هستند و از موقعیت‌های خنده می‌گیرد که به‌قاعده نباید خنده‌دار باشند. مثل فیلم «قاتلین پیرزن» که یک مرگی باعث می‌شود روابط میان مردهای قصه به نحوی ابلهانه پیش رود. کلیت سریال قرار است که با همین مبنا پیش برود و ما به چیزهایی می‌خندیم که الزامن نباید خنده‌دار باشند ولی به‌خاطر ایده‌های خانم والر-بریج و بازی به شدت تأثیرگذار و دشوارش، سریال بسیار تماشایی از آب درآمده.

تبدیل عشق به بحران

به لحاظ محوریت شخصیت زن قصه، ما به یاد سریال «خانم میزل شگفت‌انگیز» می‌افتیم که اخیرن فصل جدید آن پخش شد و هم‌چنان طرفداران مخصوص خودش را دارد. از این جهت قابل مقایسه با این سریال است که دور از فضای مردانه‌ای که در سریال‌ها غالب شده، قصه‎ی خودش را تعریف کند، حس‌وحال زنانه را کاملن چیره کند و سعی کند این حس‌وحال زنانه دور از فضای واقعی حاکم بر جامعه نباشد. فضایی که در آن عشق می‌تواند تبدیل به بحران شود، فقدان یک چالش حل‌نشدنی باشد و هر احساس روزمره‌ی دیگری می‌تواند ذهن را به خود مشغول کند.

آنونس

تریلر سریال See / دیدن | جیسون موموآ در تازه‌ترین ساخته‌ی اپل تی‌وی

تریلر سریال See

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: تریلر سریال See ، جدیدترین سریال شبکه‌ی تازه تأسیس اپل تی‌وی را با بازی جیسون موموا، الفری وودارد و… با کیفیت دل‌خواه ببینید.

از سریال «دیدن» بیش‌تر بدانید:

«دیدن» یک وب-سریال تلویزیونی‌ درام است که برای اپل‌ تی‌وی پلاس تولید شده و بازیگرانی از جمله جیسون موموا، الفری وودارد، نستا کوپر و سیلفیا هوکس در آن ایفای نقش می‌کنند.

در کنار تریلر سریال See ببینید:

تریلر سریال The Mandalorian | شروع کار دیزنی پلاس با ماندالورین

داستان این سریال درباره‌ جهانی‌ست که قرن‌ها پس از زمان حال وجود دارد، جهانی که در آن تمام انسان‌ها قدرت بینایی خود را از دست داده‌اند و روش‌های جدیدی برای تعامل و نجات‌ یافتن پیدا کرده‌اند. اما اوضاع این دنیا که بینایی در آن افسانه‌ای بیش نیست، با تولد یک دوقلو که از قدرت بینایی برخوردارند دگرگون می‌شود.

طبق اعلامیه‌ی اپل تی‌وی پلاس، فصل نخست این سریال هشت قسمت دارد و هم‌زمان با دیگر سریال مهم این شبکه‌ی اینترنتی، «برنامه‌ی صبحگاهی»، در تاریخ اول نوامبر ۲۰۱۹ در اختیار بینندگان قرار می‌گیرد.

ادامه مطلب

آنونس

دومین تریلر سریال watchmen | حضور نگهبانان در تلویزیون

تریلر watchmen

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: تریلر watchmen ، سریال ابرقهرمانی شبکه‌ی اچ‌بی‌او، را با بازی رجینا کینگ، دان جانسون و جین اسمارت با کیفیت دل‌خواه ببینید

از سریال «نگهبانان» بیش‌تر بدانید:

«نگهبانان» یا «واچ‌مِن» یک سریال درام ابرقهرمانی بر اساس یک سری کمیک دی‌سی به همین اسم است.

ساخت این سریال به دست دیمون لیندلوف صورت گرفته و نویسندگی و تهیه‌کنندگی را هم به عهده داشته است.

در کنار تریلر watchmen ببینید:

تریلر سریال The Mandalorian | شروع کار دیزنی پلاس با ماندالورین

برخلاف داستان اصلی کمیک‌ها، «واچ‌مِن» به ادامه‌ی داستان کمیک اصلی و اتفاقات پس از آن می‌پردازد.

از جمله ستارگان سریال می‌توان از رجینا کینگ، جرمی آیرونز، دان جانسون و جین اسمارت نام برد.

در کنار تریلر watchmen ببینید:

تریلر فصل جدید سریال سیزده دلیل برای این‌که…

«نگهبانان» توسط شبکه‌ی اچ‌‌بی‌او در اکتبر ۲۰۱۹ شروع خواهد شد.

ادامه مطلب

تلویزیون

معرفی سریال مانکن به کارگردانی حسین سهیلی‌زاده

معرفی سریال مانکن

اختصاصی از آرت‌تاکس: معرفی سریال مانکن به کارگردانی حسین سهیلی‌زاده و بازی محمدرضا فروتن، مریلا زارعی، نازنین بیاتی، امیرحسین آرمان، فرزاد فرزین و …

معرفی سریال مانکن

حسین سهیلی‌زاده از سریال‌سازان موفق تلویزیون است. کارگردانی که به واسطه کارهای پرمخاطبش در نیمه دهه هشتاد و اوایل دهه نود بینندگان زیادی را به پای تلویزیون کشاند. از «دلنوازان» تا «آوای باران» و «فاصله‌ها» آثاری بودند که در زمان خود توانستند خیابان‌های شهر را برای ساعتی خلوت کنند.

سهیلی‌زاده با فاصله گرفتن از خانه اصلی خود یعنی تلویزیون، به سراغ رسانه جدید و پرمخاطب این روزهای مدیوم تصویر رفته است و سریال «مانکن» را با انبوهی از چهره‌های آشنای سینما و تلویزیون در شبکه نمایش خانگی ساخته است.

سریال مانکن به تهیه‌کنندگی ایرج محمدی و با فیلمنامه‌ای از بابک کایدان یک ملودرام اجتماعی با بستری عاشقانه است که به نظر می‌رسد می‌تواند در قاب جدید شبکه نمایش خانگی هم مخاطبان خودش را پیدا کند.

کاوه و همتا رابطه عاشقانه ای را آغاز کرده اند، اما مشکلات اجتماعی و اقتصادی باعث می شود در این مسیر با چالش هایی مواجه شوند.

مانکن با بازی محمدرضا فروتن، مریلا زارعی، نازنین بیاتی و امیرحسین آرمان، فرزاد فرزین، حسین پاکدل، الهام پاوه نژاد، رضا توکلی، لیندا کیانی و شبنم قلی خانی یک داستان ملودرام اجتماعی را روایت می‌کند.

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها