با ما همراه باشید
نقد فیلم Bacurau نقد فیلم Bacurau

سینمای جهان

نقد فیلم Bacurau / بکورا از نگاه منتقدان ورایتی و گاردین

ترجمه اختصاصی از آرت‌تاکس: نقد فیلم Bacurau از نگاه پیتر بردشاو، منتقد گاردین و پیتر دوبروژ، منتقد ورایتی

نقد پیتر دوبروژ، منتقد ورایتی:

بکورا از آن دسته فیلم‌های کم‌یابی‌ست که اگر احمقانه‌تر بود، یا خودش را کم‌تر جدی می‌گرفت، جذاب‌تر می‌شد. داستان این فیلم، درگیری میان ساکنان یک روستای دورافتاده در برزیل و گروه توریستی آمریکایی به سرکردگی اودو کی‌یر است که ساکنان روستا را برای تفریح شکار می‌کنند. این خارجی‌های سفیدپوست خود را برتر می‌دانند اما روستایی‌ها بیش‌تر از آن چه که فکرش را می‌کردند مقاومت می‌کنند.

سناریوی تهیه شده توسط دو کارگردان برزیلی، کلبر مندونسا فیلیو و خولیانو دورنالس، جذاب است. فیلم بکورا از دید بصری خیره‌کننده اما ناهمگون است. پلان‌های فیلم یادآور آثار کارگردان‌هایی چون جان کارپنتر و سرجیو لئونه است اما بکورا قواعد ژانری کلاسیک را کمی بهم می‌زند تا مخاطبش را وادار به جست و جوی مفاهیم زیرین داستان بکند.

بکورا نوید لحظات خشن و پربرخورد می‌دهد، اما دو کارگردان برزیلی نتوانسته‌اند به آن شکل طبیعی که تارانتینو استادش است، مخاطب را میخکوب کنند

فیلم پر از لحظات شوکه‌کننده و به‌یادماندنی است ولی با وجود تمام توانایی‌های مندونسا، او نتوانسته حس تعلیق را به فیلمش تزریق کند. بکورا نوید لحظات خشن و پربرخورد می‌دهد، اما دو کارگردان برزیلی نتوانسته‌اند به آن شکل طبیعی که تارانتینو استادش است، مخاطب را میخکوب کنند. بکورا می‌خواهد استروتایپ‌های سینمای برزیل را به چالش بکشد هر چند که برخی مفاهیمش برای یک مخاطب خارجی قابل فهم و درک نباشد.

در کنار نقد فیلم Bacurau از صفحه‌ی اختصاصی جشنواره تورنتو دیدن کنید

نقد پیتر بردشاو، منتقد گاردین:

کلبر مندونسا فیلیو و همکار همیشگی‌اش خولیانو دورنالس مضامین آرام‌تر و انسانی‌تر آثار قبلی‌شان را کنار گذاشته و سراغ بکورا که فیلمی خشن و عجیب و غریب است، رفته‌اند. بکورا به نظر هذیانی‌ست که از ذهن آلخاندرو خودوروسکی بیرون آمده؛ وسترنی با تم انتقام که گاهی یادآور «برای یک مشت دلار» سرجیو لئونه است.

روایت بکورا در آینده‌ای نه چندان دور در شهری تخیلی با همین نام پی‌گیری می‌شود. اتفاقات عجیبی در حال رخ دادن است. شهر به کل از گوگل مپ و تمام وسایل مسیریاب دیجیتالی پاک شده و جالب‌تر این که هیچ سیگنال تلفنی در شهر دریافت نمی‌شود. کم‌کم می‌فهمیم گروه توریستی خارجی در کلبه‌ای نزدیک شهر ساکن شده‌اند و زیر نظر پیرمرد آلمانی با نام مایکل ،با بازی اودو کی‌یر، برای تفریح دست به کشتار ساکنان بکورا می‌زنند. قضیه با ورود عناصر علمی تخیلی در قالب یک پهباد که شبیه بشقاب پرنده است، عجیب‌تر می‌شود.

بکورا به شکل مستندهای مردم‌شناسی شروع می‌شود، در ادامه به حکایتی تلخ می‌گراید و در نهایت به یک حمام خون تمام عیار تبدیل می‌شود

شاید فیلیو به این هدف پهباد را وارد کرده که نشان دهد این دیگر تخیلی و یا نماد نیست بلکه آینده‌ای است در انتظار ماست. شاید هم ما را به برخاستن علیه ظلم و ستم دعوت می‌کند؛ کسانی که می‌خواهند از منابع موجود سوءاستفاده یا صرفن به مقدار غیرقابل‌کنترلی آشوب به پا کنند. بکورا فیلم عجیبی است. به شکل مستندهای مردم‌شناسی شروع می‌شود، در ادامه به حکایتی تلخ می‌گراید و در نهایت به یک حمام خون تمام عیار تبدیل می‌شود.

سینمای جهان

نقد فیلم Ford v Ferrari از نگاه منتقد هالیوودریپورتر | هر چه بیش‌تر آن را نگاه کنید، جذابیتش بیش‌تر خواهد شد

نقد فیلم Ford v Ferrari

تورنتو ۲۰۱۹: نقد فیلم Ford v Ferrari / فورد علیه فراری، ساخته‌ی جیمز منگولد، از نگاه تاد مک‌کارتی، منتقد هالیوود ریپورتر با ترجمه‌ی اختصاصی از آرت‌تاکس.

«فورد علیه فراری»:فیلمی خوش‌ساخت در ساختاری سه‌پرده‌ای

شخصیت‌ها در فیلم‌های ریسینگ شاید تنها در ماشین بتوانند با هم رقابت کنند ولی این موضوع در فورد علیه فراری صادق نیست؛ براساس داستانی هیجان‌انگیز و واقعی که رانندگان به اندازه‌ی خودروهای‌شان جذابیت دارند. کریستین بیل و مت دیمون به ترتیب کن مایلز و کارول شلبی افسانه‌ای را به تصویر می‌کشند. فورد علیه فراری از تمام جنبه‌ها فیلم خوش‌ساختی است که احتمالن عمل‌کرد خوبی نیز در گیشه خواهد داشت.

در کنار نقد فیلم Ford v Ferrari از صفحه‌ی اختصاصی جشنواره‌ی تورنتو ۲۰۱۹ دیدن کنید

در دهه‌ی ۶۰ در دنیای مسابقات رانندگی، هیچ‌ شرکتی به گرد پای فراری، خودروسازی معروف ایتالیایی، نمی‌رسید. در دوران افول فورد، هنری فورد دوم و معاونش لی یاکوکا به این فکر می‌افتند خودرویی بسازند که بتواند جایگاه ایتالیایی‌ها را به زیر بکشد؛ ایده‌ای که آن زمان بیش‌تر مانند یک جوک بود.

نویسندگان جز و جان هنری باترورث در کنار جیسون کلر توانایی خود در نوشتن فیلم‌نامه‌ را نشان می‌دهند. ساختار سه‌پرده‌ای منسجم بیننده‌ی کم‌توجه را به خوبی به شخصیت‌های کله‌شق ولی دوست‌داشتنی فیلم جذب می‌کند و به شخصیت اصلی، مایلز، زندگی می‌بخشد و افکار و جاه‌طلبی‌هایش را به تصویر می‌کشد.

چالش‌ها، روفتارها و توانایی صنایع بزرگ در «فورد علیه فراری»

پویایی فیلم تا حد زیادی وابسته به ذات قدر تمامی روابط و تعاملات در فیلم است. مایلز برای همگان جز همسر و پسرش غیرقابل پیش‌بینی است. شلبی نیز به نظر وظایفی برعهده گرفته که خارج از توان او هستند. فورد و یاکوکا نیز با درخواست‌های‌شان اجازه‌ی نفس کشیدن به کارکنان‌شان نمی‌دهند و ددلاین‌هایی که روز به روز نزدیک می‌شوند و خطرات ذاتی این شغل نوعی احساس سرسختی چه از دید کاری و چه از دید شخصی به فیلم می‌دهد. در یکی از صحنه‌های عالی فیلم، مایلز در فرودگاه لس‌آنجلس دور آزمایشی می‌زند و فیلم به رابطه‌ی راننده و خودرویش می‌پردازد.

در کنار نقد فیلم Ford v Ferrari ببینید:

تریلر فیلم فورد علیه فراری | وقتی کریستین بیل و مت دیمون رقیب هم می‌شوند

صد البته کل پرده‌ی سوم معطوف به مسابقه‌ی ۲۴ ساعت لومان سال ۱۹۶۶ است؛ جایی که دو راننده خودروی‌شان را روز و شب زیر باران سنگین می‌رانند. خلق درام در این مسابقه به علت مدت زمان طولانی و تغییر رانندگان کار سختی است و این یکی به خاطر نوع پایانش این مشکل را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. اما احساس رضایت بسیاری ایجاد می‌شود و باید بابت تلاش تیم تبریک گفت. در «فورد علیه فراری»، چالش‌ها، رفتارها و در نهایت توانایی صنایع بزرگ زیر ذره‌بین بررسی شده و ارزش کار تمام کسانی که دستی در ساخت این فیلم داشته‌اند را می‌توان بر روی پرده‌ی سینما دید.

 

تاد مک‌کارتی، منتقد هالیوود ریپورتر

مترجم: محمد تقوی

 

ادامه مطلب

سینمای جهان

نشست خبری فیلم Ford v Ferrari | جیمز منگول و کریستین بیل از فورد علیه فراری می‌گویند

نشست خبری فیلم Ford v Ferrari

جشنواره فیلم تورنتو ۲۰۱۹: نشست خبری فیلم Ford v Ferrari را با حضور جیمز منگولد،کارگردان و بازی کریستین بیل و کترینا بلف با زیرنویس فارسی اختصاصی و کیفیت دل‌خواه ببینید.

در کنار تماشای نشست خبری فیلم Ford v Ferrari از صفحه‌ی جشنواره‌ی فیلم تورنتو ۲۰۱۹ دیدن کنید

جیمز منگولد در نشست خبری فورد علیه فراری:

برای من این فیلم بیش‌تر در مورد دوستی بود. چارچوبی داشتیم؛ مسابقه‌ای روی پیست که کلی آدم منافع خودشون رو دارن مثل مسابقه‌ی رسیدن به ماه در اون زمان. ولی برای من چارچوب واقعی این داستان این روابط بودن و چون آدمی نیستم که عاشق ماشین‌ها باشم، راه من برای ساخت این فیلم، دونستن روابط دنیای واقعی که با فیلم‌سازها دارم و اون پیوندی که برقرار می‌کنی و خاطراتی که داری از زمان کارت و تأثیری که داره.

کریستین بیل در نشست خبری فورد علیه فراری:

این فیلم در مورد این آدم‌های غیرعادی، پرشور و کمی مجنون که هدف مشترکی دارن. برای بازی واقعن جذاب بود و دوستی‌شون واقعن خواستنی بود. چون فیلم رو می‌بینی و با خودت می‌گی من هم دوست دارم این‌جور دوستی داشته باشم. داشتن چنین روابط دوستانه خیلی خوبه، که بتونی با طرف دعوا کنی ولی هنوزم می‌دونی بعدش رفیق می‌مونین و فارغ از هر چیزی هنوز اون عشق رو بین‌تون دارین. نشون دادن این فوق‌العاده‌ست.

در کنار تماشای نشست خبری فیلم Ford v Ferrari ببینید:

تریلر فیلم فورد علیه فراری | وقتی کریستین بیل و مت دیمون رقیب هم می‌شوند

کترینا بلف در نشست خبری فورد علیه فراری:

این ازدواج، محکمه. این دو نفر توانایی خوبی تو کار گروهی دارن و فکر کنم این یکی از کلیدی‌ترین بخش‌های فیلمه: همکاری. در کل تجربه‌ خیلی خوبی بود. تونستم با پیتر مایلز ملاقات کنم. که انسانی فوق‌العاده بود. لطف کرد و وقتش رو گذاشت و توی دادن اطلاعات در مورد پدر و مادرش و رابطه‌شون خیلی دست و دلباز بود. از طرفی مشخصن کار با کریستین مثل رؤیا می‌مونه و خیلی طبیعی تونستیم رابطه‌ای بین خودمون ایجاد کنیم. خیلی خوش گذشت. خوب بود که نقش کسی رو داشته باشی که شاید در پس‌زمینه‌ی داستان باشه ولی در تمام دست‌آوردهایی که کِن (مایلز) داشت تأثیرگذار بود.

ادامه مطلب

آنونس

دومین تریلر فیلم Last Christmas | امیلیا کلارک در آخرین کریسمس

تریلر فیلم آخرین کریسمس

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: تریلر فیلم آخرین کریسمس را به کارگردانی پال فیگ و بازی امیلیا کلارک، هنری گولدینگ و اما تامپسون با کیفیت دل‌خواه ببینید

از فیلم «آخرین کریسمس» بیش‌تر بدانید:

ستاره‌ی محبوب سریال «بازی تاج و تخت»، امیلیا کلارک، این بار در فیلمی رومانتیک- کمدی به نام «آخرین کریسمس» به کارگردانی پال فیگ ظاهر شده است.

داستان فیلم درباره‌‌ی کیت است، دختر جوانی که تمام عمرش تاوان تصمیم‌گیری‌های اشتباهش را داده و اکنون در یک مغازه‌ی کریسمس مشغول به کار است، اما با ورود تام به زندگی‌اش، همه‌چیز زیرورو می‌شود.

در کنار تریلر فیلم آخرین کریسمس ببینید:

۹ نکته که از امیلیا کلارک نمی‌دانید!

از دیگر بازیگران فیلم می‌توان به هنری گولدینگ، میشل یئو، اما تامپسون، ربکا روت و لیدیا لئونارد اشاره کرد.

«آخرین کریسمس» ابتدا قرار بوده در تاریخ پانزدهم نوامبر ۲۰۱۹ اکران شود، اما اکنون این تاریخ به هشتم نوامبر تغییر کرده است.

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها