با ما همراه باشید

جیم کری ، کمدین نام‌آشنای سینما و تلویزیون در برنامه‌ی میزگرد هالیوودریپورتر، در کنار ساشا بارون کوهن و دان چیدل از تجربه‌ی بازیگری و احساس شخصی‌اش نسبت به این حرفه می‌گوید

در کنار دیدن نسخه‎ی تصویری این گفت‌وگو، می‌توانید نسخه‌ی مکتوب این مصاحبه را مطالعه کنید:

جیم، تو گفتی که اگه نقش جف پیکلز چند سال قبل بهت پیشنهاد می‌شد براش آماده نبودی. چرا؟ و چی باعث شد که آمادگی پیدا کنی؟

تقلا کردنم برای حفظ کردن معصومیت، حفظ کردن اون شگفتی و نشونه‌های معنوی در جهانی که بی‌رحمه و تحت کنترل نیست. همین‌طور از نظر اندوه، این که وقتی اوضاع برات خیلی بد می‌شه چه‌طوری خودت رو سرپا نگه می‌داری و برای من همین‌طوری بوده. می‌دونم چه حسی داره.

در کنار این ویدیو، تحلیل فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک را با بازی جیم کری در این‌جا ببینید.

فکر می‌کنم هیچ بازیگری نمی‌تونه از پس نقشش بربیاد، مگر این‌که اون نقش بازیگرش رو پیدا کنه. شما نقش پیدا نمی‌کنین، نقش‌ شما رو پیدا می‌کنه. وقتی که آمادگیش رو داشته باشین، وقتی ازش اطلاع پیدا می‌کنین و همون‌ حس‌ها رو دارین. واسه همین من وقتی نقاشی می‌کنم، انگار دارم نقاشی می‌شم. وقتی می‌نویسم، انگار دارم نوشته می‌شم و وقتی نقش بازی می‌کنم، انگار با نقشم یکی می‌شم.

این نقش منه که داره حقیقت وجودم رو نشون می‌ده. اون من رو پیدا می‌کنه. راست‌گویی و صداقت هیچ‌وقت من رو ناامید نکرده و واقعن تا همین چند سال قبل ازش می‌ترسیدم، تا این‌که به اشتراک گذاشتن احساسات و حقیقت درونیم رو آغاز کردم. انگار یه صدایی از درونم بهم می‌گفت که اگه حداقل هر سی ثانیه یه بار بامزه‌بازی درنیارم، فکر می‌کنن خودمو گرفتم یا خودشیفته‌م و ازم بدشون می‌آد و با خودشون می‌گن: فکر می‌کنی کی هستی؟ من هیچ‌وقت چنین عکس‌العملی نداشتم.

ساشا بارون کوهن: می‌خوام ازت یه سؤالی بپرسم. جیم، استایل اجرای تو کاملن منحصربه‌فرده. هیچ‌وقت کسی رو نمی‌بینیم که این‌قدر از نظر فیزیکی تلاش کنه. مثل این می‌مونه که الکتریسیته آزاد بشه. برام جالبه که بدونم وقتی سر اجرا بودی، حالت روحیت باعث می‌شد حس کاراکترت هم عوض شه؟

راستش مثل گریز گسسته می‌مونه (نوعی اختلال روانی) انگار که بعدش تازه از خواب بیدار می‌شی. ولی نقش بازی کردن برای من عشقه، مثل رقص می‌مونه و من عاشق بازیگرهایی هستم که تمام توان‌شون رو به کار می‌گیرن. مثلن جیمز دین رو ببینین؛ اون مردی بود که همه‌چیز رو با تمام وجودش نشون می‌داد، فقط احساساتی نبود. اون خودِ احساس بود. داشت نابودش می‌کرد. همه چیز درونش بود.

من عاشق همینم واسه همین همیشه حس می‌کنم در حال نقاشی هستم و اغلب اوقات یه نقاشی انتزاعی یا آبستره‌. با این سبک آشنا هستم، استانیسلاوسکی رو می‌شناسم، مایزنر رو هم همین‌طور و می‌دونم که کدوم آثارشون برای من خوبن. از همون‌ها استفاده می‌کنم، در عین حال انگار دارم نقاشی می‌کنم. بنابراین بهم نگین چرا دو تا چشم نمی‌شه یه طرف صورت باشن!

در کنار تماشای گفت‌وگوی جیم کری ببینید:

بن استیلر و بازیگران سریال فرار از دانمورا در میزگرد هالیوودریپورتر

اگه یه روز می‌تونستی ناشناس باشی چی‌کار می‌کردی؟ اگه یه روز هیچ‌کس نمی‌شناختت؟

صادقانه بگم، فکر نمی‌کنم کارهایی که می‌کنم تفاوتی داشته باشه. خیلی وقته که دیگه برای راضی کردن بقیه کاری انجام نمی‌دم. واسه همین من توی دنیای خودم زندگی می‌کنم، مگه این‌که بخوام یه کاری کنم که بامزه‌س یا از سر عصبانیته. مشکلی ندارم که خود واقعیم باشم و وقتی جوابم نه هست، راحت می‌گم نه. فکر نمی‌کنم هیچ مسئولیتی در قبال راضی نگه‌ داشتن بقیه داشته باشم.

البته با مردم نامهربون نیستم، من عاشق مردمم. ترجیح می‌دم باهاشون سلام و احوال‌پرسی کنم و حرف بزنم تا این‌که باهاشون سلفی بندازم. چون سلفی‌ها دنیا رو متوقف می‌کنن، زندگی رو متوقف می‌کنن. می‌ری یه لبخند می‌زنی و عکست توی اینستاگرام پخش می‌شه تا مردم به اشتباه حس کنن که بهت نزدیکن. بعضی وقت‌ها استیو جابز رو تصور می‌کنم، همه کشته‌ و مرده‌ی اونن، ولی من فکر می‌کنم اون توی جهنمه و داره از دست شیاطینی که می‌خوان باهاش سلفی بگیرن فرار می‌کنه!

1,681 بازدید کلی, 15 بازدید امروز

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنونس

تریلر فیلم بیوگرافیک «رادیواکتیو» با بازی رزموند پایک در نقش ماری کوری | Radioactive official trailer

تریلر فیلم Radioactive

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس: تریلر فیلم بیوگرافیک «Radioactive / رادیواکتیو» به کارگردانی مرجانه ساتراپی و با بازی رزموند پایک، سم رایلی و آنورین بارنارد.

تریلر فیلم بیوگرافیک «رادیواکتیو» با بازی رزموند پایک در نقش ماری کوری

«رادیواکتیو» فیلمی بیوگرافیک پیرامون شخصیت ماریا اسکلودوسکا-کوری، ماری کوری به کارگردانی مرجانه ساتراپی و با بازی رزموند پایک است.

فیلم اقتباسی‌ست از فوتو رمانی نوشته‌ی لورن ردنیس. داستان فیلم حول زندگی شخصی و حرفه‌ای ماری کوری می‌چرخد: ملاقات با پی‌یر کوری (سم رایلی)، همسر و همکارش، کشف پولونیوم و رادیوم مرگ تراژیک پی‌یر و رابطه‌ی نامشروع با همکارش پاول لانگوین (آنورین بارنارد).

اولین نمایش از رادیواکتیو در آخرین شب فستیوال تورنتو بود که با واکنش‌های متوسطی همراه شد.

فیلم قرار است ۲۴ام جولای روی سرویس آمازون پرایم ویدیو به نمایش دربیاید.

در کنار تماشای تریلر فیلم Radioactive ببینید:

علی حجوانی خبرنگار آرت‌تاکس در تورنتو ۲۰۱۹ از فیلم رادیواکتیو می‌گوید

Radioactive official trailer

Radioactive is a 2019 British biographical drama film directed by Marjane Satrapi and starring Rosamund Pike as Maria Skłodowska-Curie. The film is based on the graphic novel by Lauren Redniss. The film documents the life and work of Marie Curie: meeting her husband/research partner Pierre (Sam Riley), discovering polonium and radium, the tragic loss of Pierre to a trampling horse, and her affair with colleague Paul Langevin (Aneurin Barnard). Radioactive premiered as the Closing Night Gala at the Toronto International Film Festival on 14 September 2019 to average reviews. It is scheduled to be released on 24 July 2020 on Prime Video.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

3,732 بازدید کلی, 1,382 بازدید امروز

ادامه مطلب

سینمای جهان

کریستوفر نولان از پروسه‌ی انتخاب و شیوه‌ی بازیگری الیزابت دبیکی در «انگاره» می‌گوید

الیزابت دبیکی Tenet

ترجمه‌ی اختصاصی از آرت‌تاکس: کریستوفر نولان در مصاحبه‌ای از پروسه‌ی انتخاب الیزابت دبیکی و شیوه‌ی کار با او برای تازه‌ترین ساخته‌اش Tenet می‌گوید.

کریستوفر نولان از پروسه‌ی انتخاب و شیوه‌ی بازیگری الیزابت دبیکی در Tenet می‌گوید

چیز زیادی از شخصیت الیزابت دبیکی در «انگاره»، به جز این که او همسر شخصیت منفی فیلم، یک الیگارش روسی با بازی کنث برانا، است و او را ترک کرده نمی‌دانیم اما چیزی که از اطلاع داریم این است که نولان نزدیک بود از انتخاب دبیکی برای این نقش صرف نظر کند!

این فیلم‌ساز در مصاحبه‌ای با ورایتی گفته که دبیکی در «بیوه‌ها»، فیلم استیو مک‌کویین، آن قدر خود را آمریکایی نشان داده بود که باعث شد او نام دبیکی را از لیست بازیگران احتمالی «انگاره» خط بزند.

الیزابت دبیکی، رابرت پتینسون و جان دیوید واشنگتن از کار با نولان می‌گویند

نولان درباره‌ی این شخصیت «انگاره» و این که چرا بازی دبیکی در «بیوه‌ها» او را فریب داد و باعث شد فکر کند که او مناسب پروژه‌ی جدیدش نیست گفته: «من به دنبال شخصیتی خیلی خیلی بریتانیایی می‌گشتم. شخصیتی که یک انگلیسی جذاب است.» او تا زمانی که اما توماس، همکار تهیه‌کننده و همسر او، پیشنهاد نداده بود که دبیکی را برای این نقش انتخاب کنند و او را از این نکته آگاه کرد که این بازیگر اهل ایالات متحده نیست نظر خود را عوض نکرد.

نولان گفت: «الیزابت از آن دست بازیگران بزرگی است که وقتی به آن‌ها توجه می‌کنید می‌فهمید که آن‌ها را در آثار زیادی دیده‌اید اما نمی‌توانید باور کنید که همه‌ی آن‌ها یک نفرند.» او هم‌چنین اضافه کرد که پس از تماشای بازی‌های دبیکی در «بیوه‌ها»، «گتسبی بزرگ» و مینی سریال «مدیر شب» مسحور توانایی‌های او شده است.»

نولان در ادامه گفت: «این که کسی به شگفت‌انگیزی و جذابی او توانایی تغییر شخصیتی آفتاب‌پرست‌گونه دارد به شدت به حجم توانایی‌های او می‌افزاید.»

تماشای کارهای دبیکی باعث شد که نولان این نقش را به او پیشنهاد کند اما او اصرار داشت که برای این نقش آزمون بدهد. نولان گفت: «من قطعاً از او نمی‌خواستم که آزمون بدهد. سطحی از بازیگری هست که شما پس از دیدن آن به عنوان یک کارگردان، دیگر از بازیگری که این توانایی را دارد نمی‌خواهید که آزمون بدهد ولی او می‌خواست که این اتفاق بیفتد. فکر کنم این که بدانیم او می‌تواند آن چه را که به دنبالش بودیم انجام دهد برایش مهم بود. و این گونه بود که او آمد و همه را به شگفتی واداشت. به نظر من او تنها آن چه را که از او در سر داشتم تایید کرد. بازی او حتی فراتر از تصورات و آرزوی من بود.»

همه‌ی آن‌چه باید از «انگاره / Tenet» بزرگ‌ترین فیلم کریستوفر نولان بدانید

نولان شخصیت دبیکی را این گونه توصیف کرد که «اجرای درست این نقش سخت است چون او باید آسیب‌پذیر باشد و از خوبی او سوءاستفاده شود اما قدرت و عمقی هم دارد که به کارش خواهد آمد.»

او اضافه کرد: «فکر می‌کنم که اجرای این شخصیت توسط یک بازیگر بدون توسل به کارهایی غیرعادی یا تکیه به نسخه‌ای ساده از قوس شخصیتی آن بسیار دشوار باشد. دبیکی راهی پیدا کرده است که آسیب‌پذیری و قدرت را هم‌زمان نشان دهد و این بسیار انسانی و واقعی است.»

مترجم: پویا مشهدی‌محمدرضا

 

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

3,223 بازدید کلی, 816 بازدید امروز

ادامه مطلب

آنونس

تریلر فیلم بیوگرافیک «تسلا» با بازی ایتن هاوک | TESLA official trailer

تریلر فیلم Tesla

زیرنویس فارسی اختصاصی از آرت‌تاکس: تریلر فیلم بیوگرافیک «Tesla / تسلا» به نویسندگی و کارگردانی مایکل آلمریدا و با بازی ایتن هاوک، کایل مک‌لاکلن، ایو هیوسون، جیم گافیگان، هانا گروس و جاش هملیتون.

معرفی فیلم بیوگرافیک «تسلا» با بازی ایتن هاوک

«تسلا» فیلم بیوگرافیک آمریکایی، نوشته و کارگردانی شده توسط مایکل آلمریدا، کارگردان فیلم هملت (۲۰۰۰) است. ایتن هاوک نقش نیکولا تسلا را برعهده داشته و بازیگرانی مانند کایل مک‌لاکلن، ایو هیوسون، جیم گافیگان، هانا گروس و جاش هملیتون نیز در این فیلم حاضر هستند.

اولین نمایش این فیلم در فستیوال فیلم ساندنس با بازخوردهای مثبتی روبه‌رو شد و بازی ایتن هاوک نظر همگان را به خود جلب کرد. فیلم قرار است بیست و یکم آگوست سال جاری به نمایش دربیاید.

در کنار تماشای تریلر فیلم Tesla ببینید:

از نزدیک و شخصی با ستاره‌های سینما | ایتان هاوک

Tesla official trailer

Tesla is a 2020 American biographical drama film, written and directed by Michael Almereyda, best known for his work on Hamlet (2000). It stars Ethan Hawke as Nikola Tesla. Kyle MacLachlan, Eve Hewson, Jim Gaffigan, Hannah Gross and Josh Hamilton also star. It had its world premiere at the Sundance Film Festival on January 27, 2020 to positive reviews with praise towards the performance of Ethan Hawke. It is scheduled to be released on August 21, 2020.

 

از مجموعه تحلیل‌گران عصر ارتباطات بیش‌تر ببینید:

آرت‌تاکس را در توئیتر، تلگرام و اینستاگرام دنبال کنید

کیدتاکس Kidtalks.ir | کیدتاکس رسانه تصویری کودکان و نوجوانان

تک‌تاکس Techtalks.ir | اولین رسانه تصویری فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران

5,876 بازدید کلی, 1,415 بازدید امروز

ادامه مطلب

محبوب‌ترین‌ها