art-951105228

نمایش «صور اسرافیل» به روایت سه‌نفر: کارگردان، نویسنده و بازیگر

گزارش آرت‌تاکس از اجرای جشنواره‌ای نمایش «صور اسرافیل» + گفت‌وگو با عامر مسافرآستانه، سیاوش پاکراه و کاظم سیاحی

نمایش «صور اسرافیل» عامر مسافرآستانه از ۶ خردادماه ۱۳۹۵ در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه رفت و اجرای دوباره‌اش را در سی‌وپنجمین جشنواره‌ی تئاتر فجر تجربه کرد.

فاطمه نقوی (مهمان از گروه تاتر بازی)، کاظم سیاحی، بهارکاتوزی، مهدی حسینی‌ نیا و ایلیا نصرالهی بازیگران نمایش «صور اسرافیل» هستند.

دیگر عوامل نمایش «صور اسرافیل» عبارتند از: امیرحسین دوانی (طراح صحنه) / ندا نصر(طراح لباس) / عابس خلقی (طراح نور) / مهدی فاتحی (طراح پوستر و بروشور) فربد مایین (آهنگساز) / مهرداد متجلی (عکاس و ساخت تیزر) / حسن جودکی (مدیر تولید) / مهدی بوسلیک (برنامه ریز و دستیار کارگردان) / راحیل مرشدی، سیما خوشنویس (گروه کارگردانی) / آوا فیاض (مدیر تبلیغات و روابط عمومی).

از خلال حرف‌های کارگردان:

  • فضای کلی این نمایش جنگی است و حالات و روحیات انسان های مختلف در مواجه با جنگ در این نمایش به تصویر کشیده شده است.
  • متن «صور اسرافیل» با نگاهی به رمان «دفتر بزرگ» آگاتا گریستف نوشته شده است؛ البته ما تنها قسمت اول از ۳ گانه دوقلوها را مد نظر خود قرار داده ایم و تنها ۲ کاراکتر بچه و مادربزرگ عیناً از این رمان در نمایش حضور دارند اما فضای کلی و سایر شخصیت های نمایش به طور کلی دچار تغییر شده و ما سعی کردیم که بتوانیم با این تغییر فضا این را نشان دهیم که جنگ از نگاه انسانی چه دغدغه هایی را در دل آدم ها می تواند به وجود آورد.
  • این متن مانند تجربه قبلی من با سیاوش پاکراه، برگرفته از یک طرح و جلسات بسیاری است که در مورد آن داشتیم و تبدیل به یک نمایشنامه شد و خوشبختانه اینک که در مرحله آخر تمرینات این نمایش هستیم از ماحصل این کار بسیار راضی هستم و امیدوارم که «صور اسرافیل» بتواند برای مخاطبان نیز دارای جذابیت باشد. در واقع در این نمایشنامه داستانی روایت می شود که براساس کهن الگوها نوشته شده و به انجیل پیوند می خورد و در بخش هایی با یک سری از آیه ها موازی می شود.
  • این نمایش روایتگر داستان کودکی است که وارد روستایی جنگ‌ زده در منطقه صفر مرزی می‌شود؛ این منطقه صفر مرزی از حملات توپخانه ای کشورها در امان نیست و در آنجا بمباران های زیادی صورت می گیرد و همین امر باعث شده تا خصوصیات اخلاقی و رفتاری آدم هایی که در این روستان زندگی می کنند بسیار خاص و متفاوت باشد اما حضور این کودک در میان اهالی روستا تغییرات شگرفی را در رفتار و کردار آن ها به وجود می آورد و همه آن ها که شاید پیش از این هیچ رویه مثبتی در زندگی شان نداشتند به سمت انجام کارهای مثبت جذب می شوند.
  • هرچند که فرم در این نمایش مهم است اما مخاطب در این اثر نمایشی چندان با میزانسن های خاص و کارهای عجیب کارگردانی روبرو نخواهد بود؛ تمامی تلاش من بر این است که محتوا و مفهوم در این اثر نمایشی حرف اول و آخر را بزند و از این رو بیشتر زمان خود را روی نگارش «صور اسرافیل» گذاشتم نه اینکه بخواهم با انجام کارهای فرمی این اثر نمایشی را روی صحنه ببرم؛ «صور اسرافیل» اثری رئال است و آنقدر بیان شیوا و سرراستی دارد که می تواند طیف های گوناگون مخاطبان را برای تماشای این نمایش به سالن اجرا بکشاند.

/ تلخیص‌شده از گفت‌وگوی کارگردان با سایت سینماپرس/

لینک کوتاه:

شاید این ها را نیز دوست داشته باشید

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *