با ما همراه باشید
نقد فیلم ژوکر نقد فیلم ژوکر

سینمای جهان

نقد فیلم ژوکر از نگاه منتقد ایندی‌وایر | همان فیلمی که ژوکر می‌خواهد

فستیوال ونیز ۲۰۱۹: نقد فیلم ژوکر، ساخته‌ی تاد فیلیپس و با بازی واکین فینیکس، از نگاه دیوید ارلیخ، منتقد ایندی‌وایر

ژوکر تاد فیلیپس: جاه‌طلبانه‌ترین اقتباس ابرقهرمانی پس از شوالیه تاریکی

بی‌شک ژوکر جاه‌طلبانه‌ترین تلاش برای بازتعریف سینمای ابرقهرمانی از زمان اکران «شوالیه‌ی تاریکی» است. فیلمی اورژینال که می‌خواهد یکی از مهم‌ترین آثار بلاک‌باستری قرن بیست و یکم باشد در حالی که داستانی بسیار آشنایی روایت می‌کند که پیش‌تر در راننده‌ی تاکسی و پادشاه کمدی دیده‌ایم.

ژوکر فیلمی بزرگ‌سالانه و در ابعاد انسانی‌ است که منتقدان مارول انتظارش را می‌کشیدند: اثری فاقد صحنه‌های اکشن، لباس‌های ابرقهرمانی و جلوه‌های ویژه و به قدری تاریک و جدی که طرفداران دنیای دی‌سی را سیراب خواهد کرد. کارگردان فیلم، تاد فیلیپس توانسته فیلمی تولید کند که همه‌چیز دارد.

در کنار نقد فیلم ژوکر ببینید:

تریلر فیلم ژوکر، ساخته‌ی تاد فیلیپس با بازی واکین فیلیپس

ژوکر فیلیپس بسیار انسانی است

بهتر است برویم سراغ واکین فینیکس و اجرای منحصر به فرد و مات و مبهوت کننده‌اش که می‌توانست بوی تازگی دهد اگر این‌قدر به اجراهای پیشینش شباهت نداشت. گویی آرتور فلک ترکیبی واضح از فردی کوئل (از فیلم استاد) و تئودور توامبلی (از فیلم او) است.

آرتور را اولین بار در حالی می‌بینیم که به آینه‌ای زل زده و مجبور است برای شغل روزانه‌ی مزخرفش، خود را گریم کند. او یکی از مخلوقات‌ بدبخت خداست و بدتر از همه‌ی این‌ها، بیماری‌های روانی ذهن او را فرا گرفته‌اند. اگر ژوکر کریستوفر نولان مانند نیرویی غیرقابل توقف بود، ژوکر فیلیپس بسیار انسانی است.

کم‌رنگ کردن مرز میان واقعیت و خیال

فیلیپس تلاش کرده مانند اسکورسیزی در پادشاه کمدی، مرز میان واقعیت و خیال را کم‌رنگ کند اما بلافاصله عقب می‌کشد و مرز میان این دو را به وضوح نشان می‌دهد. از بسیاری جوانب، ژوکر اثری است که می‌خواهد مخاطبش را به فکر وادارد اما شجاعت کافی ندارد.

با این وجود، فینیکس به دل خود اقتدا می‌کند و هر کاری که خواسته، انجام می‌دهد. با پررنگ شدن وجهه‌ی ژوکر در او، آرتور به شکل فجیعی غیرقابل‌پیش‌بینی می‌شود. عصاره‌ی اجرای فینیکس و حتا مثالی برای قیاسش با برداشت افسانه‌ای هیث لجر، این است که نمی‌توان در لحظه گفت آیا آرتور می‌خندد یا گریه می‌کند یا اصلن کدام واکنش منطقی‌تر است؟

در کنار نقد فیلم ژوکر بخوانید:

نقد فیلم داستان ازدواج از آثار حاضر در فستیوال ونیز ۲۰۱۹

دنیا به یک نجات‌دهنده نیاز دارد

در مقیاسی شخصی و سیاسی، ژوکر نشان می‌دهد دنیا باید وضعیت بسیار بدی داشته باشد تا مردم برای تغییرش اقدام کنند. آرتور نیز تا زمانی که توسط سه ولگرد مست در ایستگاه مترو به باد کتک گرفته می‌شود، ژوکر نیست. اما با کشتن‌شان در قالب دفاع از خود باعث می‌شود روزنامه‌ها پر از گزارشاتی مبنی بر کشته شدن کارمندان شرکت وین شود و تنش در شهر افزایش یابد. دنیا نیاز به یک نجات‌دهنده دارد اما بروس وین هنوز تنها یک کودک است. فردی دیگر باید به کمک آید.

اما آرتور علاقه‌ای به رهبری یک جنبش ندارد. او می‌خواهد دنیا به مانند خودش هر روز به آینه نگاه کند. او می‌خواهد کسی او را در آغوشش بگیرد و بگوید او اهمیت دارد. ژوکر به نظر بازسازی نقطه به نقطه از پادشاه کمدی است؛ اثری که در آن مردی بی‌استعداد می‌خواهد به دنیا اثبات کند فرد خاصی است.

اما در ژوکر در تضاد با این روایت، داستان در مورد مردی بااستعداد است که کم کم متقاعد می‌شود هیچ کسی استعداد ندارد. رویکرد گیج‌کننده‌ی فیلم و پیامش مبنی بر این که جرقه زدن انقلابی سیاسی تنها به خاطر انتقام شخصی، برای فیلمی که می‌خواهد به هر شکلی آرتور را قهرمان داستانش بداند بیش از حد خطرناک است.

در کنار نقد فیلم ژوکر بخوانید:

نقد فیلم سیبرگ، با بازی کریستن استوارت | پرتره‌ی بازیگری از نفس افتاده

این دقیقن همان فیلمی است که ژوکر خود می‌خواهد

فیلم‌برداری زیبا و تیره و تاریک لاورنس شِر ژوکر را فرا می‌گیرد و کلورآپ‌های او از فینیکس به هنگام رقصیدنش، نرم و بی‌وزن است. اما کارگردانی فیلیپس نمی‌تواند ما را در ذهن آرتور قرار دهد و نتوانسته حس هم‌ذات‌پنداری را با این دوربین شخصی‌تر ایجاد کند.

ژوکر در مورد دنیای فلک‌زده پر از مردم فلک‌زده است که می‌خواهد پافشاری کند یکی عامل خلق دیگری نیست. آرتور به خاطر گاتهام به جنون نرسیده و نزول گاتهام به واسطه‌ی افرادی چون آرتور نیست. برای دهه‌های متمادی بتمن و ژوکر روبه‌روی هم قرار گرفته‌اند و این چرخه‌ی بی‌پایان قهرمانان و دشمنان‌شان را می‌چرخانند تا تعادل و هرج و مرج به ثبات برسند.

اما فیلیپس که میان ساختن یک فیلم ابرقهرمانی با نگاه جدید و بازگویی داستانی که هزاران بار شنیده‌ایم گیر کرده، ژوکری می‌خواهد که هم روشن و هم تاریک باشد؛ تنها انسانی که در این دنیای دیوانه هنوز مجنون نگشته. نتیجه اثری با دقت ساخت بالاست که می‌خواهد برای همه، همه‌چیز باشد. ژوکر به اندازه‌ی کافی خوب است که بی‌پروا باشد و به اندازه‌ی کافی بد که بخواهد بهبود بیابد. خوب یا بد، این دقیقن همان فیلمی است که ژوکر خود می‌خواهد.

 

دیوید ارلیخ، منتقد ایندی‌وایر

مترجم: محمد تقوی

3,072 بازدید کلی, 4 بازدید امروز

خبر

تمجید جویس کرول‌ اوتس از فیلم بیوگرافیک زندگی مرلین مونرو | Joyce Carol Oates Praises Andrew Dominik’s Blonde

جویس کرول اوتس

آرت‌تاکس – گروه سینمای جهان: تمجید جویس کرول‌ اوتس از فیلم «بلوند» به کارگردانی اندرو دومینیک؛ اقتباسی از رمان اوتس درباره‌ی زندگی‌نامه‌ی مرلین مونرو

هیچ کارگردان مردی چنین فیلمی نساخته! | تمجید جویس کرول‌ اوتس از فیلم بیوگرافیک زندگی مرلین مونرو

«بلوند» جدیدترین اثر کارگردان اندرو دومینیک پس از یک دهه است. این اثر که نگاهی داستانی و خیالی به زندگی شخصی مریلین مونرو با بازی آنا دی آرماس می‌پردازد برگرفته از رمانی به همین نام از جویس کرول‌ اوتس است که در سال ۲۰۰۰ نوشته شده است.

اکنون اوتس در حساب توییتر خود خبر از این داده که نسخه‌ی اولیه‌ی «بلوند» را تماشا کرده و چیزی جز ستایش و تشویق برای این فیلم ندارد. او نوشت: «من راف کات اقتباس اندرو دومینیک را تماشا کرده‌ام. این فیلم تکان‌دهنده، فوق‌العاده، بسیار ناراحت‌کننده است. شاید تعجب‌آورتر از همه این باشد که تفسیر این فیلم به شدت «فمنیستی» است. مطمئن نیستم که تا به حال هیچ کارگردان مردی توانسته باشد به چنین چیزی دست یابد.»

Joyce Carol Oates praises Andrew Dominik’s Blonde

Andrew Dominik, The filmmaker behind “The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford” and “Killing Them Softly” is back after nearly a decade hiatus with “Blonde,” an adaptation of Joyce Carol Oates’ 2000 novel of the same name that takes a fictionalized look at the inner life of Marilyn Monroe who is played by Ana de Armas. The author revealed on Twitter she has seen Dominik’s first cut of “Blonde,” and she has nothing but praise to share about it. “I have seen the rough cut of Andrew Dominick’s [sic] adaptation and it is startling, brilliant, very disturbing and perhaps most surprisingly an utterly ‘feminist’ interpretation,” Oates wrote. “Not sure that any male director has ever achieved anything [like] this.”

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

1,775 بازدید کلی, 549 بازدید امروز

ادامه مطلب

خبر

اهدای جایزه افتخاری به آنتونی هاپکینز در تیف ۲۰۲۰ | Anthony Hopkins and Others Win TIFF 2020 Tribute Awards

جایزه افتخاری آنتونی هاپکینز

تقدیر از هانیبال لکتر در تیف ۲۰۲۰ | اهدای جایزه افتخاری به آنتونی هاپکینز

آرت‌تاکس – گروه سینمای جهان: فستیوال فیلم تورنتو اعلام کرد که جایزه های افتخاری خود را امسال به آنتونی هاپکینز ، کلویی ژائو و میرا نیر اهدا خواهد کرد. 

این سه نفر به همراه کیت وینسلت برندگان جایزه‌ی افتخاری امسال‌اند که در ۱۵ سپتامبر برگزار خواهد شد. مراسم گالای فصل جوایز فستیوال فیلم تورنتو نیز به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا به صورت دیجیتال برگزار شده و برندگان به صورت آنلاین و از خانه‌هایشان سخنرانی خواهند کرد.

ببینید: ‌اسامی فیلم‌های حاضر در فستیوال فیلم تورنتو اعلام شد 

Anthony Hopkins and Others Win TIFF 2020 Tribute Awards

The Toronto Film Festival has tapped Oscar winner Anthony Hopkins and directors Chloe Zhao and Mira Nair for tributes at its upcoming 20th edition. The trio, whose latest movies will screen as part of the virtual Sept. 10 to 19 edition, join Kate Winslet as part of this year’s honorees for the 2020 TIFF Tribute Awards on Sept. 15. And after the coronavirus pandemic ended plans for a physical mass gathering, TIFF’s award season gala will instead go digital this year with at-home acceptance speeches and career retrospectives for the trophy winners.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

3,141 بازدید کلی, 518 بازدید امروز

ادامه مطلب

خبر

لودویگ گورانسون از تجربه ساخت موسیقی «انگاره» می‌گوید | Ludwig Goransson Talks about Tenet Music Composing

موسیقی فیلم Tenet

آرت‌تاکس – گروه سینمای جهان: لودویگ گورانسون در مصاحبه‌ای از تجربه‌ی ساخت موسیقی متن فیلم «Tenet / انگاره» به کارگردانی کریستوفر نولان می‌گوید.

لودویگ گورانسون از تجربه ساخت موسیقی فیلم Tenet می‌گوید

با وجود تاخیرهای چند باره در اکران «انگاره»، جدیدترین اثر کریستوفر نولان، اما انگار آن‌ها دست از تبلیغ برنمی‌دارند.

لودویگ گورانسون، آهنگساز این فیلم، در مصاحبه‌ای با Deadline گفته است که این فیلم را باید حتماً در سینما دید. او گفت: «البته که جالب است که ببینی همه‌ی این‌ها، مخصوصاً همه‌ی کارهایی که انجام داده‌ام، چه نتیجه‌ای خواهند داشت ولی تماشای این فیلم را حتماً باید در سینما تجربه کنید. به نظر می‌رسد که دارند سینماها در سطح بین‌الملل باز می‌شوند و فکر می‌کنم مردم اکنون به چنین چیزی نیاز دارند. آن‌ها نیاز دارند چیزی ببیند و تجربه کنند. آن‌ها باید بتوانند برای مدتی هم که شده از این جهان بیرون بیایند. این فیلم سطح‌هایی مختلف و چیزهای زیادی برای هضم و درک کردن دارد. برای تماشای واکنش مردم به آن آرام و قرار ندارم.»

ببینید: ‌جدیدترین تیزر فیلم Tenet به بهانه‌ی اکران در چین

Ludwig Goransson Talks about Tenet Music Composing

Christopher Nolan‘s “Tenet” remains one of the most anticipated films of the year. Nevermind the delays. Forget the uncertainty. Nolan’s film looks to be a doozy, and if its composer’s latest comments are to be believed, this is a movie that demands to be viewed from a multiplex seat. Speaking with Deadline, composer Ludwig Goransson also opened up about “Tenet,” saying: “It’s definitely been interesting to see how it all develops, and out of everything I’ve worked on, this is definitely an experience that you need to have in the theater. It seems like they’re opening up the theaters internationally first, and I think people need something like this right now. They need to watch something and experience something, to also be able to kind of get away for a little bit. There’s so many levels to it, and so much to take in. I can’t wait to see how people react to it.”

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

4,320 بازدید کلی, 545 بازدید امروز

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها