با ما همراه باشید

التون جان : واقعن از موقعیتی که در آن هستم هیجان‌زده‌ام. هنگام بچگی، هیچ‌گاه باور نمی‌کردم فیلم داستان زندگی‌ام در جشنواره‌ی کن پخش شود. این لحظات برای من بسیار سورئالند.

چرا این فیلم در سال ۲۰۱۹ ساخته شد؟

التون: ۱۰ سالی می‌شد که در مورد پروسه‌ی تولید فیلم مذاکره می‌کردیم. چند سال پیش من و مدیر برنامه‌ام دیوید فرنس، شروع کردیم به برنامه‌ریزی برای تور خداحافظی‌ام. در نتیجه‌ی این، تصمیم گرفتیم فیلم را بسازیم و کتاب هم در ماه‌های آینده پخش می‌شود. تور هم قرار است تا دو سال آینده ادامه داشته باشد و برای جولای هم اکران شیرشاه را در پیش دارم. البته هیچ کدام از این مسائل تصادفی نبودند.

هیچ‌گاه باور نمی‌کردم فیلم داستان زندگی‌ام در جشنواره‌ی کن پخش شود. این لحظات برای من بسیار سورئالند

دیوید پیش‌تر به من گفت که دیدن برخی صحنه‌ها برایش دردناک بوده. برای تو چه‌طور؟

التون جان : دیدن بخش‌های مربوط به خانواده‌ام برایم دردناک بود. اعتیاد، مشکلی بود که عاملش خود من بودم ولی دیدن مسائل و در نهایت منجر شدن همه‌ی این‌ها به دوران اعتیاد برایم مهم بود؛ و البته مادربزرگم، او را بسیار دوست داشتم. البته دیدن رابطه‌ام با برنی فوق‌العاده‌ است و تارون اجرتون و جیمی بل به بی‌نقص‌ترین شکل ممکن در نقش‌شان حاضر بودند. داشتن چنین رابطه‌ی محکم و پرمحبت در دنیایی که زندگی‌ می‌کنیم به شدت ارزشمند است.

به نظرت رجینالد کوچک اگر تو را الآن می‌دید، چه احساسی می‌داشت؟

التون جان : الآن را ببیند خوش‌حال ولی احتمالن لحظاتی هست که به شدت از من بدش بیاید و این در فیلم هم دیده می‌شود. هم اکنون زندگی فوق‌العاده‌ای دارم اما آن زمان می‌دانستم باید تغییر می‌کردم. انتخاب من هم نیز همین بود و تا جای ممکن تلاشم را برای بازسازی زندگی‌ام انجام دادم اتفاقی که یک شبه رخ نداد و متحمل تلاش و زحمت بسیاری شدم

من هم سابقن معتاد به الکل بودم و لحظاتی بود که فکر می‌کردم ادامه‌ی زندگی ممکن نیست. آیا این برای تو نیز صدق می‌کرد؟

التون: چندین بار. درد قفسه سینه داشتم و گاهی چندین شبانه‌روز نمی‌خوابیدم. بعضی اوقات اسپاسم‌های شدیدی داشتم که زمین می‌افتادم و بقیه من را به تخت بازمی‌گرداندند. نیم ساعت بعد همان آش و همان کاسه. دوران سختی بود

پرسش: آیا خود را یک نجات‌یافته می‌دانی؟

التون جان : قطعن. من یه نجات‌یافته‌ام.تجربه‌های سخت زیادی در زندگی‌ام داشتتم. زندگی پر از سختی‌هاست حتا وقتی به الکل لب نزنی. الآن نیازی نیست از مشکلاتم فرار کنم چون انسان‌های فوق‌العاده‌ای در زندگی من حضور دارند که من را همراهی می‌کنند. روابط نیز همین شکلی است.وقت‌هایی که حال خوب نداری باید حرف بزنی و مشکلاتت را بیان کنی. کاری که به هنگام معتاد بودنم قادر به انجام دادنش نبودم. البته جز مواقعی که کوکائین می‌کشیدم و شروع می‌کردم به شر و ور گفتن!

فکر می‌کنم هر هنرمند خلاقی شک و تردید را همراه خودش دارد. لحظاتی هست که در زندگی از خود می‌پرسی که آیا راه درست را انتخاب کردم؟

هنوز هم با خودت فکر می‌کنی که چه شد این‌جا رسیدی؟ چه سفر باورنکردنی بوده؟

التون جان : فوق‌العاده است. و همه‌ی این اتفاقات در یک بازه‌ی بیست ساله از دهه‌ی هفتاد تا نود رخ دادند! سال‌هایی پر از احساسات و موفقیت و ناراحتی و بدبختی اما از زندگی کنونی‌ام بسیار راضی‌یم و خوش‌حالم تمام این تجربیات را کسب کردم. این که پدر و مادرم با وجود این که علاقه‌ای به زندگی با هم نداشتند ولی برای من کنار هم می‌ماندند برایم بسیار ارزشمند بود. هر چند که از این عدم علاقه میان‌شان متنفر بودم. خوش‌حالم که در ازدواج‌های بعدی‌شان، توانستند به عشق برسند. با پیرتر شدن، شرایطشان را بیش‌تر درک می‌کنم اما این موضوع زخم عمیقی بر من گذاشت که مدت زمان زیادی نیاز بود تا التیام بیابد. و شاید این زخم هیچ‌گاه ترمیم نشود. هیچ‌وقت خارج از صحنه اعتماد به نفس نداشتم ولی آن بالا غرق در لذتم.

واقعن؟

التون جان : فکر می‌کنم هر هنرمند خلاقی شک و تردید را همراه خودش دارد. لحظاتی هست که در زندگی از خود می‌پرسی که آیا راه درست را انتخاب کردم؟ و همین ممکن است ما را به یک هیولا تبدیل کند. الکل و مواد مخدر هم کاری از پیش نمی‌برند و کم کم از واقعیت فاصله می‌گیری. زندگی‌ای که داشتم، با همه‌ی خانه‌های زیبا و گران‌قیمت در مرکز توجه به گذشته‌ام هم‌خوانی نداشت. قسم خوردم وقتی مسیر زندگی‌ام را تغییر دادم، هیچ‌گاه کارهایم را تکرار نمی‌کنم. هنوز هم زندگی فوق‌العاده‌ای دارم ولی آدم‌هایی هستند که تو را به واقعیت برمی‌گردانند، مثل فرزندانم.

2,180 بازدید کلی, 3 بازدید امروز

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خبر

خوب، باشکوه و … تلخ: انیو موریکونه در ۹۱ سالگی درگذشت | Ennio Morricone passed away at 91

درگذشت انیو موریکونه

آرت‌تاکس – گروه سینمای جهان: انیو موریکونه موسیقی‌دان برجسته و خالق موسیقی خاطره‌انگیز آثاری چون «سینما پارادیزو»، «خوب، بد، زشت»، «روزی روزگاری در آمریکا» و … در سن ۹۱ سالگی درگذشت.

خوب، باشکوه و … تلخ | انیو موریکونه در ۹۱ سالگی درگذشت

می‌نویسیم انیو موریکونه و بخوانید: خالق موسیقی آثاری مانند «خوب، بد، زشت»، «روزی روزگاری در غرب»، «روزی روزگاری در آمریکا» و …

موریکونه سرآمد موسیقی‌دانانی‌ست که موسیقی متن و کارکردش را در سینما بازتعریف کردند. موسیقی او از فیلم جلو می‌زند. می‌نویسم می‌زند چرا که زنده است و زنده می‌ماند. بسیاری «خوب، بد، زشت» را ندیده‌اند اما موسیقی آیکونیکش را شنیده‌اند بی‌آن‌که بدانند به کدام فیلم تعلق دارد. موسیقی او از خودش هم جلو می‌زند. در سراسر دنیا به موسیقی متن‌های ماندگاری که خلق کرده ارجاع داده می‌شود بی ‌آن‌که اسم‌ش را بیاورند. بازی روزگار این‌جاست که باید به یاد او و به احترام‌ش یک دقیقه سکوت کرد. به یاد مردی که روحش را به نت‌ها دمید. یک دقیقه سکوت به احترام خالق ماندگارترین صداهای سینما.

در کنار مطالعه‌ی این خبر بخوانید:

بررسی ده موسیقی متن ماندگار | موسیقی فیلم «به خاطر چند دلار بیشتر» از انیو موریکونه

Ennio Morricone passed away at 91

Ennio Morricone, the Oscar winner whose haunting, inventive scores expertly accentuated the simmering, dialogue-free tension of the spaghetti Westerns directed by Sergio Leone, has died. He was 91.

The Italian composer, who scored more than 500 films — seven for his countryman Leone after they had met as kids in elementary school — died in Rome following complications from a fall last week in which he broke his femur.

A native and lifelong resident of Rome whose first instrument was the trumpet, Morricone won his Oscar for his work on Quentin Tarantino’s The Hateful Eight (2015) and also was nominated for his original scores for Terrence Malick’s Days of Heaven (1978), Roland Joffe’s The Mission (1986), Brian De Palma’s The Untouchables (1987), Barry Levinson’s Bugsy (1991) and Giuseppe Tornatore’s Malena (2000).

 

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

7,482 بازدید کلی, 285 بازدید امروز

ادامه مطلب

سینمای جهان

نسخه‌ی کارگردان: یادداشتی درباره‌ی مهم‌ترین اتفاق این روزهای سینمای جهان

فیلم جوخه انتحار

اختصاصی از آرت‌تاکس: یادداشت عرفان شفیع‌پور، نویسنده‌ی آرت‌تاکس، درباره‌ی نسخه کارگردان آثار (فیلم جوخه انتحار و انجمن عدالت) و اعتراضات علیه نظام استودیویی به لطف پیدایش شبکه‌های استریم آنلاین.

نسخه‌ی کارگردان: یادداشتی درباره‌ی مهم‌ترین اتفاق این روزهای سینمای جهان

نسخه‌ی کارگردان مهم‌ترین اتفاق سینمایی دنیا پس از جنبش metoo است. یک کله‌شقی و اعتراض علیه نظام استودیویی که خلاقیت را از کارگردان گرفته بود و حالا به لطف استریم‌های آن‌لاین کفه‌ی ترازو به نفع کارگردانان سنگین شده. اگر زمانی نولان به واسطه‌ی توانایی‌های فنی‌اش می‌توانست این امتیاز را از کمپانی بگیرد تا پای میز تدوین بنشیند حالا به لطف پیش‌رفت تکنولوژی و از بین‌رفتن مونوپولی استودیوها این مهم می‌تواند سهم تعداد بیش‌تری از کارگردانان دنیا باشد.

در همین روزها به بهانه‌ی سالگرد اکران «بتمن علیه سوپرمن»، اچ‌بی‌او مکس نسخه‌ی کامل‌تری از فیلم اسنایدر منتشر کرده که نشان می‌دهد مخلوق زک اسنایدر از اساس چیز دیگری بوده. بازی برد-برد اسنایدر با اچ‌بی‌او مکس در توافق برای انتشار نسخه‌ی کارگردان (اسنایدر) از «انجمن عدالت» حالا باعث شده دیوید آیر، کارگردان «جوخه انتحار/ Suicide Squad» پر توییتر از طرفدارانش بخواهد تا کمپینی تشکیل دهند و نسخه‌ی مدنظر او از فیلم منتشر شود. آیر پیش‌تر ادعا کرده بود فیلم‌ش متاثر از سه‌گانه‌ی ابرقهرمانی کریستوفر نولان بود و روی میز تدوین مثله شده.

دیوید آیر: «جوخه‌ی انتحار» روی میز تدوین مثله شد!

دور از انتظار نیست فیلم آیر هم سرنوشتی مشابه «انجمن عدالت» پیدا کند:

یک) با وضعیت نامعلومی که کرونا برای هالیوود ایجاد کرده بازسازی یک فیلم پرفروش (جوخه انتحار نزدیک به ۷۰۰ میلیون دلار فروخته) با هزینه‌ای بسیار کم از نظر اقتصادی توجیه‌پذیر است.

دو) رقابت بین استریم‌ها مانند نتفلیکس، اچ‌بی‌او و … به اوج خود رسیده. همان‌طور که اچ‌بی‌او مکس (نه اچ‌بی‌او) با فیلم زک اسنایدر و هزینه‌ای نزدیک به ۳۰ میلیون دلار توانست برندسازی‌ کند. به احتمال برند دیگری برای سرمایه‌گذای روی فیلم آیر هم پیدا می‌شود.

نویسنده: عرفان شفیع‌پور  آرت‌تاکس

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

11,382 بازدید کلی, 272 بازدید امروز

ادامه مطلب

سینمای جهان

کاترین لنگفورد از سریال «نفرین‌شده» می‌گوید | Katherine Langford On Her New Character: CURSED

سریال نفرین شده

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس: گفت‌وگو با کاترین لنگفورد درباره‌ی کاراکترش در سریال نفرین شده

کاترین لنگفورد از سریال «نفرین شده» می‌گوید:

«نفرین شده» یک اثر فانتزی، حماسی وتاریخی و تخیلی‌ درباره‌ی افسانه‌ی آرتوره و داستان کاراکتری رو می‌گه که در نهایت به بانوی دریاچه تبدیل می‌شه. چیزی که من رو تحت تأثیر قرار داد، این بود که در افسانه‌های آرتور یه داستان هم درباره‌ی کاراکتر زن پیدا نمی‌کنیم و فکر می‌کنیم این داستان رو به خوبی بلدیم، اما تا حالا این‌جوریش رو ندیده بودیم!

با فِی‌ها شروع می‌کنیم؛ مردمی که به خاطر نیروهای ماوراءالطبیعی‌شون کنار گذاشته شدن. این نیرو باعث شده پس زده شن و احساس تنهایی و بی‌تابی کنن… بین افرادی که اونا رو کنار گذاشتن و آزارشون می‌دن، رد پالادین‌ها هستن که پدر کاردن رهبرشونه.

در کنار تماشای صحبت‌های کاترین لنگفورد درباره سریال نفرین شده ببینید:

تریلر سریال «نفرین‌ شده» با بازی کاترین لانگفورد

Katherine Langford talks about Cursed

From Frank Miller and Thomas Wheeler, Cursed is a reimagining of the Arthurian legend told from the perspective of Nimue (Katherine Langford). All episodes of Cursed arrive July 17th on Netflix.

Armed with mysterious powers and a legendary sword, young rebel Nimue joins forces with charming mercenary Arthur on a mission to save her people.

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

11,453 بازدید کلی, 268 بازدید امروز

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها