با ما همراه باشید

رضا کیانیان در کارگاه آموزشی «بازیگری» بازیگران را به سه دسته تک‌نقش، چند‌نقش و همه‌نقش تقسیم کرد و درباره ویژگی‌های هر دسته توضیح داد.

به گزارش ستاد خبری سی‌و‌ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر، کارگاه آموزشی «بازیگری» در ادامه کارگاه‌های «دارالفنون» سی‌و‌ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر با حضور رضا کیانیان بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون جمعه ۳۱ فروردین در پردیس چارسو برگزار شد.

کیانیان درباره مباحثی که می‌خواهد در کارگاه بازیگری مطرح کند، گفت: «پیش از این که به این کارگاه بیایم از آقای مازیار میری پرسیدم که دانشجویان این کارگاه قصد دارند در سینما چه کاره شوند تا در آن مورد با شما صحبت کنم و آقای میری گفت که بیشتر قصد دارید فیلم‌ساز شوید. البته می دانم چندنفر از شما به بازیگری علاقه مند هستند.»

او ادامه داد: «اگر شما بخواهید هر مطلبی در مورد کارگردانی و بازیگری را خوب بفهمید، حتا مسائل شخصی که در زندگی‌تان هست، ابتدا باید در موردش بنویسید و وقتی آن را نوشتید تازه متوجه می‌شوید که چقدر باید روی آن کار کنید. همین موضوع باعث شده تا به امروز پنج کتاب در مورد بازیگری بنویسم.»

کیانیان با تاکید براینکه بیشتر قرار است از منظر هدایت بازیگر توسط کارگردان در این کارگاه صحبت کند، گفت: «شما باید بدانید که چه مراحلی را طی کنید یا از چه زوایایی نگاه کنید تا بتوانید بازیگر مورد نظرتان را انتخاب کنید. قاعدتن بازیگر از طرف تهیه‌کننده و کارگردان انتخاب می‌شود. پس بازیگری انتخاب می‌شود که به او می‌گویند چه کاری انجام دهد و چه بگوید.»

کیانیان ادامه داد: «اما آیا این انتخاب‌شدن به معنی این است که بازیگر نباید کار دیگری انجام دهد؟ به همین دلیل است که برخی از کارگردانان با بازیگران‌شان شبیه به عروسک برخورد می‌کنند. در نتیجه برای بازیگرشان بازی می‌کنند و منظورشان را به این شکل به او نشان می‌دهند. وقتی بدین شکل رفتار می‌کنند، قاعدتن بازیگری را به عنوان یک هنر مستقل نمی‌شناسند و فیلم‌شان بد می‌شود. چون همه بازیگرها به یک شکل بازی خواهند کرد؛ شبیه به کارگردان‌شان.»

بازیگر «خانه‌ای روی آب» با اشاره به روبر برسون کارگردان فرانسوی و عباس کیارستمی کارگردان ایرانی گفت: «برخی از کارگردانان همانند برسون و کیارستمی از بازیگران حرفه‌ای برای ساخت فیلم‌هاشان استفاده نمی‌کنند. آن‌ها معمولن بازیگرانی را انتخاب می‌کنند که اصطلاحن «نابازیگر» خوانده می‌شوند و البته چندین ماه با آن‌ها کار می‌کنند تا بتوانند فیلم‌شان را با حضور آن‌ها بسازند. در واقع آن‌ها به نوعی بازیگر را شکار می‌کنند.»

کیانیان در مورد نحوه برخوردش با فیلم‌نامه‌هایی که می‌خواهد بازی کند، گفت: «وقتی یک فیلم‌نامه به من می‌دهند، آن را می‌خوانم و هیچ تصمیمی در مورد بازیگری آن نمی‌گیرم و مانند کسی که از بیرون دارد به فیلم‌نامه نگاه می‌کند، به آن نگاه می‌کنم چون هر تصمیمی که در اولین برخوردم با فیلم‌نامه بگیرم احتمالن اشتباه است چون هنوز دنیای کارگردانم را نمی‌شناسم و ابتدا باید ببینم که کارگردانم چه نظری دارد، وقتی دنیای او را شناختم، می توانم خودم را وارد دنیایش کنم.»

او بازیگران را به سه دسته‌ی تک‌نقش، چند‌نقش و بازیگران همه‌نقش تقسیم کرد و توضیح داد: «بازیگران تک‌نقش بازیگرانی هستند که تنها می‌توانند یک نقش را بازی کنند و سینمای تجاری بسیار به آن‌ها نیاز دارد همانند بروس ویلیس، هریسون فورد، جکی چان و… . مثلن فورد همیشه نقش قهرمانی را بازی می‌کند که می‌خواهد بشریت را نجات دهد و به خانواده‌اش هم علاق‌ مند است. در واقع تماشاگران هم دوست دارند این بازیگران را در این نقش‌ها ببیند و به همین دلیل به تماشای فیلم‌های این نوع بازیگران می روند.

کیانیان درباره بازیگران چند نقش گفت: «این نوع بازیگران می‌توانند طیف محدودی از نقش های متفاوت را بازی کنند اما این نقش‌ها در جایی تمام می‌شوند و مرزی هست که آن‌ها نمی‌توانند از آن عبور کنند. در واقع آن‌ها در سینما برای خودشان پرسونایی می‌سازند مانند آل پاچینو، رابرت دنیرو و مارلون براندو.»

او درباره‌ی بازیگرانی که از عهده همه نقشی برمی‌آیند، بیان کرد: «این بازیگران که تعدادشان بسیار کم است و به ندرت به ستارگان سینما تبدیل می‌شوند، می توانند از خودشان، غرایز و احساسات‌شان جدا شوند و از بیرون به نقش نگاه کنند مانند تام هنکس، کوین اسپیسی، داستین هافمن، آنتونی هاپکینز و… .»

کیانیان در پایان تاکید کرد: «نوشتن می‌تواند به شما کمک کند که از زندان غرایز و احساسات خودتان جدا شوید و از بیرون خودتان را ببینید و نقد کنید.»

 

بیش‌تر ببینید:

کارگاه فیلم‌نامه‌نویسی نغمه ثمینی | لینک تماشا

سینمای ایران

معرفی فیلم زهر مار به کارگردانی جواد رضویان

معرفی فیلم زهر مار

معرفی فیلم زهر مار نخستین ساخته‌ی جواد رضویان با بازی سیامک انصاری، شبنم مقدمی، شقایق فراهانی، سیامک انصاری، برزو ارجمند و علی استادی

معرفی فیلم زهرمار

جواد رضویان که بازیگر دوست‌داشتنی و خلاق حوزه کمدی است و با حضور در سریال‌های ۹۰شبی مهران مدیری و تکیه‌کلام‌های به یادماندنی برای مخاطب آشناست، در سال‌های گذشته تجربه کارگردانی چند سریال تلویزیونی مثل «قرارگاه مسکونی» و «ارث بابام» را پشت سر گذاشت.

در کنار معرفی فیلم زهر مار ببینید:

معرفی فیلم ایکس لارج به کارگردانی محسن توکلی

رضویان در فیلم‌های سینمایی کمدی هم حضور پررنگی داشته است، از «ده‌رقمی» و «شارلاتان» تا «اخراجی‌های ۲» و «چارچنگولی» که هر کدام از آنها به نوعی در رده فیلم‌های کمدی بسیار عامه‌پسند قرار می‌گیرند و به جز «اخراجی‌ها» هیچ‌کدام در گیشه موفقیتی عجیب را رقم نزدند.

رضویان برای نخستین تجربه کارگردانی‌اش در سینما به سراغ یک کمدی اجتماعی رفته و ترجیح داده تا خودش جلوی دوربین نرود. تورج اصلانی، مدیر فیلمبرداری این فیلم است و تدوین آن را حسن حسندوست انجام داده. «زهرمار» را می‌توان مهم‌ترین فیلم کمدی حاضر در جشنواره سی و هفتم دانست و البته به موفقیت آن شک داشت.

در کنار معرفی فیلم زهر مار ببینید:

معرفی فیلم کار کثیف به کارگردانی خسرو معصومی

خلاصه فیلم زهرمار

در خلاصه داستان کوتاه فیلم از زبان حشمت اینگونه آمده: «فکر نمی‌کردم تاوان اشتباهم رو با تو پس بدم» و لیلا که در جوابش می‌گوید: زهرمار!

داستان فیلم درباره حاج حشمت تهرانی است که علاقه فراوانی به خانم‌ها دارد و همین علاقه عجیب بالاخره کار دستش می‌دهد.

در کنار معرفی فیلم زهر مار ببینید:

معرفی فیلم کارت پرواز به کارگردانی مهدی رحمانیان

بازیگران فیلم زهرمار

سیامک انصاری نقش اول فیلم است و نقش اول زن را شبنم مقدمی بازی می‌کند. برزو ارجمند، علی استادی، نسیم ادبی، شقایق فراهانی، سیامک صفری، رضا رویگری، سیامک ادیب و زنده‌یاد حسین محب اهری بازیگران فیلم هستند.

ادامه مطلب

سینمای ایران

معرفی فیلم ایکس لارج به کارگردانی محسن توکلی

معرفی فیلم ایکس لارج

معرفی فیلم ایکس لارج جدیدترین ساخته‌ی محسن توکلی با بازی بهاره رهنما، میرطاهر مظلومی، سحر قریشی، علی صادقی و یوسف تیموری

سال‌های سال است که در سینمای ایران فرمول ثابتی را برای بخشی از گیشه شاهد هستیم: تعدادی بازیگر نام‌آشنا و طناز با فرمول‌های امتحان پس‌داده‌ای که از زمان فیلم‌فارسی‌ها شاهدش بودیم همراه با یک قصه پر طمطراق می‌تواند فیلمی را تحویل شما بدهد که این روزها یک نمونه از آن با نام «ایکس لارج» روی پرده سینماها است.

کمدی مفرح و احتمالا خوش رنگ و لعابی که مخاطب با دیدنش شاید لحظاتی از فکر مشکلات روزمره فارغ شود و سینما را به عنوان یک کالای سرگرمی‌ساز به لحظات خسته‌کننده زندگی‌اش پیوند بزند.

در کنار معرفی فیلم ایکس لارج ببینید:

معرفی فیلم کار کثیف

از ایکس لارج بیش‌تر بدانید:

ایکس لارج ساخته محسن توکلی یک برند مشخص و قابل فهم دارد. شرکت پویا فیلم و حسین فرح‌بخش که فرمول ساخت این دست فیلم‌ها در کشوی میز اتاقش هست و هر از گاهی مهمان پرده سینماها می‌شود تا مخاطب با آثارش سرگرم شود.

«ایکس لارج» داستان سه جوان امروزی را روایت میکند که بعد از رهایی از زندان و در مسیر تحقق رویاهایشان، با اتفاقاتی غیرمنتظره روبرو میشوند.

در کنار معرفی فیلم ایکس لارج ببینید:

معرفی فیلم سامورایی در برلین

اکبر عبدی و محمدرضا شریفی‌نیا پس از سال‌ها باز هم در یک اثر کمدی تجاری با یکدیگر همراه شدند و حضور بهاره رهنما و میرطاهر مظلومی و سحر قریشی در کنار بازیگران طنزی همچون علی صادقی و یوسف تیموری ایکس لارج را یک فیلم مفرح و گیشه پسند کرده است که می‌تواند با سلیقه عامیانه مخاطبان همراه باشد.

ادامه مطلب

سینمای ایران

معرفی فیلم کار کثیف به کارگردانی خسرو معصومی

فیلم کار کثیف

پس از توقیف طولانی‌ مدت فیلم «خرس» نام خسرو معصومی بیش از گذشته بر سر زبان‌ها افتاد؛ فیلم‌سازی که کارش را با کارگردانی «ملاقات» در سال ۶۵ آغاز کرد و شهرتش را با «رسم عاشق‌کشی» و «جایی در دوردست» به دست آورد.

در کنار معرفی فیلم کار کثیف ببینید:

معرفی فیلم کارت پرواز به کارگردانی مهدی رحمانی

معصومی همچون آثار قبلی خود مانند «باد در علف‌زار می‌‍پیچد»، «رسم عاشق‌کشی» و «خرس»، از تهران و شلوغی‌های دراماتیک آن فاصله گرفته و با بهره‌گیری از طبیعت بکر شمال کشور، قاب‌های زیبایی را خلق کرده است. این انتخاب لوکیشن، سبب تنوع بصری بیش‌تر کار کثیف نسبت به درام‌های اجتماعی این سال‌های سینمای ایران شده و دست مخاطب را در ورود به دنیای شخصیت‌ها باز گذاشته است.

در کنار معرفی فیلم کار کثیف ببینید:

معرفی فیلم سامورایی در برلین

داستان کار کثیف:

«کار کثیف» داستان یک اتفاق تلخ است. فرهاد که از طریق فروش مشروبات الکلی ارتزاق می‌کند، تصمیم می‌گیرد برای ادامه زندگی به کشور امریکا مهاجرت کند. با برنده شدن ویزای لاتاری، فرهاد به اتفاق همسرش الهام و پسرش نوید زمینی به کشور ترکیه سفر می‌کند تا بلکه با دریافت ویزا مقدمات سفر به کشور آمریکا را فراهم کند. در طول این سفر، فرهاد تلفنی از طریق یکی از دوستانش مطلع می‌شود، آخرین باری که نوشیدنی‌های الکل را به یک جشن عروسی برده، باعث مرگ جمعی از مهمانان و کور شدن عده‌ای دیگر از آنها شده است. این خبر باعث به هم ریختگی فرهاد می‌شود.

در آخرین ساخته خسرو معصومی بازیگرانی نظیر پدرام شریفی، الهام نامی، شاهرخ فروتنیان، زنده یاد لوون هفتوان، خیام وقار، مهران نائل، رضا فیاضی، سام ولی‌پور، اکبر معززی، پیام احمدی، مسعود فروتن، مهدی جمشیدی، رضا احمدپور، احمد احمدپور، سیامک نیازی به ایفای نقش پرداخته‌اند.

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها