با ما همراه باشید

زیرنویس اختصاصی از آرت‌تاکس: به مناسبت اکران ژوکر ۲۰۱۹ مروری داشته باشیم بر دشمنان اصلی بتمن با بازی میشل فایفر، مارک همیل، جک نیکلسون، هیث لجر و واکین فینیکس و …

دکتر جاناتان کرین

یکی از نقاط ضعف فیلم‌های ابرقهرمانی تا پیش از جهان سینمایی مارول این بود که شخصیت منفی اغلب در آخر فیلم می‌مرد. شخصیت دلپذیر و روانی دکتر جاناتان کرین با ایفای نقش کیلین مورفی ولی استثناست و در هر سه فیلم نولان حضور پیدا کرده و به ما این حس رو می‌ده که مترسک خاری در چشم بتمن بوده و خواهد بود.

هارلی کویین

هر نوع نظری هم درباره‌ی «جوخه‌ی انتحار» داشته باشین ولی باز این نکته روشنه که هارلی کویین با بازی مارگو رابی یک امر استثناست.

با دونستن این که شخصیت هارلی نه در کمیک‌ها که در تلویزیون ریشه داره و اولین حضورش هم در سریال انیمیشنی بتمن ودر قسمت «خواهش ژوکر» بوده ارائه‌ی جدیدی از این شخصیت به قطع سخت‌تر خواهد بود. با این حال رابی موفق می‌شه که هم به هارلی‌ای که ما می‌شناسیم وفادار باشه و هم این شخصیت رو مال خودش بکنه. و حالا که از بند شخصیت ناامید کننده‌ی «آقای ژ» با ایفای نقش لتو توی فیلم «پرندگان شکاری» نجات پیدا کرده امیدواریم وقت بیشتری برای درخشیدن پیدا کنه.

پنگوئن

ذات پاپ‌آرت و کمپی دوران بتمن آدام وست احمقانه و مسخره بود و برای سال‌های متمادی بتمن رو برای مخاطبان خیلی زیادی تعریف می‌کرد. اگر کمیک‌خون‌ها کینه‌ای نسبت به سری فیلم‌ها داشتن خوشبختانه الان مدت‌هاست که رفع شده. و این اکران سینمایی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نمایش‌های دشمنان بتمن سربلند خواهد بود.

کَت‌وومن لی مری ودرز، ریدلر فرانک گورشین، پنگوئن برجس مردیث و ژوکر سزار رومرو همه برداشت‌های متفاوتی از یه کهن‌الگوی ابردشمن عجیب و غریب یکسانن. و با این حال، هنوز هم عیاشی مسخره‌ی تکنی‌کالرشون چیزیه که وقتی به آدم بدهای کلاسیک بتمن فکر می‌کنیم به ذهنمون می‌آد.

ژوکر با بازی تاد فیلیپس

اضافه کردن ژوکر واکین فینیکس به این لیست یه کم دردسرسازه چون اون اصلن با بتمن روبرو نمی‌شه. ولی خیلی مختصر با بروس وین جوان ملاقات می‌کنه و یه کشمکشی هم با توماس وین داره. با این حال، این داستان ظاهرن ریشه‌ای ژوکر البته اگه این واقعن همون ژوکر باشه چون کسی با قطعیت نمی‌تونه بگه، داستان قوی‌ای توی تالار فیلم‌های دی‌سیه و بازی فینیکس در نقش آرتور فلک رنجور چنان به یاد موندنیه که که حیف می‌شد اگه اون رو به لیست اضافه نمی‌کردیم.

این یکی از ترسناک‌ترین ژوکرهاست که هیچ نیازی به جلوه‌های ویژه یا صحنه‌های اکشن و انفجار نداره. اگه واقعن با شوالیه‌ی سیاه مبارزه می‌کرد رتبه‌اش می‌تونست بالاتر بره. شاید در آینده این کار رو بکنه.

در کنار تماشای ده دشمن برتر بتمن از جک نیکلسون تا هیث لجر و واکین فینیکس ببینید:

تاد فیلیپس از پروسه‌ی ساخت سکانس آغازین فیلم ژوکر۲۰۱۹ می‌گوید

هاروی دنت

گرچه ژوکر هیث لجر شخصیت منفی فیزیکی «شوالیه‌ی سیاه» بود، این هاروی دنت آرون اکهارت بود که نقش شخصیت منفی احساسی رو بازی می‌کرد

این یه هاروی با خواسته‌های جدیده که حتی پیش از این که حادثه‌ی شیمیایی زخمیش کنه هم در تقلا بود که آدم خوبی باشه. این که تصمیم گرفتن حتی پیش از این که تبدیل به یه ابردشمن بشه بهش لقب «دو چهره» رو بدن الهام بخش بوده و اکهارت این شخصیت رو با بی‌حسی‌ای تاریک و تضاد دائمی بازی می‌کنه که در نهایت به پایانی منجر می‌شه که داستان تراژیک هاروی رو کامل می‌کنه.

ژوکر با صداپیشگی مارک همیل

جنون غیرانسانی مارک همیل خودش رو توی فیلم سینمایی انیمیشن «نقاب شبح» با تمام قوا نشون داد. ژوکر دو وظیفه رو در این فیلم بر عهده می‌گیره: نه تنها دشمن معمول بتمنه بلکه شخصیت منفی اصلی در طول زندگی «شبح» ئه.

همیل همیشه به عنوان شاهزاده‌ی دلقک جنایت خوش درخشیده ولی مزیت اکران سینمایی این بود که گامی رو به جلو برداره و چند نفر رو با خنده به قتل برسونه.

آندریا با صداپیشگی دینا دیلینی

دینا دیلینی پیش از این که نقش خبرنگار ماجراجو لویس لین رو توی سریال انیمیشن سوپرمن به عهده بگیره، صداپیشه‌ی یکی از به یاد موندنی‌ترین و تاثیرگذارترین دشمنان بتمن بود.

با تغییر قیافه دادن به تجسم مرگ برای انتقام گرفتن از مردی که پدرش رو به قتل رسوند، می‌شه منطبق بودن بروس و آندریا رو دید. این زوج حتی قبل از این که آندریا جلوش رو بگیره با هم نامزد کرده بودن.

این تاثیر شخصی و روش‌های کاملن متضاد با بتمن شبح که دیدار مجددشون رو ناممکن می‌کنه چیزیه که این داستان رو غم‌انگیز و این شخصیت منفی رو به یاد موندنی می‌کنه.

در کنار تماشای ده دشمن برتر بتمن از جک نیکلسون تا هیث لجر و واکین فینیکس ببینید:

تریلر فیلم ژوکر ۲۰۱۹ به کارگردانی تاد فیلیپس

کت‌وومن با بازی میشل فایفر

کَت وومن از زمان اولین فیلم بتمن در ۱۹۴۰ جزئی از پیرنگ همیشگی بتمن بوده ولی بازی سلینا کایل توسط میشل فایفر اصلن مشابه چیزی که ما توی فیلم‌های گیشه‌ای دیدیم نبود. لباس لاتکسیش شبیه چیزی نبود که اون می‌بایست بپوشه بلکه بیشتر شبیه این بود که سلینا در تمام زندگیش این رو حتی روی ظاهر معمولیش هم داشته.

با این که عناصر نیمه ماورای طبیعی‌ای که به شخصیت کَت وومن اضافه شد انتخاب عجیبی بود، مقید بودن شدید فایفر به خشونتش این شخصیت رو با وجود عجیب بودنش قابل دیدن می‌کنه. بازیگوشی رفت و برگشتی بتمن و کَت وومن و هم‌چنین بین بروس و سلینا رو هم اضافه کنیم اون وقت یکی از بزرگ‌ترین توصیف‌ها از شخصیت‌های بتمن در سینما رو به دست می‌آریم.

ژوکر با بازی جک نیکلسون

برای نزدیک ۲۰ سال، جک نیکلسون شخصیت منفی قطعی بتمن بود. نسخه‌ی اون از ژوکر به بهترین شکل ممکن کاملن کارتونیه.

اون از مجنون بودن لذت می‌بره و در اون شکوفا می‌شه. وقتی جک ناپیر توی اون ظرف اسید می‌افته، نیکلسون این نقش رو جوری بازی می‌کنه انگار تمام کاری که اسید کرد این بود که پوست مرد رو کند تا دلقک خشنی که همیشه داخل اون زندگی می‌کرده رو آزاد کنه.

درست مثل کاری که تمام فیلم انجام داد، ژوکر نیکلسون به عموم مردم که کمیک نمی‌خوندن نشون داد که شخصیت‌های منفی بتمن تقلید مضحکانه‌ی پاپ‌آرتی از یه آدم بد نیستن و اون‌ها اصل جنسن.

ژوکر با بازی هیث لجر

وقتی ژوکر توی آخر «بتمن آغاز می‌کند» خودش رو نشون داد ما هیچ وقت نمی‌تونستیم تصور کنیم که بازی اون چه شاهکاری خواهد بود. این نقش که باعث برد جایزه‌ی اسکار برای هیث لجر پس از مرگش شد، تصور تازه‌ای از ژوکر به ما ارائه می‌ده. شخصیتی که اغلب تصور می‌شد که نمی‌تونه روی پرده‌ی سینما از حد معمولی فراتر بره.

چیزی که درباره‌ی ایفای نقش ژوکر توسط لجر فوق‌العاده است اینه که تمام تصوراتی رو که بعد از ژوکر نیکلسون به وجود اومده بود در هم می‌شکنه. نیکلسون ابلهه ولی لجر متفکره. ژوکر قبلی به طرز کارتونی‌ای دیوانه و دوست‌داشتنی بود ولی این ژوکر باعث می‌شه فکر کنین که اون خویشتن‌نگرتر از اونه که فکرش رو می‌کردین. درسته که دیوانه است ولی اون لزومن نمی‌خواد که این طور باشه.

شکوه خیره‌کننده‌ی لجر و توانایی تغییر ناگهانیش باعث می‌شه که این تجسم ژوکر نه تنها بهترین شخصیت منفی سینمایی بتمن باشه بلکه به یکی از بهترین شخصیت‌های منفی تمام فیلم‌ها تبدیل بشه.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

2,489 بازدید کلی, 4 بازدید امروز

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبر

تمجید جویس کرول‌ اوتس از فیلم بیوگرافیک زندگی مرلین مونرو | Joyce Carol Oates Praises Andrew Dominik’s Blonde

جویس کرول اوتس

آرت‌تاکس – گروه سینمای جهان: تمجید جویس کرول‌ اوتس از فیلم «بلوند» به کارگردانی اندرو دومینیک؛ اقتباسی از رمان اوتس درباره‌ی زندگی‌نامه‌ی مرلین مونرو

هیچ کارگردان مردی چنین فیلمی نساخته! | تمجید جویس کرول‌ اوتس از فیلم بیوگرافیک زندگی مرلین مونرو

«بلوند» جدیدترین اثر کارگردان اندرو دومینیک پس از یک دهه است. این اثر که نگاهی داستانی و خیالی به زندگی شخصی مریلین مونرو با بازی آنا دی آرماس می‌پردازد برگرفته از رمانی به همین نام از جویس کرول‌ اوتس است که در سال ۲۰۰۰ نوشته شده است.

اکنون اوتس در حساب توییتر خود خبر از این داده که نسخه‌ی اولیه‌ی «بلوند» را تماشا کرده و چیزی جز ستایش و تشویق برای این فیلم ندارد. او نوشت: «من راف کات اقتباس اندرو دومینیک را تماشا کرده‌ام. این فیلم تکان‌دهنده، فوق‌العاده، بسیار ناراحت‌کننده است. شاید تعجب‌آورتر از همه این باشد که تفسیر این فیلم به شدت «فمنیستی» است. مطمئن نیستم که تا به حال هیچ کارگردان مردی توانسته باشد به چنین چیزی دست یابد.»

Joyce Carol Oates praises Andrew Dominik’s Blonde

Andrew Dominik, The filmmaker behind “The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford” and “Killing Them Softly” is back after nearly a decade hiatus with “Blonde,” an adaptation of Joyce Carol Oates’ 2000 novel of the same name that takes a fictionalized look at the inner life of Marilyn Monroe who is played by Ana de Armas. The author revealed on Twitter she has seen Dominik’s first cut of “Blonde,” and she has nothing but praise to share about it. “I have seen the rough cut of Andrew Dominick’s [sic] adaptation and it is startling, brilliant, very disturbing and perhaps most surprisingly an utterly ‘feminist’ interpretation,” Oates wrote. “Not sure that any male director has ever achieved anything [like] this.”

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

1,835 بازدید کلی, 609 بازدید امروز

ادامه مطلب

خبر

اهدای جایزه افتخاری به آنتونی هاپکینز در تیف ۲۰۲۰ | Anthony Hopkins and Others Win TIFF 2020 Tribute Awards

جایزه افتخاری آنتونی هاپکینز

تقدیر از هانیبال لکتر در تیف ۲۰۲۰ | اهدای جایزه افتخاری به آنتونی هاپکینز

آرت‌تاکس – گروه سینمای جهان: فستیوال فیلم تورنتو اعلام کرد که جایزه های افتخاری خود را امسال به آنتونی هاپکینز ، کلویی ژائو و میرا نیر اهدا خواهد کرد. 

این سه نفر به همراه کیت وینسلت برندگان جایزه‌ی افتخاری امسال‌اند که در ۱۵ سپتامبر برگزار خواهد شد. مراسم گالای فصل جوایز فستیوال فیلم تورنتو نیز به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا به صورت دیجیتال برگزار شده و برندگان به صورت آنلاین و از خانه‌هایشان سخنرانی خواهند کرد.

ببینید: ‌اسامی فیلم‌های حاضر در فستیوال فیلم تورنتو اعلام شد 

Anthony Hopkins and Others Win TIFF 2020 Tribute Awards

The Toronto Film Festival has tapped Oscar winner Anthony Hopkins and directors Chloe Zhao and Mira Nair for tributes at its upcoming 20th edition. The trio, whose latest movies will screen as part of the virtual Sept. 10 to 19 edition, join Kate Winslet as part of this year’s honorees for the 2020 TIFF Tribute Awards on Sept. 15. And after the coronavirus pandemic ended plans for a physical mass gathering, TIFF’s award season gala will instead go digital this year with at-home acceptance speeches and career retrospectives for the trophy winners.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

3,200 بازدید کلی, 577 بازدید امروز

ادامه مطلب

خبر

لودویگ گورانسون از تجربه ساخت موسیقی «انگاره» می‌گوید | Ludwig Goransson Talks about Tenet Music Composing

موسیقی فیلم Tenet

آرت‌تاکس – گروه سینمای جهان: لودویگ گورانسون در مصاحبه‌ای از تجربه‌ی ساخت موسیقی متن فیلم «Tenet / انگاره» به کارگردانی کریستوفر نولان می‌گوید.

لودویگ گورانسون از تجربه ساخت موسیقی فیلم Tenet می‌گوید

با وجود تاخیرهای چند باره در اکران «انگاره»، جدیدترین اثر کریستوفر نولان، اما انگار آن‌ها دست از تبلیغ برنمی‌دارند.

لودویگ گورانسون، آهنگساز این فیلم، در مصاحبه‌ای با Deadline گفته است که این فیلم را باید حتماً در سینما دید. او گفت: «البته که جالب است که ببینی همه‌ی این‌ها، مخصوصاً همه‌ی کارهایی که انجام داده‌ام، چه نتیجه‌ای خواهند داشت ولی تماشای این فیلم را حتماً باید در سینما تجربه کنید. به نظر می‌رسد که دارند سینماها در سطح بین‌الملل باز می‌شوند و فکر می‌کنم مردم اکنون به چنین چیزی نیاز دارند. آن‌ها نیاز دارند چیزی ببیند و تجربه کنند. آن‌ها باید بتوانند برای مدتی هم که شده از این جهان بیرون بیایند. این فیلم سطح‌هایی مختلف و چیزهای زیادی برای هضم و درک کردن دارد. برای تماشای واکنش مردم به آن آرام و قرار ندارم.»

ببینید: ‌جدیدترین تیزر فیلم Tenet به بهانه‌ی اکران در چین

Ludwig Goransson Talks about Tenet Music Composing

Christopher Nolan‘s “Tenet” remains one of the most anticipated films of the year. Nevermind the delays. Forget the uncertainty. Nolan’s film looks to be a doozy, and if its composer’s latest comments are to be believed, this is a movie that demands to be viewed from a multiplex seat. Speaking with Deadline, composer Ludwig Goransson also opened up about “Tenet,” saying: “It’s definitely been interesting to see how it all develops, and out of everything I’ve worked on, this is definitely an experience that you need to have in the theater. It seems like they’re opening up the theaters internationally first, and I think people need something like this right now. They need to watch something and experience something, to also be able to kind of get away for a little bit. There’s so many levels to it, and so much to take in. I can’t wait to see how people react to it.”

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

4,380 بازدید کلی, 605 بازدید امروز

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها