با ما همراه باشید

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: به مناسبت اکران ژوکر ۲۰۱۹ مروری داشته باشیم بر دشمنان اصلی بتمن با بازی میشل فایفر، مارک همیل، جک نیکلسون، هیث لجر و واکین فینیکس و …

دکتر جاناتان کرین

یکی از نقاط ضعف فیلم‌های ابرقهرمانی تا پیش از جهان سینمایی مارول این بود که شخصیت منفی اغلب در آخر فیلم می‌مرد. شخصیت دلپذیر و روانی دکتر جاناتان کرین با ایفای نقش کیلین مورفی ولی استثناست و در هر سه فیلم نولان حضور پیدا کرده و به ما این حس رو می‌ده که مترسک خاری در چشم بتمن بوده و خواهد بود.

هارلی کویین

هر نوع نظری هم درباره‌ی «جوخه‌ی انتحار» داشته باشین ولی باز این نکته روشنه که هارلی کویین با بازی مارگو رابی یک امر استثناست.

با دونستن این که شخصیت هارلی نه در کمیک‌ها که در تلویزیون ریشه داره و اولین حضورش هم در سریال انیمیشنی بتمن ودر قسمت «خواهش ژوکر» بوده ارائه‌ی جدیدی از این شخصیت به قطع سخت‌تر خواهد بود. با این حال رابی موفق می‌شه که هم به هارلی‌ای که ما می‌شناسیم وفادار باشه و هم این شخصیت رو مال خودش بکنه. و حالا که از بند شخصیت ناامید کننده‌ی «آقای ژ» با ایفای نقش لتو توی فیلم «پرندگان شکاری» نجات پیدا کرده امیدواریم وقت بیشتری برای درخشیدن پیدا کنه.

پنگوئن

ذات پاپ‌آرت و کمپی دوران بتمن آدام وست احمقانه و مسخره بود و برای سال‌های متمادی بتمن رو برای مخاطبان خیلی زیادی تعریف می‌کرد. اگر کمیک‌خون‌ها کینه‌ای نسبت به سری فیلم‌ها داشتن خوشبختانه الان مدت‌هاست که رفع شده. و این اکران سینمایی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نمایش‌های دشمنان بتمن سربلند خواهد بود.

کَت‌وومن لی مری ودرز، ریدلر فرانک گورشین، پنگوئن برجس مردیث و ژوکر سزار رومرو همه برداشت‌های متفاوتی از یه کهن‌الگوی ابردشمن عجیب و غریب یکسانن. و با این حال، هنوز هم عیاشی مسخره‌ی تکنی‌کالرشون چیزیه که وقتی به آدم بدهای کلاسیک بتمن فکر می‌کنیم به ذهنمون می‌آد.

ژوکر با بازی تاد فیلیپس

اضافه کردن ژوکر واکین فینیکس به این لیست یه کم دردسرسازه چون اون اصلن با بتمن روبرو نمی‌شه. ولی خیلی مختصر با بروس وین جوان ملاقات می‌کنه و یه کشمکشی هم با توماس وین داره. با این حال، این داستان ظاهرن ریشه‌ای ژوکر البته اگه این واقعن همون ژوکر باشه چون کسی با قطعیت نمی‌تونه بگه، داستان قوی‌ای توی تالار فیلم‌های دی‌سیه و بازی فینیکس در نقش آرتور فلک رنجور چنان به یاد موندنیه که که حیف می‌شد اگه اون رو به لیست اضافه نمی‌کردیم.

این یکی از ترسناک‌ترین ژوکرهاست که هیچ نیازی به جلوه‌های ویژه یا صحنه‌های اکشن و انفجار نداره. اگه واقعن با شوالیه‌ی سیاه مبارزه می‌کرد رتبه‌اش می‌تونست بالاتر بره. شاید در آینده این کار رو بکنه.

در کنار تماشای ده دشمن برتر بتمن از جک نیکلسون تا هیث لجر و واکین فینیکس ببینید:

تاد فیلیپس از پروسه‌ی ساخت سکانس آغازین فیلم ژوکر۲۰۱۹ می‌گوید

هاروی دنت

گرچه ژوکر هیث لجر شخصیت منفی فیزیکی «شوالیه‌ی سیاه» بود، این هاروی دنت آرون اکهارت بود که نقش شخصیت منفی احساسی رو بازی می‌کرد

این یه هاروی با خواسته‌های جدیده که حتی پیش از این که حادثه‌ی شیمیایی زخمیش کنه هم در تقلا بود که آدم خوبی باشه. این که تصمیم گرفتن حتی پیش از این که تبدیل به یه ابردشمن بشه بهش لقب «دو چهره» رو بدن الهام بخش بوده و اکهارت این شخصیت رو با بی‌حسی‌ای تاریک و تضاد دائمی بازی می‌کنه که در نهایت به پایانی منجر می‌شه که داستان تراژیک هاروی رو کامل می‌کنه.

ژوکر با صداپیشگی مارک همیل

جنون غیرانسانی مارک همیل خودش رو توی فیلم سینمایی انیمیشن «نقاب شبح» با تمام قوا نشون داد. ژوکر دو وظیفه رو در این فیلم بر عهده می‌گیره: نه تنها دشمن معمول بتمنه بلکه شخصیت منفی اصلی در طول زندگی «شبح» ئه.

همیل همیشه به عنوان شاهزاده‌ی دلقک جنایت خوش درخشیده ولی مزیت اکران سینمایی این بود که گامی رو به جلو برداره و چند نفر رو با خنده به قتل برسونه.

آندریا با صداپیشگی دینا دیلینی

دینا دیلینی پیش از این که نقش خبرنگار ماجراجو لویس لین رو توی سریال انیمیشن سوپرمن به عهده بگیره، صداپیشه‌ی یکی از به یاد موندنی‌ترین و تاثیرگذارترین دشمنان بتمن بود.

با تغییر قیافه دادن به تجسم مرگ برای انتقام گرفتن از مردی که پدرش رو به قتل رسوند، می‌شه منطبق بودن بروس و آندریا رو دید. این زوج حتی قبل از این که آندریا جلوش رو بگیره با هم نامزد کرده بودن.

این تاثیر شخصی و روش‌های کاملن متضاد با بتمن شبح که دیدار مجددشون رو ناممکن می‌کنه چیزیه که این داستان رو غم‌انگیز و این شخصیت منفی رو به یاد موندنی می‌کنه.

در کنار تماشای ده دشمن برتر بتمن از جک نیکلسون تا هیث لجر و واکین فینیکس ببینید:

تریلر فیلم ژوکر ۲۰۱۹ به کارگردانی تاد فیلیپس

کت‌وومن با بازی میشل فایفر

کَت وومن از زمان اولین فیلم بتمن در ۱۹۴۰ جزئی از پیرنگ همیشگی بتمن بوده ولی بازی سلینا کایل توسط میشل فایفر اصلن مشابه چیزی که ما توی فیلم‌های گیشه‌ای دیدیم نبود. لباس لاتکسیش شبیه چیزی نبود که اون می‌بایست بپوشه بلکه بیشتر شبیه این بود که سلینا در تمام زندگیش این رو حتی روی ظاهر معمولیش هم داشته.

با این که عناصر نیمه ماورای طبیعی‌ای که به شخصیت کَت وومن اضافه شد انتخاب عجیبی بود، مقید بودن شدید فایفر به خشونتش این شخصیت رو با وجود عجیب بودنش قابل دیدن می‌کنه. بازیگوشی رفت و برگشتی بتمن و کَت وومن و هم‌چنین بین بروس و سلینا رو هم اضافه کنیم اون وقت یکی از بزرگ‌ترین توصیف‌ها از شخصیت‌های بتمن در سینما رو به دست می‌آریم.

ژوکر با بازی جک نیکلسون

برای نزدیک ۲۰ سال، جک نیکلسون شخصیت منفی قطعی بتمن بود. نسخه‌ی اون از ژوکر به بهترین شکل ممکن کاملن کارتونیه.

اون از مجنون بودن لذت می‌بره و در اون شکوفا می‌شه. وقتی جک ناپیر توی اون ظرف اسید می‌افته، نیکلسون این نقش رو جوری بازی می‌کنه انگار تمام کاری که اسید کرد این بود که پوست مرد رو کند تا دلقک خشنی که همیشه داخل اون زندگی می‌کرده رو آزاد کنه.

درست مثل کاری که تمام فیلم انجام داد، ژوکر نیکلسون به عموم مردم که کمیک نمی‌خوندن نشون داد که شخصیت‌های منفی بتمن تقلید مضحکانه‌ی پاپ‌آرتی از یه آدم بد نیستن و اون‌ها اصل جنسن.

ژوکر با بازی هیث لجر

وقتی ژوکر توی آخر «بتمن آغاز می‌کند» خودش رو نشون داد ما هیچ وقت نمی‌تونستیم تصور کنیم که بازی اون چه شاهکاری خواهد بود. این نقش که باعث برد جایزه‌ی اسکار برای هیث لجر پس از مرگش شد، تصور تازه‌ای از ژوکر به ما ارائه می‌ده. شخصیتی که اغلب تصور می‌شد که نمی‌تونه روی پرده‌ی سینما از حد معمولی فراتر بره.

چیزی که درباره‌ی ایفای نقش ژوکر توسط لجر فوق‌العاده است اینه که تمام تصوراتی رو که بعد از ژوکر نیکلسون به وجود اومده بود در هم می‌شکنه. نیکلسون ابلهه ولی لجر متفکره. ژوکر قبلی به طرز کارتونی‌ای دیوانه و دوست‌داشتنی بود ولی این ژوکر باعث می‌شه فکر کنین که اون خویشتن‌نگرتر از اونه که فکرش رو می‌کردین. درسته که دیوانه است ولی اون لزومن نمی‌خواد که این طور باشه.

شکوه خیره‌کننده‌ی لجر و توانایی تغییر ناگهانیش باعث می‌شه که این تجسم ژوکر نه تنها بهترین شخصیت منفی سینمایی بتمن باشه بلکه به یکی از بهترین شخصیت‌های منفی تمام فیلم‌ها تبدیل بشه.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سینمای جهان

ساخت فیلم «ربکا»؛ از رمان دافنه دوموریه تا فیلم‌نامه | Armie Hammer and Lily James Explain How Rebecca went from Book To Screen

فیلم ربکا

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس: لیلی جیمز، بن ویتلی و کریست اسکات توماس از شیوه‌ی ساخت فیلم «ربکا» با اقتباس از رمان دافنه دوموریه می‌گویند

گفت‌وگو با لی‌لی جیمز و بن ویتلی
ساخت فیلم «ربکا»؛ از رمان دافنه دوموریه تا فیلم‌نامه

بن ویتلی: چیزی که من رو به این پروژه جذب کرد، شباهت داستان به عروسک‌های روسی بود که در دل هر داستان یه داستان دیگه‌ست. می‌شه یک فیلم ترسناک در دل یک فیلم رمز‌آلود در دل یک فیلم رومانتیک داشت. به نظر من داستانی اومد که ارزش بازگو کردن رو داشت و بیننده‌ها رو به همون اندازه که خودم شگفت‌زده شدم، شگفت‌زده می‌کرد. تمام پیچش‌های داستان دوباره من رو تحت تأثیر قرار دادن.

کریست اسکات توماس: فکر می‌کنم خانم دنورز می‌تونسته با کسی مثل ماکسیم دوینتر ازدواج کنه، اما نشده، و در نهایت یه مستخدم شده. فکر می‌کنم این خشم عمیقش رو ایجاد کرده.

ببینید: گفت‌وگو با لیلی جیمز درباره‌ی فیلم «ربکا»

Armie Hammer and Lily James Explain How Rebecca went from Book To Screen

Follow the path from book to script to screen for Rebecca, Ben Wheatley’s film based on Daphne du Maurier’s beloved 1938 gothic novel. Starring Lily James, Armie Hammer, and Kristin Scott Thomas, Rebecca premieres October 21 on Netflix.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

خبر

حمایت جسیکا چستین از پنه لوپه کروز برای بازی در فیلم ۳۵۵ | Jessica Chastain Explains “The 355” Casting

جسیکا چستین پنه لوپه کروز

آرت‌تاکس – گروه سینمای جهان: جسکا چستین که علاوه‌بر بازی، تهیه‌کننده‌ی فیلم «۳۵۵» نیز هست، از دلیل انتخاب پنه لوپه کروز در این پروژه گفت.

رفقای خیلی خوب!
حمایت جسیکا چستین از پنه لوپه کروز برای بازی در فیلم ۳۵۵

پس از این که انتخاب پنه‌لوپه کروز اسپانیایی‌تبار برای بازی در نقش روانشناسی کلمبیایی در «۳۵۵»، فیلم جدید سایمون کینبرگ، واکنش‌های زیادی را برانگیخت، جسیکا چستین، دیگر بازیگر این فیلم و نیز تهیه‌کننده‌ی آن، علت این انتخاب را توضیح داد.

او گفت: «وقتی ایده‌ی ساخت این فیلم را داشتم نه فیلم‌نامه داشتم و نه بودجه. از این لحاظ پنه‌لوپه بسیار به ما کمک کرد. پس مشورت با مشاورانمان به او گفتم که می‌تواند نقش یک مامور برزیلی پرشور را بازی کند. او گفت که درست نیست که او نقش فردی برزیلی را بازی کند زیرا زبان غالب برزیل پرتغالی است.»

چستین اضافه کرد: «متوجه شدم که کلمبیا میراث قومی غنی‌ای دارد و تقریباً ۸۰٪ جمعیت ریشه‌ی اروپایی یا ترکیب اروپایی با دیگر نژادها را دارند. برای همین روی شخصیتی که از نوادگان استعمار اسپانیا در جهان جدید است توافق کردیم.»

ببینید: اولین تریلر فیلم «The 355» با بازی جسیکا چستین و پنه لوپه کروز

Penélope Cruz Hesitated to Play Colombian Spy in ‘355’ | Jessica Chastain Explains the Casting

Universal Pictures’ debuted last week of the trailer for its Simon Kinberg-directed spy thriller “The 355” has generated a bit of controversy over the casting of Penélope Cruz. An editorial from Variety published after the trailer’s premiere calls out “The 355” for casting a Spanish actress in a Colombian role and offers up a handful of Colombian actresses who could’ve taken the role of Graciela instead of Cruz. Chastain, who also produced the project, issued a statement to Variety explaining the casting decision.

“When I had the idea of making this film, we didn’t have a script or financing,” Chastain said. “Penelope was incredibly helpful in this regard. After conversations with our consultant, I brought her the idea that she could play a fervent agent from Brazil. She mentioned that it wouldn’t be right for her to play a character from Brazil, as the majority language is Portuguese.” Chastain continued, “I realized that Colombia has a rich ethnic heritage, with approximately 80% of the population having European or mixed European heritage. We settled on a character who is a descendant from the colonization of Spain in the New World.”

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

آنونس

تریلر جدید انیمیشن Soul تازه‌ترین ساخته‌ی پیکسار | Soul Official Trailer

تریلر جدید انیمیشن Soul

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: تریلر جدید انیمیشن Soul به کارگردانی پیت داکتر و با صداپیشگی جیمی فاکس و تینا فی

در کنار تماشای تریلر جدید انیمیشن Soul از آن بیش‌تر بدانید:

جدیدترین اثر پیت داکتر، سازنده‌ی آثار اسکاری بالا و درون و بیرون، در جدیدترین اثرش، روح، به زندگی معلمی می‌پردازد که در اندیشه‌ی ورود به دنیای جاز است اما طی حادثه‌ای، روحش از بدن او جدا شده و وارد دنیایی می‌شود که برای آموزش دادن اشتیاق به ارواح مختلف و دمیدن‌شان به نوزادان برای شروعی دوباره است!

روح شامل بازیگرانی نامی مانند جیمی فاکس و تینا فی (که از قضا دوست صمیمی صداپیشه‌ی اثر پیشین داکتر، درون بیرون، ایمی پولر است) می‌شود و موسیقی فیلم نیز توسط ترنت رزنور و آتیکوس راس تنظیم شده؛ زوجی که نزدیک به ده سال پیش برای خلق موسیقی فیلم شبکه‌ی اجتماعی دیوید فینچر نامزد شده بودند.

در کنار تماشای تریلر جدید انیمیشن Soul تیزر اول آن را از دست ندهید

Soul Official Trailer

Watch a sneak peek from Disney and Pixar’s Soul; a story about finding the real, the brilliant, the passionate you, featuring the song “Parting Ways” written, produced, & performed by Cody ChesnuTT.

This November, Pixar Animation Studios’ all-new feature film “Soul” introduces Joe Gardner (voice of Jamie Foxx) – a middle-school band teacher who gets the chance of a lifetime to play at the best jazz club in town. But one small misstep takes him from the streets of New York City to The Great Before – a fantastical place where new souls get their personalities, quirks and interests before they go to Earth. Determined to return to his life, Joe teams up with a precocious soul, 22 (voice of Tina Fey), who has never understood the appeal of the human experience. As Joe desperately tries to show 22 what’s great about living, he may just discover the answers to some of life’s most important questions.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها