نمایش قاقمان مرتضی نجفی به روایت کارگردان

گفت‌وگوی آرت‌تاکس با مرتضی نجفی کارگردان نمایش قاقمان | سی‌وپنجمین جشنواره تئاتر فجر

نمایش قاقمان مرتضی نجفی روز شنبه دوم بهمن ساعت ۱۸:۳۰ در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر و در بخش مرور سی‌وپنجمین جشنواره تئاتر فجر روی صحنه رفت.

نمایش قاقمان که نوشته حامد مکملی است تلاش می‌کند ضمن پاسداشت اخلاق، سنت های غنی و اصیل بومی با رویکردی انتقادی، سبک زندگی به ظاهر مدرن را به چالش بکشد. در این نمایش حامدمکملی، آزاده کرم بخش، نسرین عجمی، پیام نوروزی، لیلاشاقلانی، امیرامیدی راد و نکیسا ناپلئونی به ایفای نقش می‌پردازند.

نمایش قاقمان مرتضی نجفی در سال ۱۳۹۵ به مدت ۱۰ شب در سالن کتابخانه امام خمینی (ره) قزوین به روی صحنه رفت و با استقبال فراوان مخاطبان مواجه شد.

نجفی در مورد موضوع این نمایش می‌گوید: «نمایش موضوعی اجتماعی دارد و به تقابل سنت و مدرنیته و غلبه این موضوع بر زندگی روزمره ما می پردازد و معایب و مشکلات را بیان می‌کند.»

این کارگردان درمورد لزوم برگزاری جشنواره می‌گوید: «لزوم  برگزاری جشنواره از دو جنبه است، اول اینکه من خودم به جشنواره قضاوتی اعتقادی ندارم ولی بچه‌های شهرستان چاره‌ای ندارند و اگر این جشنواره‌ها وجود نداشته باشد از بین خواهند رفت، چون مکانی برای دیده شدن آثارشان وجود ندارد. جشنواره عامل نفس کشیدن ماست، اما جنبه دیگری که وجود دارد گروه‌های تئاتری شهر تهران هستند که به دلیل امکانات و اجراهای عمومی که در طول سال دارند شاید نیازی به حضور جشنواره نبینند.»

نجفی درباره مشکلات و کمبودهایی که تئاترهای استانی  دارند معتقد است: «ما در قزوین سالن نداریم و هرچه که بچه‌های ما می‌جنگند بازهم مسئولین کاری نمی‌کنند، سال‌هاست که یک مجتمع مخصوص این کار درحال ساخت است، ولی همچنان نیمه کاره است. در کل دو سالن داریم که همیشه در اختیار ما نیست و این مسئله خیلی برای ما مشکل ساز است.»

نمایش قاقمان مرتضی نجفی مورد حمایت مسئولین ارشاد استان نبوده. او می‌گوید: «حمایت چشمگیری انجام نشده است، درحال حاضر که ما آماده رفتن به تهران می‌شویم خود من مقدمات سفر را فراهم کرده‌ام و مسئولین که کار متعلق به خودشان است اقدامی نمی‌کنند. در کل فضای خوبی حاکم نیست و نبود بودجه بزرگ‌ترین دلیل از جانب مسئولین است.»

لینک کوتاه:

شاید این ها را نیز دوست داشته باشید

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *