art-960922704

جشن امضای کتاب شاهراه سینا دادخواه

گزارش آرت‌تاکس از جشن امضای کتاب شاهراه سینا دادخواه نویسنده‌ی کتاب‌های زیباتر و یوسف‌آباد خیابان سی‌وسوم در پریس پاسداران

کتاب شاهراه سومین رمان سینا دادخواه نیز در تهران می‌گذرد اما به لحاظ پی‌رنگ و شخصیت‌ها با کارهای قبلی‌اش متفاوت است. به دادخواه داستان‌نویس شهری نیز می‌گویند.

قهرمان کتاب شاهراه  یک پسر است که زندگی‌اش در گذار از کودکی به جوانی تعریف می‌شود. این کتاب شخصیت‌های متفاوت و بستر ملودرام خانوادگی دارد. در خلال حوادثی که در این ملودرام اتفاق می‌افتد، این پسر قرار است به درک روشنی از زندگی، مرگ، عشق، مهربانی، خشونت و مریضی برسد. رمان از یک جنبه‌ درگیر مفهوم دوگانه بیماری و شفا و تأثیر آن بر روی آدم‌ها نیز می‌شود.

شاهراه بستر روایت خود را  از اوایل دهه ۷۰ تا نیمه‌ی دوم این دهه و سال‌های معروف به جریان دوم خرداد  می‌گستراند. البته این کتاب پی‌رنگ سیاسی مشخصی ندارد و نگاهش بیشتر متوجه جنبه‌های مدنی و شهری آن‌ سال‌هاست. در این کتاب نیز مانند کتاب‌های دیگر دادخواه شهر تهران و محلات خاصی از شهر تهران و به طور مشخص امیرآباد مورد توجه است. می‌توان گفت وجه مشترک کارهای او تهران است.

در نوشته پشت جلد کتاب  آمده است: «سینا دادخواه اولین رمانش «یوسف‌آباد، خیابانِ سی‌وسوم» را در نیمه دوم دهه هشتاد منتشر کرد، رمانی که با بازتاب‌های فراوانی روبه‌رو شد. رمان‌ دومش «زیباتر» ادامه‌ روند کار اول بود، و سومین رمانش «شاهراه» دغدغه‌های او را در سطح و ساختاری متفاوت‌تر به نمایش گذاشته است.»

 

آرت‌تاکس به معرفی کتب دیگر  پرداخته است:

معرفی کتاب من پیش از تو نوشته‌ی جو جو مویز در سایت قابل رویت است.

معرفی کتاب لبه تیغ نوشته‌ی ویلیام سامرست موام در سایت قابل دیدن است.

لینک کوتاه:

شاید این ها را نیز دوست داشته باشید

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *