با ما همراه باشید
نقد I'm Thinking of Ending Things نقد I'm Thinking of Ending Things

سینمای جهان

کافمن را نباید سرراست تعریف کرد؛ یا… لابیرنت زندگی مدرن را بازی کن؛ نوشته‌ی گل‌بو فیوضی برای فیلم «من به پایان دادن این وضع فکر می‌کنم» | I’m Thinking of Ending Things Review; by Golboo Fiuzi

نقد و بررسی فیلم «I’m Thinking of Ending Things / من به من به پایان‌دادن این وضع فکر می‌کنم» ساخته‌ی چارلی کافمن | منتقد: گل‌بو فیوضی؛ عضو حلقه‌ی منتقدین آرت‌تاکس

کافمن را نباید سرراست تعریف کرد؛
یا… لابیرنت زندگی مدرن را بازی کن

چارلی کافمن همیشه برای من مثل سرخوشی درخشان نوجوانان روی یک ماده‌ی جدید مخدر بوده است. درست، کارآمد، شگفت‌انگیز و به‌اندازه. کافمن اعجاز بلد است و خوب می‌داند چه‌طور پای مخاطب را به جهان خودساخته‌اش ببرد و جایی او را رها کند که مخاطب دقیق بداند پاش روی کدام زمین قدم برمی‌دارد. او با جزئیات حیرت‌آور مرز بین حقیقت و خیال را طوری درمی‌نوردد که شما یک لحظه به جهان حقیقیِ تا امروز زیسته‌ی خود شک می‌کنید. آن‌چه من زندگی کرده‌ام زندگی بوده یا این شکلی هم می‌شود زندگی کرد؟ او قصه را در ریزه‌کاری‌های عاشقانه و رابطه‌های عجیب اما شدنی، پی می‌برد تا آن‌جا که آدم هوس می‌کند مثل کاراکترهای جهان او شیدایی و بی‌عقلی را چاشنی زندگی‌اش کند. بنابراین ساده انگاری در مواجهه با آثار او کودکانه است.

هیچ کدام از فیلم‌نامه‌های کافمن یک خط داستانی ساده و سرراست ندارد. او را از هر سمتی که ببینی چیزی نصیبت می‌شود. داستان می‌تواند هزار شکل داشته باشد برای هر مخاطبی. پنجره‌ای برای هر زاویه دیدی. انتخاب با شماست که کدام سمت بایستید. اما داستان از جایی تغییر می‌کند که جاه‌طلبی کافمن او را به کارگردانی می‌کشاند. تا جایی که ماجرای داستان و کلمه‌ست همه‌چیز درخشان پیش می‌رود اما در این دو اثر اخیر که خودش هم تهیه‌کننده بوده است و هم کار را کارگردانی کرده، گویا نوعی آشفته‌گی یا ترس از زاویه دید درست، او را به نگرانی غلط‌اندازی مخاطب برده است‌.

کافمن که حالا ۶۱ ساله‌ست به‌نظر می‌رسد بی‌حوصله‌ شده است و از خلق شگفتی خسته. من همواره مخاطب بی چون و چرای جهان کافمن بوده‌ام اما این آخری بیشتر به مستی یک شب مستأصل می‌ماند که خودت را پناه می‌دهی بین تصاویری که الزامن به هم ربطی ندارند و جهانی آشفته برای خودت می‌سازی که معنا ده نخواهد بود. ایرادی هم ندارد جهان همان اندازه که به منطق نیاز دارد همان اندازه به بی معنایی محتاج است. اما چیزی که مواجهه با چنین اثری را سخت و مخاطب طرفدار کافمن را متعصب نشان می‌دهد دفاع از این بی معنایی و تعبیر مصداقی از آشفته‌گی‌ست. حتا از آن بیانیه‌ی در ظاهر رمزگشای انتهای فیلم بدتر، این همه فریاد برای دفاع از فیلم به مثابه‌ی کارنامه‌ی کارگردان است.

من نه از مدت زمان طولانیِ در ماشین بودن خسته شدم و نه از روابط عجیب و خانه‌ی مخوفی که اصل داستان در آن‌جا روایت می‌شود‌. حتا گمانه‌های شاید این خانه، خانه‌ی بچه‌گی خودش (خود دختر) باشد و شاید این‌ها خیال باشد. یا شاید این‌ها مسن شدن این دو نفر باشند را هم در سرم بالا پایین کردم. اما بازی از آن فراش و آخر سر از آن نطق مطول و تفهیم‌کننده به قهقرا می‌رود‌. تو به عنوان مخاطب جهان کافمن آموخته‌ای زیرک باشی و بتوانی جزئیات را درست و به‌جا ببینی تا سرضرب جایی که باید معنا را دریافت کنی اما کاری که کافمن در «من به پایان‌دادن این وضع فکر می‌کنم» یا با ترجمه‌ی بهترش از نظر من «در این فکرم که تمامش کنم» می‌کند، پشت پا به عهد سابق با مخاطب است. برهم‌زدن عینی همه‌ی قوانین نانوشته. به هر حال من از آن سخت‌گیرها نیستم که پرونده‌ی فیلم‌ساز یا داستان‌نویسی را به کل در سرم ببندم اما کافمن برایم راه سختی دارد برای بازگشت به آن اوجی که قبلن درش نشسته بود. شاید هم زمان گذشته و قرار است از این پس با کافمنی متوسط برای به هیجان آوردن دسته‌ای از مخاطب که لابد از آن کارهای قبلی خیلی سرد نمی‌آوردند روبه‌رو باشیم. سینما هم مثل زندگی جهان نسبیت‌ها و مدام شدن‌هاست. منتقد هم باید بایستد به نظاره بی‌تعصب، بی اضافه کردن تئوری‌های نخ‌نما به اثر. حالا هم بی‌صبرانه منتظر آخرین اثر کافمن به نام «اشوب مدام» هستم. با این امید که کارگردان توانسته باشد یک فیلم‌نامه‌ی درخشان دیگر از کافمن را به اثری لذت‌بخش تبدیل کند

نوشته‌ی گل‌بو فیوضی

 

از پرونده‌ی حلقه‌ی منتقدان آرت‌تاکس برای فیلم «من به پایان دادن این وضع فکر می‌کنم» دیدن کنید:

نقد نخست: نوشته‌ی خسرو نقیبی | لباسی تن پادشاه نیست

نقد دوم: نوشته‌ی حمیدرضا سلیمانی | نور زمستانی

نقد سوم: نوشته‌ی محمدحسین گودرزی | خلاف خرق عادت‌های همیشه

نقد چهارم: نوشته‌ی سارا آقابابایان | فراش خیال

نقد پنجم: نوشته‌ی پوریا یوسفی کاخکی | چارلی کافمن بودن!

 

I’m Thinking of Ending Things Review; by Golboo Fiuzi

For me, watching Charlie Kaufman is like the shining euphoria of teens on a new kind of drug; It feels right, practical, fantastic and enough. Kaufman knows how to take its audience to his own imaginary world and leave them in a state that the viewer understands. He transcends the line of reality and dream that for a moment you might doubt the real world you’ve been living in. But in his recent work, there seems to be a kind of chaos and fear of showing the correct point of view. The 61 year old director and producer seems to be uninterested and tired of creating marvel. This last one seems like a drunken night of pictures connecting meaninglessly with each other trying to make sense of it all.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

آنونس

جدیدترین تریلر فیلم گزارش فرانسوی به کارگردانی وس اندرسون

جدیدترین تریلر فیلم گزارش فرانسوی

جدیدترین تریلر فیلم گزارش فرانسوی به کارگردانی وس اندرسون

«گزارش فرانسوی» کمدی درامی به کارگردانی وس اندرسون است. داستان این فیلم حول کارکنان یک مجله‌ی اروپایی در یک شهر تخیلی فرانسوی می‌گذرد که تصمیم می‌گیرند یک نسخه یادمان چاپ کرده و به بزرگداشت سه واقعه مهم یک دهه گذشته‌شان بپردازند.

این سه واقعه عبارت‌ند از حبس ابد یک هنرمند، شورش‌های دانشجویی و یک گروگان‌گیری. وس اندرسون در ساخت این فیلم از زندگی واقعی کارکنان مجله نیویورکر الهام گرفته‌است.

پیش‌تولید عجیب فیلم جدید وس اندرسون از زبان رابرت یئومان


این فیلم پرستاره بازیگران نام‌داری مانند بنیسیو دل‌تورو، آدریان برودی، تیلدا سوینتون، لئا سیدو، فرانسس مک‌دورمند، تیموتی شالامه، بیل مورای، اون ویلسون و ادوارد نورتون را دور هم جمع کرده و قرار است پس از افتتاحیه در جشنواره‌ی فیلم کن، به شکل عمومی در تاریخ ۲۲ اکتبر ۲۰۲۱ اکران شود

 

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

آنونس

تریلر فیلم من زلاتان هستم | درامی بیوگرافیک درباره‌ی زندگی زلاتان ابراهیموویچ

تریلر فیلم من زلاتان هستم

تریلر فیلم من زلاتان هستم منتشر شد

فیلم من زلاتان هستم در ژانر بیوگرافیک اثری‌ست به کارگردانی ینس سیوگرن که براساس کتابی با همین نام به نوشته‌ی دیوید لاگرکرانتز ساخته شده و داستان زلاتان ابراهیموویچ، فوتبالیست مشهور سوئدی را در دو دوره‌ی مختلف بیان می‌کند.

گرانیت روشیتی در نقش زلاتان ۱۷ ساله و دومینیک آندرسون بایراکتاتی نقش زلاتان ۱۱ ساله را دارند و در کنار این دو بازیگرانی نظیر امانوئل آیتا، دیوید اس لیندگرن و هاکان بنگستون نیز در فیلم حاضر هستند.

این اثر دهم سپتامبر اکران خواهد شد.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

آنونس

تریلر فیلم مرد آزاد / Free Guy | با بازی رایان رینولدز

تریلر فیلم مرد آزاد

تریلر فیلم مرد آزاد منتشر شد

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس: تریلر فیلم مرد آزاد به کارگردانی شان لوی با بازی رایان رینولدز، جو کری و جودی کورمر منتشر شد

«مرد آزاد» فیلمی است ساخته‌ی شان لوی، کارگردان سری معروف «شبی درموزه» و توسط مت لیبرمن و زک پن نوشته شده است. این فیلم در ادامه‌ی روال آثاری مانند «بازیکن یک آماده»، «رالف خراب‌کار» و «گیمر»، داستان دنیایی را در بازی‌های ویدیویی به تصویر می‌کشد که ترکیبی از دو عنوان بسیار پرطرفدار GTA و Fortnite است.

گای، یکی از شخصیت‌های غیرقابل بازی (NPC)های این دنیاست که بعد از کشتن یکی از بازیکنان، با برداشتن عینکش دنیا را از فیلتر HUD (جزئیات مختلفی که در بازی‌ها روی صفحه می‌آیند مانند مقدار سلامتی، استقامت و گلوله) می‌بیند و تصمیم می‌گیرد به مبارزه‌ی جهانی بپیوندد.

در مرکز «مرد آزاد»، رایان رینولدز به عنوان شخصیت اصلی قرار گرفته و بازیگرانی مانند جودی کورمر (کشتن ایو)،جو کری (چیزهای عجیب) و تایکا وایتیتی (جوجو خرگوشه و ثور: راگناروک) نیز حصور دارند.

«مرد آزاد» از جمله پروژه‌هایی بود که زیر نظر کمپانی فاکس قرن بیستم کلید خورد ولی در نهایت قرار است توسط دیزنی منتشر شود (چنین اتفاقی برای فیلم فوردعلیه فراری نیز رخ داد).

 

جدیدترین تریلر فیلم «مرد آزاد» با بازی رایان رینولدز |

Free Guy Official Trailer

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها