art-951201383

نهمین جشنواره تجسمی فجر | روایت آرت‌تاکس از چهارمین جشنواره هنری فجر پس از فیلم، موسیقی و تئاتر

نهمین جشنواره تجسمی فجر مهم‌ترین رخداد عرصه هنرهای تجسمی ایران از ۳ تا ۳۰ بهمن ۹۵ در تهران برگزار شد

آیین اختتامیه نهمین جشنواره تجسمی فجر با حضور سید رضا صالحی‌امیری‌ (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، علی مراد خانی (معاون امور هنری)، محمد حسین حیدریان، مجید ملانوروزی (رییس موزه هنرهای معاصر)، جمشید حقیقت‌شناس، پوران درخشنده، علی فرامرزی، فخرالدین فخرالدینی، عین الدین صادق‌زاده، علی‌اکبر صفی‌پور (مدیرعامل بنیاد رودکی)، قباد شیوا، سعید صادقی، بهزاد شیشه‌گران، غلامحسین امیرخانی، غلامعلی لطیفی، علی اکبر صادقی و جمعی از هنرمندان حوزه تجسمی شب گذشته، سی‌ام بهمن‌ماه در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش ستاد برگزاری نهمین جشنواره تجسمی فجر  سید جواد یحیوی مجری برنامه اختتامیه با شعری از سهراب سپهری آیین اختتامیه را آغاز کرد و سپس کلیپی از صحبت‌های علی‌ مرادخانی، جمشید حقیقت‌شناس، مجید ملانوروزی، کامبیز درمبخش درباره نهمین جشنواره بین‌اللملی هنرهای تجسمی پخش شد.

مجتبی آقایی دبیر نهمین جشنواره تجسمی فجر اظهارکرد: جامعه نجیب و بزرگ هنرهای تجسمی را هم به لحاظ قدمت و هم به لحاظ فراوانی جزء مفاخر و گنجینه حوزه فرهنگ و هنر است. جشنواره هنرهای تجسمی در بین جشنواره‌های فجر بسیار جوان است اما ریشه کهن و تاریخی هنرهای تجسمی در طول تاریخ همیشه حضور پررنگی داشته و پس از انقلاب اسلامی هنرمندان تجسمی نقش بسیار موثر و حساسی را در حوزه‌های مختلف اندیشه‌ورزی و بیان پیام‌های انقلاب اسلامی داشته‌اند.

او با بیان اینکه جشنواره تجسمی فجر از دوره هشتم با تغییر رویکرد دایره هنرهای تجسمی گسترده‌تر شد، گفت: دیگر این جشنواره محدود به چند رشته نیست چراکه این گستره بسیار وسیع‌تر است اگر بخواهیم تنها از منظر رشته‌ای نگاه کنیم بیش از ۴۰ تا ۵۰ رشته را شامل می‌شود در حالی که با این رویکرد جدید به ظرفیت‌های تجسمی که از جشنواره هنرهای تجسمی بیرون مانده بودند، عنایت ویژه‌ای به آن‌ها شد و در کنار آثار ارزشمند مفاخری که به شکل تعریف شده سنتی داشتیم به نمایش درآمد و امکان بروز اندیشه‌های جدیدتر فراهم شد.

دبیر نهمین جشنواره تجسمی فجر با اشاره به آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره گفت: در نهمین جشنواره قریب ۱۳ هزار پیشنهاد برای حضور در جشنواره را داشتیم که در نهایت آثار شش هزار هنرمند مورد ارزیابی قرار گرفت و ۳هزار و ۱۶۳ اثر توسط شورای هنری مورد ارزیابی قرار گرفت در حقیقت این آثار در یک فضا و بستر تعاملی مورد بررسی قرار گرفت و زمانی برای اعتراض درنظر گرفته شد.
آقایی با بیان اینکه در بخش رقابتی۱۰۳ اثر انتخاب شد و در موزه هنرهای معاصر به نمایش درآمد، ادامه داد: بخشی از آثار جشنواره در فرهنگسرای نیاوران در معرض نمایش قرار گرفت و ۳۰۰ اثر در این بخش به نمایشگاه درآمد. از آنجا که دستور کار ما در جشنواره فجر تکرار دو سالانه‌ها نبود و با نگاهی که امسال در جشنواره وجود داشت و استفاده از ظرفیت‌های بینارشته‌ای و بینامتنی نمایشگاهی به عرصه گذاشته شد که حرکت آن به سمت استفاده از داشته‌ها و برآیند آنچه که امروز در هنرهای تجسمی به عنوان تجربه‌های نوین قابل عرضه است، بود.
او خاطرنشان کرد: معتقدم در طول سال آثار هنرمندان باید رصد شود همچنین جریان رقابتی جریان شایسته و بایسته‌ای نیست و باید این جریان به سمتی برود که آثار فاخر هنرهای تجسمی را به نمایش بگذاریم چراکه بدون تردید آثار ما از حرکت‌های جهانی برخوردار است. ما امروز داشته‌های بزرگی در عرصه هنرهای تجسمی داریم که اگر زیرساخت‌های آن فراهم شود قطعا می‌توانیم در ردیف یکی از همان ۱۳۰ فعالیت مشابهی که در جهان برگزار می‌شود باشیم و توانایی تبدیل کشورمان به نمایشگاه کانونی جدی در عرصه هنرهای تجسمی را داریم اما متاسفانه ظرفیت‌های ما پاسخگوی داشته‌های امروز هنرهای تجسمی نیست.
او در پایان گفت: سال جدیدی را در هنرهای تجسمی پیش‌رو داریم چراکه به تعبیری جشنواره هنرهای تجسمی وارد سال جدید خود شده است و امیدوارم سال پربار و پر ثمری را پیش‌رو داشته باشیم و سال جدید هنرهای تجسمی را به همه تبریک می‌گویم.

در ادامه کلیپی از روند برگزاری یک‌ماهه هنرهای تجسمی پخش شد. و پس از آن معرفی مفاخر هنرهای تجسمی و پخش کلیپی از صحبت‌های آن‌ها با حضور سید رضا صالحی‌امیری(وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، علی مرادخانی (معاون امور هنری) و مجید ملانوروزی (رییس موزه هنرهای معاصر) از علی‌ قلمسیاه (عکاس)، احمد عربانی (کاریکاتوریست)، علی‌اصغر تجویدی(نگارگر)، ابوالفضل همتی‌آهویی (تصویرگر)، مجتبی ملک‌زاده(خوشنویس) و مسعود نجابتی (گرافیست) تجلیل و لوح تقدیر، نشان عالی تجسمی، تندیس طوبای زرین جشنواره، به آن‌ها اهدا شد و از کتاب نهمین جشنواره تجسمی فجر که در ۲۷۲ صفحه و در قطع رحلی با چاپ ۵ رنگ در هزار جلد منتشر شده است رونمایی شد.
سپس صالحی‌امیری در سخنانی با بیان اینکه بوجود هنرمندان افتخار می‌کند، گفت: جامعه با هنر حیات دارد و هنر روح جامعه است و جامعه بدون هنرمانند انسان بدون روح است لذا هنر به مثابه دمیدن روح در جان انسان‌های خسته است که امروز بیش از هر زمان دیگری این جامعه، این مردم و این نسل جوان به هنر و هنرمند نیازمند است.
وزیر ارشاد خاطرنشان کرد: اگر ما در عرصه‌های علمی افتخارات‌مان دانشمندان و صاحبان اندیشه است امروز در عرصه اخلاق، فضیلت، معرفت و معنویت هنرمندان این جامعه هستند که به جامعه چگونه زیستن را می‌آموزند. با خود فکر می‌کردم که اگر هنرهای تجسمی نبود آیا امروز از تمدن در این جامعه خبری بود یا خیر؟ اگر از صفویه سخن می‌گوییم و از آثار صفویه صحبت می‌کنیم و به آن افتخار می‌کنیم به عنوان نزدیک‌ترین نقطه تمدن ما؛ اگر هنرمندان در آن عصر و زمان نبودند امروز چه سخنی برای نسل جدید از صفویه داشتیم.
او با اشاره به هنرهای تجسمی عهد ساسانی نیز گفت: اگر هنرهای عصر ساسانی نبود امروز چه سخنی برای جامعه داشتیم؟ و اگر دوره میانی هخامنشیان ما از هنرهای تجسمی و هنرمندان این حوزه محروم بودیم امروز چه افتخاری برای جهانیان داشتیم و از این منظر تداوم تمدن و حیات فرهنگی جامعه مدیون اصحاب فرهنگ و هنر و خصوصا صاحبان هنرهای تجسمی است و این ملت و این نسل و این جامعه به این بزرگان افتخار می‌کند چراکه آن‌ها مایه عزت، شرف و فضیلت جامعه هستند.

 

در ادامه کلیپی از روند داوری آثار توسط داوران جشنواره پخش شد و با حضور آن‌ها روی سن از برگزیدگان این جشنواره با اهدای جوایزی تقدیر شد.

برگزیدگان نهمین جشنواره تجسمی فجر بدون در نظر گرفتن رتبه عبارتند از؛

مسعود محمدی از اندیمشک، سعید ملتجی از مشهد، حسن کاکاوند از تهران، حبیب پنبه‌چی از کرج، ریحانه مقدم از تهران، محمد باباکوهی از بهشهر، علیرضا ذاکری از تهران، کاظم خراسانی از مشهد، نسرین شاپوری آذر از تهران و احمد شیخ‌زاده از اردبیل.

به هر یک از این منتخبان لوح تقدیر جشنواره، تندیس طوبای زرین، مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال، عضویت در صندوق حمایت از هنرمندان مرکز توسعه هنرهای تجسمی معاصر و معرفی برای امکان استفاده از سفر مطالعاتی به فرانسه اهدا شد.

همچنین فرزانه مندابی به عنوان برگزیده بخش اینستاگرام نهمین جشنواره بین‌المللی هنرهای معاصر معرفی و مبلغ معادل ۱۵۰۰ دلار به او اهدا شد.

در پایان مراسم نیز وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه هنرمندان برگزیده و داوران جشنواره عکس یادگاری گرفتند.

لینک کوتاه:

شاید این ها را نیز دوست داشته باشید

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *