با ما همراه باشید
نقد فیلم Jojo Rabbit نقد فیلم Jojo Rabbit

سینمای جهان

نقد فیلم Jojo Rabbit از نگاه منتقد ورایتی | یا زنگی زنگ، یا رومی روم

تورنتو ۲۰۱۹: نقد فیلم Jojo Rabbit ، ساخته‌ی تایکا وایتیتی و با بازی اسکارلت جوهانسون، از نگاه اوون گلیبرمن، منتقد ورایتی با ترجمه اختصاصی از آرت‌تاکس

تاریخ حضور هیتلر در سینما

در سال‌های بسیار دور، دست گرفتن آلمان تحت سلطه‌ی نازی امری طبیعی بود، زمانی که شاید اکنون تصور آن سخت باشد. چارلی چاپلین هیتلر را در فیلم «دیکتاتور بزرگ» به سخره گرفت و مل بروکس با قرار دادن موزیکال «بهار هیتلر» در فیلم تهیه‌کنندگان، مرزهای کمدی سیاه را درهم شکست. در سالیان اخیر اما، شاید تنها تارانتینو در این زمینه طعنه‌ای زده باشد. با همه‌ی این‌ها ابتدا باید به تایکا وایتیتی تبریک گفت که با ساخت جوجو خرگوشه، اولین کمدی هیپستر نازی را ساخته؛ چیزی شبیه فیلم‌های وس اندرسون اما این بار در دوران رایش سوم. برگ برنده‌ی فیلم هم خود وایتیتی در قالب آدولف هیتلر خیالی است؛ شخصیتی که این‌جا بیش‌تر به نسخه‌ی دخترانه‌ی او می‌ماند.

در کنار نقد فیلم Jojo Rabbit از صفحه‌ی اختصاصی جشنواره تورنتو ۲۰۱۹ در آرت‌تاکس دیدن کنید

جوجو خرگوشه: فیلمی بد و جسور

این هیتلر خیالی، دوست خیالی جوجو بتزلر است، پسری ده ساله که در زیر سلطه‌ی رایش سوم بزرگ شده و آن را می‌پرستد. دنیای نازی‌ها تنها چیزی است که جوجو در این دنیا می‌شناسد و هر گاه نیاز به کمک داشته باشد، هیتلر مانند فرشته‌ای کنار او ظاهر شده و به جوجو امداد می‌دهد. وقتی به این هیتلر هجوآمیز عادت کنید (که بیش‌تر از دو دقیقه طول نمی‌کشد) می‌بینید جوک‌های او آن قدرها هم خنده‌دار نیست. البته هدف نهایی کمدی جوجو خرگوشه، خنداندن مخاطبش نیست.

فیلم می‌خواهد مخاطبش از علاقمندی به اثری جسورانه هستند در حالی که فیلم ذاتن پا فراتر از آنچه باید نمی‌گذارد. همه‌ی این‌ها ممکن است به این تفکر منجر شود که جوجو خرگوشه برای حضور پررنگ در فصل جوایز ساخته شده (و شاید در این امر موفق باشد) اما در عین حال با بد بودنش، خود را از آن طبقه جدا می‌کند. جوجو خرگوشه فلیمی مرسوم به قواعد آثار استودیویی است که لباس «جسارت» بر خود پوشانده تا توجهات را جلب کند. جوک‌های فیلم در مورد نازی‌ها آن قدر هم خنده‌دار نیستند و شاید برای همین پس از پرده‌ی آغازین، به کل غیب می‌شوند.

در کنار نقد فیلم Jojo Rabbit ببینید:

تریلر فیلم جوجو خرگوشه با بازی اسکارلت جوهانسون

یا زنگی زنگ، یا رومی روم

بعد از چیدن دنیایش، وایتیتی خود را معطوف به موضوع اصلی داستان می‌کند: داستان دوستی میان جوجو که پس از نکشتن خرگوش جلوی دوستانش، گفته می‌شود لیافت کافی برای نازی بودن ندارد (لقب خرگوش هم از همین جا می‌آید) و از کمپ جوانان هیتلر اخراج می‌شود، و السا کُر است؛ دختری یهودی که مادر جوجو در خانه به او پناه داده. چرا؟ چون رفتارهای این شهروند آلمانی بیش‌تر به سیاستمداران آمریکایی می‌خورد. دنیای سفید و سیاه فیلم همین است؛ شخصیت‌ها یا فرشته هستند یا شیطان. مخاطبان هم می‌توانند این را ببینند. پس جوجو خرگوشه چه پیامی دارد؟ این موضوع واضح نیست چرا که در همان لحظه‌های احساسی که باید این دو شخصیت را بیش‌تر بشناسیم، عواطف سطحی باقی می‌مانند.

اگر روراست باشیم، جوجو خرگوشه داستان دوستی ساده میان دو کودک است. اما چیزی که فیلم را خاص می‌کند و جوجو خرگوشه تبدیل به قلمرو طلوع ماه وس اندرسون با صلیب شکسته و سگ‌های ژرمن می‌شود، عدم شجاعتش در نوآوری است. درست است فیلم بیش‌تر برای دل‌خوشی مخاطبش ساخته شده ولی این یکی جزو آن دسته فیلم‌هایی است که با کمدی سیاه بلااستفاده‌اش، ما را به این نتیجه می‌رساند که حق‌‌مان دیدن چیزی بیش‌تر از فیلمی برای دل‌خوشی محض بوده.

 

اوون گلیبرمن، منتقد ورایتی

مترجم: محمد تقوی

1 دیدگاه

1 دیدگاه

 1. S.h.mousavie

  2020/02/11 در 21:54

  میان گریه میخندم چون شمع …..
  فیلم امیدوارانه و مثبتی بود که سیاست را در برابر عشق پاک کودکانه به سخره میگیرد، اینکه نسلهای جدید وجدان معصومی دارند که حتی دشمنان هم عاشق هم میشوند. سربازان آینده باهم دوست خواهند شد و حتی اگر جنگ، خانواده بچه ها رو اعدام هم بکنند اما یتیمان جنگی از هر دو طرف، جای خانواده را برای هم پر خواهند کرد.
  فیلم بسیار ارزشمندی که با حماسه به جنگ تراژدی میره، اشک گریه را به اشک خنده، تبدیل میکنه، مگه چندتا فیلم اینجوری میشه در تاریخ سینما پیدا کرد؟ سخت ترین کار دنیا اینه که وسط خنده، بگریانی یا بالعکس. سکانس اوج عالی فیلم، بچه در جستجوی مادرش، از کفش های قرمز جنازه بر سر دار اعدام، بوی مادر را شنیده و بندهای کفش وی را بسته و بخانه برمیگردد. فقط حلاج بر سر دار این نکته خوش سراید ….
  خوش بحال بچه ها و غنچه ها …..

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سینمای جهان

ساخت فیلم «ربکا»؛ از رمان دافنه دوموریه تا فیلم‌نامه | Armie Hammer and Lily James Explain How Rebecca went from Book To Screen

فیلم ربکا

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس: لیلی جیمز، بن ویتلی و کریست اسکات توماس از شیوه‌ی ساخت فیلم «ربکا» با اقتباس از رمان دافنه دوموریه می‌گویند

گفت‌وگو با لی‌لی جیمز و بن ویتلی
ساخت فیلم «ربکا»؛ از رمان دافنه دوموریه تا فیلم‌نامه

بن ویتلی: چیزی که من رو به این پروژه جذب کرد، شباهت داستان به عروسک‌های روسی بود که در دل هر داستان یه داستان دیگه‌ست. می‌شه یک فیلم ترسناک در دل یک فیلم رمز‌آلود در دل یک فیلم رومانتیک داشت. به نظر من داستانی اومد که ارزش بازگو کردن رو داشت و بیننده‌ها رو به همون اندازه که خودم شگفت‌زده شدم، شگفت‌زده می‌کرد. تمام پیچش‌های داستان دوباره من رو تحت تأثیر قرار دادن.

کریست اسکات توماس: فکر می‌کنم خانم دنورز می‌تونسته با کسی مثل ماکسیم دوینتر ازدواج کنه، اما نشده، و در نهایت یه مستخدم شده. فکر می‌کنم این خشم عمیقش رو ایجاد کرده.

ببینید: گفت‌وگو با لیلی جیمز درباره‌ی فیلم «ربکا»

Armie Hammer and Lily James Explain How Rebecca went from Book To Screen

Follow the path from book to script to screen for Rebecca, Ben Wheatley’s film based on Daphne du Maurier’s beloved 1938 gothic novel. Starring Lily James, Armie Hammer, and Kristin Scott Thomas, Rebecca premieres October 21 on Netflix.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

خبر

حمایت جسیکا چستین از پنه لوپه کروز برای بازی در فیلم ۳۵۵ | Jessica Chastain Explains “The 355” Casting

جسیکا چستین پنه لوپه کروز

آرت‌تاکس – گروه سینمای جهان: جسکا چستین که علاوه‌بر بازی، تهیه‌کننده‌ی فیلم «۳۵۵» نیز هست، از دلیل انتخاب پنه لوپه کروز در این پروژه گفت.

رفقای خیلی خوب!
حمایت جسیکا چستین از پنه لوپه کروز برای بازی در فیلم ۳۵۵

پس از این که انتخاب پنه‌لوپه کروز اسپانیایی‌تبار برای بازی در نقش روانشناسی کلمبیایی در «۳۵۵»، فیلم جدید سایمون کینبرگ، واکنش‌های زیادی را برانگیخت، جسیکا چستین، دیگر بازیگر این فیلم و نیز تهیه‌کننده‌ی آن، علت این انتخاب را توضیح داد.

او گفت: «وقتی ایده‌ی ساخت این فیلم را داشتم نه فیلم‌نامه داشتم و نه بودجه. از این لحاظ پنه‌لوپه بسیار به ما کمک کرد. پس مشورت با مشاورانمان به او گفتم که می‌تواند نقش یک مامور برزیلی پرشور را بازی کند. او گفت که درست نیست که او نقش فردی برزیلی را بازی کند زیرا زبان غالب برزیل پرتغالی است.»

چستین اضافه کرد: «متوجه شدم که کلمبیا میراث قومی غنی‌ای دارد و تقریباً ۸۰٪ جمعیت ریشه‌ی اروپایی یا ترکیب اروپایی با دیگر نژادها را دارند. برای همین روی شخصیتی که از نوادگان استعمار اسپانیا در جهان جدید است توافق کردیم.»

ببینید: اولین تریلر فیلم «The 355» با بازی جسیکا چستین و پنه لوپه کروز

Penélope Cruz Hesitated to Play Colombian Spy in ‘355’ | Jessica Chastain Explains the Casting

Universal Pictures’ debuted last week of the trailer for its Simon Kinberg-directed spy thriller “The 355” has generated a bit of controversy over the casting of Penélope Cruz. An editorial from Variety published after the trailer’s premiere calls out “The 355” for casting a Spanish actress in a Colombian role and offers up a handful of Colombian actresses who could’ve taken the role of Graciela instead of Cruz. Chastain, who also produced the project, issued a statement to Variety explaining the casting decision.

“When I had the idea of making this film, we didn’t have a script or financing,” Chastain said. “Penelope was incredibly helpful in this regard. After conversations with our consultant, I brought her the idea that she could play a fervent agent from Brazil. She mentioned that it wouldn’t be right for her to play a character from Brazil, as the majority language is Portuguese.” Chastain continued, “I realized that Colombia has a rich ethnic heritage, with approximately 80% of the population having European or mixed European heritage. We settled on a character who is a descendant from the colonization of Spain in the New World.”

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

آنونس

تریلر جدید انیمیشن Soul تازه‌ترین ساخته‌ی پیکسار | Soul Official Trailer

تریلر جدید انیمیشن Soul

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: تریلر جدید انیمیشن Soul به کارگردانی پیت داکتر و با صداپیشگی جیمی فاکس و تینا فی

در کنار تماشای تریلر جدید انیمیشن Soul از آن بیش‌تر بدانید:

جدیدترین اثر پیت داکتر، سازنده‌ی آثار اسکاری بالا و درون و بیرون، در جدیدترین اثرش، روح، به زندگی معلمی می‌پردازد که در اندیشه‌ی ورود به دنیای جاز است اما طی حادثه‌ای، روحش از بدن او جدا شده و وارد دنیایی می‌شود که برای آموزش دادن اشتیاق به ارواح مختلف و دمیدن‌شان به نوزادان برای شروعی دوباره است!

روح شامل بازیگرانی نامی مانند جیمی فاکس و تینا فی (که از قضا دوست صمیمی صداپیشه‌ی اثر پیشین داکتر، درون بیرون، ایمی پولر است) می‌شود و موسیقی فیلم نیز توسط ترنت رزنور و آتیکوس راس تنظیم شده؛ زوجی که نزدیک به ده سال پیش برای خلق موسیقی فیلم شبکه‌ی اجتماعی دیوید فینچر نامزد شده بودند.

در کنار تماشای تریلر جدید انیمیشن Soul تیزر اول آن را از دست ندهید

Soul Official Trailer

Watch a sneak peek from Disney and Pixar’s Soul; a story about finding the real, the brilliant, the passionate you, featuring the song “Parting Ways” written, produced, & performed by Cody ChesnuTT.

This November, Pixar Animation Studios’ all-new feature film “Soul” introduces Joe Gardner (voice of Jamie Foxx) – a middle-school band teacher who gets the chance of a lifetime to play at the best jazz club in town. But one small misstep takes him from the streets of New York City to The Great Before – a fantastical place where new souls get their personalities, quirks and interests before they go to Earth. Determined to return to his life, Joe teams up with a precocious soul, 22 (voice of Tina Fey), who has never understood the appeal of the human experience. As Joe desperately tries to show 22 what’s great about living, he may just discover the answers to some of life’s most important questions.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها