با ما همراه باشید
نقد فیلم The Hunt نقد فیلم The Hunt

سینمای جهان

نقد فیلم The Hunt / شکار | یا شکار کن یا شکار شو!

ترجمه‌ی اختصاصی از آرت‌تاکس:نقد فیلم The Hunt / شکار از نگاه پیتر دبروژ به کارگردانی کریگ زابل و بازی آیک بارینهولتز، بتی گیلپین، اما رابرتز و هیلاری سوانک

در کنار مطالعه‌ی نقد فیلم The Hunt از تریلر این فیلم دیدن کنید

جنجال‌ها و حاشیه‌های فیلم

کریگ زابل در جدیدترین فیلمش به نام «شکار»، طعنه‌ زدن به احزاب سیاسی را به حد اعلاء رسانده است. این فیلم ترسناک بحث‌برانگیز، حتا اگر مخاطب متوجه معانی سیاسی عمیق نهفته در آن نشود هم هیجان‌انگیز و جذاب است.

تابستان گذشته، پیش از آن‌که این فیلم به اکران عموم در آید، فیلم جدید کریگ زابل مورد حمله‌ی منتقدین قرار گرفته بود. در آن زمان در پی اتفاقات و تیراندازی‌هایی که در اوهایو و تگزاس رخ داده بود، جار و جنجال زیادی درباره‌ی قوانین حمل آزاد اسلحه به راه افتاده و «شکار» که موضوع آن شکار انسان‌ها توسط انسان‌ها بود، نمونه‌ای از فیلم‌هایی به شمار می‌آمد که مردم آن‌ها را بابت ترویج خشونت در رسانه‌ها شماتت می‌کردند. در مقابل، کمپانی یونیورسال اکران این فیلم را تا بهار ۲۰۲۰ به تعویق انداخت؛ اما این جنجال‌‌ها تبدیل به تبلیغی ناخواسته برای فیلم شد.

تلنگری به اختلاف طبقاتی انسان‌ها

اما «شکار» آن‌قدرها هم که انتظارش می‌رفت آتش‌برافروز نبود؛ داستان تنی چند از لیبرال‌های برگزیده که با تجهیزات کامل و اسلحه، به دنبال شکار کسانی هستند که آن‌ها را رقت‌انگیز دانسته و این کار را از حقوق اصلاحات خود می‌دانند. زابل، لیندلف و تهیه‌کننده جیسون بلوم، فیلمی خونین درباره‌ی استثمار ساخته‌اند که در آن افرادی را می‌بینیم که با انواع و اقسام اسلحه‌ها از قلع و قمع کردن دیگری لذت می‌برند و طنز و کنایه‌ی سیاسی در پس رفتارشان نهفته است.

به همین دلیل می‌شود گفت این فیلم نسبت‌ به باقی فیلم‌های ترسناک استودیویی هوشمندانه‌تر است، چرا که حداقل مخاطب را تشویق به بحث سیاسی می‌کند و تنها محدود به صحنه‌های خشن و تحریک‌آمیز نمی‌شود. حتا اگر فرض را بر آن بگیریم که خشونت به کار رفته در این فیلم بیش‌ از حد است، باز هم نمی‌شود گفت که «شکار» برای جامعه خطرناک است و مردم را تشویق به تقلید از این رفتارهای خشونت‌آمیز می‌کند، بلکه تلنگری به اختلاف طبقاتی بیش‌ از حد و دسته‌بندی انسان‌ها به شمار می‌آید.

در کنار نقد فیلم The Hunt بخوانید:

نقد فیلم Marriage Story / داستان ازدواج | تو می‌توانی کسی را دیوانه کنی

یا شکار کن یا شکار شو

در «شکار» نقش مثبتی نمی‌بینیم، تنها شکارچی‌ها هستند و شکار شده‌ها. در هر دو دسته با بازیگرانی روبه‌روییم که بیش‌ترشان را از تلویزیون می‌شناسیم. تعدادی از این بازیگران شناخته‌شده‌تر هستند، اما بیننده از همان ابتدای فیلم متوجه خواهد شد که معروفیت بیش‎تر به معنای شانس زنده ماندن بیش‌تر نیست. یکی از ویژگی‌های فیلم هم سورپرایز کردن مخاطب با انتخاب زمان‌های هوشمندانه و خلاقانه برای کشتن کاراکترهایش است.

با این‌که لیبرال‌ها در ابتدای بازی جلوترند و دست بالا را گرفته‌اند، اما این معادل با باهو‌ش‌تر بودن آن‌ها نسبت به طعمه‌هاشان نخواهد بود. نکته‌ی اساسی فیلم این است که هیچ چیزی در آن قابل پیش‌بینی نیست. شاید بتوان گفت «شکار» تا حدودی به «برو بیرون» جوردن پیل نزدیک است، همین‌طور به فیلم «شام آخر» ۱۹۹۵ با بازی کامرون دیاز که گروهی از لیبرال‌ها، تعدادی محافظه‌کار را به شام دعوت می‌کنند، اما در اصل تصمیم بر مسموم کردن‌شان دارند. با این حال هیچ‌کدام از این‌ها به اندازه‌ی کار زابل و لیندلف در «شکار» نتوانسته‌اند در دل داستان، مفهومی چنین عمیق جا بدهند.

 

منتقد: پیتر دبروژ

مترجم: فرگل سیف‌اللهی

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

سینمای جهان

ساخت فیلم «ربکا»؛ از رمان دافنه دوموریه تا فیلم‌نامه | Armie Hammer and Lily James Explain How Rebecca went from Book To Screen

فیلم ربکا

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس: لیلی جیمز، بن ویتلی و کریست اسکات توماس از شیوه‌ی ساخت فیلم «ربکا» با اقتباس از رمان دافنه دوموریه می‌گویند

گفت‌وگو با لی‌لی جیمز و بن ویتلی
ساخت فیلم «ربکا»؛ از رمان دافنه دوموریه تا فیلم‌نامه

بن ویتلی: چیزی که من رو به این پروژه جذب کرد، شباهت داستان به عروسک‌های روسی بود که در دل هر داستان یه داستان دیگه‌ست. می‌شه یک فیلم ترسناک در دل یک فیلم رمز‌آلود در دل یک فیلم رومانتیک داشت. به نظر من داستانی اومد که ارزش بازگو کردن رو داشت و بیننده‌ها رو به همون اندازه که خودم شگفت‌زده شدم، شگفت‌زده می‌کرد. تمام پیچش‌های داستان دوباره من رو تحت تأثیر قرار دادن.

کریست اسکات توماس: فکر می‌کنم خانم دنورز می‌تونسته با کسی مثل ماکسیم دوینتر ازدواج کنه، اما نشده، و در نهایت یه مستخدم شده. فکر می‌کنم این خشم عمیقش رو ایجاد کرده.

ببینید: گفت‌وگو با لیلی جیمز درباره‌ی فیلم «ربکا»

Armie Hammer and Lily James Explain How Rebecca went from Book To Screen

Follow the path from book to script to screen for Rebecca, Ben Wheatley’s film based on Daphne du Maurier’s beloved 1938 gothic novel. Starring Lily James, Armie Hammer, and Kristin Scott Thomas, Rebecca premieres October 21 on Netflix.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

خبر

حمایت جسیکا چستین از پنه لوپه کروز برای بازی در فیلم ۳۵۵ | Jessica Chastain Explains “The 355” Casting

جسیکا چستین پنه لوپه کروز

آرت‌تاکس – گروه سینمای جهان: جسکا چستین که علاوه‌بر بازی، تهیه‌کننده‌ی فیلم «۳۵۵» نیز هست، از دلیل انتخاب پنه لوپه کروز در این پروژه گفت.

رفقای خیلی خوب!
حمایت جسیکا چستین از پنه لوپه کروز برای بازی در فیلم ۳۵۵

پس از این که انتخاب پنه‌لوپه کروز اسپانیایی‌تبار برای بازی در نقش روانشناسی کلمبیایی در «۳۵۵»، فیلم جدید سایمون کینبرگ، واکنش‌های زیادی را برانگیخت، جسیکا چستین، دیگر بازیگر این فیلم و نیز تهیه‌کننده‌ی آن، علت این انتخاب را توضیح داد.

او گفت: «وقتی ایده‌ی ساخت این فیلم را داشتم نه فیلم‌نامه داشتم و نه بودجه. از این لحاظ پنه‌لوپه بسیار به ما کمک کرد. پس مشورت با مشاورانمان به او گفتم که می‌تواند نقش یک مامور برزیلی پرشور را بازی کند. او گفت که درست نیست که او نقش فردی برزیلی را بازی کند زیرا زبان غالب برزیل پرتغالی است.»

چستین اضافه کرد: «متوجه شدم که کلمبیا میراث قومی غنی‌ای دارد و تقریباً ۸۰٪ جمعیت ریشه‌ی اروپایی یا ترکیب اروپایی با دیگر نژادها را دارند. برای همین روی شخصیتی که از نوادگان استعمار اسپانیا در جهان جدید است توافق کردیم.»

ببینید: اولین تریلر فیلم «The 355» با بازی جسیکا چستین و پنه لوپه کروز

Penélope Cruz Hesitated to Play Colombian Spy in ‘355’ | Jessica Chastain Explains the Casting

Universal Pictures’ debuted last week of the trailer for its Simon Kinberg-directed spy thriller “The 355” has generated a bit of controversy over the casting of Penélope Cruz. An editorial from Variety published after the trailer’s premiere calls out “The 355” for casting a Spanish actress in a Colombian role and offers up a handful of Colombian actresses who could’ve taken the role of Graciela instead of Cruz. Chastain, who also produced the project, issued a statement to Variety explaining the casting decision.

“When I had the idea of making this film, we didn’t have a script or financing,” Chastain said. “Penelope was incredibly helpful in this regard. After conversations with our consultant, I brought her the idea that she could play a fervent agent from Brazil. She mentioned that it wouldn’t be right for her to play a character from Brazil, as the majority language is Portuguese.” Chastain continued, “I realized that Colombia has a rich ethnic heritage, with approximately 80% of the population having European or mixed European heritage. We settled on a character who is a descendant from the colonization of Spain in the New World.”

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

آنونس

تریلر جدید انیمیشن Soul تازه‌ترین ساخته‌ی پیکسار | Soul Official Trailer

تریلر جدید انیمیشن Soul

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: تریلر جدید انیمیشن Soul به کارگردانی پیت داکتر و با صداپیشگی جیمی فاکس و تینا فی

در کنار تماشای تریلر جدید انیمیشن Soul از آن بیش‌تر بدانید:

جدیدترین اثر پیت داکتر، سازنده‌ی آثار اسکاری بالا و درون و بیرون، در جدیدترین اثرش، روح، به زندگی معلمی می‌پردازد که در اندیشه‌ی ورود به دنیای جاز است اما طی حادثه‌ای، روحش از بدن او جدا شده و وارد دنیایی می‌شود که برای آموزش دادن اشتیاق به ارواح مختلف و دمیدن‌شان به نوزادان برای شروعی دوباره است!

روح شامل بازیگرانی نامی مانند جیمی فاکس و تینا فی (که از قضا دوست صمیمی صداپیشه‌ی اثر پیشین داکتر، درون بیرون، ایمی پولر است) می‌شود و موسیقی فیلم نیز توسط ترنت رزنور و آتیکوس راس تنظیم شده؛ زوجی که نزدیک به ده سال پیش برای خلق موسیقی فیلم شبکه‌ی اجتماعی دیوید فینچر نامزد شده بودند.

در کنار تماشای تریلر جدید انیمیشن Soul تیزر اول آن را از دست ندهید

Soul Official Trailer

Watch a sneak peek from Disney and Pixar’s Soul; a story about finding the real, the brilliant, the passionate you, featuring the song “Parting Ways” written, produced, & performed by Cody ChesnuTT.

This November, Pixar Animation Studios’ all-new feature film “Soul” introduces Joe Gardner (voice of Jamie Foxx) – a middle-school band teacher who gets the chance of a lifetime to play at the best jazz club in town. But one small misstep takes him from the streets of New York City to The Great Before – a fantastical place where new souls get their personalities, quirks and interests before they go to Earth. Determined to return to his life, Joe teams up with a precocious soul, 22 (voice of Tina Fey), who has never understood the appeal of the human experience. As Joe desperately tries to show 22 what’s great about living, he may just discover the answers to some of life’s most important questions.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها