با ما همراه باشید
نقد مرد ایرلندی نقد مرد ایرلندی

سینمای جهان

مروری بر «مرد ایرلندی» اسکورسیزی: منتقدان چه می‌گویند؟

ترجمه‌ی اختصاصی از آرت‌تاکس: سرانجام در شبی که همگان انتظار آن را می‌کشیدند، جدیدترین ساخته‌ی مارتین اسکورسیزی در جشنواره‌ی فیلم نیویورک به نمایش درآمد و منتقدان به ستایش آن پرداختند. در این گزارش نگاهی خواهیم کرد به نقد مرد ایرلندی ، آخرین ساخته‌ی مارتین اسکورسیزی که در جشنواره‌ی فیلم نیویورک به نمایش درآمد:

اولین نقدها بر «مرد ایرلندی»، درام جنایی مارتین اسکورسیزی، که در آن رابرت دنیرو، آل پاچینو و جو پشی حضور دارند منتشر شده‌اند.

این فیلم که توسط استیو زیلین بر اساس کتابی از چارلز برنت نوشته شده، داستان یک رهبر اتحادیه‌ی کارگری و آدمکش مافیا را دنبال می‌کند که دخالت خود را در قتل جیمی هافا، یک رئیس مافیا، در سال ۱۹۸۲ به یاد می‌آورد. در میان بازیگران آنا پکین، هاروی کیتل، جسی پلمونز و بابی کاناویل حضور دارند.

چون در این فیلم هم دنیرو و هم پاچینو در سنین مختلفی ظاهر می‌شوند، چهره‌های آن‌ها با ترکیبی از گریم و جلوه‌های ویژه تغییر داده شده است. کار جوان‌سازی دیجیتالی توسط Lucas Film’s Industrial Light & Magic صورت گرفته است.

در کنار مطالعه‌ی نقد مرد ایرلندی در جشنواره‌ی نیویورک، تریلر آن را این‌جا ببینید

دیوید رونی، منتقد هالیوود ریپورتر: پاچینو در سرزنده‌ترین فرم خود است

دیوید رونی از هالیوود ریپورتر این فیلم را با وجود زمان اجرای «خودخواهانه»ی سه و نیم ساعته‌اش، «قطعه‌ای از سینمای لوکس که به زیبایی ساخته شده» خواند. او با تأکید بر توصیف ظریف فرانک شیرن، شخصیت واسطه‌ی کم زرق و برق فیلم، توسط دنیرو نوشت: «درام فیلم بر مبنای سه اجرای چندصدایی به شدت موثر بنا شده است». او در ادامه اذعان می‌کند: «پاچینو در نقش جیمی هافا، رهبر جدال طلب اتحادیه‌ی کارگری، در سرزنده‌ترین فرم خود است و پشی که از بازنشستگی برگشته، اجرایی کاملاً ارزیابی شده از یک دُن که اندیشمندی و خویشتن‌داری ساکتش ذره‌ای بی‌رحمی او را لطیف نمی‌کند ارائه می‌دهد.»

ریچارد لاوسون، منتقد ونیتی فیر: فیلمی فرسایشی با طراحی‌ای تجملاتی

ریچارد لاوسون از ونیتی فیر بر روی «دستگیری» در پرده‌ی آخر فیلم تأکید کرده و اذعان می‌کند: «اسکورسیزی کوچک بودن و تنهایی زندگی را تصویر می‌کند و زمان افسرده‌کننده‌ی رقت‌انگیز فیلم از برخی جهات در نهایت تمامی زمینه و محتوای ما را می‌فرساید.» لاوسون با توجه به بودجه‌ی عظیم ۱۶۰ میلیون دلاری فیلم می‌نویسد: «تصویربردار رودریگو پریتو همراه با طراح تولید باب شاو توانسته‌اند فیلم را با طراحی‌ای تجملاتی به روی صحنه ببرند.»

در کنار مطالعه‌ی نقد مرد ایرلندی در جشنواره‌ی نیویورک ببینید:

رابرت دنیرو از فرایند جوان شدنش در مرد ایرلندی می‌گوید

کریس ناشاواتی، منتقد اسکوایر: تاریخچه‌ای دانشنامه‌وار از جنایت آمریکایی

منتقد کریس ناشاواتی از اسکوایر از این که اسکورسیزی ۷۶ ساله با آخرین کارش در ژانر فیلم گنگستری اثبات کرد که هنوز توانایی دارد به هیجان آمده است. او می‌نویسد: «این فیلم با تصویر کردن ۵۰ سال طی ۲۰۹ دقیقه چیزی کم از یک تاریخچه‌ی دانشنامه‌وار از جنایت آمریکایی در نیمه‌ی دوم قرن بیستم ندارد.» البته او به نقاط ضعف فیلم، مانند این نکته که بازیگرهای نقش مکمل بدون ایجاد تاثیری می‌آیند و می‌روند، نیز اشاره می‌کند.

جانی اولکزینسکی، منتقد نیویورک پست: بازگشت جو پشی به اوج

جانی اولکزینسکی از نیویورک پست از زمان اجرای زمان اجرای سه ساعت و نیمه‌ی فیلم لذت برده است اما آن چنان از بابت فرایند جوان‌سازی هیجان‌زده نیست. با این حال، اولکزینسکی مسحور اجراهای موجود در فیلم و روند فیلم‌سازی شده و اذعان کرد که پشی در آخرین نقش خود ظریف‌تر و خویشتن‌نگرتر از همیشه است.

در کنار مطالعه‌ی نقد مرد ایرلندی در جشنواره‌ی نیویورک بخوانید:

اسکورسیزی پرکارتر از همیشه : رونمایی از مرد ایرلندی و ساخت قاتل ماه کامل

بنجامین لی، منتقد گاردین: اسکورسیزی حرفه‌ی کاری خود را مرور می‌کند

بنجامین لی از گاردین این رویکرد را مد نظر دارد که بخشی از کیفیت «مرد ایرلندی» به خاطر ساخته شدن آن توسط نتفلیکس است که از بودجه‌ی ۱۵۰ میلیون دلاری آن پشتیبانی کرده است. او می‌نویسد: «مرد ایرلندی نه تنها فی‌نفسه فیلم موفقی است، بلکه مثال موفقی از این نکته نیز هست که چگونه این تغییر صنعت بی‌باکانه می‌تواند به کسانی که قدرت زیادی دارند مسئولیت بزرگی ببخشد. زیرا این فیلم نمی‌توانست بدون کمک پخش آنلاین از سیستم استودیویی مدرن جان به در برد.» با تمامی این‌ها، لی می‌نویسد: «تمام پولی که خرج جوان‌سازی دنیرو شده چهره‌ای طبیعی ایجاد نکرده و در عوض این جلوه تهی بودنی تقریباً کابوس‌وار و مانند فیلم قطار سریع‌السیر قطبی در چشمان دنیرو می‌سازد.»

با این حال لی طراحی تولید، اجراها و مهم‌تر از همه خودآگاهی فیلم را ستایش می‌کند و می‌نویسد: «یک فرابلوغ در این اثر وجود دارد. گویی اسکورسیزی حرفه‌ی کاری خود را مرور می‌کند. این فیلم ما را با یک یادآوری فراموش ناشدنی از این که نباید مردان خشن و ویرانی‌ای که بر جای می‌گذارند را زیبا نشان داد.»

خبر

هم‌کاری دوباره‌ی کیت وینسلت و جیمز کامرون در «آواتار ۲» | Kate Winslet’s 7 minute breath hold for ‘Avatar 2’ underwater shoot

کیت وینسلت جیمز کامرون

آرت‌تاکس – گروه سینمای جهان: انتشار عکسی از دومین هم‌کاری کیت وینسلت و جیمز کامرون در فیلم «آواتار ۲» پس از «تایتانیک»

هم‌کاری دوباره‌ی کیت وینسلت و جیمز کامرون در «آواتار ۲»

ساختن یک فیلم زیر آب چه‌قدر دشوار است؟ این سوالی‌ست که باید از بازیگران فیلم مورد انتظار جیمز کامرون، “آواتار ۲” پرسید. صفحات شبکه‌ی اجتماعی این فیلم در روزهای اخیر عکسی از کیت ویسلت را در حالی منتشر کرده‌اند که زیر آب بوده و به کمرش وزنه‌هایی بسته شده تا زیر آب بماند.

این همکاری دوم وینسلت با کارگردان “تایتانیک” است و هنوز جزئیات چندانی از کاراکتر او در دست نیست، اما از عکس‌ها چنین به نظر می‌رسد که نقش یک موجود ناشناخته‌ی دریایی را با بال‌هایی عظیم بازی می‌کند. وینسلت درباره‌ی این همکاری گفته‌ است: “برای بازی کردن این نقش باید آموزش غواصی بدون تجهیزات و با حبس کردن نفس می‌دیدم که فوق‌العاده بود. رکورد حبس نفسم هفت دقیقه و ۱۴ ثانیه شد. دیوانه‌وار بود!”

قرار بر آن است که دیزنی “آواتار ۲” را در تاریخ ۱۶ دسامبر ۲۰۲۲ در سینماها اکران کند. اکران فیلم سوم آواتار نیز به سال ۲۰۲۴ موکول شده و قسمت‌های چهارم و پنجم آن نیز در سال‌های ۲۰۲۶ و ۲۰۲۸ پخش خواهند شد.

 

Kate Winslet’s 7 minute breath hold for ‘Avatar 2’ underwater shoot

“Avatar 2” social media pages debuted a first look photo of Kate Winslet wearing weights around her waist in order to stay submerged on the bottom of a water tank while filming a scene from the “Avatar” sequel underwater. Winslet learned to hold her breath for over seven minutes in order to film underwater for as long as possible.

“Avatar 2” is set to reunite Winslet with her “Titanic” director Cameron. Details of Winslet’s character have remained under wraps, although the set photo below makes it appear that she will be playing some kind of underwater creature with giant wings.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

خبر

حضور برد پیت در یک تبلیغ انتخاباتی جو بایدن | Brad Pitt praises Joe Biden as a president for all Americans

برد پیت جو بایدن

رئیس‌جمهوری برای تمام آمریکایی‌ها
حمایت برد پیت از جو بایدن در انتخابات آمریکا

آرت‌تاکس – گروه سینمای جهان: ستاره‌ی فیلم “به سوی ستارگان”، برد پیت روی یک تبلیغ انتخاباتی برای جو بایدن صحبت کرده و او را “رئیس‌جمهوری برای تمام آمریکایی‌ها” خوانده است.

او در حمایت از این کاندید دموکرات و نخست‌وزیر پیشین، گفته است: “آمریکا جایی برای همه است، چه آنانی که این کشور را انتخاب کردند، چه آنانی که برایش جنگیده‌اند… بعضی‌هاشان جمهوری‌خواه و بعضی دموکرات‌ هستند و اغلب‌شان چیزی بین این دو. همه‌ی این افراد دنبال یک چیز هستند: کسی که امید و آرزوها و دردهای آن‌ها را بفهمد، کسی که به آن‌ها گوش دهد و مردم را گرد هم آورد… کسی که به مردمی که به او رای ندادند به اندازه‌ی آن‌هایی که به او رای دادند رسیدگی کند. کسی که رئیس‌جمهوری برای تمام آمریکایی‌ها باشد.”

حمایت برد پیت از بایدن جای تعجب چندانی ندارد، چرا که او سابقه‌ای طولانی در حمایت از کاندیداهای دموکرات داشته و از حامیان کمپین‌ تبلیغاتی اوباما نیز بوده است.

Brad Pitt praises Joe Biden as a president for all Americans

The Ad Astra star narrated a campaign ad calling Joe Biden “a president for all Americans.”
“America is a place for everyone — those who chose this county, those who fought for it — some Republicans, some Democrats, and most, just somewhere in between,” Pitt narrates. “All looking for the same thing: someone who understands their hopes, their dreams, their pain, to listen, to bring people together … to work just as hard for the people who voted for him as those who didn’t. To be a president for all Americans.”

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

آنونس

تریلر فیلم «سرزمین رویا» با بازی مارگو رابی | Dreamland Official Trailer

تریلر فیلم Dreamland

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس: تریلر فیلم «Dreamland / سرزمین رویا» به کارگردانی مایلز جوریس پیرافیت و با بازی مارگو رابی، فین کول، گرت هدلاند، تراویس فیمل و لولا کرک

در کنار تماشای تریلر فیلم Dreamland از آن بیش‌تر بدانید:

«سرزمین رؤیا» فیلمی در ژانر تریلر به کارگردانی مایلز جوریس پیرافیت براساس فیلم‌نامه‌ای از نیکلاس زوارت است که مارگو رابی، فین کول، گرت هدلاند، تراویس فیمل و لولا کرک (در نقش راوی) گروه بازیگری این فیلم را تشکیل داده‌اند.

داستان فیلم که در شهری کوچک در دوران رکود بزرگ می‌گذرد، در مورد جایزه‌بگیر نوجوانی است که میان کمک و یا دستگیری یک سارق بانک اغواگر مردد می‌ماند و باید انتخابی دشوار انجام بدهد. این فیلم اولین بار در جشنواره‌ی فیلم ترایبکا سال ۲۰۱۹ به نمایش درآمد و پس از اکران محدود در سینماها، هفدهم نوامبر امسال در شبکه‌های خانگی پخش خواهد شد.

Dreamland Official Trailer

Dreamland is a 2019 American drama thriller film, directed by Miles Joris-Peyrafitte from a screenplay by Nicolaas Zwart. It stars Margot Robbie, Finn Cole, Garrett Hedlund, Travis Fimmel, and Lola Kirke, who narrates the film. The story concerns a teen bounty hunter who is torn between helping or capturing a seductive fugitive bank robber hiding in his small town during the Great Depression. It had its world premiere at the Tribeca Film Festival on April 28, 2019. It is scheduled to be released in a limited release on November 13, 2020, followed by video on demand on November 17, 2020, by Vertical Entertainment and Paramount Pictures.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها