معرفی کتاب: من منچستریونایتد را دوست دارم

گفت‌وگو با مهدی یزدانی خرم نویسنده‌ی کتاب من منچستریونایتد را دوست دارم در استودیو آرت‌تاکس

داستان کتاب من منچستریونایتد را دوست دارم به قلم مهدی یزدانی‌خرم با یک دانشجوی تاریخ آغاز می‌شود که مبتلا به سرطان خون است. دانشجوی تاریخ خون بالا می‌آورد و به یکی از جذاب‌ترین مقاطع تاریخی ایران یعنی سال ۱۳۲۰ پا می‌گذارد که مملو از خون است.

بعضی کتاب‌ها با اسم‌شان خواننده را به اشتباه می‌اندازند؛ کتاب من منچستریونایتد را دوست دارم نیز از این جمله است.

اما ویژگی بارز این رمان حضور پررنگ خشونت، خیانت و خون است و این خشونتِ درآمیخته با طنز گاهی آزاردهنده می‌شود با توصیفاتی دقیق از قاتلی که پسر بچه‌ها را می‌کشد؛ مرده‌شوری که قلب فرنگی‌ها را می‌خورد و دست‌هایشان را قطع می‌کند و شکنجه‌گری که کلکسیون دست، چشم و زبان جمع می‌کند.

شاید نویسنده با خشونت روزنامه‌ها را پاره کرده و از بهم چسباندن آن‌ها این رمان را نوشته چون داستان از خرده‌روایت‌هایی تشکیل شده که یادآور تکنیک کات‌آپ است و اگر آن را تکه‌تکه‌ کنی، هر تکه داستان مجزایی دارد.

فارغ از اینکه کتاب من منچستریونایتد را دوست دارم کشتارگاه تاریخ است یا درباره‌ی فلسفه‌ی تاریخ، یا تاریخ شخصیت اصلی داستان است، این رمان تلفیق مسالمت‌آمیز ادبیات و تاریخ است.

هرچند کتاب من منچستریونایتد را دوست دارم از تاریخ می‌گوید اما اگر طرفدار تیم منچستریونایتد هستید باز هم می‌توانید داستان این دانشجوی تاریخ علاقه‌مند به فوتبال را دنبال کنید.

لینک کوتاه:

شاید این ها را نیز دوست داشته باشید

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *