art-951105220

نمایش «علی کوچیکه» حسین فرخی به یاد فروغ فرخزاد

گزارش آرت‌تاکس از نمایش «علی کوچیکه» حسین فرخی که مونولوگی است براساس شعر فروغ فرخزاد + گفت‌وگو با کارگردان

نمایش «علی کوچیکه» حسین فرخی در سی‌وپنجمین جشنواره‌ی تئاتر فجر روی صحنه رفت.

: سارا تقوی
: حسین فرخی
: سارا تقوی
: احمدرضا آخوندزاده
: ناصر عرفانیان
: حسین فرخی
(بر اساس شعر فروغ فرخزاد)
گروه تئاتر اندیشه
علی کوچیکه، علی بونه گیر نصف شب از خواب پرید… چشماشو هی مالید با دس… سه چار تا خمیازه کشید… پا شد نشس… چی دیده بود؟ چی دیده بود ؟ خواب یه ماهی دیده بود… نمایش واگویه ی مادر علی کوچیکه است. مدرسه، همسایه ها، خانم معلم و در و دیوار انگار روی سر زن هوار شده اند. نگاه های هراسناک مردانی که هر لحظه می خواهند او را مانند کبوتری بال و پر شکسته به دام بیاندازند.

علی کوچیکه نمایشی است مونولوگ براساس شعر فروغ فرخزاد به کارگردانی حسین فرخی و نویسندگی و بازیگری سارا تقوی.

نمایش در دوران مشروطه می‌گذرد اما اشاره‌ای به آن ندارد و سادگی زندگی قدیم در آن به چشم می‌خورد. نمایش در ابتدا با نور نقطه‌ای روی بازیگر آغاز می‌شود. دکور کار اندک است و نقش آکساسوار هم ایفا می‌کند. زن داستان زندگی خود و پسر (علی کوچولو) دوری همسر و قضایای پیش آمده را روایت می‌کند.

داستان در ابتدا با اوج و فرودهایی آغازمیشود, بازی در بازی بازیگر داستان را پیش میبرد. کلاه زمستانی و دفتر و چتر و چادر آکساسوارصحنه هستند که نمادهایی از علی کوچولو و زندگی و عفت هستند,

نمایش «علی کوچیکه» حسین فرخی بازگشت او پس از چهار سال به عرصه کارگردانی تئاتر است. خودش می‌گوید: «نمایشنامه «علی کوچیکه» الهام گرفته از شعری از فروغ فرخزاد، توسط سارا تقوی نوشته شده است. این اثر در اصل پایان‌نامه سارا تقوی بود که با نویسندگی و بازیگری او و کارگردانی من به صورت مونولوگ و در مدت زمان ۵۰ دقیقه اجرا می‌شود. این نمایش نگاهی به زندگی زنان در دوره تاریخی پیش از انقلاب اسلامی و مشکلات و حواشی پیش‌آمده برای زندگی زنی تنها که همسرش او را ترک کرده، دارد.»

لینک کوتاه:

شاید این ها را نیز دوست داشته باشید

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *