با ما همراه باشید
نقد فیلم Beanpole نقد فیلم Beanpole

سینمای جهان

نقد فیلم Beanpole | ترس از سایه‌ی بلند جنگ

ترجمه‌ی اختصاصی از آرت‌تاکس: نقد فیلم Beanpole از نگاه پیتر بردشاو، منتقد گاردین به کارگردانی کانتمیر بالاگوف و بازی ویکتوریا میروشنیچنکو و واسیلیسا پرلیجینا

نقد فیلم Beanpole | ترس از سایه‌ی بلند جنگ

ملتی در شوک، کشوری در شوک، فیلمی در شوک و در نهایت تماشاچیانی در شوک. این‌ها حالت‌هایی ذهنی است که هنگام تماشای این فیلم خشن و فوق‌العاده‌ی کانتِمیر بالاگوف، کارگردان و نویسنده‌ی ۲۷ ساله، تجربه خواهید کرد. او با روایت داستان فیلم خود در لنینگراد درست پس از پایان جنگ جهانی دوم که از «جنگ چهره‌ی زنانه ندارد»، تاریخ شفاهی تجربه‌های زمان جنگ زنان شوروی اثر سوتلانا آلکسیویچ که در ۱۹۸۵ نوشته شد، به دنیای معنوی اختلال استرسی پس از آسیب روانی دست می‌یابد. فیلم او به وضوح تحت تاثیر الکساندر سوکوروف (که بالاگوف شاگرد او بود) و الکسی ژرمن است ولی بالاگوف استعدادی به شدت منحصر به فرد و به طرز شگفت‌آوری ماهر است.

در شهر ویرانه، غم‌زده و کرخت لنینگراد در پاییز ۱۹۴۵، دو زن جوان حس دوستی و رفاقتی را به صرف با هم زنده ماندن و گریختن محض از مرگ – یا حداقل تصور این که از مرگ گریخته‌اند – می‌یابند. ای‌یا (ویکتوریا میروشنیچنکو) زنی قدبلند و ظریف است که به عنوان یک پرستار در یک بیمارستان نظامی خدمت می‌کند. قد او و بدقوارگی زرافه‌وارش برای او لقب «دیلدا» یا «دیلاق» را به همراه داشته است.

در کنار نقد فیلم Beanpole ببینید:

فیلم Beanpole به روایت علی حجوانی نماینده آرت‌تاکس در تیف ۲۰۱۹

ماشا (واسیلیسا پرلیجینا) بهترین دوست اوست و او نیز در کنار ای‌یا برای خورد کاری در بیمارستان دست و پا می‌کند. او توسط سرپرست مضطرب پزشکان که دغدغه‌ای پدرانه نسبت به ای‌یا دارد استخدام شده و این کار را به این دلیل انجام داد تا بتواند برای پسر شش ساله‌اش پاشکا (تیموفی گلازکوف) جیره‌ی غذایی بیش‌تری به دست آورد. اما چیزی که او نمی‌داند این است که پاشکا کوچولو فرزند ای‌یا نیست بلکه فرزند ماشاست. این دو زن مخاطرات زیادی را در جنگ تجربه کردند اما وقتی ای‌یا به دلیل ضربه مغزی شدن که هنوز باعث بیهوشی‌های فلج‌کننده در او می‌شود به خانه بازگردانده شد پذیرفت که از کودکی که ماشا در خط مقدم به دنیا آورد مراقبت کند. ای‌یا با مراقبت از بیماران بارقه‌های امید و انسانیت را می‌یابد و به همان اندازه با سرباز معلول کامل استپان (کنستانتین بالاکیرِف) معاشرت می‌کند. ماشا متوجه می‌شود که ساشای (ایگور شیروکوف) جوان او را ستایش می‌کند. ولی حادثه‌ای هولناک تمامی شادی‌ای را که این دو نفر یافته‌اند نابود می‌کند یا به عبارتی دیگر باعث تمرکز بر روی وحشتی می‌شود که در زیر پوست همه، در افکار ای‌یا و ماشا، در افکار همه‌ی کسانی که از کابوس جنگ جان سالم به در برده‌اند و اکنون از آنان انتظار می‌رود تا آن را فراموش کنند در جریان بوده. اکنون از ای‌یا انتظار می‌رود تا در اقدامی نافرجام فداکاری عظیمی انجام دهد تا درد آنان را «تسکین دهد».

این داستان کسانی است که وحشت‌های جنگ هنوز برای آنان به پایان نرسیده. کسانی که صلح برای آنان به نحوی یکی دیگر از وحشت‌های جنگ است. وقتی بیماران به صورت سرگرم‌کننده‌ای سعی می‌کنند تا با تقلید صدای سگ پاشکا کوچولو را سرگرم کنند و پاشکا این حیوان را نمی‌شناسد، یکی از بیماران با بی‌تفاوتی می‌پرسد که چگونه این پسر می‌تواند سگی را دیده باشد وقتی که همه‌ی سگ‌ها خورده شده‌اند. بیمارستان خود نمادی تاریخی از تیمارستان یا بهداری و یا سردخانه‌ای است که روح کشور در آن جا گرفتار است. وقتی یکی از بیماران با پیرزنی که به عیادت او آمده است (و نقشی ترسناک در ادامه‌ی فیلم خواهد داشت) روبه‌رو می‌شود عجیب و توهین‌آمیز رفتار می‌کند و سپس خون از لباس راحتی او نشت می‌کند. آن‌چه رخ داده است این است که بخیه‌های او پاره شده است که اتفاقی رایج است که به هر حال در این جا اثری نامطلوب دارد. انگار تمامی درد و خشونتی که او و بقیه‌ی افراد تجربه کرده‌اند به صورتی فراطبیعی به سطح آمده است: بازگشت احساسات سرکوب شده. «دیلاق» فیلمی تاثیرگذار، ناراحت‌کننده و به شدت احساسی است.

پیتر بردشاو ، منتقد گاردین

مترجم: پوریا مشهدی محمدرضا

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سینمای جهان

ساخت فیلم «ربکا»؛ از رمان دافنه دوموریه تا فیلم‌نامه | Armie Hammer and Lily James Explain How Rebecca went from Book To Screen

فیلم ربکا

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس: لیلی جیمز، بن ویتلی و کریست اسکات توماس از شیوه‌ی ساخت فیلم «ربکا» با اقتباس از رمان دافنه دوموریه می‌گویند

گفت‌وگو با لی‌لی جیمز و بن ویتلی
ساخت فیلم «ربکا»؛ از رمان دافنه دوموریه تا فیلم‌نامه

بن ویتلی: چیزی که من رو به این پروژه جذب کرد، شباهت داستان به عروسک‌های روسی بود که در دل هر داستان یه داستان دیگه‌ست. می‌شه یک فیلم ترسناک در دل یک فیلم رمز‌آلود در دل یک فیلم رومانتیک داشت. به نظر من داستانی اومد که ارزش بازگو کردن رو داشت و بیننده‌ها رو به همون اندازه که خودم شگفت‌زده شدم، شگفت‌زده می‌کرد. تمام پیچش‌های داستان دوباره من رو تحت تأثیر قرار دادن.

کریست اسکات توماس: فکر می‌کنم خانم دنورز می‌تونسته با کسی مثل ماکسیم دوینتر ازدواج کنه، اما نشده، و در نهایت یه مستخدم شده. فکر می‌کنم این خشم عمیقش رو ایجاد کرده.

ببینید: گفت‌وگو با لیلی جیمز درباره‌ی فیلم «ربکا»

Armie Hammer and Lily James Explain How Rebecca went from Book To Screen

Follow the path from book to script to screen for Rebecca, Ben Wheatley’s film based on Daphne du Maurier’s beloved 1938 gothic novel. Starring Lily James, Armie Hammer, and Kristin Scott Thomas, Rebecca premieres October 21 on Netflix.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

خبر

حمایت جسیکا چستین از پنه لوپه کروز برای بازی در فیلم ۳۵۵ | Jessica Chastain Explains “The 355” Casting

جسیکا چستین پنه لوپه کروز

آرت‌تاکس – گروه سینمای جهان: جسکا چستین که علاوه‌بر بازی، تهیه‌کننده‌ی فیلم «۳۵۵» نیز هست، از دلیل انتخاب پنه لوپه کروز در این پروژه گفت.

رفقای خیلی خوب!
حمایت جسیکا چستین از پنه لوپه کروز برای بازی در فیلم ۳۵۵

پس از این که انتخاب پنه‌لوپه کروز اسپانیایی‌تبار برای بازی در نقش روانشناسی کلمبیایی در «۳۵۵»، فیلم جدید سایمون کینبرگ، واکنش‌های زیادی را برانگیخت، جسیکا چستین، دیگر بازیگر این فیلم و نیز تهیه‌کننده‌ی آن، علت این انتخاب را توضیح داد.

او گفت: «وقتی ایده‌ی ساخت این فیلم را داشتم نه فیلم‌نامه داشتم و نه بودجه. از این لحاظ پنه‌لوپه بسیار به ما کمک کرد. پس مشورت با مشاورانمان به او گفتم که می‌تواند نقش یک مامور برزیلی پرشور را بازی کند. او گفت که درست نیست که او نقش فردی برزیلی را بازی کند زیرا زبان غالب برزیل پرتغالی است.»

چستین اضافه کرد: «متوجه شدم که کلمبیا میراث قومی غنی‌ای دارد و تقریباً ۸۰٪ جمعیت ریشه‌ی اروپایی یا ترکیب اروپایی با دیگر نژادها را دارند. برای همین روی شخصیتی که از نوادگان استعمار اسپانیا در جهان جدید است توافق کردیم.»

ببینید: اولین تریلر فیلم «The 355» با بازی جسیکا چستین و پنه لوپه کروز

Penélope Cruz Hesitated to Play Colombian Spy in ‘355’ | Jessica Chastain Explains the Casting

Universal Pictures’ debuted last week of the trailer for its Simon Kinberg-directed spy thriller “The 355” has generated a bit of controversy over the casting of Penélope Cruz. An editorial from Variety published after the trailer’s premiere calls out “The 355” for casting a Spanish actress in a Colombian role and offers up a handful of Colombian actresses who could’ve taken the role of Graciela instead of Cruz. Chastain, who also produced the project, issued a statement to Variety explaining the casting decision.

“When I had the idea of making this film, we didn’t have a script or financing,” Chastain said. “Penelope was incredibly helpful in this regard. After conversations with our consultant, I brought her the idea that she could play a fervent agent from Brazil. She mentioned that it wouldn’t be right for her to play a character from Brazil, as the majority language is Portuguese.” Chastain continued, “I realized that Colombia has a rich ethnic heritage, with approximately 80% of the population having European or mixed European heritage. We settled on a character who is a descendant from the colonization of Spain in the New World.”

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

آنونس

تریلر جدید انیمیشن Soul تازه‌ترین ساخته‌ی پیکسار | Soul Official Trailer

تریلر جدید انیمیشن Soul

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: تریلر جدید انیمیشن Soul به کارگردانی پیت داکتر و با صداپیشگی جیمی فاکس و تینا فی

در کنار تماشای تریلر جدید انیمیشن Soul از آن بیش‌تر بدانید:

جدیدترین اثر پیت داکتر، سازنده‌ی آثار اسکاری بالا و درون و بیرون، در جدیدترین اثرش، روح، به زندگی معلمی می‌پردازد که در اندیشه‌ی ورود به دنیای جاز است اما طی حادثه‌ای، روحش از بدن او جدا شده و وارد دنیایی می‌شود که برای آموزش دادن اشتیاق به ارواح مختلف و دمیدن‌شان به نوزادان برای شروعی دوباره است!

روح شامل بازیگرانی نامی مانند جیمی فاکس و تینا فی (که از قضا دوست صمیمی صداپیشه‌ی اثر پیشین داکتر، درون بیرون، ایمی پولر است) می‌شود و موسیقی فیلم نیز توسط ترنت رزنور و آتیکوس راس تنظیم شده؛ زوجی که نزدیک به ده سال پیش برای خلق موسیقی فیلم شبکه‌ی اجتماعی دیوید فینچر نامزد شده بودند.

در کنار تماشای تریلر جدید انیمیشن Soul تیزر اول آن را از دست ندهید

Soul Official Trailer

Watch a sneak peek from Disney and Pixar’s Soul; a story about finding the real, the brilliant, the passionate you, featuring the song “Parting Ways” written, produced, & performed by Cody ChesnuTT.

This November, Pixar Animation Studios’ all-new feature film “Soul” introduces Joe Gardner (voice of Jamie Foxx) – a middle-school band teacher who gets the chance of a lifetime to play at the best jazz club in town. But one small misstep takes him from the streets of New York City to The Great Before – a fantastical place where new souls get their personalities, quirks and interests before they go to Earth. Determined to return to his life, Joe teams up with a precocious soul, 22 (voice of Tina Fey), who has never understood the appeal of the human experience. As Joe desperately tries to show 22 what’s great about living, he may just discover the answers to some of life’s most important questions.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها