معرفی کتاب: لبه تیغ | شاهکار ادبیات انگلیسی قرن بیستم

کتاب لبه تیغ | سامرست موآم | نشر ماهی | ۱۳۹۵

درباره‌ی کتاب لبه تیغ | سامرست موآم | نشر ماهی | ۱۳۹۵

نکیسا راستین – آرت‌تاکس:

پزشکی که از راه نوشتن ثروتمند شد؛ ویلیام سامرست موآم. طبابت را رها کرد و نویسندگی را برگزید. بیست رمان، بیست‌وپنج نمایش‌نامه و ده‌ها داستان کوتاه نوشت. البته در طول عمر ۹۱ ساله‌اش. با این وجود تنها چند رمان او در تاریخ ماندگار شد؛ از جمله رمان تأثیرگذار لبه‌ی تیغ.

کتاب لبه تیغ داستان خلبان جوانی به نام لاری‌ست که در طول جنگ جهانی و پس از آن به دنبال معنای زندگی‌ست. او برای کشف پرسش‌هایش به زندگی خود پشت پا می‌زند و قدم در سلوکی عرفانی می‌گذارد.

لبه تیغ از زبان نویسنده روایت می‌شود: هرگز رمانی را با این همه بیم آغاز نکرده‌ام. اگر بر این کتاب نام رمان می‌نهم، از آن روست که برای آن نام دیگری نمی‌دانم. داستانی چندان برای گفتن ندارم و پایان کارم نیز مرگ یا ازدواج نیست.

کتاب لبه تیغ رمانی داستانگو و پرکشش است که حاصل تجربیات نویسنده در سیر و سفر به گوشه و کنار دنیاست که  منجر به شناخت وسیع او از زندگی شده.

از کتاب لبه تیغ دو بار اقتباس سینمایی شده ؛ بار اول سال ۱۹۴۶ ادموند گولدینگ Edmund Goulding و بار دوم جان بایرم  John Byrum در سال ۱۹۸۴

موام در اواخر عمر به‌شدت احساس شکست می‌کرد، چون به این نتیجه رسیده بود که همواره در سطحی درجه دو باقی مانده. اما مهارت داستان‌پردازی او در نوشتن داستان کوتاه، او را به مقامی والا و شناخته شده رساند. جایزه‌ی ادبی معتبر سامرست موام گواه این ادعاست.

موام، دست خواننده را می‌گیرد و او را به اروپای دهه‌ی سی می‌برد، به خیابان‌های خیس و باران‌خورده‌ی لندن، به کافه‌های شلوغ و مه‌گرفته از دود پاریس و در قالب قصه‌ای دلکش و زیبا، حکایت زندگی قهرمانانش را باز می‌گوید. این کتاب بی‌شک یکی از خواندنی‌ترین و جذاب‌ترین آثار ادبیات انگلیسی قرن بیستم است.

لینک کوتاه:

شاید این ها را نیز دوست داشته باشید

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *