aghim

نمایش روز عقیم | داستان فرار سه روسپی از قلعه

نمایش روز عقیم داستانی جسورانه دارد. روایت دوربین آرت‌تاکس از اجرای این نمایش و گفت‌وگوهای ما با حسین کیانی و شایسته ایرانی را ببینید.

نمایش روز عقیم تازه‌ترین اثر حسین کیانی که به وضعیت سه روسپی گریخته از چنگ هجوم‌آوران به محله قلعه زاهدی می‌پردازد، از اول مرداد ۹۶ هر شب به‌جز شنبه‌ها ساعت ۲۱ در تماشاخانه‌ی باران روی صحنه می‌رود.

در خلاصه داستان نمایش روز عقیم آمده «در شرایط بحرانی سقوط رژیم پهلوی، محله قلعه زاهدی مورد هجوم و تخریب قرار می‌گیرد. سه زن که از چنگ هجوم‌آوران می‌گریزند به زیرزمین خانه‌ای بزرگ در مرکز شهر پناه می‌برند. زیرزمینی که چند مرد در طبقه‌ی بالای آن مشغول سلاخی‌کردن سه زن هستند…»

فهیمه امن‌زاده در نقش اکرم، شایسته ایرانی در نقش پری، رویا میرعلمی و الهه شه‌پرست در نقش لیلی در این نمایش بازی می کنند.این نمایش در اصل سه بازیگر دارد اما در بعضی شب ها الهه شه‌پرست به جای رویا میرعلمی در این نمایش ایفای نقش می‌کند.

مقطع تاریخی که این اثر به آن اشاره دارد در دوره‌ی تغییر رژیم گذشته است و این نمایش نگاهی به وضعیت سه نفر از زنانی دارد که در قلعه زاهدی سابق تن‌فروشی می‌کردند. این اثر به قصه زنان تن‌فروشی که تا زمان تخریب در قلعه زاهدی زندگی می‌کردند می‌پردازد. سه زن نمایش‌نامه، مجبور به فرار از قلعه زاهدی می‌شوند و به جایی پناه می‌برند که در آن‌جا اتفاقات خاصی رخ می‌دهد و همین وقایع قصه‌ی اثر را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

حسین کیانی نویسنده و کارگردان نمایش روز عقیم درباره‌ی انتخاب این اسم گفته: «روز عقیم عبارت قرآنی است و در سوره‌ی حج به معنای روز قیامت است. به این منظور که این روز، روزی بی‌خیر و برکت است و در آن دعایی مستجاب نمی‌شود. در حقیقت، در روز عقیم، فرصت برای اجابت دعا از دست رفته است. این عبارت، عبارت زیبا و جذابی بود که نتوانستم از خیر آن بگذرم. ضمن این‌که «روز عقیم» عبارتی چندپهلو است و ابعاد متفاوتی دارد و مخاطب را به فکر وامی‌دارد که چرا این عنوان برای نمایش انتخاب شده است.»

نمایش روز عقیم ادامه‌ی نمایش‌های اخیر حسین کیانی است. کارگردانی که چندی پیش نمایش تیاتر سعدی را در سالن اصلی تئاتر شهر روی صحنه داشت.

برای آشنایی بیش‌تر با شکل کار و ایده‌های حسین کیانی می‌توانید گفت‌وگوی خسرو نقیبی سردبیر آرت‌تاکس را با این نمایش‌نامه‌نویس و کارگردان تئاتر در این‌جا ببینید.

عکس کاور ویدیو: رضا جاویدی | تیوال

لینک کوتاه:

شاید این ها را نیز دوست داشته باشید

دیدگاه (1)

  1. به نظرم خیلی خوب داره واقعیت وبدبختی زناییروکه تواین راه افتادن نشون میده شایدبادیدنش خیلیا درس عبرت بگیرن نمیشه هرفسادی رو فقط بااعمال خشونت ازبین بردشاید میشد خیلی بهتروبا استفاده ازترفندهای زیرکانه کاری میکردن فسادتوکل کشورپخش نشه ازطرفیم وضعیت زنایی که تواین راه میوفتن مهمه خیلیا به خاطر فقرواعتیاد وبی کسی وبی حمایتی دست به این کارمیزنن که حسابشون بازنایی که قلبی این کارودوست دارن جداست باید به زنان نیازمند دولت صدرصد کمک کنه تا محتاج این کارنشن اگه دولت ازاین قشرزنان حمایت کنه ۷۰درصدفسادتوکشورازبین میره ان شاالله

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *